ماجرای عشق ابراهیم گلستان و فروغ فرخزاد پس از گذشت سالها هنوز یکی از رابطه‌های جذاب میان دو چهره مشهور و سرشناس هنری است.

رابطه عاشقانه ابراهیم گلستان و فروغ فرخزاد در یک نگاه

ماجرای عشق ابراهیم گلستان و فروغ فرخزاد پس از گذشت سالها هنوز یکی از رابطه‌های جذاب میان دو چهره مشهور و سرشناس هنری است.

به گزارش تیتر هنر، گلستان از اواخر دهه 30 گرفتار فروغ فرخزاد می شود. شاعره جوانی که دل به گلستانی می بازد که 13 سال از او بزرگتر است. گلستان در 21 سالگی با دختر عمویش فخری گلستان ازدواج کرده بود و دو فرزند نیز از او داشت. یعنی کاوه گلستان و لیلی گلستان. فروغ فرخزاد وقتی با ابراهیم گلستان آشنا می شود که زنی مطلقه و 24 ساله است و گلستان مردی پرتجربه و مشهور و 37 ساله. فرخزاد شاعری پراستعداد است که به خصوص با مجموعه شعیر «عصیان» همگان را حیرت زده ساخته بود. آشنایی فروغ با گلستان در سالهای 37 و 38، موجب آغاز فصلی پربار برای او و همچنین ابراهیم گلستان و البته فصلی رنج بار برای فخری گلستان و فرزندانش می شود.

فروغ با پشتیبانی گلستان مستند تحسین شده «خانه سیاه است» را می سازد و مدیر اجرایی مستند پر هزینه «موج و مرجان و خارا» می شود و مجموعه شعر تحسین شده «تولدی دیگر» را به دست انتشار می سپارد که در آن می توان ردپای عشق مجنونانه فروغ به گلستان را ردیابی کرد. گلستان در نزدیکی خانه خود در دروس یک خانه ویلایی برای فروغ تهیه می کند و هر دو همزمان دوره ای پر از خلاقیت هنری را پشت سر می گذارنند که مستندهای «موج و مرجان و خارا» و فیلم «خشت و آینه» از ثمرات این ارتباط هستند.

مرگ فروغ در سال 1345 و در سن 32 سالگی این فرایند مشترک خلاقیت و جوشش هنری را متوقف می کند. ابراهیم گلستان وارد دوره ای عمیق و طولانی از افسردگی و فاصله عمیقش با خانواده اش می شود. ابراهیم گلستان در دهه 50 تقریبا هیچ حاصل چشمگیری برای فرهنگ کشور نداشت به جز «اسرار گنج دره جنی» که آن هم فیلم چندان مهمی محسوب نمی شود. گلستان از سال 57 به انگلستان مهاجرت کرد و دور از خانواده اش به زندگی در آنجا پرداخت.

*بخشی از مصاحبه گلستان با رادیو دویچه وله در پائیز سال 1389 در توصیف عادات ایرانیان در عزیز داشتن پس از مرگ، طعنه هایی به تغییر دیدگاه رضا براهنی نسبت به فروغ می زند:

نمونه آن در مجله فردوسی اتفاق افتاد که آقایی برای این که سیمین خوشش بیاید و او را به عنوان معاون خودش قبول کند، خود را یکه تاز انتقاد هنری کرده بود و در چندین شماره، فحشهای عجیب و غریبی نسبت به فروغ می نوشت که آخرین آن، دو روز قبل از مرگ فروغ به چاپ رسیده بود. این مقاله پر از فحش روز پنج شنبه درآمد، دوشنبه اش فروغ مرد و پنج‌شنبه بعدی، همین آقا مقاله ای نوشته بود پر از تعریف از فروغ. مصاحبه گر: آقای براهنی را می گویید؟ گلستان: نمیدانم؛ من اسم ها را فراموش کرده ام…

ماجرای عشق ابراهیم گلستان و فروغ فرخزاد پس از گذشت سالها هنوز یکی از رابطه‌های جذاب میان دو چهره مشهور و سرشناس هنری است.

 1. بانوی شرقی
  ۳۰ مهر ۱۳۹۵

  فاحشه عوضی. اگه خودش جای خانم گلستان بود آیا می پسندید که فاحشه ای این چنین زندگط اش را به تباهی بکشد امیدوارم در گور بسوزد.

  • مربم
   ۰۱ آبان ۱۳۹۵

   اوج پاکدامنی از کلام شما پیداست کوته بینان هرگز از عشق چیزی نمی فهمند این زن یک گناهکار شما بی گناهید؟

   • جواد
    ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

    بسیار عالی مریم جان

   • ناهید
    ۱۷ مرداد ۱۳۹۶

    خیانت و ارتباط برقرار کردن با مرد متاهل ،رفتاری غیر انسانی است ربطی هم گناهکاری و بی گناهی کسی ندارد ،تا کسی خودش مورد خیانت همسرش واقع نشده باشد عمق فاجعه را نمی فهمد و دستی از دور به اتش دارد امیدوارم همه بتوانند روابط ( عاشقانه)مهربانانه سالم داشته باشند.

    • سارا
     ۱۷ بهمن ۱۳۹۷

     خیلی مطمئنی به خودت بزرگوار ، با این قضاوت عجولانه شک نکن زندگی تو موقعیتی قرارت میده که این ادم هارو درک کنی.

     • ایراندخت
      ۳۰ خرداد ۱۳۹۹

      منطق و عقل شک ندارد در اخلاقی نبودنِ این اتفاق،عشق به دیگری،بعداز ازدواج بخصوص با وجود فرزند،بسیار دردناک است برای هریک از طرفین.و اصولا در ایران زنها قربانی میشوند.
      فروغ عزیزو جاودان است اما…
      عشق محترم و جاودان است اما…
      و قضاوت دشوار.
      به امیدروزهایی که همه مون زیرِ چتر اخلاق قرار بگیریم.

     • تیا
      ۰۳ آذر ۱۳۹۹

      خوب قضاوت سخت شاید اگه هرکدوم ازما جای اونا بودیم عاشق میشدیم امیدوارم هیچوقت تواین شرایط قرار نگیرم

    • روجا
     ۰۸ دی ۱۳۹۹

     تو کل ماجرا رو نمیدونی.

   • آدم
    ۲۲ مهر ۱۳۹۶

    رابطه این دو نفر فراتر از روابط عاطفی صرف بوده
    اگر اطلاع دقیق از وقایعی که مطالعه می کنید ندارید لطفا نظراتتون رو پیش خودتون نگه داری

    • ،،،،،
     ۰۲ اسفند ۱۳۹۶

     عزیزم اینا باهم ارتباط داشتند و این خیانت بوده به خانم فخری
     چه اهمیتی داره که رابطشون چقد معنوی و عمیق بوده…شما خودتو بذار جای خانم گلستان..میتونی بپذیزی؟؟؟

    • نانا
     ۲۷ تیر ۱۳۹۷

     ایشالله سرت بیاد تا عمق روابطرو کامل درک کنی

    • زهره
     ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

     چه زیبا گفتید!
     دقیقا ارتباط این دو قطعا فرقی با ارتباط دو انسان معمولی داره ارتباط نامشروعم اگه روزی قرار شد داشته باشیم ایکاش اینجوری باشه بین یه شاعر و یه انسان همه چیزدان

   • Mr_nayeb
    ۰۳ خرداد ۱۳۹۸

    درود به نگاه زیباتون

   • لاله
    ۰۹ دی ۱۳۹۹

    چه عشقی حالت خوبه؟؟؟ وقتی به حریم زندگی دیگران و تعهد دیگران احترام نمی زاریم اسمش عشق نیست. هر آشفتگی ذهنی و قلبی رو نمیشه عشق نامید.

    • آرام .م
     ۱۴ بهمن ۱۳۹۹

     خرده گیری نادانیه
     خیانت یک کلمه است
     قربانی فخری نیست
     هررابطه ای نیاز به مراقبت داره
     به نظرم آدمها رو باید آزاد گذاشت تا انتخاب کنند
     ترجیح میدم ادمها با اختیار پیشم باشند تا با اجبار
     به همراهم خیلی عشق میورزم اما اگر رفت باید دید من پشیمان میشم یا اون ……
     ادمها آزادند

    • زیبا
     ۱۰ فروردین ۱۴۰۰

     از کجا میدونید مه اقا اصرار به رابطه نداشته؟ و خانم فروغ بارها هشدار نداده که شما زن و فرزند دارید و ایشون گفته اون مشکل من هست نه سما!!!!

  • زهرا
   ۱۴ آذر ۱۳۹۵

   بانوی شرقی زود قضاوت نکن
   برو مصاحبه بی بی سی با کاوه گلستان *پسر ابراهیم گلستان *رو بخون یا نه دانلود کن ببین دید خانواده ابراهیم گلستان به رابطه این دو مثل دید عوام نبوده و همه چیز برایشون حل شده بوده
   خانواده هنرمندان خانواده های باز و روشنفکری هستن حرف منو قبول نداری برو ببین کاوه گلستان چیا میگه

   • بینام
    ۱۱ دی ۱۳۹۵

    بدون انتقاد یا نگاه ستیزگرانه , بنظرم , عشق چیزی و رابطه عاشقانه چیز دیگریست . نظر شخصی ام اینه که ایندو می توانستند عاشق هم بمانند بدون شکستن حریم یک انسان دیگر ( همسر گلستان ) . یا حتی جدایی آقای گلستان از همسرش بسیار به دیدگاه انسانی نزدیک تر بود.

    • بینامی دیگر
     ۲۸ بهمن ۱۳۹۵

     درسته که میتونستند عاشق هم بمانند اما گمونم خود همین عاشق بودن با وجود داشتن همسر گلستان خودش شکستن حریم دیگری محسبوب میشه این طور نیست ؟؟

     • ج
      ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

      عشق چیزیه که دست خود آدم نیست برای همین نمیشه کسیو واسه عاشق شدن سرزنش کرد…

   • ال
    ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

    به نظرم اظهاراتش خیلی واقعی نیست… شبیه ماله کشی بود.
    خیانت برای هیچ انسانی در هیچ کجای دنیا حل شده نیست.

   • Mmm
    ۲۲ آبان ۱۳۹۶

    چرابرا خودت حل نشده بیا برات حل کنم

   • ....
    ۳۰ آذر ۱۳۹۸

    در هیچ کجای دنیا کنار آومدن با موضوع “خیانت” نشانه روشنفکری نیست و نخواهد بود.
    خیانت همیشه یک کار قبیح بوده و خواهد بود…
    چون غیرانسانیه.
    اینکه یک زن کنار امدن با خیانت به همجنس خودش رو عملی روشنفکرانه میدونه مایه تاسفه و وای به چنین تفکری اگر بخواد به عموم جامعه تزریق بشه.
    فروغ شاعر فرهیخته و زبردستی بود اما این دلیل بر خوب بودن ذات انسانی اون نیست.
    شما در کنار مصاحبه کاوه گلستان،بهتره به مصاحبه با لیلی گلستان هم یک نگاه بندازی و ببینی که آتش خشمی که دختری از خیانت پدرش به مادرش داشته چطور بعد از سالها هنوز خاموش نشده.
    فروغ بزرگ بود اما بزرگ منشانه زندگی نکرد
    آتش انداختن به زندگی مشترک ابراهیم گلستان و همسرش.
    خودکشی های مکرر
    و …
    در هر صورت روحش قرین رحمت

    • ناشناس
     ۱۲ دی ۱۳۹۸

     در گذشته ازدواج های اجباری یا مصلحتی یا فامیلی بسیار رواج داشت احتمال داره ازدواج ابراهیم گلستان و همسرش هم از همین ازدواج ها بوده و حتی ممکنه هیچگونه مشکلی هم باهم نداشتن ولی هیچگاه عاشق هم نبودن..هر انسانی میتونه در هر سنی عاشق بشه و این حق رو داره..بنظرم همسر ابراهیم گلستان اگه از این رابطه همسرش بیزار بود می تونست جدا بشه و یا خوده ابراهیم گلستان همسرشو طلاق بده و آزادتر بشه.. حتما بخاطر وجود فرزند به این نتیجه رسیدن که جدا نشن.. توهین به فروغ بنظرم اصلا درست نیست

     • شیما
      ۰۳ بهمن ۱۳۹۸

      این قسمتت از نظرت منو کشته بخدا ته انسانیته: بنظرم همسر ابراهیم گلستان اگه از این رابطه همسرش بیزار بود می تونست جدا بشه

      درست مثل اینه که یکنفر بیاد خونه شمارو اشغال کنه و بگه من هستم تو اگه ناراضی هستی جمع کن برو!
      دوست عزیز نمیدونم خانمی یا آقایی ولی ازدواج تعهداتی بدنبال داره بخصوص اگه پای بچه هم وسط اون زندگی باشه حالا بفرض اگه یک مرد هرزه ای بعد از ازدواج نتونست خودشو جمع کنه و گرفتار یک زن هرزه شد حداقل وظیفه انسانی حکم میکنه که وضعیتش رو کامل مشخص کنه میتونه همسر اولش رو طلاق بده بچه هاش رو بهش بده زندگیشون رو تامین کنه و البته کل داراییشو بزنه بنام همسر اولش و بجاش بره دنبال عشق کثیف خودش.
      این جناب گلستان دوزاری زن اولش رو نگه داشته بوده و با برقراری رابطه با یک زن هرزه همسرش رو عذابش میداده.
      من کاری به مذهب, دین و این حرفا ندارم انسانیت حکم میکنه که حداقل در زندگی زناشویی با خودمون و دلمون روراست باشیم.
      خانم فروغ هم که دم از انسانسیت و نوع دوستی و دموکراسی میزده خودش اولین پله این مسائل رو رعایت نکرده وگرنه پاشو وسط یک زندگی دیگه نمیکرد اقلا میتونست شرط ارتباطش با اون مردک هرزه رو طلاق زنش بشرط دادن کل دارایی به اون زن قرار بده شاید اینطوری اقلا یک بخشی از هرزگیش مخفی میموند. به همین دلیل من حرف لیلی گلستان رو قبول دارم که گفته: فروغ خودشو به پدرم چسبونده بود! چون اگه دراین رابطه ابراهیم گلستان عاشق فروغ میشد قطعا فروغ عزیز شما که ادعا میکنید خیلی هم انسانیت سرش میشده شرط و شروطی در مورد جدایی از همسرش براش میگذاشت. عملا فروغ در رابطه دونفره ابراهیم و همسرش، انگلی بیش نبوده.
      متاسفانه شعار اکثر روشنفکرای ما اینه : انسانیت و دموکراسی تا اونجایی خوبه که با منافع من اصطکاکی نداشته باشه

    • رستم رسولي
     ۰۹ تیر ۱۳۹۹

     چه تعبیر های خوبی بکار بردی عزیز . کامل ترین کامنت بود که خوندم و هیچ جای حرفی باقی نمیمونه

   • رها
    ۱۰ دی ۱۳۹۹

    بهتره در مورد شرایط روانی کاوه گلستان هم مطالعه کنید بعد نظر بدید و زندگی آشفته فروغ چه قبل از ازدواج و چه بعد از ازدواج و عمق کینه لیلی گلستان که هنوز تمام نشده.یادبگیریم به بی اخلاقی و خیانت برچسب روشنفکری نزنیم

   • سارا
    ۱۱ فروردین ۱۴۰۰

    درهنرمند نادر بودن فروغ هیچ شکی نیست
    اما بنا کردن زندگی روی زندگی دیگران تاوان سختی داره
    اسم فروغ به عنوان یک شاعر همیشه درخشانه
    ولی به عنوان نفر دوم زندگی گلستان …

  • ...
   ۰۷ دی ۱۳۹۵

   انکس که نداند که نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند….

   • شادي
    ۱۲ اسفند ۱۳۹۵

    به نظر من اقای گلستان زیر سایه ی اسطوره ای جاودان به نام فروغ گم شده این مرد اصلا ارزش دوسته داشته شدن رو تداشته ولی عشق اون باعث تراوش افکار بی نظیر فروغ شده که یه عاشق واقعیه و میدونید که یه شاعر به یه هم چین عشقی نیاز داره حتی ورای وجود یه انسان اون عاشق بیان احساسات بی حد ومرز و بی محاباش بوده و مهم اصلا ادمی بی ارزش مثل گلستان نیست حتما مصاحبه اخرش و در مورد فروغ گوش کنید

    • ایران بانو
     ۰۵ خرداد ۱۳۹۷

     کاملا با شما موافقم خانم شادی
     این مرد ی عوضی بیشتر نبوده

     • بینام
      ۱۹ تیر ۱۳۹۹

      دوتاشون عوضی بودن شاعر بودن و پیشرو بودن فروغ و افکار بیییی نظظظیرش نباید باعث بشه که به خودش اجازه بده زندگی دیگران رو خراب کنه خیانت خیانته چه آدم بی سواد مرتکبش بشه چه آدم فرهبخته البته که آدم فرهیخته ای که دم از انسانیت میزنه و خودش باعث ظلم به یه زن و دو بچه میشه خیانتش خیلی زننده تره و حرفهای به ظاهر زیبای انسان دوستانه شو پوچ جلوه میده
      حرف باد هواست مهم عمل آدماست بچه خودشو ول میکنه که بدون مادربزرگ بشه بعد یه بچه دیگه رو به فرزندی میگیره این کارشم مثل حرفهای انسان دوستانه اش نمایشی بود

    • سعید
     ۰۵ مهر ۱۳۹۷

     ???????ازندونستن و بی اطلاعی ها آدم غش میکنه اگر تاربخ هنری فروغ رو بررسی کنید میبینید قبل از گلستان فروغ کسی نبوده…و اینکه خانم گلستان در این عشق نقش داشته و کمکهای بسیاری کرده

    • ﺑﺎﺑﻚ
     ۱۸ آذر ۱۳۹۷

     ﺯﻧﺪﻩ ﺑﺎﺩ, ﺑﺎ ﺷﻤﺎ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﻮاﻓﻘﻢ و ﺩﺭ اﻟﺰاﻡ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﻋﺸﻘﻲ ﻭﺭاﻱ ﺭﻭاﺑﻄ ﺭﻭﺯﻣﺮﻩ ﺑﺎ ﻫﻤﺴﺮ ﺑﺮاﻱ ﻳﻚ ﻫﻨﺮ ﻣﻨﺪ اﻧﻜﺎﺭﻱ ﻧﻴﺴﺖ و ﺩﺭ ﺗﺎﺭﻳﺦ اﺩﺑﻲ و ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﻗﺪﻳﻢ و ﻣﻌﺎﺻﺮ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻫﺎﻳﻲ ﻓﺮاﻭاﻥ ﺑﺮاﻱ ﺁﻥ ﻭﺟﻮﺩ ﺩاﺭﺩ ﻛﻪ ﺣﻀﻮﺭ ﻣﻌﺸﻮﻗﻲ ﻛﻪ ﺑﻴﺸﺘﺮﻳﻦ ﺳﻬﻢ ﻋﺎﺷﻖ اﺯ ﺭﻭاﺑﻄ ﻋﺎﺷﻘﺎﻧﻪ, ﻓﻘﻄ ﻫﺠﺮاﻥ ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﻣﻮﺟﺐ ﺗﺸﺪﻳﺪ و ﺗﻌﻤﻴﻖ ﺟﻨﺒﻪ ﻫﺎﻱ ﻋﺎﺷﻘﺎﻧﻪ اﻳﻦ ﺭاﺑﻂﻪ ﻣﻴﺸﻮﺩ. ﺣﺘﻲ ﺩﺭ اﺳﻂﻮﺭﻩ ﻫﺎﻳﻲ ﻫﻤﭽﻮﻥ ﺣﻀﺮﺕ ﺣﺎﻓﻆ ﻧﻴﺰ اﻳﻦ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻘﺶ ﺩاﺷﺘﻪ و ﺩﺭ ﻛﺘﺎﺏ ﻣﺤﻤﺪ ﮔﻠﻨﺪاﻡ ﺑﻪ ﺁﻥ اﺷﺎﺭﻩ ﺷﺪﻩ,. ﺩﺭ ﻫﺮ ﺻﻮﺭﺕ ﺗﻌﺪاﺩ اﻓﺮاﺩ ﺑﺎ ﻧﮕﺮﺵ ﺭﻭﺷﻦ و ﺁﮔﺎﻩ ﻛﻪ ﻗﺪﺭﺕ ﺩﺭﻙ اﻳﻦ ﺭﻭاﺑﻄ ﻋﺎﺷﻘﺎﻧﻪ ﻓﺎﺭﻍ اﺯ ﺩﻳﺪﮔﺎﻫﻬﺎﻱ ﻓﻤﻴﻨﻴﺴﺘﻲ ﺭا ﺩاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻧﺎﺩﺭ اﺳﺖ. و ﺭﻳﺸﻪ ﺗﻤﺎﻡ اﻳﻦ ﻣﺸﻜﻼﺕ اﻳﺪﻩ ﻫﺎ و ﺭﺳﻮﻡ اﺷﺘﺒﺎﻩ ﺩﺭ ﺧﺼﻮﺹ اﺯﺩﻭاﺝ ﺩﺭ ﺩﻳﻦ اﺳﻼﻡ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﺴﺒﺐ اﻳﻦ ﻣﻌﻀﻼﺕ ﮔﺮﺩﻳﺪﻩ….ﺑﻪ اﻣﻴﺪ اﻳﻨﻜﻪ ﺭﻭﺯﻱ ﺷﺎﻫﺪ ﭘﺎﻳﺎﻥ اﻳﻦ ﭘﻴﭽﻴﺪﮔﻴﻬﺎﻱ ﻣﻮﺟﻮﺩ ﺩﺭ ﺭﻭﺗﺒﻄ ﻋﺎﺷﻘﺎﻧﻪ ﺩﺭ اﻳﺮاﻥ ﺑﺎﺷﻴﻢ

     • یک دوست
      ۰۸ شهریور ۱۳۹۸

      آیا گستره روشنفکری این افراد اگاه شامل عشق و رابطه عاشقانه یک خانم همسردار با یک مرد مجرد هم میشود..؟یااز آن سو تاریک فکر هستند؟…من با دیدگاه شما همداستان هستم به شرطی که این ازادی برای زن هم وجود داشته باشد..ایا درخواست آزادی برابر نشانگر نگرش فمنیستی است.؟؟

  • سحر
   ۰۸ دی ۱۳۹۵

   آخِی
   کاملا معلومه که امثالِ شماها چقدر بااین طرز حرف زدنتون نجیب و پاکید 🙂 نمردیم و معنای نجابتم فهمیدیم 🙂

   • ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

    موافقم^^
    اصلا نجابت و پاکی بیداد میکنه!

  • ازیتا
   ۱۲ دی ۱۳۹۵

   خیلی بیشعوری خیلی پستی

  • مريم
   ۱۳ دی ۱۳۹۵

   خانم عزیز چرا گلستان را مقصر نمیدانید که ١۴ سال از فروغ بزرگتر بود؟ این خانواده به جز بدبختی هیچ چیز برای فروغ نداشتند و دست أخر هم او را کشتند در یک تصادف ساختگی. در مصاحبه ای اخیرا گلستان برای بیست و پنجهزار تومانی که بابت قبر فروغ داده بیشتر افسوس میخورد تا مرگ فروغ!!!!

   • ال
    ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

    هر دو مقصر بودند. فروغ بچه نبود که فریبش بدن

    • نیلو
     ۱۶ تیر ۱۳۹۹

     روح و روانش شاد من عاشق شعرهای این بزرگوار هستم و بس ?

     • مجتبی
      ۰۷ بهمن ۱۳۹۹

      نام فروغ زمان تاابدجاودانه است وکسانیکه پشت سر یه مرده حرف میزنندمعلوالحالند.عشق مکان وزمان وسن نمیشناسدخواه مونث باشدیامذکر..اماتوهین به یه شاعروارسته که دستش ازدنیاکوتاه شده ونمیتونه جواب ماهاروبده کاردرستی نیست قضاوت فروغ وگلستان باخداست نه ماهاکه تک تک مان بنده گنه کارخدائیم وقضاوت کنندگان این دوعاشق درمحضرخدابازخواست خواهندشد.درودخدابرروح پاک فروغ زمان ۴M

  • سيما
   ۱۳ دی ۱۳۹۵

   مشکل خانواده گلستان فروغ نبود بلکه ابراهیم گلستان بود که مردی بالای چهل سال و هوسباز بود و از زن ها سو استفاده میکرد بانوی شرقی!

  • ﻧﺎﺯﻱ
   ۰۱ اسفند ۱۳۹۵

   ﺧﺠﺎﻟﺖ ﺑﻜﺶ اﻭﻝ ﺑﻔﻬﻤﻢ ﻛﻪ ﺑﻪ ﭼﻪ ﺷﺨﺼﻲ ﺗﻮﻫﻴﻦ ﻣﻴﻜﻨﻲ ﺑﻌﺪ ﺩﻫﻦ ﻛﺜﻴﻔﺘﻮ ﺑﺎﺯ,ﻛﻦ

   • ال
    ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

    عزیزم شما فعلا دهن تمیزتو ببند ببینیم کی به کیه

    • علی عزیزی
     ۲۲ خرداد ۱۳۹۹

     بهتره از اشعار فروغ با نهایت جان لذت ببریم و وارد مسائل خصوصی و خانوادگی فروغ نشیم…زندگی خودش بوده به ما چه که بخوایم نظر بدیم…هرکسی زندگی خودش رو داره مختاره آزادانه انتخاب کنه….

     • فری
      ۲۸ آذر ۱۳۹۹

      واقعا درست میفرمایید به نظرمن بهتره به جای اظهار نظر در مورد زندگی دیگران به زندگی خودمون بپردازیم تا با کفش کسی راه نرفتی نمیتونی در مورد راه رفتنش قضاوت کنی شما اشعارش رو بخون و لذت ببر چکار داری به زندگیش

   • سارا
    ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

    یعنی چون فروغ شاعر خوبی بوده و هنرمندی ارزشمند همه کارهاش درسته و هیچ کس حق نداره بهش انتقاد کنه بابت وارد رابطه شدن با یه مرد متاهل؟ این همه حرفهای روشنفکرانه فروغ فرخزاد و ابراهیم گلستان واقعا ارزش عملی داره وقتی که حق و حقوق انسانی افراد دور و بر خودشون رو رعایت نکردند؟

  • حدیثه ۱۸
   ۲۶ فروردین ۱۳۹۶

   من اخرش متوجه نشدم اگ فروخ براشوهرش قبل و بعد جدایی نامه میفرستاده و عاشقانه هم میفرستاده
   پس چرا این دوتا جدا میشن؟؟؟؟؟
   کامیار چی میشه؟؟؟
   ابراهیم گلستان زنشو دوس نداشت؟یا بخاطر کوتاهی در تفکر قبل ازدواج احساستش کاملا مال همسرش نبوده؟؟؟

   چرا تو ایران اکثرا از ازدواج ناراضین؟این اتفاقا هنوزم خیلیه…

  • ناهید
   ۱۵ مرداد ۱۳۹۶

   موافق هستم ،خود خانم ها عامل خیانت و عادی شدن عشق. نفرت انگیز ( از کتاب شوهر اهو خانم) هستند .از ماست که بر ماست.

   • نا شناس
    ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

    خود فروغ در شعر عصیان چنین می گوید:
    ‘ولی ای مرد ای موجود خود خواه
    مگو ننگ است این شعر تو ننگ است
    بر شوریده حالان هیچ دانی
    فضای این قفس تنگ است تنگ است
    مگو شعر تو سر تا پا گنه بود
    از این ننگ و گنه پیمانه ای ده
    بهشت و حورو آب کوثر از تو
    مرا در قعر دوزخ خانه ای ده’
    گفتن فاحشه به یک زن به دلیل عاشق شدن کار غیر انسانی و ناشایستیست.مطمئنا اگر یک مرد و زنی ازدواج کرده عاشق هم میشدند باز هم همه ی انگشت ها به سمت آن زن میرفت. افسوس که همه ی حرف ها علیه زنان است و تا زنان به دفاع از خود بر میخیزند به آن ها میگویند ‘فاحشه’ یا ‘ضد مرد’. جالب تر آنکه گاهی زنان به یک دیگر این القاب را می دهند.
    فروغ فاحشه یا ضد مرد نبود و یا از روی قصد به همسر ابراهیم گلستان خیانت نکرد، فقط عاشق شده بود.
    در ضمن، هرکه ازدواج میکند لزوما عاشق همسر خود نیست و این دلایل متنوعی دارد از جمله ازدواج برای نگذشتن سن، بچه دار شدن، وظیفه، داشتن یکی که ظرف ها را بشوید یا پول در بیاورد و… .پس اگر کسی عاشق همسر خود نباشد ممکن است روزی خیانت کند. شاعری مانند مولانا هم همین شرایط برایش پیش آمد توصیه میکنم کتاب ‘ملت عشق’ از ‘الیف شافاک’ که درباره ی زندگی مولانا هست را بخوانید تا متوجه بشید عشق واقعی یعنی چی. مولانا هم با زنی ازدواج کرده بود و دو فرزند هم داشت ولی بعد ها عاشق شمس تبریزی شده بود و آن موقع طعم واقعی عشق واقعی را چشیده بود و انکار نمیکنم که زن مولانا از این موضوع آسیب دید ولی خب اگر واقعا عاشق کسی بشوید دیگر برایتان مهم نیست که او همسر دارد یا اینکه خودتان همسری دارید، در واقع چیزی به جز رسیدن به معشوق برای عاشق مهم نیست.

    • ندا
     ۰۳ بهمن ۱۳۹۸

     رسما دیوانه ای!
     اگه تا حالا ازدواج نکردی یک لطفی کت و هرگز ازدوج نکن چون اصلا معنی ازدواح رو درک نمیکنی بیچاره اون بخت برگشته ای که با تو ازدواج کرده یا میکنه

    • زوزو
     ۲۱ دی ۱۳۹۹

     شمس مرد بوده 😐

  • ابرج
   ۲۲ مهر ۱۳۹۶

   فاحشه تو هستی که نمی فهمی شاعری مثل فروغ بالاتر از هر انسان و احساساتش بود او یکی از فرشتگان خدا بود .

  • Ati
   ۰۱ آبان ۱۳۹۶

   بسیار عالی فرمودید,یکی از مشکلات زمان ما هم هست…

  • Ati
   ۰۱ آبان ۱۳۹۶

   بانوی شرقی بسیار عالی فرمودید باهاتون کاملا موافقم
   از ماست که بر ماست

  • مهتا
   ۲۸ آذر ۱۳۹۶

   واقعا برای شما متاسفم که به یک هنرمند این مملکت ناسزا و بد وبیراه میگویید اگر ما ایرانیان قضاوت راجع به زندگی دیگران نکنیم خدا شاهد است که خفه نمیشویم متاسفم

   • Mah
    ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

    کاش همه میتونستن درک کنن

   • ؟
    ۲۸ آذر ۱۳۹۹

    هرکس تو گور خودش تک و تنها میخوابه و خودش جوابگوی نوع زندگیش هست مهم اینه ما به دنیا اومدیم که از زندگی لذت ببریم و شاد باشیم و هر کی شادی رو از نگاه خودش میدونه چی هست.و چه خوب که ما به جای قضاوت دیگران چشم های خودمون رو به خودمون بدوزیم و فقط خودمون رو قضاوت کنیم .هر موقع ما آدمهای به اصطلاح روشنفکر دست از قضاوت دیگران برداریم و سرمون به زندگی خودمون و اعمال خودمون باشه دنیا گلستان میشه.

  • Bahar
   ۲۶ دی ۱۳۹۶

   ایشالا تو عاشق همچین مردی با همون شرایط بشی تا فحش ندی

  • Mah
   ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

   هر نفرینی به خود انسان‌ برمیگرده

  • ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

   فاحشه تویی بدبخت:||

  • ایران بانو
   ۰۵ خرداد ۱۳۹۷

   دادن لقب فاحشه به یک زن به جرم عاشقی!!!
   واقعا از این طرز فکر متاسفم

  • ایران بانو
   ۰۶ خرداد ۱۳۹۷

   بانوی شرقی
   خداوند هرکس رو بخواد میسوزونه و هرکس رو لایق مغفذت بدونه، میبخشه، تو لازم نیست تعیین تکلیف کنی. شاید اونی که تو گور میسوزه تو باشی که ندونسته به ی زن که دستش از دنیا کوتاه هست، لقب فاحشه میدی.

  • بانوی غربی
   ۲۶ خرداد ۱۳۹۷

   خوب چه بحثی راه انداختی بانوی شرقی! خوب البته زندگی خصوصی هرکسی به خودش ربط داره ولی از نظر اجتماعی همین که شما الان هویت داری و مثل یه خانم متمدن میشینی پشت کامپیوترت و اظهار نظر میکنی همین که دیگران به حرفت گوش می کنن و جدی میگیرنت، همین که به عنوان یک زن میتونی آدم محسوب بشی مدیون مبارزه سخت و طاقت فرسای زنان بزرگی مثل فروغ هستی که با تلاش خستگی ناپذیر در یک پروسه اجتماعی طولانی تونستن جایگاه زن رو در جامعه ارتقا بدن، واسه ما الان گفتنش راحته ولی برای اون خانمهای پیشرو در عصر خودشون آسون نبود که زن رو از پستو بیارن بیرون و به عنوان یک دانشمند یا هنرمند یا یک عضو فعال و مفید اجتماع معرفی کنن.

  • انسان
   ۲۶ تیر ۱۳۹۷

   تو خودت فاحشه دوریالی هستی پست فطرت

  • Joseph
   ۰۷ شهریور ۱۳۹۷

   خانوم بانوی شرقی هیچگاه عجولانه قضاوت نکن و هنرمندی که نزدیک ۵۰ سال است که ادبیات ایران در عزایش است گستاخانه به این بانوی گرامی توهین میکنید
   ایا تا حالا از خودت پرسیدی وقتی ۲ نفر انسان با این همه کمالات و استعداد به قول شما خیانت میکنند ایا شخصی مانند فروغ نیازمند فاحشه گریست یا یک پیوند الهی به نام عشق که حد و مرز را نمبشناسد دچار شده

  • 7
   ۲۱ مهر ۱۳۹۷

   مراقب آخرت خود باشید و از خداوند طلب بخشش کنید

  • مهاجر
   ۲۶ مهر ۱۳۹۷

   شایسته هیچ فحشی پاسخی نیستی

  • ایدا
   ۱۶ آبان ۱۳۹۷

   واقعا براتون متأسفم همینو میتونم بگم یک شخصیت با ادبیات شما و سطح درک شما از مسائل خیلی خوبه که راجع به این چیزا نظر نده شما تمرکزتونو روی مسائل دیگه ای بذارید واقعا بی تربیت هستی

  • سحر
   ۰۴ بهمن ۱۳۹۷

   فروغ شاعر بزرگ و توانایی بود روحش شاد یادش گرامی،بانوی شرقی یا سلیطه دهن دریده کز پندار حرف دهنتو بفهم مغز کوچولوی گندیده

  • Khatere
   ۲۴ بهمن ۱۳۹۷

   از افکار و قضاوت خودتون خجالت بکشید در مورد خانم فروغ، متاسفم براتون.

  • عرفان
   ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

   تو خود … هستی انگار

  • علی
   ۱۱ فروردین ۱۳۹۸

   فخری خانم بخشید وگفت بگیرش ولی اگرمن جای فروغ بودم عشقمو با ازدواج خراب نمیکردم عاشق اونه که بی چشمداشت طرفشو بخواد با ۶۰۰میلیون سکه وسیچل میلیون طلا وپول توجیبی ده میلیونی و….همه حاضرن

   • شبنام
    ۲۷ آذر ۱۳۹۹

    چنین موردی وجود نداره گشتیم ما نبود نیست و نخواهد بود.

  • رضا
   ۱۶ فروردین ۱۳۹۸

   نسبت به هیچکس زود قضاوت نکنیم.به صرف متن کوتاهی نمیتوان کسی را به دوزخ بفرستیم. و برایش طلب عذاب بکنیم.

  • خاتین
   ۰۶ خرداد ۱۳۹۸

   فاحشه خودتی الاغ. تو کی هستی که بخوای در مورد فروغ نظر بدی الاغ.

  • گلنوش
   ۱۶ تیر ۱۳۹۸

   قضاوت کار شما نیست بانو… دچار خواهید شد

  • 99r
   ۲۱ شهریور ۱۳۹۸

   با سلام.
   چی بگم والله….خدا نیستیم.بنده هستیم.و در میام قضاوت خودم رو قرار نمیدم…کسی رو سرزنش نمیکنم….هرکی هم بدی کرده یا خطایی خودش زجر میکشه….توصیه میکنم فقط خواننده باشیم.خدا خودش بهتر از دل و کارا بنده هاش باخبر….و هرکی کسیو سرزنش کنه….روزگار جوری میچرخه که توی موقعیت اون شخص قرار بگیره….بهتره گناه کسیو نشوریم…وسرمون به کار خودمون باشه….

  • مینا
   ۰۸ آذر ۱۳۹۸

   وقتی چیزی نمیدونین الکی کسی رو قضاوت نکنین

  • میلاد
   ۰۷ دی ۱۳۹۸

   اسم خودتون رو هم گذاتین بانوی شرقی بعید میدونم که شما حتی بانو باشید

  • شيرين
   ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

   شاید اگر نوع سخن گفتنت که سرشار از عقده های نهانی است را درست میکردی میشد حرفی سخنی یا چیزی گفت شاید میشد گفت که باید در موقعیت قرار بگیری بعد قضاوت کنی حدس میزنم کودکی خوبی نداشتی تربیتهوبی هم نداشتی از خدا میخواهم که بتوانی خودت را إصلاح کنی

  • ایران نژاد
   ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

   خدایی ھمە اینھا قصه هایی بود که ابراهیم‌گلستان با همپیاله هاش سر زبان انداختند تا ابراهیم گلستان زیر سایه شهرت خودش فرار تر بره و از شهرت فروغ سواستفاده کنه. فروغ حتی بعد مرگش هم عاشق پرویز شاپور بود و رابطه فروغ با گلستان فقط رابطه کاری و کمی صمیمیت دیگه بود و نه این جوری لیلی مجنون بودن؛ خدایی این گلستان حتی بعد مرگ خودش هم با زور می خواد خودش رو آویزون فروغ کنه و کنار اون دفن کنن. هر فیلیمی هم به نام گلستان ثبت شد کار فروغ و دیگران بود و شهرتش رو گلستان برد. نسل ما قصه های گلستان رو باور نداره. گلستان حتی از راه دوستانش سر زبان ها انداخت که بگه اون موجب پیشرفت فروغ شده هههههههه

  • ناشناس
   ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

   این همه عقده و بی ادبی از کجای وجودت میاد؟

  • مهرشاد
   ۱۷ تیر ۱۳۹۹

   فاحشه تویی عوضی

  • آزاده
   ۲۵ تیر ۱۳۹۹

   خانم تاهید مثل اینکه روزگار بدجوری شما رو لگد مال کرده ک اینجوری نام میبرین ، گلستان بد دنبال ایشون بوده این رو فراموش نکنید ، دوم اینکه زمانی مرد متاهل از خانه اش فرار میکنه ک زندگیش فقط بوی قورمه سبزی میده

  • فرنوش
   ۲۱ مهر ۱۳۹۹

   همه انسانها ممکنه در زندگی مرتکب خطا شوند فروغ هم به عنوان زنی جوان و بی تجربه در سن ۲۴ سالگی و شرایط بد بعد از طلاق خطا کرد و بعدش هم پشیمان شد به نظر من دلیل خودکشی های ناموفق حس گناهی بوده که بعدا نسبت به این قضیه پیدا کرده در هر حال جنایت نکرده که نخواهیم چشم روی خطایش ببندیم و هنرش رو به خاطر این موضوع زیر سوال ببریم . ابراهیم گلستان هم قطعا خطای بزرگتری رو انجام داده بر مردی که زن و فرزند داره و سن و سالی ازش گذشته پا گذاشتن روی نفس واجب تره اما در نهایت هردوشون جنایت نکردند ، اشتباه کردند و در حق خودشان جفا کردند و از نظر اخلاقی درست نیست که به خاطر این موضوع سایر وجوه مثبت شخصیتشان را نادیده بگیریم

  • زی زی گولوووو
   ۲۵ مهر ۱۳۹۹

   اون راضی خودش راضی گوره پدرناراضی

  • مهشید
   ۲۲ آبان ۱۳۹۹

   خداوند را سپاس که عنان مواخده را به دست بندگان نداد!!!!!

  • ناشناس
   ۰۱ بهمن ۱۳۹۹

   من واقعا نمیخوام به کسی بی احترامی کنم اما واقعا برای زنانی که نسبت به همنوع خودشون اینقدر گستاخانه نظر میدن و انقدر حتی سواد ندارن که بفهمن که هنرمند رو باید ازروی آثارش تجزیه و تحلیل کرد نه زندگی شخصی .خانمهایی که نمی فهمن فروغ چه انسانی بود به سرپرستی گرفتن حسین منصوری ازجدامخانه و فعالیت های او برای دفاع از برابری زنان توجه نمی کنید وفقط راجع به تخت خواب ادم ها می اندیشید اصلا چرا ابراهیم گلستان رو قضاوت نمی کنید و فروغ رو مورد حمله قرار میدید چرا یک مرد همیشه خیانت میکنه چیز بدی نیس ولی اگر زن وارد هم چین رابطه ای بشه همه قدیس میشن و اونو سنگسار میکنن به خودتون بیاین….فروغ شخصیت بزرگ تر و پیچیده تر ازاونیه که با این حرف های مبتذل قضاوت بشه …یه کم سواد خودتون و افزایش بدید درضمن لیلی گلستان اگر از دست پدر ش ناراحت ه به فروغ ربطی نداره ..فروغ بالای این پستی هاست بزرگترین دانشگاههای کشورهای مدرن اشعارش رو تدریس میکنن و بسیاری از اشعار پیشگویی هایی ست که آینده کنونی ما رو به تصویر کشیده ..‌واقعا متاسفام…

  • ناشناس
   ۰۲ اسفند ۱۳۹۹

   فاحشه در مغز و ذهن شماست

 2. مریم
  ۳۰ مهر ۱۳۹۵

  زنیکه دیوانه. این جور آدم ها جایشان در فاحشه خانه است. خوشحالم که دوره و زمانه این جور آدم ها تمام شد. شهوت هایش را به شکل شعر در آورده و چاپ کرده.

  • یوسف
   ۰۱ آبان ۱۳۹۵

   این مردم هنوز هم در قرن ها پیش زندگی می کنند و هنوز هم فروغ را نفهمیده اند :

   اوج شهوانیت !!!!! در این شعر زیبایش موج می زند .
   ای شب از رویای تو رنگین شده
   سینه از عطر توام سنگین شده
   ای به روی چشم من گسترده خویش
   شادیم بخشیده از اندوه بیش
   همچو بارانی که شوید جسم خاک
   هستیم زآلودگی ها کرده پاک

   ای تپش های تن سوزان من
   آتشی در سایهء مژگان من
   ای ز گندمزارها سرشارتر
   ای ز زرین شاخه ها پر بارتر
   ای در بگشوده بر خورشیدها
   در هجوم ظلمت تردیدها
   با توام دیگر ز دردی بیم نیست
   هست اگر، جز درد خوشبختیم نیست
   ای دل تنگ من و این بار نور؟
   هایهوی زندگی در قعر گور؟

   ای دو چشمانت چمنزاران من
   داغ چشمت خورده بر چشمان من
   پیش از اینت گر که در خود داشتم
   هرکسی را تو نمی انگاشتم

   درد تاریکیست درد خواستن
   رفتن و بیهوده خود را کاستن
   سر نهادن بر سیه دل سینه ها
   سینه آلودن به چرک کینه ها
   در نوازش، نیش ماران یافتن
   زهر در لبخند یاران یافتن
   زر نهادن در کف طرارها
   گمشدن در پهنه بازارها

   آه، ای با جان من آمیخته
   ای مرا از گور من انگیخته
   چون ستاره، با دو بال زرنشان
   آمده از دور دست آسمان
   جوی خشک سینه ام را آب تو
   بستر رگهایم را سیلاب تو
   در جهانی اینچنین سرد و سیاه
   با قدمهایت قدمهایم براه

   ای به زیر پوستم پنهان شده
   همچو خون در پوستم جوشان شده
   گیسویم را از نوازش سوخته
   گونه هام از هرم خواهش سوخته
   آه، ای بیگانه با پیرهنم
   آشنای سبزه واران تنم
   آه، ای روشن طلوع بی غروب
   آفتاب سرزمین های جنوب
   آه، آه ای از سحر شاداب تر
   از بهاران تازه تر سیراب تر
   عشق دیگر نیست این، این خیرگیست
   چلچراغی در سکوت و تیرگیست
   عشق چون در سینه ام بیدار شد
   از طلب پا تا سرم ایثار شد
   این دگر من نیستم، من نیستم
   حیف از آن عمری که با من زیستم
   . . . . . . . . . .
   ای لبانم بوسه گاه بوسه ات
   خیره چشمانم به راه بوسه ات
   ای تشنج های لذت در تنم
   ای خطوط پیکرت پیرهنم
   آه می خواهم که بشکافم ز هم
   شادیم یک دم بیالاید به غم
   آه، می خواهم که برخیزم ز جای
   همچو ابری اشک ریزم های های

   این دل تنگ من و این دود عود ؟
   در شبستان، زخمه های چنگ و رود ؟
   این فضای خالی و پروازها؟
   این شب خاموش و این آوازها؟

   ای نگاهت لای لائی سِحر بار
   گاهوار کودکان بیقرار
   ای نفسهایت نسیم نیمخواب
   شسته از من لرزه های اضطراب
   خفته در لبخند فرداهای من
   رفته تا اعماق دنیا های من

   ای مرا با شور شعر آمیخته
   اینهمه آتش به شعرم ریخته
   چون تب عشقم چنین افروختی
   لاجرم شعرم به آتش سوختی

   • بینام
    ۱۱ دی ۱۳۹۵

    اگر هر رابطه جسمانی را شهوت بنامیم , پس العیاذ بالله همه پیامبران و مقربان درگاه الهی و صالحان و پاکان که زوجیت را برگزیدند , شهوتران بودند !

    • بردیا
     ۱۴ مرداد ۱۳۹۶

     در علم پزشکی میتوان دلایل را پیدا کرد. شما مردم وقتی بانک میرید از ماشین حساب استفاده میکنید از برنامه های حسابرسی استفاده میکنید اونوقت برای شناخت انسان از کتاب آسمانی نقل و اثبات میکنید . برید از هر دکتری بپرسید یک مرد در یک ساعت حدودا ۲۵۰۰۰۰ اسپرم در بدنش تولید میشود یعنی در ۲۴ ساعت ۶ میلیون در ماه ۱۸۰ میلیون بدن یک مرد در ماه اسپرم تولید میکند و یک زن چقدر در ماه ؟ بله یک تخمک از راه علمی بهتر و ساده تر میتونید مشکلات رو مهار کنید چرا به جای راه حل پیدا کردن بهم فحاشی میکنیم !؟

     • متعجب
      ۲۸ آذر ۱۳۹۶

      دلایل فیزیولوژیک مردان ،مجوز چند همسری آنها نیست.جهت اطلاعتون باید بگم پس چون خانمها می توانند پشت سر هم تو رابطه جنسی به ارگاسم برسن،مجوز ایجاد رابطه با چند مرد رو همزمان دارند؟علم چیز دیگری است و اخلاق چیز دیگه ای!

    • دخی جون
     ۱۷ مرداد ۱۳۹۷

     قربون دهنتتتتت. من موندم به شماها چه؟ خوبه گند و فساد اینحا پره فقط پشت پرده هاست. الهیی بمیرم واسع اونایی‌که ادعاییی پاکی و فلان میکنند. پاک داد و بیداد نمیکنه.

     • بزرگ کوچک نما (رونیا)
      ۰۸ مهر ۱۳۹۷

      واقعا جامعه ما خراب شده من کسایی رو میشناسم که با چادر و پوشش اسلامی ادایه با خدایی در میارن و تازه خودشون از خیلی هایه دیگه گناهکار ترن این بنده خدا فروغ بیچاره که ادعا خاصی هم نکرده ببببببععععععضضضضییی. ها آنچنان فحش هایه ناموسی میدن که آدم رقبت نمیکنه حتا نظراتشون رو بخونه درضمن توجه داشته باشید که این مدل سایت ها محدودیتی برایه رنج هایه سنی نداره و وقتی یک بچه یه کلاس پنجمی برایه مثال این طور آدم هارو ببینه که اینطور به شاعر مملکتشون فحش میدن چه فکر هایی میکنن؟؟؟

    • حسین
     ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

     شخصیت ابراهیم گلستان شخصیت پیچیده ایست.رابطه ایشان با فروغ هم چندان خوشایند نیست و رفتن به خارج از کشور،هر چند هیچ انسانی را نمی توان قضاوت کرد مگر اینکه خود را جای او بگذاریم.نظرات تند ایشان در مورد شاملو هم سبک و سطحی است.

   • ال
    ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

    شعر واقعا زیبایی است. اما به نظر من درک کردن شعر فروغ به این معنی نیست که هر کاری که کرده را توجیه کنیم.

    • مانیا
     ۲۸ تیر ۱۳۹۶

     هنرمندان و نوابغ همیشه در طول تاریخ کارهایی کردن که از چارچوب هنجارها و عقل و درک و حتی اخلاقیات عرف جامعه ممکن بوده خارج شه و این دلیل بر قضاوت بیرحمانه داشتن نسبت به اونها نباید بشه

   • حدیثه۱۸
    ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

    واقعا؟

   • حدیثه۱۸
    ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

    ولی این فقط یه شعره…

   • مهشید
    ۱۰ بهمن ۱۳۹۶

    من فکر میکنم این شعر و به خاطر همسر سابقش سروده ولی در کل تا جای کسی نباشی نمتونی در موردش اظهار نظر کنی

   • ج
    ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

    فقط من موندم تو کار خدا، آدمی که انقد احساسات پاک و رقیق داره چرا باید گیر همچین مردایی بیفته؟ اگر عاشق شدن جرمه پس چرا انقدر آدم در برابرش بی اراده ست؟ از طرفی.. کسی انکار نمیکنه که خیانت چقدر درد داره…انقد زود قضاوت نکنید یه مواقعی زنی که در شرایط فروغ قرار گرفته از زنی کن در جایگاه همسر گلستان هست اندوه و رنج بیشتری رو تحمل میکنه….چون همزمان رنج عشق، جدایی، و درک کردن تلخی حال کسی که بهش خیانت شده و عذاب اینکهبتعث اون خیامت خودش بوده رو با هم داره میکشه ولی زنی که بهش خیانت میسه فقط به خاطر قدر نشناسی طرف مقابل ناراحته

  • Naz
   ۳۱ شهریور ۱۳۹۶

   وای بر ما که ندونسته قضاوت میکنیم

  • ایرانی
   ۰۵ خرداد ۱۳۹۷

   خاک بر سر نفهمت عوضی بی احساس

  • ایران بانو
   ۰۶ خرداد ۱۳۹۷

   مریم خانم
   اون چیزی که جاش تو فاحشه خونه هست. مغز بیمار و پوک تو هست که چوب حراج اگه بهش بزنی شاید بتونی ی کمی انسانیت جاش بذاری که اینجوری در مورد کسی قضاوت نکنی، اونم فروغ که شعرهاش جهانی شده

  • نا شناس
   ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

   وافقم
   خود فروغ در شعر عصیان چنین می گوید:
   ‘ولی ای مرد ای موجود خود خواه
   مگو ننگ است این شعر تو ننگ است
   بر شوریده حالان هیچ دانی
   فضای این قفس تنگ است تنگ است
   مگو شعر تو سر تا پا گنه بود
   از این ننگ و گنه پیمانه ای ده
   بهشت و حورو آب کوثر از تو
   مرا در قعر دوزخ خانه ای ده’
   گفتن فاحشه به یک زن به دلیل عاشق شدن کار غیر انسانی و ناشایستیست.مطمئننا اگر یک مرد و زنی ازدواج کرده عاشق هم میشدند باز هم همه ی انگشت ها به سمت آن زن میرفت. افسوس که همه ی حرف ها علیه زنان است و تا زنان به دفاع از خود بر میخیزند به آن ها میگویند ‘فاحشه’ یا ‘ضد مرد’.

   در ضمن، هرکه ازدواج میکند لزوما عاشق همسر خود نیست. شاعری مانند مولانا هم همین شرایط برایش پیش آمد توصیه میکنم کتاب ‘ملت عشق’ از ‘الیف شافاک’ که درباره ی زندگی مولانا هست را بخوانید تا متوجه بشید عشق واقعی یعنی چی. مولانا هم با زنی ازدواج کرده بود و دو فرزند هم داشت ولی بعد ها عاشق شمس تبریزی شده بود و آن موقع طمع واقعی عشق را چشیده بود . اگر واقعا عاشق کسی بشوید دیگر برایتان مهم نیست که او همسر دارد یا اینکه خودتان همسری دارید، در واقع چیزی به جز رسیدن به معشوق برای عاشق مهم نیست.

   • مهکامه
    ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

    دوست عزیز آدمها باید یاد بگیرند که در عین اهمیت دادن به خودشون و احساساتشون، به تاثیر رفتارشون روی دیگران هم فکر کنند. اولا که انسان عاقل چشم و گوشش رو باز می کنه تا به قول شما با کسی که باهاش تناسب و عاشقیت نداره ازدواج نکنه، ثانیا اگه احیانا همچی اشتباهی کرد (چون بشر جائز الخطاست) چشم و گوشش رو باز می کنه تا بچه تولید نکنه. ثالثا اگه علاوه بر ازدواج اشتباه و بچه دار شدن اشتباه تر دید که واقعا آدم این زندگی نیست تشریف ببره اول تکلیل اون زندگی اشتباه رو معلوم کنه بعد بره ازدواج کنه، عاشق بشه، شاعر بشه یا هر چیز دیگه ای. عشق خیلی خوبه، قبول. ولی به خدا انصاف و وجدان و احساس مسوولیت هم چیز بدی نیست ها.

 3. مربم
  ۰۱ آبان ۱۳۹۵

  فاحشه تویی و مغز بیمارت.

 4. صبا
  ۰۴ آبان ۱۳۹۵

  فروغ…این اسطوره ترین زن…♥

  • رضا
   ۰۷ آبان ۱۳۹۵

   واقعا این نوع توصیف که بگی جاش فاحشه خانه هس برا فروغ احمقانه است. فروغ یه نابغه بود.

   • ال
    ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

    قبول دارم میشه مودبانه تر انتقاد کرد.

  • زهرا
   ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

   من عاشق فروغ و شعرهاش هستم
   ای کاش اون موقع که فروغ بود منم اون دوره به دنیا می اومدم

  • ملیسا
   ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

   اسطوره شعر بله، ولی اسطوره انسانیت در روابط انسانی!!!!! قبول کنید که فقط به خودش و احساس خودش اهمیت داد و براش تاثیر تصمیاتش روی یه زندگی دیگه کوچکترین اهمیتی نداشت.

 5. سارا
  ۰۹ آبان ۱۳۹۵

  با این اطهار نطر های عفیفانه از این بانوان عفیفه وملکه های نجابت وتقوی ودارندگان مغز های مشعشع واحتمالا صورتهای تمام جراحی پلاستیک کرده تعجبی نداره که چرا در تمام شاخص های فلاکت از مقام اول در جهان برخورداریم.

  • بینام
   ۱۱ دی ۱۳۹۵

   قضاوت نکن دختر ,
   تو چه دانی که پس پرده که خوب است و که زشت ؟

  • ال
   ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

   شاخص فلاکت یک معیار اقتصادی است و عوامل مربوط به خودش را داره چرا بی ربط میگی؟
   حالا اگر کسی از شاعره محبوب شما بد گفته دلیل نمیشه درد شقیقه را به باد شکم ربط بدی و در مورد شکل و شمایل گوینده غیب گویی کنی

   • ایرانی
    ۰۵ خرداد ۱۳۹۷

    بد گفتن با توهین کردن فرق داره

   • رشید
    ۰۶ تیر ۱۳۹۸

    از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر
    یادگاری که در این گنبد دوار بماند

 6. کمیل
  ۰۱ آذر ۱۳۹۵

  کمی هم از ننه عروس شنیدیم خانم های عفیف خواستند ابراز فضل کنند وسطح درک وفهم خود رانشان دهند واقعا تاحالانخواستید کمی مطالعه وفکرکنید وازچهاردیواری پستوی اطاق افکارتان راپرواز دهید

  • ال
   ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

   امیدوارم شما بتونید وقتی همسرتون با یک مرد روشنفکر و شاعر رابطه برقرار کرد سطح درک و فهم والای خودتون را نشون داده و با مطالعه و پرواز فکر از چاردیواری اتاق با قضیه کنار بیایید.

   • مریم ق
    ۱۹ آبان ۱۳۹۶

    دقیییییییییییییییییییییییییقا

 7. سیامک
  ۱۱ آذر ۱۳۹۵

  با کیا شدیم هفتاد میلیون

  • کمیل
   ۱۲ آذر ۱۳۹۵

   سیامک جان ،متوجه نشدم با چه کیا شدیم هشتادوچند ملیون

  • Naz
   ۳۱ شهریور ۱۳۹۶

   با توی احمق

 8. افشین
  ۱۴ آذر ۱۳۹۵

  به هر حال رابطه ی فروغ و گلستان به شکلی که ما فکر میکنیم نیست. بلکه بیشتر تحولی بود بر زندگی حرفه ای هر دو بخصوص فروغ. به نظر من ابراهیم گلستان بیشتر از عشق و عاشقی در پی کشف استعدادهایی بود که از نگاه جامعه دور ماندن و نتیجه اش رو میشه در فروغ فرخزاد در دفتر شعر”تولدی دیگر” و تاجی احمدی در فیلم “خشت و آینه” دید. رابطه ی گلستان و فروغ رابطه ای تعریف شده نیست. هر دو خیلی بر همدیگه تاثیر گزاشتن و مسیر زندگیشون تغییر کرد. این رابطه برای خانواده گلستان حل شده بود. بعد از مرگ فروغ، خانم فخری گلستان بر مزار فروغ گل میبرد، لیلی گلستان چندان تمایلی به صحبت کردن درباره فروغ ندارد ولی کاوه گلستان به صراحت از تاثیر فروغ بر زندگیشون گفته و از فروغ به نیکی یاد کرده. ابراهیم گلستان حرفهای پوران فرخزاد از جمله درباره اینکه گلستان به فروغ وعده ی ازدواج داده بوده رو به شدت تکذیب کرد

  • ال
   ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

   خیانت برای هیچ کس حل شدنی نیست.
   به نظر من سکوت لیلی گلستان خیلی معنادارتر از سخنان برادرش است. واقعا انتظار داشتید پس از سالها در این جامعه مرده پرست چی میگفت؟

 9. کمیل
  ۱۴ آذر ۱۳۹۵

  فروغ آن حرکات ورفتاری که ازخود نشان داده فروغ رامطرح نکرده بلکه اشعار او که سرچشمه احساسات بدون غل وغش اوست برای آن زمان وحتی آلان میشه ساعت ها به اوپرداخت وصحبت کرد همین آلان کسانی هستند که خوب شعر می سرایند اما احساسات درونی خودرا حبس می کنند وبرای خودخط قرمز ترسیم می کنند درواقع روحیه واحساسات ظریف خود آزادانه دراشعارشان هویدا نیست فروغ باوجودی که زن می باشد توانسته تاحدودی حسش رابیان کند این مهم است

  • ال
   ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

   با آزادانه بیان کردن افکار و احساسات موافقم اما با آزادانه عمل کردن آن هم در جایی که حقوق افراد دیگری در میان است موافق نیستم.

 10. حامد
  ۲۷ آذر ۱۳۹۵

  فروغ اسطوره ی آزادی, فروغ شعر تمام شب های تنهاییم, من متاسفم که هنوز بعد از نیم قرن بسیاری از مردمان وطنت حتی به کوچکترین بینشی از روح نرسیده ان. ما هر روز دختران و پسران جوانی را میبینیم که با هم رابطه عاشقانه دارند ,دخترکی عاشق میشود. دل میدهد, تن هم میدهد اما افسوس که همان دخترک تو را درک نمیکند… و چوب انتقادش واعتقادش که به خودش هم اعتقاد ندارد را بر میدارد و بر تنه ی پری دریایی غمگینم میزند

 11. کمیل
  ۲۷ آذر ۱۳۹۵

  چرا می خواهیم عقیده وافکارخودرابرای همه بخواهیم وعشق ،خواستن ،دوست داشتن وآزادی افکارواحساسات لطیف رانادیده بگیریم خداوند بشرراباهمه اینها وخیلی چیزهای دیگه آزادآفریدوما بشرنوعی می خواهیم این نعمت هارابه زور. ازیکدیگرسلب کنیم مواظب رفتاروگفتارخودنیستیم وفکرمیکنیم بهترین رفتاروگفتارراداربم وهمیشه حق به جانب ماست

 12. پاییز
  ۳۰ آذر ۱۳۹۵

  من فقط میدانم فروغ ستاره ایست در آسمان پاکی و احساس که درخششش ابدی و بی انتهاست!
  و بی دریغ نورش را نثار زمین میکند…همین را بس.

 13. محسن
  ۰۳ دی ۱۳۹۵

  فروغ یکه بانوی شعر پارسی

 14. نیلوفر
  ۰۸ دی ۱۳۹۵

  یک شاعر را باید در شعرش شناخت.شیوه وسبک زندگی انسانها سرشاراز فراز وفرود وتجربه های خواسته یا ناخواسته است و ای بسا که در طول زندگی تغییر وتحولات بنیادین یابد.فروغ شاعره ی حساس پرتوان و بیاد ماندنی در تاریخ ادبیات معاصر ایران است.

  • سارا
   ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

   اتفاقا آدمها رو باید از عملکردشون شناخت، نه از شعر و فیلم و نقاشی شون. هنر گاهی جوشش ناگهانی احساسات هست، ربطی نداره به اینکه خالق اون واقعا انسان شریفی باشه.

 15. ﻣﺤﺐ
  ۰۹ دی ۱۳۹۵

  ﻓﻘﻂ
  ﺑﺪﺭﻳﺎ ﺭﻓﺘﻪ ﻣﻴﺪﺍﻧﺪ …

  ﻫﺮ ﺍﻇﻬﺎﺭ ﻧﻈﺮ ﺗﻨﺪﯼ
  ﻣﻮﻳﺪ ﺍﻳﻦ ﻫﺴﺖ ﮐﻪ:
  ﺻﺎﺣﺐ ﻧﻈﺮﻳﻪ ﻫﻴﺠﮕﺎﻩ ﺑﻬﺮﻩ ﺍﺋﯽ ﺍﺯ ﻫﻴﺞ ﻋﺸﻘﯽ ﻧﺒﺮﺩﻩ

  ﺧﺪﺍﺑﻬﺶ ﺭﺣﻢ ﮐﻨﻪ

  • مریم
   ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

   آدم می تونه بهر از عشق ببره و احساسات شدید رو تجربه کنه ولی نسبت به زندگی دیگران هم بی تفاوت نباشه. کاری به آثار هنری فروغ ندارم که قطعا خیلی دلپذیرند ولی عملکردش نسبت به فخری گلستان واقعا خودخواهانه بود. فروغ فقط خودش رو دید و احساس خودش رو. خیلی از آدمها هستند که درگیر احساسات شدید عاشقانه می شن ولی به خاطر اون احساسات عاشقانه روی شرف و وجدانشون پا نمی ذارن.

 16. کمیل
  ۰۹ دی ۱۳۹۵

  وای به آنهایی که طاقت وظرفیت حرف حساب واظهار عقیده آزاد دیگران راندارند

 17. دوستدار
  ۰۹ دی ۱۳۹۵

  متاسفم که هنوز بعضی ها چقدر متحجرانه فکر میکنن,سهراب سپهری در سوگ فروغ میگوید
  بزرگ بود واز اهالی امروز بود,وطعم اب وزمین را چه خوب میفهمید……

 18. پگاه
  ۱۰ دی ۱۳۹۵

  آگرقراربوداحساسش وطبع ظریف وشاعرانه اش راآزادانه بیان نکد دیگه شاعرنمی شد میرفت کنج خانه میشد به اصطلاح عفیغه دورغین همه فن حریف زمانه

 19. عسل
  ۲۰ دی ۱۳۹۵

  فروغ اسطوره بوده وهست. واقعأ تأسف میخورم از کوته فکرى بعضى افراد .

  • ال
   ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

   من برای کسانی تاسف می خورم که دنبال اسطوره سازی از افراد هستند و واقعیات را نمی بینند.
   امیدوارم از این اسطوره ها قسمت شوهرتون یشه عسل خانوم

   • Naz
    ۳۱ شهریور ۱۳۹۶

    من برای تو متاسفم که بدون تامل وفکر هر چی از اون ذهن مریضت بیرون میاد و مینویسی

   • Mah
    ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

    برای کوته فکری هموطنانم که قادر به درک زندگی شاعری بزرگ چون فروغ نیستن و کورکورانه قضاوت میکنن متاسفم.

  • نیایش
   ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

   اسطوره چی بود؟ شعر؟ خب این چه ربطی به عملکردش تو زندگی داره؟ یونگ هم اسطوره روانشناسی بود و علم روانشناسی دنیا بهش مدیون. ولی تو زندگی واقعی یه زنباره درست و حسابی بود. برتراند راسل هم اسطوره فلسفه بود ولی حتی با عروس خودش هم رو هم ریخت. چه اصراری دارید از اسطوره های هنری و علمی واسه خودتون اسطوره زندگی بسازید.

 20. ﺭﺿﺎ
  ۲۴ بهمن ۱۳۹۵

  ﻗﻀﺎﻭﺗﻬﺎﻱ ﺟﺎﻟﺒﻲ ﺭﻭ ﺩﻳﺪﻳﻢ ﺑﻨﻆﺮﻡ ﻫﻤﮕﻲ ﺩﺭﺳﺖ ﮔﻔﺘﻴﺪ اﮔﻪ اﻧﺴﺎﻥ ﺧﻮﺩﺷﻮ ﺟﺎﻱ ﺑﺎﻧﻮ ﮔﻠﺴﺘﺎﻥ ﺑﺰاﺭه ﺧﻮﺏ ﺑﺮا ﻫﻴﭻ ﺯﻧﻲ ﻗﺎﺑﻞ ﭘﺬﻳﺮﺵ ﻧﻴﺴﺖ اﻭﻧﻢ ﺑﻌﺪ اﺯ ﺩﻭﺗﺎ ﺑﭽﻪ اﮔﻪ ﺟﺎﻱ ﻓﺮﻭﻍ ﺑﺰاﺭﻳﻢ ﻛﺴﻲ ﻧﻤﻴﺘﻮﻧﻪ ﺑﻪ ﺑﺎﻧﻮﻱ ﻋﺸﻖ ﺩﺭﺱ ﻋﺸﻖ ﺭﻭ ﺑﺪه و ﺑﮕﻪ ﭼﻲ ﺩﺭﺳﺘﻪ ﻭاﮔﻪ ﺟﺎﻱ اﺑﺮاﻫﻴﻢ ﮔﻠﺴﺘﺎﻥ ﻛﻲ ﺩﻟﺶ ﻧﻤﻴﺨﻮاﺩ و ﺁﺭﺯﻭﺵ اﻳﻦ ﻧﻴﺴﺖ ﺣﺘﻲ ﻳﻊ ﺷﺐ ﺩﺭ ﻣﺤﻀﺮ ﻓﺮﻭﻏﻲ ﺑﺎﺷﻪ ﻛﻪ ﻣﺎﻧﻨﺪﺵ ﺩﻳﮕﻪ ﺯاﻳﻴﺪه ﻧﺨﻮاﻫﺪ ﺷﺪ اﻭﺝ اﺣﺴﺎﺱ ﺑﻮﺩ ,,ﺧﺪاﻳﺶ ﺑﻴﺎﻣﺮﺯﺩ ,,ﻭ اﻣﺎ ﻧﻆﺮ ﺷﺨﺼﻲ ﺑﻨﺪه اﻳﻨﻪ ﻛﻪ ﮔﻠﺴﺘﺎﻥ ﻭاﻗﻌﺎ ﻟﻴﺎﻗﺖ ﻓﺮﻭﻍ ﺭﻭ ﻧﺪاﺷﺖ ﻓﺮﻭﻍ ﺑﺸﺪﺕ اﺣﺴﺎﺳﻲ ﺑﻮﺩ و ﮔﻠﺴﺘﺎﻥ ﺗﺎ اﻳﻦ ﺣﺪ ﺩﺭﻙ اﺯ اﺣﺴﺎﺱ ﻧﺪاﺷﺖ وﺧﻴﻠﻲ ﺯﻭﺩ ﺷﻌﻠﻪ ﻋﺸﻖ ﻓﺮﻭﻍ ﺭﻭ ﺳﺮﻛﻮﺏ و ﻣﺘﻼﺷﻲ ﻛﺮﺩ

  • این
   ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

   این که فروغ شاعر بزرگی بوده دلیل نمیشه که اشتباهات و پستی هایی را که در زندگی مرتکب شده نادیده بگیریم.
   نه با قداست بخشیدن به فروغ موافقم و نه با فاحشه نامیدنش. اون هم مثل ما انسانی بوده پر از خوبیها و بدیها

   • ساره
    ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

    کاملا درست فرمودید

   • فرزان
    ۲۵ مهر ۱۳۹۷

    اصل مطلب همینه که رفتارهای مبتنی بر غرایز فروغ رو باید از اندیشه های بلندش جدا کرد همه ما همینطور هستیم

  • مانیا
   ۲۸ تیر ۱۳۹۶

   واقعا نمیشه گفت بهترین تصمیم چی میتونست باشه اما شاید و البته شاید اگه از قاب سنت خانواده و زن و زندگی خودشو مردانه رها میکرد و با فروغ پرواز میکرد بهتر بود برای هر دوشون .

 21. ناصر
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۵

  پراید هاش بک موتور سالم سراغ دارین؟

 22. نا شناس
  ۲۸ بهمن ۱۳۹۵

  من فکر می کنم شاید انتقاد به این قضیه، به این بر می گرده که چرا ابراهیم و فخری گلستان بعد از شروع ارتباط عاشقانه ابراهیم با فروغ، از همدیگه جدا نشدند؟
  واقعیت اینه که موضوع رابطه عاشقانه فروغ و ابراهیم که از فخری پنهان نبود، فخری هم از نظرارزش ها و قابلیت های اجتماعی ابدا کمتر از فروغ نبود. پس به راحتی اگه می خواست می تونست از ابراهیم جدا بشه، اما برای این کار سالها تعلل کرد. اینکه دلیل این تعلل چی بود واقعا به کسی ربطی نداره. آدم ها ی متفاوت در شرایط یکسان، تصمیم های متفاوت می گیرن. به این می گن حق انتخاب.

  • رویا
   ۲۹ بهمن ۱۳۹۵

   اگه اینجوری باشه که باید هممون منتظر باشیم که عشق طرف مقابلمون شکل بگیره و ما از زندگیش کنار بکشیم…

   • نا شناس
    ۱۰ اسفند ۱۳۹۵

    منظورم این نیست که منتظر بشیم طرف مقابلمون عاشق بشه، منظورم اینه که اگه این اتفاق افتاد، با همه اینکه قبولش خیلی سخته، اول باور کنیم که این اتفاق افتاده ( چون این باور کردن و گول نزدن خودمون خیلی مهمه ) و بعد تصمیم بگیریم که بمونیم یا بریم.
    فخری، خانم روشنفکر و فهمیده ای بود… من ترجیح می دم فکر کنم که خودش رو گول نمی زد و این رو باور کرده بود که ابراهیم دیگه به او وابستگی احساسی نداره، اما تصمیم به جدائی نگرفت، و انتخاب کرد که تا مدت های زیادی بمونه…تا وقتی که پیر شد.
    می خوام بگم آگه به کار ابراهیم انتقاد می کنیم، در نظر داشته باشیم که فخری هم پذیرفت که خودش رو از اون شرایط رها نکنه، حق انتخاب داشت؛ بمونه یا بره. برای رفتن هیچ چیزی کم نداشت، اما موند.
    چرا؟! چرا ما به فخری ها انتقاد نمی کنیم؟
    چرا شما حامی زنانی هستید” که آرام بوده اند و چیزی نگفته اند ” چرا باید آرام بود و چرا باید چیزی نگفت؟

    • عطیه
     ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

     چرا فخری بره ، عاشق ها باید می رفتند؛
     فخری جایش وجایگاهش درست بود
     ماجرای عشق پربار فروغ و گلستان برای ادبیات ؛به جا
     ماجرای عشق و غم وایستادگی و بزرگواری یه زن ؛ پس چی؛ چر کسی در این مورد کنکاش نکرد، چرا کسی مصر نش
     شاید اگه فروغ زنده بود وازآنجاییکه زنانه شعر می گفت ؛ فخری خانوم رو درک و یاد می کرد

     • فرنوش
      ۲۰ مهر ۱۳۹۹

      همه انسانها ممکنه در زندگی مرتکب خطا شوند فروغ هم به عنوان یک زن جوان و بی تجربه در سن ۲۴ سالگی و شرایط بد بعد از طلاق خطا کرد و بعدش هم پشیمان شد به نظر من دلیل خودکشی های ناموفقش حس گناهی بوده که بعدا نسبت به این قضیه پیدا کرده به هر حال جنایت نکرده که نخواهیم چشم روی خطایش ببندیم و هنرش رو به خاطر این موضوع زیر سوال ببریم . ابراهیم گلستان هم قطعا خطای بزرگتری رو انجام داده بر مردی که زن و فرزند داره و سن و سالی ازش گذشته پا گذاشتن روی نفس واجب تره اما در نهایت هردوشون جنایت که نکردن ، اشتباه کردند و در حق خودشون جفا کردند و از نظر اخلاقی درست نیست که به خاطر این موضوع سایر وجوه مثبت زندگیشون را نادیده بگیریم و صرفا بر اساس این قضیه زندگیشون رو بسنجیم

    • مانیا
     ۲۸ تیر ۱۳۹۶

     فرمایشتون کاملا درسته صدها هنرمند داستانهای مشابهی رو با ارامش و منطق پشت سر گذاشتندتا به خودشون و طرف مقابلشون ازادی انتخاب بدن اما خیلی از زنان و مردان ایرانی پهنوز در بند این حرفها موندن که زن باید باید با لباس سفید بیاد و با لباس سفید بره و مرد با غیرت زنشو ول نمیکنه بره سراغ زن دیگه

  • این
   ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

   چون ابراهیم گلستان فخری را دوست داشت و برای ماندن او در زندگیش تلاش میکرد و همین باعث رنجش فروغ میشد.

 23. رویا
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۵

  من عاشق شعرهای فروغ هستم و احساساتش هم واقعا بی نظیره ولی من همیشه در کنار زنانی هستم که آرام بوده اند و جیزی نگفته اند باید کسی حرفهای فخری رو هم میشنید هیچ زن و مردی نمیتونن کس دیگری رو در کنار همسر و یا هر نام دیگری براش بزاریم تحمل کنن من همیشه از خدا خواسته ام فقط اینقدر بهم توان بده که بخاطر خودم عشقم و خواسته هام زندگی کسی رو خراب نکنم.

  • ال
   ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

   من هم شعرهای فروغ را دوست دارم اما همیشه برام سوال بوده که چرا با این همه ادعای روشنفکری و تلاش برای آزادی زنان و به دست آوردن حقوقشان اهمیتی برای حق و حقوق فخری گلستان قائل نشده و مثل زنهای وامونده مطبخی انگل زندگی یکی دیگه شده؟

   • مانیا
    ۲۸ تیر ۱۳۹۶

    ای بی خبر از سوخته و سوختنی

    عشق آمدنی بود نه آموختنی

   • Mah
    ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

    اگر شما صلاحیت اظهار عقیده داشتید .حتی اگر فروغ پست ترین زن عالم بود.هنرمند بود و احترام به ایشون واجب. اینگونه در موردش قضاوت نمیکردین

   • ....
    ۳۰ آذر ۱۳۹۸

    کاملا با نظر شما موافقم
    فروغ سالها برای بهتر شدن شرایط زنان جنگید
    شعرها در نکوهش نابرابری حقوق زنان و مردان گفت
    اما…
    به پای عمل که رسید
    خودش به هم جنس خودش به راحتی خیانت کرد!!!
    قضاوت کار ساده ای نیست.
    اما بیشترین طرفداران خیانت ابراهیم گلستان به همسر سابق و مادر فرزندانش مردانند و ادعا دارن که فروغ نجیب بود و ابراهیم بهترین تصمیم را گرفت و …
    و من سوال دارم که آیا همین مردان،با گذشت ۵۰سال از آن سالها و تفکرات،آیا هنوز هم حاضرند اجازه دهند همسرشان مانند فروغ ۵۰سال پیش به محفل مردان و روشنفکران دیگر که از نویسندگان و شاعران آن زمان بودند برود و با یا بدون حضور شوهرش در آن محافل شبانه شرکت کند؟؟؟با توجه به اینکه یکی از دلایل جدایی فروغ ازاده خواه از همسرش پرویز هم همین موضوع بود…آیا از آزاده خواهی فروغ و ابراهیم گلستان فقط عشق پنهانیشان را قبول دارید یا پافشاری بر حقش که حضور در محافل شبانه بود هم باب میل شماست؟حتی در همین سالها که خیلی از مردان ادعای روشنفکری دارند ،کدام مرد میپذیرد که همسرش به تنهایی در مجالس شبانه شرکت کند؟فروغ بزرگ بود،اما اسطوره شد چون مُرد.اگر زنده بود همین مردانی که از او دفاع میکنند سعی داشتند زنانشان را از اشعار و تفکرات او دور نگه دارند که مبادا مغزشان شستشو داده شود و مقابل خواسته های خودخواهانه شوهر بایستند…
    فروغ فمنیست بود و رگه های فمنیستی در شعرشایش همیشه دیده میشد…
    و فمنیست موضوعیست که مردان تا ابد از آن واهمه دارند
    فروغ اگر زنده بود آن هم در این زمان قطعا خیانت زن به شوهرش را نیز جایز میدانست و اینکه زنان معشوق های فراوان داشته باشند را جزیی از طبیعت انسان…
    اما آیا همین مردان که هوادارش هستند،حاضرند به همسرشان حق بدهند که عاشق و شاعر مرد دیگری شود و باز هم پاکدامن بنامندش؟زنی که به شوهرش خیانت میکند با زنی که شوهر دیگران را میدزدد چه تفاوتی دارد؟
    اگر مردان سرزمینم آنقدر به اصطلاح خودشان روشنفکر شده اند که حضور مردی دیگر را در کنار همسر و خودشان در رابطه بپذیرند،من تمام حرفهای خودم را پس میگیرم و یک لایک امروزی هم نصیب کامتتهای طرفداری شان از عمل ابراهیم گلستان میکنم.
    چه زنهایی که در روابط سرد با شوهرشان سوختند و سودای معشوقی دیگر را به گور بردند.
    اگر مردی هستید که جمله قبلی من خاطرتان را نیازرد ،آنوقت من به هواداری شما از ابراهیم گلستان حق میدهم.
    ای کاش فروغ زنده بود و ای کاش…
    که اگر بود شاید مردانی بسیار از او و تفکرات ازادیخواهانه اش بیزار میشدند…
    که آزادی فقط برای مردان نیست
    فروغ آزادی را برای زن میخواست!

 24. رویا
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۵

  دوستان به نظرم منم فروغ یه شاعر فوق العاده و بی نظیره ولی آیا در حالیکه یه زندگی خوب و آروم دارین اگه زن شما و یا شوهرتون با یه آدم فوق العاده آشنا بشه و عاشقش بشه شما براحتی اینو قبول میکنین و اینو خیانت نمیدونین؟؟فکر نمیکنم بشه به خاطر بزرگی و هنرمندی کسی خطاش رو نادیده گرفت مخصوصا که به نظر نمیاد زندگی گلستان و فخری هم مشکل خاصی داشته باشه مخصوصا که گلستان هنوزم معلومه فخری واسش مهمه

 25. پگاه
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۵

  بنظرم وقتی یکی از دوطرف درزندگی به مرحله ای رسیدن که نمی توانند برای یکدیگرازفکر ودرک وتفاهم و……ازیکدیگر دورمی شوند شاید به ظاهر ادامه راه می دهند که بیشتر درگذشته این چنین بود وبرای مردم آن زمان قابل قبول بوده ولی امروزاینچنین نیست وبرای نسل امروز دوراز ذهن می باشدوما جای هیچیک ازآنان بودیم که بدانیم چگونه فکرمیکردندوهرسه چگونه به این تفاهم رسیده بودند

 26. فاطمه
  ۰۸ اسفند ۱۳۹۵

  فروغ بانوی تکرار نشدنی شعر فارسیه
  فروغ هیچگاه خودش رو در قید برچسبهای ذهنهای متعفنی که زن پاکدامن رو مصداق ی زن تو سری خور وبرده واره اسیر نکرد. فروغ دنبال رهایی بود پاره کردن تمام این زنجیرها شدنی نبود بغض و ناله وفریادهایش را در اشعارش متجلی کرد و جلوه ای ابدی در شعر پارسی از خود بجا گذاشت.

  • ال
   ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

   معیارهای اخلاقی فراتر از عملکرد انسانهای بزرگ است. چرا فکر میکنید چون فروغ شاعر بزرگی بوده باید تمام اعمالش را توجیه کنید و قداست ببخشید؟
   آزادی یعنی هر کاری دلمون خواست انجام بدیم؟ رابطه فروغ با یک مرد متاهل کار درستی نبوده و این عمل از هر کسی سر بزند اشتباه و غیر انسانی است چه از فروغ و چه از قمر خانم!
   شاید این اقدام فروغ با روح حساسی که داشته و ادعای روشنفکری و طرفداری از حقوق بانوان خیلی زننده تر هم باشد.

  • عطیه
   ۱۲ فروردین ۱۳۹۶

   عجب!!!

  • فرهاد آشنا
   ۱۴ شهریور ۱۳۹۹

   شعر ازین حقیر تقدیم به مقام والای فروغ فرخزاد .

   ای قاتلان ای قاتلان این جان من قربانتان
   خون مرا ریزید تا ،  پر خون شود رگ هایتان

   اسلامتان دین منست این خون من برهانتان
   بر مرگ من شادی کنید تا کم شود غم هایتان

   گر میرم اندر این جهان زنده شوم در آن جهان
   مرگی برای من نبود از عهد مادرهایتان

   اندر طلب کشته شوم در عشقتان زاده شوم
   لیکن ز عشق گر روم افتم به استغنایتان

    توحید من جبر منست همچون کمندی آتشین
   حیران شوید از معرفت فانی شوید از کانتان

   ای کافران ای کافران من کفر مطلق گشته ام
   الله در قلب منست  لعنت بر آن شیطانتان 

   شرط ادب این باشدی تا لعن را زیور کنم
   هین بشنوید از من درود تا کم شود دشنامتان

   ای حاسدان ای حاسدان کاندر حسد چون عقربید
   از نیش خود ایمن نه اید  شویید دست از جانتان

   مرگ من همچون اژدها بر زندگی تان میزند
   تا از ممات جانتان زنده کند مردارتان

   ای بیدلان ای بیدلان درد مرا در دل نهید
   تا محو گردد دردتان دعوی با دعوایتان

   درد من از بی دردی است نام من از بی نامی است
   این درد  درمان شماست هین بگذرید از نامتان

   ای کشته گان ای کشته گان ، من کشته در راه شما
   با خنجران قلبتان  ، بستانم انتقامتان

   خون شماست بر رگم ،قلب من از آن شماست
   باری ز خون این سگان تهی ست مورگ هایتان

   ای عاشقان ای عاشقان از سوز عشق دم زنید
   کز آه ما دلدادگان آتش فتد بر کاهتان

   درویش را این نکته بس کاندر سخن گوید سخن
   این حیلت افتد چون عصا بر سحر حیلت هایتان

   ای طاهران ای طاهران ما محرم اسرارتان
   طاهر چو گفت این سخن چون قند گردد کامتان

   @agahi_taher

 27. زن ازاده
  ۱۵ فروردین ۱۳۹۶

  بنظرم من این رابطه کاملا توجیه شدست شمافکر کن رابطشون حلال بوده وبرای یک مرد ایرادی نداره دوتازن داشته باشه

 28. ازاده
  ۲۸ فروردین ۱۳۹۶

  ازادی یعنی کاری که انجام میدیم جایگاه انسانی و شرافت مون رو پایین نیاره … و عشق رو نباید با هوس اشتباه گرفت ب قول دیالوگ معروف یوسف پیامبر :عشق مقدس است و عاشق اهل خیانت نیست
  عاشق ناپاکی را به حریم پاک و مقدس دل راه نمی دهد
  هوس را نیاید عشق نامید… منظورم گلستان ن بانو فروغ ایشون فقط دچار یه اشتباه شدن ک جلو شو نگرفتن . معلوم که گلستان زنشو میخواسته نه بانو فروغ رو . فروغ عزیز فقط سرگرمیش بوده . و بانو فروغ هم چشمش روی حقیقت بسته بوده و خودشو گول میزده . این ازادی نیست که بزاریم از ادم سواستفاده بشه این اشتباه.

  • فرانک
   ۱۴ مرداد ۱۳۹۷

   آزاده عزیز کاملا با شما موافقم . آزادی وقتی معنا پیدا می‌کنه که با شرافت همراه باشه .

 29. سیما
  ۲۹ فروردین ۱۳۹۶

  به نظر من اگر فخری بر سر مزار فروغ گل میبرده حس عذاب وژدان داشته.اینکه دخترش لیلی گلستان از غروغ متنفر بوده و دوسش نداشته دلیلش اینه که دختر همیشه حامی و عاشق مادرشه و این یک حرکت طبیعی هست که نمیتونه کسی رو جای مادرش ببینه از هر دختری ممکنه سر بزنه.منم فکر میکنم دلیل اینکه ابراهیم گلستان دیگه با خانوادش خوب نشد و رهاشون کرد ناراحتی عمیقی بوده که از اونها داشته و رازی هست که همشون میدونن اولیش دعوایی که ابراهیم گلستان با فروغ کرده و بعد فروغ قرص خورده که خودکشی کنه هست و ناراختی خانواده فروغ از ابراهیم گلستان که مثل همه مردهای ایرانی وقتی در چنین مثلثی گیر می افتند طرف زنشونم ول نمیکنن و در نامه براش مینویسه فروغ برای تفنن من هست پس چرا براش در محله درروس و نزدیک محل کارت خونه ویلای ساختی؟برای تفنن؟ من تاثیرات این دو نفر روی هم را قبول دارم ولی بدلیل متاهل بودن ابراهیم گلستان فروغ خیلی اذیت شده از طرف همشون…ضد و نقیض هایی که در مورد بردنش به بیمارستان وجود داره که جای خود یکی میگه نوکرش بردش بیمارستان البرز ابراهیم گستان میگه من پام شکسته بود و خودم بردمش دکتر! رازهایی هست که هیچ کدوم از خانواده ها نمیخواهند بگویند!!

 30. اغاز فصلی سرد
  ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

  خاک بر سر همه ی نادانان و شهوت پرستانی که عشق رو به سطح نیاز تنزل میدن و ارتباط عمیق و عاطفی فروغ و گلستان را به لجن کشیدن با ذهن کثیف و بیمارشات.متاسفم

 31. زهرا
  ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

  بابا چرا شماها دعوا میکنید آقا مگه نمیشه یه مرد دوبار ازدواج کنه خب فروغ فرخزاد هم زن ابراهیم گلستان بوده و بس…

 32. فاطمه
  ۰۶ خرداد ۱۳۹۶

  واقعا بعضی اظهار نظر ها عجیبه برام
  شمایی ک فروغو فاحشه خطاب میکنی تا حالا فکر کردی ک قلب انسان موقعیت دیگران رو درک نمیکنه فقط دل میبنده گناه فروغ عاشقی بود و تا جایی ک من میدونم صرفا ب خاطر همسر اقای گلستان علی رغم اصرار خود اقای گلستان حاضر ب ازدواج با ایشون نمیشد،ای کاش عاشق هارو بیشتر درک کنیم

 33. مری
  ۲۶ خرداد ۱۳۹۶

  مرحوم گلستان ..پدر ابراهیم گلستان که مردی سنتی بوده خودش پیشنهاد محرم شدن این دو رو میده..به نظرم برای درک این رابطه باید فروغ را از نو شناخت
  فروغ سرشار از جوشش بوده و این جوشش با شعر آرام و آرامتر میشده….فراموش نکنیم که او دستخوش افسردگی های شدیدی بوده …که از خشونت خانه پدری و خانه شوهر و هجران فرزند رو به فزونی نهاده..پس این ناملایمات بوده که اجازه نمیداده شعر فروغ به آرامش روحی او کمک کنه… فروغ ابراهیم گلستان را مظهر و سرِ چشمه ی آرامش خود میدیده و به قبله ی اول او تبدیل میشه…متبلور شدن دیگر استعدادهای فروغ در همین دوره است ..ابراهیم گلستان هر چه که بوده و هست برای فروغ مظهر آرامش….کمال…تکیه گاه….بوده و آنچه که به این رابطه نگاهی منفی میدهد را باید در لایه های اجتماعی آن زمان و معیار های خوبی و بدی یافت و بس ..جنس دوست داشتن فروغ را شاید بتوان در عشق راستینش پی جو شد….و چنانچه حسِ ابراهیم گلستان هم از این دست بوده باشد که بعید میدانم وی بعنوان مردی متاهل باید رابطه اش را مدیریت می نمود….و اگر او بدرستی این کار را انجام میداد نظرات دوستان طور دیگری رقم میخورد

 34. من
  ۳۱ خرداد ۱۳۹۶

  فروغ همیشه ضربه میخورد چون هیچ کس درکش نمیکرد.. تفکرات فروغ شاید ۵۰ سال دیگه توسط هم وطناش درک بشه..

 35. مریم
  ۱۴ مرداد ۱۳۹۶

  عجب

 36. مرضیه
  ۱۵ مرداد ۱۳۹۶

  فروغ بی شک شاعره بزرگیه که شعرهاش ماندگار و جاودانه س. ولی نباید منکر اشتباهاتش شد که البته اونم به خودش مربوط بوده همونطور که واکنش خانم گلستان به این رابطه به خودش مربوط میشه. ابراهیم گلستان هم که اصلا ارزش بحث کردن نداره.
  دیگران رو قضاوت نکنیم. شاید اگه تو همون شرایط قرار بگیریم همون کاری رو بکنیم که اونا انجام دادن

 37. اسرا
  ۱۵ مرداد ۱۳۹۶

  کسانی که فروغ را فاحشه میخوانند باید یه نگاهی هم به خود کنن آیا خودشان هیچ وقت عاشق نشده اند الان یه ترازو گذاشتن که دارن اندازه گیری میکنند میزان گناهان رو ،دست بردارید از قضاوت

 38. فریبا
  ۱۵ مرداد ۱۳۹۶

  من با شعرهای فروغ بزرگ شدم همانگونه که خودش رشد کرد اگر اشعارش را به ترتیب سالهای سرایش ببینید مشخص می شود که از بعد مادی عشق دور شده و به بعد .معنوی نزدیک شده کتاب تولدی دیگر در واقع تولد دیگر اوست فروغی که به بلوغ میرسد و از تقسیم میگوید تقسیم نان و سینمای فردین . و این در سالهای دهه ۴۰ نگرشی نوین و سیاسی بود . افسوس که مرگ ناهنگام و مشکوک او نگذاشت دگردیسی این پروانه عاشق کامل شود … وشما تمامی عزیزان فرهیخته ایا الان با وجودی که علم پزشکی به نسبت ۵۰سال پیش بسیار پیشرفت کرده ایا حاضرید یک روز در جذامخانه زندگی کنید.

 39. غریبه
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

  انتهای عشق غسل جنابت است و دیگر هیچ

  • عطیه
   ۰۸ مهر ۱۳۹۶

   خیلی با حال بود

 40. بینام
  ۱۳ شهریور ۱۳۹۶

  کسایی که به بانو فروغ اسطوره عشق بی حرمتی میکنن همونایی هستن که با تمدن پارسی مخالفن و دارن عرب و متهجر بودن خودشونو ثابت میکنن و بعد از نیم قرن شدن منتقد و بعضیاشونم با حیا .

  • عطیه
   ۰۸ مهر ۱۳۹۶

   من نمیدونم بحث فروغ چه ربطی به تمدن پارسی و عرب ستیزی داره .
   چرا انگ ..چرا نژاد پرستی …
   ما الان متحجریم یا عربها .

 41. پریا
  ۱۷ مهر ۱۳۹۶

  اگه اقای گلستان واقعا عاشق فروغ بود واگه فروغ برای خودش ارزش قایل بود این دو درنهایت شجاعت میتونستن عمل کنن واقای گلستان باید به همسرش احترام میگذاشت ودرنهایت شجاعتبه همسرش اعلام میکرد که عاشق شخص دیگه اییه وبجای خیانت به همسرش درنهایت احترام به همسرش اول از همسرش جدا میشد بعد با فروغ رابطه عاشقانه برقرارمیکرد فروغ هم اگه برای خودش به عنوان یک زن ارزش قایل بود تا زمانی که افای گلستان متاهل بود به ایشون نزدیک نمیشد چون مردی که به همسرش رحم نمیکنه و بهش خیانت میکنه به هیچکس رحم نمیکنه این مسیله ساده اییه که فروغ به عنوان کسی که ادعای طرفداری حقوق زنان رومیکنه باید میدونست درضمن موافق یا مخالف بودن خانواده ش اصلا مهم نیست کارزشت همیشه زشته وپیامدهای منفی خودش روداره حتی اگه خانواده ش به ظاهر این مسیله براشون حل شده باشه مطمین باشین تاثیر منفی روی اعضای خانواده داره

 42. پریا
  ۱۷ مهر ۱۳۹۶

  درضمن من هیچوقت به هیچکس تهمت هرزگی وفحشا نمیزنم ولی کارغلط از هرکسی سربزنه حتی یه ادم خوب ادم باید بپذیره که غلطه شما ازهرروانشناس درستی هم سوال کنیداین جواب رو به شما میده که نمیشه ادم هم خدارو بخوادهم خرما رو اگه عشق واقعی باشه ادم باید انتخاب خودشو بکنه ویکی رو انتخاب کنه نه اینکه هم همسرشو داشته باشه هم با یکی دیگه درارتباط باشه اینجوری هم به شخصیت خودش بی احترامی کرده هم به شخصیت همسرش هم به شخصیت اون زنی که باهاش درارتباطه هرزنی هم که برای خودش وحقوق خانمها ارزش قایله از مردی که عاشقشه میخواد که انتخاب کنه ضمن اینکه خیانت فقط جسمی نیست اقای گلستان حتی اگه با خانم فروغ ارتباط هم برقرار نمیکرد اگه عاشق فروغ شده بود وهمسرش رو دوست نداشت اگه به خودش فشارمیاورد وبا همسرش زندگی میکرد ازنظر فکری داشت به همسرش خیانت میکرد بنابراین ادم باید اینجورمواقع ببینه واقعا کی رو دوست داره وانتخاب کنه نه اینکه هردو زن رو توزندگیش داشته باشه

 43. آزاده گیلانی
  ۰۱ آبان ۱۳۹۶

  هرگز نمی شه تاثیر فروغ رو به عنوان یه شاعر و تاثیر ابراهیم گلستان رو به عنوان یک کارگردان در هنر ایرانی ندیده گرفت.ولی من هم با دوستمون که گفت نمی شه به خاطر اینکه یکی شاعر یا هنرمند بزرگیه، همه کارهاش رو توجیه کرد موافقم. متاسفانه این اتفاق دردناک زیاد می افته که افراد بعد از اینکه دوران سختی و بی نام و نشانی رو با یک همسر طی می کنند، به کس دیگه ای دل می بندند (و با توجه به شرایط سنی خانومها و آقایون، آقایون براشون امکان تشکیل روابط عاطفی مجدد بیشتره. چون آدمهای کمتری به یه خانم میانسال یا مسن دل می بندند)

 44. مانی
  ۱۱ آبان ۱۳۹۶

  شماها باید از خودتون خجالت بکشیم اون یه شاعر با حساس بود و عاشق شد شماعا هیچی از عشق نمیفهمین فقط تا ی چی بشه اسم شرع و گناه و میارید بسههه دیگه آه

 45. ی زن خسته
  ۱۴ آبان ۱۳۹۶

  در جواب به کسانی مثل زهرا خانم میگم که خود ابراهیم گلستان در مصاحبه با بی بی سی گفت که علی رغم پیشنهاد پدرش هیچ وقت فروغ رو عقد نکرده تازه از نظر من که یک زنم و میدونم خیانت دیدن چقدر سخته هیچ فرقی نمیکنه عقدی در کار باشه یانه. فروغ هم ی آدم بود اما هنرمند اونم میتونه اشتباه کنه و فرشته نیست اما موافقم با حرف دوستان که ابراهیم گلستان لیاقتش رو نداشت

 46. اذز
  ۱۶ آذر ۱۳۹۶

  من همه کامنت ها و بقولی نظریات را خوندم و اینقدر در این روابط پیچیدگی هست که به سادگی نمیتوان قضاوت کرد تازه اونموقع ها متفاوت بوده ولی حالا که ماشالاه واژه خیانت را دم بقالیها میفروشند و مملکت عزیزمون و ملت ارزشمند باید حالا حالا ها برن و در یافتن ریشه این جهل سکسی و خیانت در جامعه تحقیق کنند و مواظب باشند که در زمان کاری که میکنند ، خودشون مدل نشن ما خیلی کارمون حرف داره عزیزان خدا قوت،،،،،،،،،،تو یک سبزی فروشی روی یک تکه کارتون روی دیوار اویزان بود نوشته بود ( خداوند عز و تعلی میبینند و می پرید. ،،،،،همسایه نمیبیند و میخروشد

 47. Saye
  ۱۷ آذر ۱۳۹۶

  به نظر من ما حق قضاوت تو زندگی کسی که الان مرده رو نداریم …. ما فقط میتونیم اون چیزایی ک از شعر فروغ میخوایم رو دربیاریم …. ب ما ها ربطی نداره ک اون چه کارایی تو زندگیه شخصی خودش کرده …. برای ما مهم چهره اجتماعی اونه که ب نظر من یه شاعر فوق العاده س …. دوستانی هم میگن فاحشس…. فقط میشه براتون تاسف خورد و این نشونه کوته فکری شماست اگه علاقه ای به فروغ ندارید یا فکر میکنید فاحشس چرا مطالبی که ب اون مربوطه رو میخونید ؟؟ یکم انسانیت هم خوب چیزیه…..

 48. پرند
  ۲۱ آذر ۱۳۹۶

  بااحترام به نظرهمه دوستان؛ بنظرمن ما نمیتونیم قضاوت کنیم چون ما تو اون شرایط نبودیم که آیا اگه مابودیم همین کارو میکردیم یا نه وهرچه الان بگیم فقط حرفه؛ ما نه بجای فروغ پراز احساس بودیم ونه بجای گلستان،بهتره این اتفاقم به تاریخ بسپاریم. بقول سهراب نازنین: کار ما نیست شناسایی راز گل سرخ…

 49. همایی
  ۲۲ آذر ۱۳۹۶

  عاشق همه شاعرهای مملکتمونم. فروغ رو هم خیلی دوسش دارم. هر کار کرده نوش جونش. امیدوارم این عشق بهش خوش گذشته باشه. ۲۴ بهمن سالگرد وفاتشه. من که حتما میرم سرخاکش.

 50. پریا
  ۱۵ دی ۱۳۹۶

  مسیله نه قضاوته نه فاسد بودن یه ادم مسیله درست وغلط بودن این کار از نظر روانشناسی وانسانیته کاری که اشتباه باشه هرگز باعث نمیشه به اون ادم خوش بگذره همونطور که فروغ هم یه بار خودکشی کرد دلیلشم اینه که عاشق مردی شد که براش ارزشی قایل نبود وهمزمان بادونفربود همسرش ومعشوقه ش وحاضرنبود به حکم اخلاق وانسانیت یکی روانتخاب کنه بایدازش میخواست انتخاب کنه

 51. انیس
  ۲۷ دی ۱۳۹۶

  فروِغ سر شار از احساسات بود ، کسی ک شعر میگه احساساتش پاکه ، یعنی قلبش پاکه ک میتونه شعر بگه ، فاحشه هم خودتونید بانوی شرقی عزیز، شما حق اینو ندارید بدون دیدن چیزی راجب کسی قضاوت کنید شمایی ک فاحشه نیستید

  • ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

   کاملا باهاتون موافقم انیس جان!
   چطور میتونید اینقدر پست باشید ک به یک زن عاشق انگ فاحشه رو بزنید؟
   فروغ زنی عاشق بوده که معتقد بوده وقتی عاشق میشی نباید به آخرش فکر کنی!
   آری آغاز دوست داشتن است
   گرچه پایان راه ناپیداست
   من به پایان دگر نیندیشم
   که همین دوست داشتن زیباست!♡
   برای همین خودشو به آغوش کسی سپرده که دوسش داشته..
   پس لطفا شمایی ک به فروغ جان انگ فاحشه میزنی ،ببند دهنتو خب؟

 52. انیس
  ۲۷ دی ۱۳۹۶

  ب نظر من کسی ک ب کسه دیگه میگه فاحشه خودش همچین ادمیه ک تونست ای صفتو تو کس دیگه ای ببینه

 53. محمد
  ۳۰ دی ۱۳۹۶

  از دیدگاه انسانی نگاه کنیم حق با کسانی هست که به حقوقشون تجاوز شده که خانواده گلستان هستند. ولی عشق یا هر اسم دیگه ای روش بذاریم بی رحمه.
  مولوی هم دختر جوان ۱۵ ۱۶ ساله همسرشو صرفا به خاطر علاقه خورش به پیرمردی به نام شمس به ازدواج ایشون در میاره و توجه ای به عشق اون دختر به جوانی دیگه نمیکنه. و بعد اون دختر هم به خاطر شک اون پیرمرد و کتک بسیاری که ازش میخوره در جوانی میمیره!! این خیلی وحشتناک نیست؟ ولی پای عشق مولوی به شمس در میونه. و شمس و مولوی افتخارهای ادبیاتن. و دنیای عاشقی و شاعری و نویسندگی متفاوته. غیر این میبود الان به این بزرگی نرسیده بودن. فروغ و گلستان هم همینطور.

  • نگین
   ۰۸ فروردین ۱۳۹۷

   جناب لطفا اول مطالعه کنید بعد درمورد شمس و کیمیا ظهار نظر بفرمایید.شمس از عارفان و بزرگان تاریخ ماست کلمه ی پیرمرد شایسته ایشون نیست و همسرش بخاطر کتک اون نمرده. به شما پیشنهاد میکنم این صفحه رو بخونید http://www.kalam.se/t-kimia-zarin.htm

 54. مهدی
  ۱۶ بهمن ۱۳۹۶

  هرچی که بود عشق یا شهوت…
  میان آن ها بود و خدایی که شاهدش…
  و ما چقدر عجیبیم که در اوج ناآگاهی، قضاوت ها و نظرات قطعی داریم…
  مردمان عجیبی هستیم

 55. پرند
  ۱۷ بهمن ۱۳۹۶

  کاملا موافقم با نظر آقای مهدی..

  چه مردمان عجیبی هستیم…..

  • فاطمه
   ۰۴ بهمن ۱۳۹۹

   Spf7عشق همیشه سرزده میاد وعاشق شدن گناه نیست دیگران راهم نمیشه قضاوت کرد توهین به شخصیت این شاعره محترم بیشرمانه است.

 56. احمد
  ۲۴ بهمن ۱۳۹۶

  فروغ جاودانه شد ،جاودانه زیست و درعمر کوتاهش ، به اندازه قرنها زیست ……..

 57. یه سرگردن
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۶

  ای بابا شماها چ میفهمید مگه جای اونا بودید
  من ک فک میکنم مرگش ساختگی بوده

 58. پریا
  ۲۹ بهمن ۱۳۹۶

  قضاوت درمورد خوب یابد بودن انسانها کاردرستی نیست شاید ادمهایی باشن که اشتباهاتی توزندگیشون کردن ولی درعوض کارهای مثبتی هم تو زندگیشون انجام دادن از خوب یا بد بودن انسانها کسی با خبر نیست ولی درمورد عملکرد ادمها اشخاصی که اگاهن واز روانشناسی سررشته دارن اگر نظرات درست بدن باعث میشه این اشتباهات دیگه کمترتکراربشه درمورد ارتباط فروغ وابراهیم گلستان چون ارتباط مخفیانه ای نبوده وهیچکدوم نخواستن مخفی بمونه میشه نظرداد کارغلط از هر ادمی سربزنه غلطه وارتباط برقرار کردن یه خانم با مردی که حاضرنیست به حکم اخلاق وانسانیت یکی رو انتخاب کنه ومیخوادهمزمان با دوزن باشه همه باید بدونن که کارغلطتیه تا مثل فروغ کارشون به خودکشی وافسردگی نکشه وعذاب نکشن عشق اگه واقعی باشه ادم باید انتخاب کنه وببینه واقعا کی رو دوست داره اگه فروغ رو دوست داشت درنهایت احترام به همسرش همسرش رو میتونست طلاق بده ولی با این کار به هردو بی حرمتی کرد یه زن اگه برای خودش ارزش قایل باشه نباید به همچین چیزی تن بده

 59. تارا
  ۱۰ اسفند ۱۳۹۶

  فروغ این شعرو که
  وه چه زیباست از تو بستن و با غیر تو پیوستن…
  منظورش یعنی از شوهرش جدا شدن و با ابراهیم گلستان بودن بود… حیف که نموند وگرنه در کنار ابراهیم گلستان به خیلی جاها استعدادش و شعرش و هنرش و… می‌رسید… حیف..

 60. رکسانه
  ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

  درود بر شما من مطالب دوستان را خواندم …. فقط یک مطلب به ذهنم رسید و آن اینکه قضاوت در باره خصوصی ترین رابطه انسانی را شایسته نمی بینم …. گاهی اوقات زندگی مسیرهایی را پیش رویمان میگذارد که ما ناگزیر به طی آن هستیم حتما همه شما تجربه اش کرده اید . من مدتی است سعی میکنم از قضاوت دوری کنم و حاصل این تصمیم آرامشی است عظیم …. خوش و خرم باشید عزیزان

  • امیر
   ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

   واقعا به جا فرمودید عشق پیچیده ترین و دلنشین ترین رازهای هستی است که از شعور و درک بعضی عزیزان واقعا خارج تاریخ ما پر از جهت گیری ها و دروغ هایی که هرکسی با توجه به شرایط و نفع خودش گفته از نظر بنده نباید با خواندن مطالب سایت و حتی کتاب زندگی نامه یک شخص اظهارات بی رحمانه داشت و اجازه باید داد شاید این بانو خفته در خاک از خودش دفاع کند و بی احترامی به یک فرد که دیگر در میان ما نیست کار انسانی نیست فروغ یکی از زنان روشنفکر زمان خودش هست و ایندگان به وجودش افتخار میکنند

 61. ابوذر
  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

  من به شخصه دیوان فروغ در نوجوانی زمانی که عشق به جنس مخالف شکوفا میشود ؛ خوندم اگر عشقی هم بود و رابطه ای هم بوده باشه عشق افلاطونی بود نه اونچیزی که اغلب خوانندگان در رابطه الان زن مرد مرسوم شده فکر میکنن نه در ضمن اینو خوانندگان توجه کنن وقتی یک زن عاشق یک مرد باشه و آنهم موجودز با احساسی مثل فروغ که با مرگ زودهنگامش جاودانه شد شوخی بردار نیست من به جرآت میتونم بگم که کسی میتونه بفهمه که من چی میگم ، که خوندن مطلب فوق اشک از چشمش جاری شده باشه.
  با تشکر

 62. فرنیا
  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

  سلام من سالهاس با یک مرد متاهل ارتباط دارم او کارگردانه من هم معلم نه گناهی کردیم و نه زندگی اول رو تباه کردیم به عنوان یک زن دوم دارم خوشبخت زندگی میکنم والگوی من فروغ بوده و هست

 63. نگار
  ۰۸ خرداد ۱۳۹۷

  امان از قضاوت….

 64. شجاع زاده
  ۱۶ تیر ۱۳۹۷

  دوستان بدون شک اهل ادب و فکری به دور ازتعصبات کورهستند.
  ماهمه ازخواندن آثاراین بزرگان لذت برده ایم

 65. اسی
  ۲۶ تیر ۱۳۹۷

  عشق فراتر از این حرفهاست.
  اول باید یاد بگیریم قضاوت نکنیم
  و بعد نوع رابطه ی گلستان و همسرش را بشناسیم
  جامعه ای که اسیر سنت هاست و در آن زنها طلاق نمیگیرند تا مورد تلخترین رفتارهای همین جامعه با خودشان نباشند ،هر انسانی حق دارد برای شکوفایی قابلیتها و لیاقتهای خودش تلاش کند و انتخاب کند .
  اکثر کسانی که نظرات سطحی میدهند اولا هنرمند نیستند ثانیا فقط نگرانند که این اتفاق برای خودشان تکرار شود ..عشق فروغ و گلستان انسانی و عمیق و برانگیزاننده بوده و موجب خلق آثار درخشان هنری و شکوفایی هنر ایران گردیده …

 66. کیمیا
  ۲۷ تیر ۱۳۹۷

  فروغ عزیزم متاسفم که خیلی از ماها لیاقت داشتن امثال تورو نداریم

 67. مائده
  ۰۳ مرداد ۱۳۹۷

  افسوس
  من مرده ام
  شب اما هنوز هم
  گویی ادامه ی همان شب بیهوده است

 68. دکتر
  ۱۰ مرداد ۱۳۹۷

  ابراهیم گلستان تقریبا در کنار خلیل ملکی تنها روشنفکر واقعی ایران است
  وجوه شخصی زیست ادمی از برایند اجتماعی ادمی متفاوت است
  اگر خانم گلستان تشخیص داده اند که علیرغم ارتباط اشکار شوهر خود با فروغ در کنار وی بمانند لا اقل به عنوان همسر رسمی این خزعبلات و کاسه داغ تر از اش شدن دوستان و تبدیل این بحث به غیبت کردن و دلسوزی های خاله زنکی چیست؟

 69. پروین
  ۱۱ مرداد ۱۳۹۷

  متاسفم که چقدر راحت در مورد دیگران قضاوت و فحاشی میکنیم و وارد حریم خصوصی دیگران میشیم اولا دنیای تخیل با واقعیت زمین تا اسمان فرق داره دوم اینکه هم فروغ هم گلستان از شخصیتهای برجسته فرهنگی و تاثیر گذار در شعر و داستان نویسی معاصر بودند سوم اینکه فروغ زن هرزه ای نبود جرمش فقط فرا زمانی بود با اون دیدگاه وسیع و جهانی ک هر مغز کوچکی اونو درک نمیکنه چهارم اینکه ما باید اینقدر هیولا باشیم که هر فعالیت و همکاری هر زن و مردی رو یه رابطه جنسی ازش در بیاریم شاید فروغ اگر با گلستان اشنا نمیشد این فروغ نمیشد یا بالعکس گلستان پس بهتر ه که مثبت ب قضایا نگاه کنیم و حرمت انسانها رو محترم نگه داریم

 70. سقراط
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

  فارغ از هر مسئله دیگر، فروغ همسر شرعی گلستان بود، و عموی گلستان یعنی آیت الله تقوی شیرازی آنها را عقد شرعی کرد ولی در هیچ محضر و نهاد قانونی ثبت نشد و ازدواج رسمی صورت نگرفت و گلستان در مصاحبه با بی بی سی همین رو می گل که هیچ جا عقد و ثبت رسمی نشد و در واقع می خواد بگه ما صیغه محرمیت داشتیم نه صیغه ازدواج رسمی.

 71. زی زی
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۷

  فروغ انسانی با هنر ماورایی بود …کی دیگه مثل او پیدا میشه که عاشقانه وزیبا برای همیشه در خاطر لطیف روحان بمونه…منصف باشیم..

 72. شهلا
  ۲۱ مرداد ۱۳۹۷

  چ خوشمون بیاد یا ن، چ خوشتون بیاد یا ن، خیانت هم بخش تلخی از زندگیه ن ب کیفیت و زیبایی عشق ک اونهم بخش دیگه و البته مهمیه
  حالا با تفسیر، قضاوت، نکوهش؛ انتقاد و از همه بدتر انکار میتونیم حذفش کنیم؟ ب نظرم برای اونکه مورد خیانت واقع میشه بسیار دردناکه، زخمیه ک ب نظر میاد خوب نمیشه و یا خیلی دیر ترمیم میشه

  حالا صرف نظر از تموم این قضاوتها میشه یک آدم رو تنها از روی خیانتی ک کرده داوری کرد و بقیه ی چیزا رو ندیده گرفت؟ بخشای دیگه ی زندگی، شخصیت و درونش رو
  منک اینطور فکر نمیکنم

 73. فرهاد
  ۲۱ مرداد ۱۳۹۷

  خدا همگیشون را رحمت کنه وای اگه خانم گلستانی با شوهرش مشگل نداشت هزار برابر فروغ هم کسی ابراز عشق میکرد گلستانی جواب رد مبداد .ازدواج اول ایشون اشتباه بوده وقتی مردی بازنش مشکل داره اخرش همین میشه درود بر شرفشان که رو بازی کردن پنهانکاری نداستن

 74. عمو
  ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

  چه خوب که ستون نظرات وجود داره و آدم را یاد یکی از داستانهای غربی میندازه
  مردبی به همسرش گفت یکی از دوستام که می شناسی و خیلی ثروتمنده و ظاهرا خیلی هم مهربون بهت نگاه میکنه اگر بهت پیشنهاد رابطه مخفی بده واون ماشینی که دوست داری برات بخره حاضری باهاش بخوابی. زن فکری کرد و گفت بنظر تو اگر کسی خبر نشه اشکالی داره؟
  به دخترش گفت عریزم اگر تو درسای دانشگاه نمره کم بیاری و استادها توقع سفر خصوصی داشته باشند که قبولت کنند چه می کنی؟ دختر گفت با دو تاشون که خوش تیپند چه اشکالی داره؟
  مرد گفت چه زندگی سعادتمندی دارم. با یک فاحشه و یک تک پران تشکیل خانواده اده ایم
  افتاد؟

 75. تارا
  ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

  من شعرهای فروغ را دوست دارم . فروغ اسطوره است یکی از بهترین شاعران ایران اما به نظرم دلیل بر این نیست که زندگی شخصی او الگوی من باشد کلا نگاه کنید درست نیست صیغه و زن دوم شدن اکثرا باعث نفرت زن اول می شود هر کی دوست داره خوب به سر خودش و اطرافیانش هم طبیعتا میاد همیشه آدمها خوبی و بدی دارند خوبیها را یاد بگیریم بدیهایشان را تقبیح کنیم از آدم جایزالخطا بت نسازیم با تمام اینها من عاشق شعر فروغ برای فرزندش( شعری برای تو) هستم

 76. حافظ
  ۲۶ مرداد ۱۳۹۷

  در نظر بازی ما بی خبران حیرانند

 77. Samira
  ۰۲ شهریور ۱۳۹۷

  من عاشق شعر فروغم نه فروغ!!
  خدا دریای احساس و عاطفه رو در وجود این زن قرار داده بود…
  اما عمل فروغ زیبنده زنی که پرچم دفاع از حقوق زنان رو به دست گرفته نبود وقتی که به خاطر حق آزادی خودش بزرگترین حق یک.زن دیگه رو , یعنی عشقش رو نشانه گرفت…
  این چه احساس و آزادییه که با اون احساس و حق دیگری رو باید زیر پا بذاری
  قهرمان این داستان عاطفی فخریه نه فروغ که راهزن عشق شد..

  • ناشناس
   ۲۳ بهمن ۱۳۹۷

   خود فروغ در شعر عصیان چنین می گوید:
   ‘ولی ای مرد ای موجود خود خواه
   مگو ننگ است این شعر تو ننگ است
   بر شوریده حالان هیچ دانی
   فضای این قفس تنگ است تنگ است
   مگو شعر تو سر تا پا گنه بود
   از این ننگ و گنه پیمانه ای ده
   بهشت و حورو آب کوثر از تو
   مرا در قعر دوزخ خانه ای ده’
   گفتن فاحشه به یک زن به دلیل عاشق شدن کار غیر انسانی و ناشایستیست.مطمئنا اگر یک مرد و زنی ازدواج کرده عاشق هم میشدند باز هم همه ی انگشت ها به سمت آن زن میرفت. افسوس که همه ی حرف ها علیه زنان است و تا زنان به دفاع از خود بر میخیزند به آن ها میگویند ‘فاحشه’ یا ‘ضد مرد’. جالب تر آنکه گاهی زنان به یک دیگر این القاب را می دهند.
   فروغ فاحشه یا ضد مرد نبود و یا از روی قصد به همسر ابراهیم گلستان خیانت نکرد، فقط عاشق شده بود.
   در ضمن، هرکه ازدواج میکند لزوما عاشق همسر خود نیست و این دلایل متنوعی دارد از جمله ازدواج برای نگذشتن سن، بچه دار شدن، وظیفه، داشتن یکی که ظرف ها را بشوید یا پول در بیاورد و… .پس اگر کسی عاشق همسر خود نباشد ممکن است روزی خیانت کند. شاعری مانند مولانا هم همین شرایط برایش پیش آمد توصیه میکنم کتاب ‘ملت عشق’ از ‘الیف شافاک’ که درباره ی زندگی مولانا هست را بخوانید تا متوجه بشید عشق واقعی یعنی چی. مولانا هم با زنی ازدواج کرده بود و دو فرزند هم داشت ولی بعد ها عاشق شمس تبریزی شده بود و آن موقع طعم واقعی عشق واقعی را چشیده بود و انکار نمیکنم که زن مولانا از این موضوع آسیب دید ولی خب اگر واقعا عاشق کسی بشوید دیگر برایتان مهم نیست که او همسر دارد یا اینکه خودتان همسری دارید، در واقع چیزی به جز رسیدن به معشوق برای عاشق مهم نیست.

 78. عباس اکبری
  ۲۳ شهریور ۱۳۹۷

  خفه شید اونایی که به فروغ تهمت میزنید.مطللقه بوده هیچ اشکالی هم نداشته.بریدبمیرید حسودها

 79. رضا
  ۳۰ شهریور ۱۳۹۷

  خب من زندگینامه فروغ رو خوندم استنباط من اینه که درست اینکه ایشون شاعر بسیار عالی بودند ومن با خوندن اشعارشون مست میشوم اماباید پذیرفت ایشان برای پیدا کردن فرهنگی بجز فرهنگ ایران و دیدن و اموختن ان به خارج رفت و انتخابش زندگی با ان فرهنگ بود و اقای گلستان هم چنین فردی بودهو هر دوی اینها از یک تفکرات واعتقادات خاص و دیدگاه های خاص و مشترکی پیروی میکردند که برای فرهنگ ما عجیب و غریب است امابه هر حال این خصلت در هردوی انها بوده و این وسط به دنبتل مقصر گشتن اشتباست بعضی ادمها طبع اینچنین دارند و فروغ نباشد همینند با فروغ هم همینند اما اینکه مثل فروغ باشی و پس از ۴ سال تاهل بفهمی که ادمش نیستی و تمام کنی و نه وقت خودت و نه عمر همسرت را تلف کنی خوب است متاسفانه چنین افرادی تا ازدواج نکنند نمیفهمندچنینند به نظرم یه جورر رهایی و ازادی همراه با بیقیدی و یه جور حس فقط خودم و اگر من راحتم و دیگری با من راحت است پس ما راحتیم و دیگر هیچ چیز مهم نیست امیدوارم منطورم رو گفته باشم

 80. علی
  ۱۶ مهر ۱۳۹۷

  کی شود دریا ز پوز سگ نجس . ما انسانها رو قد هیکل خودمون می فهمیم . هر سال ملیونها مثل و من شما خوراک مورچه های زیر خاک بهشت زهرا و بهشت رضا و … می شیم . یه نیمچه هویت و ابرویی هم اگه مونده برای ما از قبل امثال فروغ و نظایر اینهاست . وگرنه من عباس آقا بقال و تو حاج خانم رمال نه ته سیریم نه سر پیاز. البته ما هم حق داریم . چون یه قطره رنگ سیاه، ظرفیت اندازه یک لیوان ما رو کدر می کنه. ما نمی تونیم دریا رو بفهمیم .

 81. دامیار
  ۱۴ آبان ۱۳۹۷

  کسایی که میگن فروغ فرخزاد یک فاحشه بوده بهتره کتاب شهر آشوب رو بخونن تا اون شاعر فقید رو بهتر بشناسن و انقدر راحت در موردش قضاوت نکنن من به حالش که چه سختی ها تو این راه کشید خون گریه کردم … تا آخرین روز مرگشم کسی نفهمیدش اون حتی میدونست اولین فرد از خانواده شه که میمیره و بعدشم فریدون فرخزاد که از دنیا میره اون میدونست مرگش کی و چه روزیه اون میدونست تو یکی از دوشنبه ها و تو روز زمستونی میمیره….
  همچین آدمی نمیتونسته بد نمیتونسته باشه…

 82. ن
  ۲۵ آذر ۱۳۹۷

  فروغ فرخزاد به عنوان یک هنرمند ارزش خودش را دارد ودر ادبیات جایگاهى
  اما به عنوان یک شخصیت معروف که تعهداتش به ارزش هاى انسانى باید بالا باشد نبوده است و
  این که ما از افراد بت بسازیم وحتى اعمال نا درستشان را بى دلیل توجیه کنیم خیانت است به خودمان ودیگران

 83. کوروش
  ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

  درود بر فروغ فرخزاد
  روحش شاد و یادش گرامی
  مرگ بر متحجرینی که فقط با حرف و شایعه زیندگی کثیف خود را تمام میکنند و باعث نابودی خیلی های دیگر میشوند

 84. رضا اکرمی
  ۰۵ فروردین ۱۳۹۸

  سلام
  زندگی فروغ یک زندگی تراژدیک بود من هر بار که یاد اون. میافتم بغض گلوم رو میگیره.
  شوهر فروغ آقای پرویز شاپور بقول دکتر اوحدی یک بیمار آسپرگر بود توضیحا اینکه این اشخاص رابطه زناشویی بسیار بسیار اندکی رو با همسرشون دارن بطوریکه حتی ممکنه تا یکی دو سال همسرشون باکره بمونه.
  من به فروغ حق میدم که از همسرش جدا شد و ضمنا خانم فخری گلستان هیچ مشکلی با فروغ و رابطه ی عاشقانه و جنسی اون با شوهرش ابراهیم گلستان نداشت.

 85. پریا
  ۱۱ فروردین ۱۳۹۸

  بعضی ها چه تفکرات عجیب وغریبی دارن از کی تا حالا معیار خوب وبد بودن کارما ادمها رضایت همسر شده؟برفرض که یه مرد راضی باشه همسرش با ده تا مرد رابطه داشته باشه پس باید بگیم کار اون زن درسته چون همسرش راضیه حالا اگه ازاون زن بپرسیم چرا اینکارومیکنی حق داره بگه من کارم درسته چون همسرم راضیه ومشگلی بارابطه جنسی من با مردهای دیگه نداره یا یه ادمی بگه من خیانت میکنم دزدی میکنم کارم درسته چون همسرم راضیه من اینکارهارو بکنم برید یه نگاهی به زندگی ادمهایی که کار غلط انجام میدن وهمسرشون وبچه هاشون به ظاهر راضین بندازین ببینین اولین ضربه رو همین همسران به ظاهر راضی میخورن واینجور ادمها زندگی شادی ندارن ملاک درست وغلط بودن کارما رضایت همسر نیست از روانشناس های خبره کمک بگیرید وازجنبه انسانی قضیه رو بررسی کنید

 86. ...
  ۱۲ فروردین ۱۳۹۸

  به نظر من رابطه فروغ با ابراهیم گلستان یه رابطه معمولی نبوده اگر ابراهیم گلستان واقعاعاشق فروغ بو باید تکلیف همسرش رو معلوم میکرد.
  توی فرهنگ ایرانی چند همسره بودن پسنیده نیست پس پیشنهاد زن دوم بودن به فروغ بسیار کورکورانه بوده.
  نکته بعدی درباره فروغ اگر فروغ میخواست با گلستان ازدواج کنه -همون طور که توی یکی از نامه هاش ذکر کرده- اونقدر روش کنترل داشت که بگه زنک رو طلاق بده.و اگر این کار رو نکرده یا هدف والا و محترمی داشته.-زندگی بچه های خانم گلستان رو خراب نکنه یازندگی مشترک گلستان رو حفظ کنه-با دلیل پستی داشته بالاخره فروغ از اون نپختگی ۱۶سالگی در اومده بوده پس قۻاوت هدف فروغ دست ما نیس.
  پ ن ‘ما نمیتونیم عشق رو بهانه ای برای کار ناپسند فروغ قرار بدیم.

 87. رویا
  ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

  پس علت مرگ مشکوک فروغ این بود ?

 88. لیلا
  ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

  گلستان راضی فروغ راضی و زن گلستان راضی شما این وسط چی میگید؟ هر کس اختیار دار زندگی خودشه هر کس دریچه ی نگاهش به زندگی متفاوته منو شما هیچوقت نه گلستان میشیم و نه فروغ ، برای یک شاعر پستی بلندی زندگی بهانه ای برای شعر هاش هست اگه فروغ زندگی راحتی داشت کسیو داشت که میپرستید فروغو هرگز شاعر نمی شد با ذهن خلاقش خودش به دست خودش زندگیشو به این صورت ساخت و شعر گفت قبل مرگش همش میگفت من زود میمیرم تمام انرژیشو گذاشت رو همین و مرد ، همسر مرد متاهل شد هیجان زندگی فروغ بود یعنی انگار ناراحت راحت بود و گلستان هم اونچیز که تفکرش بود زندگی کرد شاید کار جالب نباشه چن همسری و منم مخالفم البته تو زندگی خودم و زندگی بقیه به خودشون مربوطه ولی همین که رو راست بودن و صادق کافی بود نه مثل الان که یواشکی صیغه میکنن و فقطم هدف رابطه جنسیه نسبت به الان روابط اونا مقدس تر بود

 89. علیرضا
  ۰۶ خرداد ۱۳۹۸

  خواهش می‌کنم در مورد هنرمند و شاعر بزرگ، فروغ عزیز زر نزنید. هر کاری کرده به شما ربطی نداره. در حدی نیستید که در موردش نظر بدید.

 90. شیرین صفوی
  ۲۴ خرداد ۱۳۹۸

  یک زن انسان نیست اگه زندگی یک زن دیگر رو خراب کنه حالا بگو علامه دهر هم باشه !!!! حالا بگو مرد هر چقدر دون پاشیده باشه !!!!

 91. شادي
  ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

  چرا یاد نمیگیریم بدون قضاوت به مسائل نگاه کنیم !
  چرا هرچیزی رو سیاه یا سفید میبینیم !

 92. hamid
  ۲۲ تیر ۱۳۹۸

  عشق و عاشقی یک جریان دو طرفه است و هر دونفر در اون دخیل هستند و عشق مبحث خیلی پیچیده ایه و واقعا نمیشه کسی رو قضاوت کرد هر چند که این علاقه و تصمیم جدای از سرخوشی تبعات بدی هم داشته مثل رنجی که خانم گلستان کشیده و احتمالا خود فروغ هم با اینکه گلستان رو دوست داشته میدونسته که این رابطه خیلی نمیتونه درست باشه چون علیرغم چندین بار اصرار گلستان بر عقد رسمی فروغ , فروغ حاضر نمیشه این رابطه رو رسمی کنه و از این مورد امتناع میکنه …

 93. باربد آرویش
  ۰۳ مرداد ۱۳۹۸

  برای مردی مثل گلستان که جذاب و متمکن بود و هنرمند خیلی راحت بود دخترانی زیباتر از فروغ را بدست آورد به نظر من آنچه گلستان را به فروغ نزدیک کرد سادگی و صفای این زن بود که در همه حال حتی وقتی به قول خودش خیاطی می کرد یک شاعر بود گلستان در زندگی فروغ یک اتفاق دلخواه اما بدیمن بود کدام زن مایوس و تنها در اوج شور و شیدایی شاعرانه در دو گامی مردی چون گلستان که خوب سخن می‌گوید زیبا می نویسد و در عرصه ی هنر نامی دارد میتواند بی اعتنا بماند فروغ در دام افتاد این دام را کسی پهن نکرد کسی را نمی توان سرزنش کرد غرور و احساس همدیگر را یافته بودند نمی گویم اخلاق پامال نشد ولی اگر این عشق نبود تولدی دیگر هرگز زاده نمیشد.

 94. مریم
  ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

  خدا لعنت کنه اون کسایی رو که راجب فروغ قضاوت کردند زمین انقد گرده انقد گرده که انشالله سرتون بیاره از خدا بیخبرا

 95. زهره
  ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

  فروغ فرخزاد علیرغم این که شاعر خوبیست اما زن خوبی نبوده است. از طرفی پسر خود را در کودکی رها کرد و پی عیش و نوش خود رفت که نتیجه اش این شد که پسرش یه آدم افسرده و گوشه گیر شد و از طرفی زندگی خانواده ابراهیم گلستان را خراب کرد. جوری که روابط گلستان و همسرش به کلی قطع شد. و جالب اینجاست که خانواده فروغ مثلا فریدون از وی دفاع هم میکند. اما گذشته از اینکه چه کسی یا کسانی باعث شدند ولی به هر حال خانواده فرخزاد بهسزای کارهای خود رسیدند. چوب خدا صدا ندارد

 96. ماه
  ۲۹ مرداد ۱۳۹۸

  بنظر من با همه توضیحات درست و نادرست دوستان فقط میشه تو یه جمله کوتاه گفت که
  عشق فقط یک اتفاق است و بس
  جدای از هر قضاوتی

 97. ناصر
  ۱۱ مهر ۱۳۹۸

  نگه داشتنه نامه های عاشقانه فروغ فرخزاد بوسیله ابراهیم گلستان و بعد انتشار این نامه ها نشاندهنده روح پلید این مردک دارد, اول مسعود کیمیائی بود که بدستور وزارت اطلاعات فروغ را خراب کرد و حالا هم این پیر مرد در اواخر عمر کاری را که کیمیائی شروع کرده بود تمام کرد………

 98. دلسوختگان
  ۰۵ آبان ۱۳۹۸

  بانو فرخزاد فراتر از زمان خود بود و افسوس که جبر زمانه با چیدن چنین گلی مارا از هنرمندی بیشتر این شاعره توانا محروم کرد.
  روحش شاد و یادش تا ابد جاودان در دلهای پارسیان است.

 99. روحی
  ۱۳ آذر ۱۳۹۸

  فروغ شاعره ای بزرگ بود …توهین کردن به شخصیت او بدور از ادب است …خلاصه عشق واقعی یک روزی در اوج تنگ نههای عاطفی به سراغ ادمی میاد ..نباید ان را محکوم کنیم .اکثر ازدواجها برای فرار از تنهایی وداشتن پناهگاه هست وعشقی در ان نیست فقط تعهد است …جوانی وفرصت از دست رفته را چه کسی به ما پس خواهد داد .ما هم انسانیم وحق زندگی داریم انگونه که به ارامش برسیم حق عشق ورزیدن داریم انگونه که سزاوارش هستیم .نیاز های عاطفی ما باید توسط شخصی پاسخ داده بشه ..این ازادی انتخاب را خدا به انسانها داده به او تکلیف نکرده به هر جان کندنی زندگی کنه .

 100. مرضیه
  ۰۷ دی ۱۳۹۸

  به نظر من هم کار فرخزاد دور از انسانیت بوده.اگر هم کسی این کار را میپسندد با خیانت مشکلی ندارد معنی عشق رانمیداند.وقتی تو همسری داری که خیانت میکند دلت میشکند و حتما قانون کارما کارش را انجام میدهد و…

 101. مرضیه
  ۰۷ دی ۱۳۹۸

  واقعا اگر کسی فکر میکند خیانت را میتواند تحمل کند چه زن چه مرد گاش همسرش عاشق شود و…تا طعمش را بچشد

  • زیبا
   ۲۰ دی ۱۳۹۸

   موافق هستم خیلی

 102. Maryam
  ۰۹ دی ۱۳۹۸

  خدا بیامرزتش .بعضی از شما گفتید ک کار فروغ اشتباه بوده و این حرف کاملا غلطه چون فروغ باعث پیشرفت ابراهیم شده و ابراهیمم خواستگاری میکنه اما فروغ میگه نه این رابطه همینطوری عاشقانه بمونه بهتره درضمن وقتی ابراهیم ب دوتاشون هم توجه داشته دیگه چرا مشکلی پیش بیاد بعدشم اون دوتا عاشق هم بودن و وقتی عاشق هم بوده دیگه چیکار میکرده
  هیچ کس فروغ رو بیشتر از پسر اون نمیشناخته که پسر اون هم گفته مادر من زنی پاکدامن و عاشق بود
  پس توهین بیجا نکنید یکمی فکر کنید که اگه اگه شما جاش بودید دور میشدید از ابراهیم یا ن طاقتشو نداشتید

 103. مازیار
  ۱۶ دی ۱۳۹۸

  خانم فخری باید از زندگی این دوتا میرفت وقتی نتونست عشق بینشون رو حفظ کنه ایشون نرفت و اون دو بزرگوار هم صبر کردند و تحمل واقعا وقتی عشقی نمونده آدم چرا باید بمونه و باعث آزار دوتا عاشق بشه مگر ازدواج بجز اینه که بر پایه ی عشق بنا شده پس وقتی عشق رفته تو هم باید طرفتو رها کنی
  رای قطعی انسانیت همینه و تمام

 104. زیبا
  ۲۰ دی ۱۳۹۸

  خیلی عاشقانه است

 105. زیبا
  ۲۰ دی ۱۳۹۸

  فروغ دارد عضاب می کشد
  ابراهیم
  باید درخواست اورا قبرل میییییییییییییییییییییکرد

 106. آرش
  ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

  خیلی جالبه یه مشت عوام دارند برای یک فرد خاص مثل فروغ تعیین وتکلیف میکنن
  برین دنبال سبزی پاک کردن جای این کارا

 107. تورا
  ۲۵ بهمن ۱۳۹۸

  بد نیست ما یاد بگیریم وقتی درون زندگی افراد نیستیم پس فقط به تاثیرات بیرونی افراد در جامعه و اجتماع نگاه کنیم … به من نوعی مربوط نیست یک هنرمند چه زندگی شخصی داشته چون همه زوایای زندگی افراد را نمیشه کشف کرد که صد البته ربطی هم به دیگران نداره و آنچه مهمه اًثریست که از خود بجا میزارند … شاید شخصی در زندگی شخصی بسیار وفادار باشه ولی برای اجتماع بیفایده… فروغ حرفهایی زد که هنوز عده ای شجاعت باور آن را ندارند چه برسه به عمل کردن به آن…

 108. نفس
  ۰۹ فروردین ۱۳۹۹

  کسایی قضاوت می کنند با این عکس رو من می بخشم همان طور که فروغ میگه همچنان را مرا می بوسند طناب دارم را می بافند . اما فروغ یک نفر نیست فروغ یک لشکر یک زن به تمام فروغ که رسالت در زن بودن در شعر تمام کرده . شعر فروغ فقط عاشقانه نیست فروغ از درد های جامعه میگه از درد من از درد های زنان فروغ باید پرستید چون کمتر کسی که اینطور صحبت کنه . دوم این عکس گویا که رابطه فروغ و گلستان فقط رابطه شاگرد استاد .
  هنوز جماعتی هستند که مغزشان بوی تعفن می دهد و هنوز نمی دانند یک خبر نگار برای اینکه روزنامه اش فروش برود مجبور می شود یک مشت اراجیف بنویسید تا مردم بخوانند . وای بر این مردم

 109. ونوس
  ۲۴ فروردین ۱۳۹۹

  اول اینکه قضاوت دیگران کار درستی نیست ، و دوم استفاده از الفاظ رکیک درباره دیگران هر چند از نظر ما گناهکار باشن اشتباهه ، و سوم اینکه کاری که از دست ما برمیاد اینه که خودمون رفتارمون درست باشه و در ارتقاء فرهنگ جامعه مون تلاش کنیم

 110. نسیم
  ۲۴ فروردین ۱۳۹۹

  خیانت همیشه خیانته واینکه عشق اتشین نمیدونم معنوی وچه وچه پشتش بوده همه توجیهی بیش نیستند اونایی هم که طرفداری همچین روابطی رو میکنن وخودشون رو به اصطلاح میخوان روشنفکر و همه چیز دان جلوه بدن یا خودشون همچین رابطه ای داشتن یا اگه پاش بیفته نه نمیگن اما خیانت خیانته وحقیقت با قبول کردن یانکردن عده ای کج فکر کج فهم تغییر نمیکنه

 111. شاهی
  ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

  عشق فروغ به گلستان یک خیانت به هم جنس خودش بود و نابخشودنی و باعث تباهی یک زندگی و صد البته گناهکار تر از فروغ گلستا ن که به همسرش و فرزندانش خیانت کرد- متاسفانه ازین بزرگان خیانتکار باز هم داریم

 112. رضا
  ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

  قید به ویران کردن شخصیت و آرزو ی فرزندان بنام تربیت
  قید بوسیدن دستان کودکی یتیم برای انسان بودن
  قید به ویران کردن شخصیت و آرزو ی فرزندان بنام تربیت
  قید بوسیدن دستان کودکی یتیم برای انسان بودن

  قید ادامه تاهل های شکست خورده و فرتوت فقط بنام حفظ رسوم و حرف دیگران

  قید به سکوت فقط از ترس گناه لجن مال شدن تعصب ها

  و قید به تنفس فقط برای زنده ماندن

  شما که سخن وری کردید . خودتان کجا هستید در این منجلاب شناخت و قضاوت و رضایت از خویشتن ؟

  فروغ و فریدن تنها گناهشون متولد شدن در بین ما بود

  روحشون شاد

 113. بهار
  ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

  سلام عزیزان من مطلب بالا و نظر خیلی از دوستان رو مطالعه کردم و یک سری برداشت هم از صحبت ها و هم از چیزهایی رو که می دونم می خوام بگم
  ۱:متاسفانه برخی از شما اقدام به استفاده از فحش در نظر دیگران کرده اید که این موضوع به شدت من رو ناراحت کرد و به من نشان داد که مردم ما هنوز توانایی احترام به همدیگه رو ندارن و انتظار حضور دمکراسی در کشور رو دارن که با این وضعیت امکان نداره اگه می خوایم تغییری به وجود بیاریم باید از هم شروع کنیم
  ۲:برخی خیلی افراطی از فروغ و برخی هم خیلی افراطی تر از آقای گلستان پشتیبانی کردین که به نظر من اشتباه هست چون این رابطه تقصیر هر دو نفر بوده از طرف فروغ می تونم بگم که خیلی از عواطف انسانی رو زیر سوال برده فقط به خاطر اینکه عاشق شده به نظرم فروغ می تونست رعایت خانم گلستان رو هم بکنه و هم زمان به روابطش هم ادامه بده.
  در مورد آقای گلستان هم می تونم بگم که ایشون عاشق فروغ نبوده و دلیل این روابطش با فروغ رو هم من نمی تونم متوجه بشم ولی می تونم بفهمم که ایشون هم مثل فروغ خیلی از عواطف انسانی رو زیر سوال برده
  من اصلا از اینکه این دو نفر یک همچین اشتباهاتی رو مرتکب شده اند پشتیبانی نمی کنم اما می تونم بگم که آثار به وجود آمده توسط این دو خیلی فوق العاده است و اشتباهات این دو موجب زیر سوال بردن این آثار و انکار کردن اونها نمی شه
  ۳: من در مورد لقب هایی که به این دو نفر نسبت داده اید اصلا موافق نیستم اولا که فروغ فاحشه نبوده چون فقط با آقای گلستان رابطه داشته و رابطه داشتن با مردی که زن داره اونم وقتی که خود طرف هم خواهان این رابطه است فاحشگی نیست و نامه های عاشقانه ای که به فروغ نسبت داده شده اصلا مال ایشان نیست در مورد آقای گلستان تنها چیزی که می تونم بگم اینه که آقای گلستان خیلی مجهول هستند ولی از طرف خانواده ی ایشان می تونم بگم که ایشان خیلی به خانواده ی خودشون جفا کردن و این از نظر من قابل بخشش نیست چون ایشون به طرز خیلی وقیحانه ای در برابر روی همسر و فرزندانش با فروغ رابطه داشته و ضربه ای که بچه های ایشان و همسرشان از نظر روحی دیده غیر قابل جبران هست
  ۴:فروغ به راحتی می تونست جلوی آسیب های خانواده ی گلستان رو بگیره ولی این کارو نکرده که من نسبتش می دم به بخش تاریک روحیات فروغ ولی به هیچ عنوان این اشتباه رو انکار نمی کنم

  در آخر هم از شما دوستان خواهش می کنم که هیچ وقت قضاوت نکنین اونم وقتی که تمام ماجرا اونم حقیقت رو نمی دونید در این مورد هم می گم که انسان ها خیلی وقت ها اشتباه می کنن و مصاحبه هایی که انجام شده و یا نوشته هایی که در این مورد منتشر شده به نظر من سند خوبی برای قضاوت نیست
  علاوه بر این می خواهم یادآوری کنم که توهین به هرکس فقط موجب پایین اومدن شخصیت ما و از بین رفتن حرمت ها است و از شما می خوام که هر اتفاقی افتاد و هر حرفی زده شد جلوی خودتان رو بگیرین چون یک سری از حرف ها تاوان سنگینی دارند و این رو از یاد نبرید که طرف شما هم می تونه این حرف ها رو به شما بزنه و مطمعنا شما از این برخورد اصلا خوشحال نمی شین
  خیلی ممنون
  خدانگهدار

 114. بینام
  ۲۴ خرداد ۱۳۹۹

  اما ابراهیم گلستان دراخرین مصاحبه اش خیلی ازفخری تعریف کردوگفت فخری جه زن خوبی بود ومن چه بلاها سرش اوردم.

 115. بازتاب
  ۱۱ تیر ۱۳۹۹

  عجیبه کسانی که این ارتباط رو محکوم میکنن، همه گیر دادن به فروغ!! این گلستان بود که بخاطر متاهل بودن باید جلوی این ارتباط رو میگرفت، نه فروغ. پس مشکل از فروغ نیست.

 116. آرزو
  ۲۵ تیر ۱۳۹۹

  خانم شیما از ادبیاتی ک بکار بردین معلوم شده زندگی بدجوری پس گردنی بهتون زد و چنان شعله ور شده ک هنوز ادامه داره ، فکر میکنم مشکل شما بیشتر مالی هست ک اینقدر در مورد مال خشمگین هستین !!؟؟؟. چون نظرتون اینه ک اگر مردی اینکار رو انجام میدهد بهتر اموالش رو به اسم زنش بکند !!!!؟؟؟ یعنی چی ؟؟؟ مگر فروغ دنبال پول اون ادم بوده ؟؟؟؟؟ درثانی گلستان ب دنبال یک این ادم بوده ک به احتمال زیاد با زنش ک یک زن خاندار سنتی بود و عشقی هم در کار نبوده حال نمیکرده زنش هم این رو پذیرفته بود که شوهرش با زنی دیگر باشی اینجا خودش جای سوال داره !!!؟؟؟؟ اگر مسئله بچه بوده ک خیلی در اون زمان هم از هم جدا میشدن ، در ثانی گلستان اونها رو گشنه نذاشته بود و فروغ هم احتیاجی به پول نداشت ، گلستان خرج فروغ رو نمیداد، شماها از مردها تون ک اینکار رو میکنن ناراحت نمیشین از زنها ناراحت میشین در حالی ک این آتیش رو مردنون بوجود میاره. دخترش هم اگر ناراحت بوده و هست بهتره از پدرش ناراحت باشه نمیدونم چرا همتون فروغ رو مقصر میدونید ولی مردتون رو نه !!!؟؟؟ پسرش میگه بابام عوضی بود نه فروغ .

 117. آزاده
  ۲۵ تیر ۱۳۹۹

  بانو شرقی !!!!!?? اسمی ک برای خودتون انتخاب کردین اصلا ب حرف زدنتون نمیخوره ، مثل اینکه این روزگار بدجوری پس کردنی بهتون زده و حسابی زیر دستو پاها له شدین ؟؟؟؟؟ زن گلستان خودش میدونست شوهرش با فروغ عشق و عاشقی داره ولی حاضر نشد طلاق بگیره !!! این خودش جای سوال داره ؟؟؟؟؟!!!!!! درثانی چرا گلستان بعد از اینکه فروغ فوت کرد به زندگیش برنگشت ؟؟؟؟ ان موقع ک دیگه فروغی در کار نبود !؟؟؟ زندگی که زن و شوهر با هم از لحظه فکر فرق کنن و زن فقط بلد باشه قورمه سبزی بپزه ??? و گاهی هم رابطه اتاق باشه مطمئناً مرد ب سوی زنی دانا و شجاع و پرشور میره . ایکاش دخترگلستان واقعییت ها رو هم میگفتن حتی راحع به خودش و شوهر دوست صمیمیش ایشون هرچی برای خودشون باشه خوبه ولی مربوط به دیگران خیلی بد و برای پول و ووووو غیره میشه ، در زندگی همون کاری رو که پدرش کود خودش با دوستش کرد !!!!!!!!

 118. محمد بی
  ۱۰ مرداد ۱۳۹۹

  به نظر من هیچ وقت نباید کسی رو قضاوت کنیم
  ما ایرانی ها فقط بلدیم نگرشمون قاضی وار باشه
  کسیکه از روی نیاز و گشنگی دزدی میکنه از نگاه انسانی مجبور به اینکار شده برای سیر کردن خودش و خانواداه ش و از نظر یک قاضی جرم کرده و گناهکاره
  هیچ کسی در شرایط کسی دیگه نیست و حق نداره قضاوت کنه پس بهتره بجای ایده آل دیدن خودمون و قضاوت کردن دیگران در مورد زندگی شخص شون
  فقط در مورد آثارشون نقد کنیم

 119. یاس
  ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

  روحت شاد پرویز شاپور
  تا آخر عمر وفادار عشقت موندی… ?
  دلم به حال ماهی‌ها می‌سوزد چون هیچ‌کس اشکشان را نمی‌فهمد.

  و مظلومتر از همه پسرت کامیار
  غم، کلکسیون خنده‌ام را به سرقت برد.

 120. شراره
  ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

  هیچ وقت تا جای کسی زندگی نکردین در موردش قضاوت نکنین
  روزگار یه روزی یه جایی توی موقعیت مشابه قرارتون میده تا بتونین با تمام وجود درک و تجربش کنین
  زمین بشدت گرده دوستان

 121. شیوا
  ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

  چه مهربان بودی ای یار ای یگانه ترین یار
  چه مهربان بودی وقتی که دروغ می گفتی…

 122. مجیدی
  ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

  خیانت همزاد ازدواج است قبل از ازدواج خیانت معنی نداشت مالکیت انسان به انسان بدترین نوع مالکیت تاریخ است حتی بدتر از بردگی

 123. همشهری
  ۰۵ شهریور ۱۳۹۹

  کی گفته خیانت برای هنرمندان حل شده است و نشانه روشنفکریه و خانواده هم خیلی راحت میپذیره اونا هم انسان هستند و دوست دارند عشق بدون خیانت داشته باشند فروغ و گلستان دو تا هنرمند زبردست و ماهر بودند ولی این موضوع دلیل نمیشه روابط غیر اخلاقی و توهین به خانواده رو توجیه کنیم ولی دلیل هم نمیشه بد و بیراه بگیم

 124. ایران
  ۱۷ شهریور ۱۳۹۹

  سلام دوستان عزیزم ?قضاوت نکنیم تا قضاوت نشیم. ما از هیچ چیز اون رابطه خبر نداشتیم .و اصلا ب ما ربطی نداره . مگه نه اینه ک هر کس آزاده هر جور خواست زندگی کنه?یاد بگیریم ب آزادی های هم احترام بذاریم. خودمون الگوی خودمون باشیم .بخدا قسم وقتی کسی رو بیرحمانه قضاوت میکنیم دنیا چنان میگرده تا خودمون همون خطا رو انجام بدیم …..

 125. راحله
  ۱۱ مهر ۱۳۹۹

  مگه ..،نمیتونه نابغه بشه نبوغ ربطی به اخلاقیات نداره طرف نابغه بوده ولی از اونجایی که اخلاق برام مهم تر از نبوغ هست ترجیح میدم با این ادم اشنا نشم مبادا نبوغش منو تحت تاثیر قرار بده الگو قرارش بدم و از اخلاقیات منو دور کنه

 126. حسین
  ۱۱ مهر ۱۳۹۹

  من نمیخوام کار دیگران را توجیح کنم، اما آنچه برای خودم رخ داد عاشق شدن بعد از ازدواج با دو فرزند یه دختر مجرد بود،
  من فکرمیکنم عاشق شدن دست خود آدم نیست و خلاصی از آن هم دست خودمون نیست، هرگز فگر نمیکردم در زندگی همچنینن بلایی سرم بیاد ، با وجودی که در زندگی به اندازه ای تمکن مالی داشتم که روزانه با ۱۰ تا فاحشه باشم اما عاشق شدم

 127. امیرعلی
  ۲۷ مهر ۱۳۹۹

  دوستان توی اون زمان،در اون جامعه مردسالاری فروغ بزرگ شده بوده،هرچی هم آدم روشنفکری بوده بازم یه زن مال اون زمان بوده که میاد عاشق ابراهیم گلستان میشه وهمه جوره خودش رو وقف گلستان می‌کنه در صورتیکه همیشه گلستان این رابطه رو مخفی میکنه،حتی تو مجلس ختمش هم شرکت نمیکنه،الانم که ۵۰سال از مرگ فروغ گذشته بازم انکارش می‌کنه که اونم عاشق فروغ بوده،کلأ آقای گلستان خیلی مغرور ورک هستن،خیلی از شعرها وپیشرفتهای فروغ هم مدیون همین عشق به آقای گلستان بوده وبنظر من این یه عشق یه طرفم بوده

 128. بینام
  ۰۶ آبان ۱۳۹۹

  بیاین کسی رو قضاوت نکنیم مااز درون زندگی کسی خبر نداریم خیانت همه جای دنیا زشت اما عاشق شدن داستان خودش رو داره ماجای کسی نیستیم من زیاد آشنایی ندارم بازندگی دونفر ولی اینو میدونم که اگه کسی هنرمند یا بازیگر یا هرچی که باشه اگه دوتا شعر قشنگ بخونه حتما ذات قشنگی ندارع یابرعکسش …..پس بیاین قضاوت نکنیم واز قضاوت بیجا بترسیم کلمه هرزه درد داره …. اونو به کسی نسبت ندیم اینم باید درنظر گرفت که زندگی مشترک یکسری از خود گذشتگی ها داره یکسری ببخشش ها ویکسری قوانین که باید رعایت بشه داره اگه ما نتوانیم رعایت بکنیم بهتر فکر زندگی مشترکم نکنیم من خودم تجربه نداشتم پس نمیتونم بگم اشکال از کیه فقط این برام اهمیت داره که قضاوت نکنم خانوم فرخ زاده شعرهاش فوق العادست ولی یه عشق اشتباه ایشونو به تباهی کشوندخیلی ناراحت شدم وقتی بعضی نظرات رو خوندم لطفا قضاوت نکنیم ببخشید طولانی شد ⁦❤️⁩⁦❤️⁩

 129. sepid
  ۳۰ آبان ۱۳۹۹

  اگر کار زشتی دراین رابطه بوده کار اقای گلستان بوده و هردو زن در هر صورت قربانی زیاده خواهی یک مرد هستند. هم خدارو داشته هم خرما، تو این مثلث فقط اون ازهمه بیشتر سود برده ظاهرا که شواهد هم پیداست اما اونایی که درمورد فروغ گوه میخورن چرا این قسمت رو ندید میگیرند که چرا بعد فروغ گلستان به خانواده برنگشت؟ دیوثا اگر کورید و اون همه حاصل چند سال عاشقی فروغ رو نمیبینید لااقل بعد مرگش رو چشای کور شده تون میبینه که ول کرده رفته خارج و دیگه هم عنی نشده!! خدایی میبینید و باز ب مسائل حاشیه ای میپردازید؟ شما بااین دیدتون لیاقت خیانت که هیچ لیاقت تجاوزم دارا هستید

 130. امیر
  ۱۰ آذر ۱۳۹۹

  با دیدن مصاحبه ای که برنامه پرگار با ابراهیم گلستان داشت، مشخصه که عشق فروغ برای این مرد مغرور، سطحی و گذرا بوده. اون حتی اشعار فروغ رو نمیخونده. احساساتش نسبت به فروغ بسیار دور و ضعیف هست.میگه نامه هایی که فروغ براش نوشته رو حتی نخونده. این مرد عاشق فروغ نبوده. حیفه فروغ

 131. شیوا
  ۱۲ آذر ۱۳۹۹

  اصلا زندگی دیگران به شماها چه ربطی داره که بخواین تاییدش کنین یا تکذیب؟!
  شما اندیشمندان و فرهیختگان اول برین زندگی خودتونو جمع و جور کنین ،شمعی که به خانه رواست بر مسجد حرام است! اینهمه فهم و ‌درایت رو اول برای زندگی خودتون خرج کنین اگه نتیجه داد ،تپه ،چاله هارو هموار کردین ،اونوقت بیاین بالا منبر بشینین نطخ کنین ماهم فیض ببریم (کوک بزنین،تو فیسبوک تز بدین )»تیکه اهنگ شاهین نجفی

 132. مسعود
  ۰۷ دی ۱۳۹۹

  جناب ابراهیم گلستان بعد از آن همه برنامه و حرف مردم ،حتی روز فوت فروغ در تشیع جنازه ی فروغ شرکت نکرد.( اگه باور ندارید برید تحقیق کنید)!!!!

 133. ح نقطه الف ۳۱۴
  ۱۴ دی ۱۳۹۹

  ایا لازمه این قدر وارد زندگی کسی بشیم و قضاوت بکنیم؟

 134. علیرضا. ایرانسون
  ۲۱ دی ۱۳۹۹

  عشق وقتی اتفاق افتاد دیگه مغز و عقل و انسانیت و عدالت وووووو تعطیل میشه. چشم میبینه و دل میپسنده و مغز به خواب عمیق میره

 135. من
  ۲۱ دی ۱۳۹۹

  از نظر من در آخر هرکس در قبر خودش دفن می شه ، بهتر به جای اینکه زندگی آدما رو قضاوت کنیم و بهشون برچسب بزنیم ، روی زندگی خودمون و کارامون دقت کنیم . از نظرم فروغ فرخزاد در زمینه شعر و ادبی نابغه تکرار نشدنی بود و میشه ساعت ها درباره کلمه به کلمه اشعارش حرف زد اما زندگی عاشقانه و شخصیش فکر نمی کنم جز وظایف ما باشه نظر بدیم ….. و ادامه دارد.

 136. گودرزی- الیگودرز
  ۲۳ دی ۱۳۹۹

  به نظر من عشق و دلدادگی مرحوم فروغ به گلستان، راستین و واقعی بود (نمی گویم پاک)؛ ولی گلستان تنها جسم او را می خواست و یک سرگرمی جذاب. نگاه کنید به مصاحبه اش با دهقانی -خبرنگار گاردین -. گلستان، شایستۀ عشق پرشور و ناب فروغ نبود. حیف از او!

 137. سهیمه
  ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

  زتدگی خصوصی اونا ربطی به گسی نداره هرانسانی جه زن وجه مرد امکان داره درهرسنی عاشق بشه وکسی نمیتونه انکار کنه ولی اینکه زتدگی شخصی فروغ به من ارتباط داره نداره من ازشعرهای فروغ لذت میبرم
  ایا بقیه دوست دارن که دیگران زندگیشون رو زیر سوال ببرند

 138. پاکی
  ۰۳ اسفند ۱۳۹۹

  دلم برای خانم و بچه هاش می سوزه . همیشه باید زن بیچاره قربانی حودخواهیها و هوس بازیهای دو نفر دیگه بشه . بچه ها قربانی مهار نکردن هوس و احساسات جذاب آدمهای بیشعوری شدند که جز خودشان به هیچ چیز اهمیت نمی دادند.آدمهای این مدلی از انسانیت و عاطفه بی بهره اند و فقط خودشان را دوست دارند. هر انسانی در زندگیش با چنین شرایطی روبه رو می شود اما به خاطر اول فرمان خدا و بعد خانواده و انسان دوستی خود را از چنین شرایطی هر چند جذاب دور می کند. من صمیمانه به خانم و فرزندان این آقا ادای احترام می کنم و می گویم که همسرشان انسانی کوچک با احساساتی طفلانه بوده است

 139. امیر
  ۰۶ فروردین ۱۴۰۰

  خانواده فرخ زاد همشون بنوعی فمنیست هستند وهنر شان و اشعارشان واعمالشان بدرد مردم رنج کشیده ایران نمیخورند وفقط بدرد عده ای غرب زده واپس گرا شاید بخورند