پرفروش های موسیقی در 2 ماه اخیر/ «امیر بی‌گزند» پیشتاز

با در نظر گرفتن دو ویژگیِ قیمت آلبوم و میزان در دسترس بودنِ آن، می توان به خوبی دریافت که این دو ویژگی، در کنار قابلیت ها و جذابیت های هنری و تبلیغی اثر، تا چه اندازه می تواند در پر فروش شدن یک آلبوم اثرگذار باشد.

به گزارش هفت هنر به نقل از ایرنا، با سر زدن به فروشگاه های عرضه ی کالاهای فرهنگی و هنری سطح شهر، تا حدودی می توان به پسند موسیقایی علاقه مندان به موسیقی در یک بازه زمانی خاص پی برد.

افزون بر فروشگاه های سطح شهر، سایت های فروش اینترنتی کالاهای فرهنگی نیز از دیگر مرجع هایی است که می توان با مراجعه ی به آنها، از پرفروش ترین محصول های هنری و نیز پر خواهان ترینِ این آثار آگاهی یافت.

خبرنگار موسیقی گروه فرهنگی ایرنا، برای بررسی اینکه در دو ماه اخیر مردم بیشتر چه آلبوم هایی را خریده و گوش داده اند، به سراغ چند فروشگاه عرضه ی آثار هنری و نیز سایت «بییپ تونز» (فروشگاه مجازی فروش و دانلود آثار موسیقایی) رفت.

پر فروش ترین ها در دنیای حقیقی
به نوارفروشی های سابق و سی دی فروشی های امروز که سر می زنیم، در می یابیم که آلبوم های پرفروش، در اغلب موارد، همان آلبوم هایی است که تازه تولید شده اند، البته در این میان به گفته ی برخی فروشندگان، آلبوم هایی نیز داریم که با وجود اینکه سال ها از تولید و انتشار آنها می گذرد، هنوز هم علاقه مندانِ خاص خود را دارند.

یکی از فروشندگان می گوید: «شماری از آلبوم هایی که در سال های گذشته تولید شده است، مخاطبان خاصی دارند. بیشترِ این دسته از آلبوم ها، آلبوم های باکلام و بی کلامِ موسیقی سنتی است که از تعدادی از آنها تقریباً هر روز به طور متوسط سه آلبوم می فروشیم».

اما پرفروش ترین آلبوم ها در شماری از فروشگاه های سطح شهر، از این قرار است:

«امیر بی گزند» (محسن چاووشی)
این آلبوم، اثری است در گونه ی موسیقی پاپ که محسن چاووشی آهنگسازی و خوانندگی آن را بر عهده داشته است.

«امیر بی گزند» خرداد ماه منتشر شد، زمانی که پخش مجموعه ی نمایشی «شهرزاد» به تازگی پایان یافته بود؛ سریالی که چاووشی برای آن چند قطعه خوانده بود و با استقبال خوب مردم مواجه شد.

«امیر بی گزند» که از زمان انتشارش تا کنون پرفروش ترین آلبوم بازار موسیقی ایران است، 12 آهنگ دارد که شعر نیمی از قطعه های آن از مولانا است و یک آهنگ نیز بر روی شعری از سعدی ساخته شده.

چاووشی در این آلبوم نیز کوشیده تا مسیر خود را در تلفیق و پیوند موسیقی جوان پسند امروز با شعر قله های ادب فارسی پی گیرد.

«حالم خوبه» (بابک جهانبخش)
آخرین آلبوم بابک جهانبخش نیز جزو پر فروش های موسیقی در دو ماه اخیر بوده است. آلبوم «حالم خوبه» دارای 10 قطعه است که افزون بر جهانبخش، آهنگ های آن را بابک وزیری، پیام هوشمند، آصف بایرام زاده، و امیر علی زمانیان نیز ساخته اند.

«از تنهایی گریه مکن» (سالار عقیلی/ابوالفضل صادقی نژاد)
این آلبوم که تازه ترین اثر سالار عقیلی به شمار می رود، اردیبهشت ماه منتشر شد و با وجود آنکه سه ماه از انتشار آن می گذرد، هنوز هم جزو پرفروش های بازار موسیقی است.

«از تنهایی گریه مکن» که در دو ماه اخیر پر فروش ترین آلبوم موسیقی سنتی نیز بوده، دارای شش قطعه ی با کلام و یک آهنگ بی کلام است. شعر همه ی قطعه های این آلبوم را محمد رضایار سروده و غلامرضا صادقی آنها را تنظیم کرده است.

این آلبوم هم به صورت ولتی (با قیمت ارزان) و هم به صورت بسته بندی «دی جی پک» عرضه شده است.

«حاجلیتو» (امید حاجیلی)
آلبوم 51 دقیقه یی «حاجیلیتو»، اثری است در گونه ی موسیقی پاپ ایرانی که تیر ماه منتشر شده و شماری از 13 قطعه ی آن، بر اساس تم ها و قطعه های معروف موسیقی محلی آذری، خراسانی و جنوبی تنظیم شده که از جمله ی آنها می توان از قطعه ی معروف «کوچه لَر» نام برد.

امید حاجیلی افزون بر خوانندگی این آلبوم، آهنگسازی و تنظیم شماری از قطعه های آن را نیز بر عهده داشته و در کنار این، وی در این اثر سازهای ترومپت، فلوگل هورن، ترومبون و کیبورد را هم نواخته است.

در آلبوم «حاجیلیتو» قطعه یی نیز از آثار زنده یاد ناصر عبداللهی با تنظیم حاجیلی و محمدرضا جوادی گنجانده شده است.

بقیه ی پرفروش ها
«دخت پری وار» (علیرضا قربانی/مهیار علیزاده)، «خداوندان اسرار» (همایون شجریان/ سهراب و کیخسرو پورناظری)، «ماه و ماهی» (حجت اشرف زاده/ آرش و امیر بیات)؛ «معجزه» (بهنام صفوی)، «باران تویی» (آرمان گرشاسبی و گروه چارتار)
جزء آلبوم ها پرفروش دو ماه اخیر هستند.

پر فروش های دنیای مجازی
با توجه به آمار سایت «بییپ تونز»، آلبوم های «امیر بی گزند»، «حاجیلیتو»، «گذر اردیبهشت»، «دخت پری وار» و «دور» پرفروش ترین آلبوم های موسیقی در فضای مجازی بوده است.
بنابراین، می بینیم که آلبوم های چاووشی، حاجیلی و قربانی به تقریب هم در فروشگاه های حقیقی سطح شهر و هم در فضای مجازی جزو پر فروش ها بوده است.

البته باید به این نکته اشاره کرد که آلبوم «از تنهایی گریه مکن» سالار عقیلی در سایت «بییپ تونز» عرضه نشده است.

یکی از آلبوم های پرفروش این سایت در دو ماه اخیر، اثری است به نام «گذر اردیبهشت» که گروه «دال» آن را در فضای موسیقی تلفیقی پدید آورده اند.

دیگر آلبوم پرفروش این سایت، آلبوم «دور» است؛ اثری از مکان اشگواری و امیر صارمی. 12 قطعه ی این آلبوم در فضایی آمیخته از موسیقی پاپ و جاز کار و اجرا شده است.

درباره ی آلبوم های پرفروش در فضای حقیقی و مجازی، باید به این نکته ی مهم اشاره کرد که اگر نگوییم همه ی این آثار، دست کم 90 درصدِ آنها در بسته بندی ولتی و با قیمتی بین چهار تا پنج هزار تومان عرضه شده است.

افزون بر این، اغلب این آلبوم ها افزون بر آنکه در فروشگاه های عرضه ی کالاهای فرهنگی و هنری در دسترس هستند، به شیوه ی پخش مویرگی نیز در همه ی سوپرمارکت ها و دکه های مطبوعاتی توزیع می شوند.

این، در حالیست که آلبوم های موسیقی سنتی، موسیقی فیلم، موسیقی محلی، موسیقی بی کلام، موسیقی کلاسیک و برخی آثار تلفیقی، در بسته بندی هایی به صورت دی جی پک و یا قاب شیشه یی عرضه می شوند که موجب شده قیمت آنها به 12 تا 15 هزار تومان برسد.

همچنین این دسته از آلبوم ها را اغلب می توان تنها در همان فروشگاه های عرضه ی کالاهای فرهنگی و هنری یافت و خبری از توزیع آن ها در سوپر مارکت ها یا جاهای دیگر نیست.

با در نظر گرفتن این دو ویژگی، یعنی قیمت آلبوم و میزان در دسترس بودنِ، می توان به خوبی دریافت که این دو ویژگی، در کنار قابلیت ها و جذابیت های هنری و تبلیغی اثر، تا چه اندازه می تواند در پر فروش شدن یک آلبوم اثرگذار باشد.