حضور نشر ایران در نمایشگاه های کتاب مسکو و پکن
حضور نشر ایران در نمایشگاه های کتاب مسکو و پکن

موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برنامه‌های شهریور‌ماه خود را برای حضور در نمایشگاه‌های کتاب خارجی اعلام کرد.

موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برنامه‌های شهریور‌ماه خود را برای حضور در نمایشگاه‌های کتاب خارجی اعلام کرد.

به گزارش هفت هنر، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب چین و مسکو در شهریور ماه در دستور کار این موسسه قرار گرفته است.

نمایشگاه کتاب پکن از تاریخ ۳ تا ۷ شهریورماه و نمایشگاه کتاب مسکو از تاریخ  ۱۷ تا ۲۱ شهریور برگزار می‌شود. موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به نمایندگی از نشر جمهوری اسلامی ایران در این دو نمایشگاه حضور فعال خواهد داشت. نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با این دو نمایشگاه دارای تفاهم نامه تبادل غرفه رایگان است. غرفه ایران در نمایشگاه کتاب چین ۱۸ متر و نمایشگاه کتاب مسکو ۳۰ متر است.

با عنایت به اینکه در این دوره از نمایشگاه پکن بخش کودک آن میزبان عرضه ۴۰ اثر برگزیده از تصویرگران منتخب جایزه براتسلاوا و نیز ۶۰ اثر منتخب  از کشور پهناور چین است؛ با توافقات انجام شده با نمایشگاه مزبور ۵ اثر منتخب تصویرگران کتاب کودک ایران نیز در این بخش عرضه می‌شود. همچنین با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی زمینه حضور دو تصویر گر ایرانی نیز در این نمایشگاه فراهم آمده است.

معرفی صنعت نشر ایران در قالب کاتالوگ به زبان انگلیسی و روسی، از دیگر فعالیت‌های حضور ایران در این دو نمایشگاه است. بروشور “نگاهی اجمالی به صنعت نشر در ایران”  به زبان انگلیسی و روسی مشتمل بر معرفی مراکز اطلاع رسانی کتاب در ایران (مانند: خانه کتاب، کتابخانه ملی، باغ کتاب و…) معرفی جوایز کتاب مانند: جایزه جهانی کتاب سال، معرفی طرح‌های حمایتی کتاب در عرصه بین‌المللی نظیر “طرح تاپ”، معرفی اتحادیه‌ها و تشکل‌های نشر و آژانس‌های ادبی و… نیز در این نمایشگاه‌ها عرضه خواهد شد.

دعوت از ناشران کشورهای مختلف برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، معرفی زبان فارسی، معرفی جدیدترین کتاب‌های ترجمه معکوس و معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، معرفی کتابهای کودک ایرانی دارای جوایز بین المللی، معرفی کتاب‌های ایرانی چاپ شده در خارج از کشور که رایت آنها به فروش رفته است، معرفی کتاب‌های ایران‌شناسی، آموزش زبان فارسی و ادبیات معاصر (دو زبانه) به همراه بروشور از جمله اقدامات موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برای حضور در این نمایشگاه‌ها است.