«قهرمان» با ۴ میلیارد تومان فروش، صدرنشین سینمای ایران
«قهرمان» با ۴ میلیارد تومان فروش، صدرنشین سینمای ایران

سینمای ایران در هفته‌ای که گذشت (۸تا ۱۴ آبان)، فروش چهار میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومانی را با نزدیک به ۱۹۳ هزار و ۸۵۷ مخاطب تجربه‌ کرد. در هفته گذشته تقریبا تمام فیلم‌های سینمایی با کاهش فروش همراه بودند اما فروش چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در یک هفته، رقمی است که سینمای ایران […]

سینمای ایران در هفته‌ای که گذشت (۸تا ۱۴ آبان)، فروش چهار میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومانی را با نزدیک به ۱۹۳ هزار و ۸۵۷ مخاطب تجربه‌ کرد. در هفته گذشته تقریبا تمام فیلم‌های سینمایی با کاهش فروش همراه بودند اما فروش چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در یک هفته، رقمی است که سینمای ایران در یک سال گذشته آن را تجربه نکرده و حدود دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از کل فروش گیشه به فیلم سینمایی«قهرمان» اختصاص دارد.

فیلمی که در ۱۰ روز اکران توانست رقمی معادل چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان را به دست آورد و جایگاه «دینامیت» به کارگردانی مسعود اطیابی را در فروش هفتگی، پس از ۴ ماه تصاحب کند.

«دینامیت» بیشتر فروخت یا «قهرمان»؟

همانقدر که فیلم سینمایی«دینامیت» فروش گیشه را در تابستان افزایش داد، فیلم سینمایی «قهرمان» نیز این کار را با گیشه پاییز انجام داد. فیلمی که روایتگر داستان زندگی مردی به نام رحیم است که در یک مرخصی دو روزه از زندان سعی دارد تا بدهی خود را به طلبکارش برگرداند در این میان دچار حوادثی می‌شود و فیلم‌های او در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود.

 فیلم سینمایی «دینامیت» در مدت ۴ ماه توانست ۲۰ میلیارد تومان را برای خود ثبت کند و قبل از اکران «قهرمان» پرفروش ترین فیلم یک سال و ۹ ماه اخیر به شمار می‌آمد. زمانی که «دینامیت» اکران شد در ده روز اول تنها یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان فروخته بود، تقریبا نصف «قهرمان» در حالی که فیلم اصغر فرهادی  در مدت زمان مشابه چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان را برای خود ثبت کرد.

پرفروش‌ها و کم‌فروش‌های اکران 

«دینامیت» با بیش از ۲۰ میلیارد تومان فروش در ۴ ماه اخیر، در هفته گذشته، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از گیشه را به خود اختصاص داد. اگرچه برای شرایط کرونایی بد نیست، ولی نشان دهنده افت فروش این فیلم کمدی، به نسبت ماه نخست اکران فیلم است.

«درخت گردو» هم که دو ماه است روی پرده آمده، در هفته گذشته ۱۶۳ میلیون تومان فروخته است. این عدد در ظاهر خوب است اما این فیلم در سه هفته گذشته با کاهش فروش مواجه بوده است حتی در مقایسه با دو هفته قبل هم ۹۵ میلیون تومان کاهش فروش داشته است اما در حال حاضر در جدول فروش هفتگی جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.

فیلم سینمایی «پوست» با کارگردانی بهمن و بهرام ارک نیز که اکران خود را سه هفته است که آغاز کرده، هفته گذشته با فروش ۱۰۶ میلیون تومانی، با ۴۰ میلیون تومان کاهش فروش نسبت به دو هفته گذشته، جایگاه چهارم جدول فروش را به دست آورد.

در هفته‌ای که گذشت فیلم سینمایی «هفته‌ای یکبار آدم باش» هیچ فروشی را تجربه نکرد البته این فیلم بیش از دو ماه است که به اکران آنلاین در آمده است و به نظر می‌رسد با مجموع فروش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در حال پایان دادن به کار خود است.

با یک نگاه کلی به جدول فروش و مقایسه آن با هفته‌های گذشته می‌توان به این نتیجه رسید که تمام فیلم‌های سینمایی با کاهش فروش مواجه بودند اما «قهرمان» این موضوع را جبران کرده است.

فیلم‌ها کارگردان زمان اکران فروش هفتگی مخاطب هفتگی فروش کل مخاطب کل
«قهرمان» اصغرفرهادی ۵ آبان دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ۱۰۵ هزار و ۵۴۵ نفر چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان ۱۷۲ هزار و ۹۹۵ نفر
«دینامیت» مسعود اطیابی ۱۰ تیر یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان ۷۷ هزار و ۲۹۵ نفر ۲۰ میلیارد و ۴۷ میلیون تومان ۹۲۱ هزار و ۱۲۹ نفر
«درخت گردو» محمد حسین مهدویان ۱۰ شهریور ۱۶۳ میلیون تومان ۷ هزار و ۳۶۸ نفر ۳ میلیارد و ۶۰ میلیون تومان ۱۳۸ هزار و ۷۰۴ نفر
«پوست» برادران ارک ۲۱ مهر ۱۰۶ میلیون تومان ۴ هزار و ۸۰۵ نفر ۵۳۰ میلیون تومان ۲۴ هزار و ۴۶۸ نفر
«تومان» مرتضی فرشباف ۱۲ آبان ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ۶۳۰ نفر ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان ۶۳۰ نفر
«کله پوک»  

جواد مزدآبادی

 

 

۱۷ شهریور

 

۱۲ میلیون تومان ۹۸۶نفر ۱۵۲ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان ۱۵ هزار و ۶۵۷ نفر
«تک‌تیرانداز» علی غفاری ۳۰ شهریور ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ۱۶۸ نفر ۱۴۹ میلیون تومان ۷ هزار و ۴۱۷ نفر
«سیاه‌باز» حمید همتی ۳۰ تیر ۴۱۰ هزار تومان ۱۳۵ نفر ۹۷ میلیون تومان ۴هزار و ۵۸۴ نفر
«مدیترانه» هادی حاجتمند ۴ مرداد ۱۹۴ هزار تومان ۱۵ نفر ۳۲۱ میلیون تومان ۱۵ هزار و ۷۸۳ نفر
«گیسوم» نوید به‌تویی ۱۰ شهریور ۵۱۵ هزار تومان ۱۱ نفر ۷۱ میلیون تومان ۳ هزار و ۳۴۲ نفر
«هفته‌ای یکبار آدم باش» شهرام شاه‌حسینی اکران نوروز ۱۷۰ هزار تومان ۶۹ نفر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان ۶۹ هزار و ۹۷۱ نفر
«تک‌خال» مجید مافی اکران نوروز ۲۵ هزار تومان یک نفر ۹۸۲ میلیون تومان ۵۰ هزار و ۱۹۵ نفر

گیشه هنر و تجربه 

در جدول فروش گروه هنر و تجربه، فیلم سینمایی «دشت خاموش» با کارگردانی احمد بهرامی، هفته گذشته، باافزایش فروش یک میلیون تومانی، رقم دو میلیون و ۴۰۰ هزارتومانی را برای خود در گیشه به ثبت رساند و با این میزان از فروش همچنان صدر نشین جدول است.

مستند«آیدین» نیز با یک میلیون و ۴۰۰ هزارتومان، در جایگاه دوم گیشه نشست، این اتفاق در حالی رخ داد که در سه هفته ابتدایی فروش، مستند «آیدین» با فروش هفتگی پنج میلیون تومان صدر نشین گیشه هنر و تجربه بود.

فیلم «تا ده بشمار» با کارگردانی سعادت بستام نیز با فروش یک میلیون و ۱۰۰هزار تومان در جایگاه سوم فروش قرار گرفت و در مدت زمان هفده روز دو میلیون تومان را برای خود ثبت کرد.

فروش کل سینمای هنر و تجربه در هفته‌ای که گذشت، ۷ میلیون و ۷۲۵هزار تومان و کل مخاطبان آن نیز ۳۷۷ نفر بود.