افزایش ۲۱ درصدی انتشار کتاب در تیرماه ۱۴۰۲

در اولین ماه تابستان سال جاری ۹هزار و ۶۷۴ عنوان کتاب در کشور منتشر شده است که در مقایسه با ۸هزار و ۲۸ عنوان کتاب منتشر شده در بازه زمانی مشابه در سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است.

به‌گزارش تیتر هنر به نقل از روابط عمومی خانه‌کتاب و ادبیات ایران، آمار موضوعی کتاب‌های ثبت شده در بانک اطلاعاتی خانه‌‌کتاب و ادبیات ایران نشان می‌دهد از مجموع کل کتاب‌های منتشر شده در تیر ماه ۱۴۰۲، تعداد ۷هزار و ۱۶۱ عنوان تالیف و ۲هزار و ۵۱۳ عنوان ترجمه بوده است. موضوعات ادبیات، کمک درسی، علوم اجتماعی، علوم عملی و دین بیشترین سهم آثار تالیفی را به نام خود ثبت کردند و از موضوعات ادبیات، کودک و نوجوان، علوم عملی، فلسفه و روان‌شناسی و علوم اجتماعی بیشترین ترجمه صورت گرفته است.

در اولین ماه تابستان سال جاری ۹هزار و ۶۷۴ عنوان کتاب از سوی هزار و ۲۴۴ ناشر  در کشور منتشر شده است که در مقایسه با ۸هزار و ۲۸ عنوان کتاب منتشر شده در بازه زمانی مشابه در سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است.

تعداد کتاب‌های منتشر شده در موضوعات علوم طبیعی و ریاضیات، فلسفه و روان‌شناسی، کلیات، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، علوم عملی و کودک و نوجوان در مقایسه با تیر ماه سال ۱۴۰۱ به ترتیب افزایش ۴۵، ۳۳، ۲۸، ۲۰، ۱۶، ۱۵ و ۱۲ درصدی داشته‌اند.

ناشران استان تهران از مجموع کل کتاب‌های چاپ شده در این ماه ۶هزار و ۴۶۲ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند که در مقایسه با تیر ماه سال گذشته افزایش ۱۹درصدی را تجربه کرده است. تعداد کتاب‌های منتشر شده از سوی ناشران در سایر استان‌ها با افزایش ۲۳درصدی در مقایسه با تیر ماه سال ۱۴۰۱ به عدد ۳هزار و ۲۱۲ عنوان کتاب رسیده است. در این ماه ناشران استان تهران در موضوعات ادبیات، کمک درسی، علوم اجتماعی، علوم عملی و کودک و نوجوان بیشترین آثار را روانه بازار نشر کرده‌اند و بیشترین آثار منتشر شده از سوی ناشران سایر استان‌ها به موضوعات ادبیات، دین، علوم اجتماعی، کودک و نوجوان و علوم عملی اختصاص پیدا کرده است.

در تیر ماه سال جاری ۶هزار و ۳۳۶ عنوان کتاب چاپ اول و ۳هزار و ۳۳۸ عنوان کتاب چاپ مجدد در پیشخان کتابفروشی‌های کشور قرار گرفت. ناشران بیشترین آثار چاپ اول را در موضوعات ادبیات، علوم اجتماعی، علوم عملی، دین و کمک درسی و بیشترین آثار چاپ مجدد را در موضوعات کمک درسی، ادبیات، کودک و نوجوان، فلسفه و روان‌شناسی و دین در کشور منتشر کرده‌اند.

شمارگان کل کتاب‌های منتشر شده در تیر ماه سال جاری نیز ۷ میلیون و ۹۴۰هزار و ۹۴۱ نسخه را نشان می‌دهد و میانگین شمارگان عدد ۸۲۱ ثبت شده است.

بیشترین کتاب‌های منتشر شده در تیر ماه سال ۱۴۰۲ به موضوعات ادبیات، علوم اجتماعی، کمک درسی، علوم عملی و کودک و نوجوان اختصاص پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش، ناشرانی چون آموزش کشاورزی، شاپرک سرخ، دیار آفتاب، آکادمیک، سنجش و دانش، خط آخر، کیان دانش، نامه مهر، کوثر قرآن و گنجور  به ترتیب جزو ۱۰ ناشر عمومی پرکار در  تیر ماه سال جاری بر اساس بیشترین تعداد چاپ اول کتاب‌ها قرار گرفتند.

همچنین انتشارات بوستان کاغذی، گل یا پوچ، به نشر، آوای آرامش، لعل سخن، پرتقال، پنجره، سایه گستر، کتاب چ و شرکت انتشارات فنی ایران پرکارترین ناشر کودک و نوجوان بر اساس بیشترین تعداد چاپ اول کتاب‌ها معرفی شده‌اند.

کتاب‌های «ارتباط با خدا مناجات العابدین(۲)»، «بی‌تاب کعبه: بهترین سفر»، «کتاب کار آمادگی (۲) ویژه روخوانی قرآن کریم کودکان ۵ تا ۶ سال»، «جان هنر»، «حقوق مدنی اشخاص و محجورین (با تجدید نظر و اضافات)» و «گزارش لحظه به لحظه از واقعه عاشورا» در فهرست پرشمارگان‌ترین کتاب‌های اولین ماه تابستان ۱۴۰۲ قرار گرفتند.