پخش مستند «از میان مردگان» درباره ایران درودی
پخش مستند «از میان مردگان» درباره ایران درودی
فیلم مستند «از میان مردگان» ساخته غلامعباس فاضلی درباره زنده یاد ایران دَرّودی، امشب سه‌شنبه 11 آبان‌ماه ساعت ۲۳.۳۰ از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

فیلم مستند «از میان مردگان» ساخته غلامعباس فاضلی درباره زنده یاد ایران دَرّودی، امشب سه‌شنبه ۱۱ آبان‌ماه ساعت ۲۳.۳۰ از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

به گزارش تیتر هنر،‌ «از میان مردگان» یک مستند ۳۰ دقیقه‌ای است که در سال ۱۳۷۷ در شناخت احوال و آثار ایران دَرّودی نقاش معاصر ایرانی ساخته شده است و امشب ۱۱ آبان‌ماه هم‌زمان با خاکسپاری ایران دَرّودی برای نخستین بار از سیما پخش می‌شود. «از میان مردگان» یکی از فیلم‌های مجموعه ۱۴ قسمتی «لوح سفید، لکه رنگ» است که به تهیه کنندگی سارا طاهرمقدس و کارگردانی غلامعباس فاضلی در شناخت احوال و آثار نقاشان معاصر ایرانی ساخته شده است.

مستند «از میان مردگان» به شرح دغدغه‌های ذهنی، کابوس‌ها، و رویاهای ایران دَرّودی به روایت خود او می‌پردازد. در این فیلم مثل سایر فیلم‌های این مجموعه مستند، هیچکس جز خود نقاش، درباره خودش سخن نمی‌گوید و از گفتگو با دوستان و همکارانِ شخص هنرمند، هیچ اثری نیست. هیچ تقدینامه یا جایزه‌ای در برابر دوربین این مستند ضبط نشده و صرفا شمایل ایران دَرّودی و تابلوهای او، پیش روی تماشگران قرار می‌گیرد.

«از میان مردگان» در جشنواره فیلم‌های آموزشی تربیتی «رشد» و «هفته فیلم فروغ» برنده جایزه ویژه هیات داوران شده است.

ایران دَرّودی نقاش سورئالیست ایرانی، متولد ۱۳۱۵ مشهد هفتم آبان امسال در سن ۸۵ سالگی درگذشت.