کیومرث پوراحمد: «قصه‌های مجید» از من و مرادی کرمانی جلوتر بود

مراسم پایانی دومین دوره جایزه فرشته همراه با اهدای جوایز برگزیدگان و بزرگداشت هوشنگ مرادی کرمانی 30 اردیبهشت در شهر کتاب فرشته برگزار شد.

به گزارش هفت هنر، مراسم پایانی دومین دوره جایزه فرشته با پخش سرود ملی و تلاوت قرآن آغاز شد. پیش از حضور مجری، قطعاتی با نوازندگی ویولن سل اجرا شد. مسعود فروتن که اجرای این مراسم را برعهده داشت ضمن خوشآمدگویی به مهمانان و تبریک نیمه شعبان، گزارش اوژن حقیقی، دبیر دومین دوره جایزه فرشته را خواند: مفتخریم که مراسم اهدای جوایز دومین جایزه فرشته در دو بخش داستان کوتاه و عکس را در کنار شما جشن می‌گیریم. جایزه‌ای که با هدف ترویج فرهنگ و کتاب‌خوانی و حمایت از نویسندگان و هنرمندان جوان بااستعداد از شهریور 1393 توسط شهر کتاب فرشته آغاز به کار کرد.

وی ادامه داد: هدف اصلی این جایزه حمایت از جوانان مستعد در حوزه فرهنگ و هنر است. پس از برگزاری موفق دوره اول، مقدمات کار برای شروع دوره دوم با اضافه شدن بخش عکس به جایزه فرشته در تیرماه 1394 آغاز شد.

در بخش دیگری از این متن درباره علت انتخاب موضوع «محله کودکی» برای دومین دوره جایزه فرشته نوشته شده بود: با نظر شورای سیاستگذاری، «محله کودکی» به عنوان موضوع دوره دوم جایزه فرشته انتخاب شد چون با موضوع دوره اول که «دهه شصت» بود مرتبط بود و هم‌خوانی داشت.

فروتن افزود: فرهاد توحیدی، محمد چرمشیر، ابراهیم حقیقی، پوریا عالمی، سیامک گلشیری، مهسا محبعلی و فاطمه معتمدآریا هیات انتخاب بخش داستان بودند و احمد پوری، لیلی گلستان و مصطفی مستور داوری این بخش را برعهده داشتند.

وی محمود کلاری و میترا محاسنی را داوران بخش عکس معرفی کرد و درباره تعداد آثار رسیده به هر بخش گفت: دوره دوم جایزه فرشته از دی ماه 94 آغاز و تا 15 فروردین 95 تعداد 427 داستان کوتاه به دبیرخانه جایزه فرشته ارسال شد که نویسندگان آن‌ها 187 نفر مرد و 240 نفر زن بودند. همچنین در بخش عکس 200 نفر شرکت کردند که عکاس‌های آن‌ها 132 نفر مرد و 68 نفر زن بودند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده بود: امروز جایزه فرشته به عنوان جایزه خصوصی که داستان‌های چاپ‌نشده را داوری می‌کند با سپری کردن دو دوره و کسب تجربیات ارزشمند از هیات انتخاب و داوران با افتخار اعلام می‌کند که به هدف خود که معرفی جوانان مستعد بوده، رسید.

فروتن در خواندن این متن ادامه داد: از ابراهیم حقیقی، امیر اثباتی، نادر داودی، بهرنگ تنکابنی، آرش صادقی و مدیریت شهر کتاب فرشته سیدصالح بهشتی، از اعضای شورای سیاست‌گذاری بسیار برای همراهی‌شان تشکر می‌کنم.

معرفی برگزیدگان بخش عکس

سپس عزیز ساعتی و نادر داودی برای اهدای جوایز نفرات دهم تا ششم، امیر اثباتی و حبیب رضایی برای اهدای جوایز نفرات پنجم تا سوم و میترا محاسنی برای اهدای جوایز نفرات اول و دوم بخش عکس به روی سن آمدند که اسامی برندگان بدین شرح است: (به ترتیب نفرات اول تا دهم) محمد عمارلو، سلین اسداللهی، محمدعلی میرزایی، حسین الماسی، فاطمه شریفی فرزانه، سیده نیلوفر محمودیان، مرتضی امین الرعایایی، امیر عنایتی، عطا رنجبر زیدان‌لو و بهار شقایق.

«قصه های مجید» از هر دو ما پیشی گرفت

فروتن با ابراز خوشحالی از این که مدت‌هاست مراسم بزرگداشت پیش از درگذشت اشخاص و چهره‌های ماندگار صورت می‌گیرد توضیح داد: جامعه ما در برابر کسانی که حقی دارند، مسئول و متعهد باید باشد تا افراد متوجه خودشان، جامعه و هنرمندان اطراف‌شان باشند. امروز قرار است از مردی بزرگ تقدیر کنیم که برای سه نسل خاطره‌انگیز است؛ هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده‌ای که همه او را می‌شناسیم.

کارولین کراسکری، شرق‌شناس و محقق دانشگاه یو سی ال ای آمریکا و مترجم نخستین سخنران مراسم بزرگداشت هوشنگ مرادی کرمانی بود. وی گفت: از سه سال پیش از طریق دوستی در فرهنگستان با هوشنگ مرادی کرمانی آشنا شدم و از همان جا بود که یکی از کتاب‌های‌شان «خمره» را به انگلیسی ترجمه کردم.

او افزود: من از ترجمه و انتشار این کتاب به زبان انگلیسی بازخوردهای بسیار خوبی گرفتم. بعد از آن کتاب «مربای شیرین» و «شما که غریبه نیستید» از آثار او را ترجمه کردم و قصد دارم تمام مجموعه آثار او را به انگلیسی برگردانم.

کیومرث پوراحمد کارگردان مجموعه «قصه‌های مجید» سخنران بعدی این مراسم بزرگداشت بود و با اشاره به بزرگداشتی که 10 سال پیش برای هوشنگ مرادی کرمانی در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان برگزار شده اظهار کرد: در آن مراسم که به همت مرحوم زاون قوکاسیان تدارک دیده شده بود، ما کتابی با همکاری هم درباره مرادی کرمانی رونمایی کردیم. برایم بسیار جالب بود که زاون قوکاسیان در بخشی از این کتاب نوشته است: «بعد از گفت‌وگو با مرادی کرمانی در میان آن همه صمیمت و مهربانی دانستم اگر روزی نباشم در میان آثار مرادی کرمانی که از همه ایرانیان نشانی دارد همچنان زنده خواهم بود.» و امروز زاون قوکاسیان از بین ما رفته و این متن را به یادگار گذاشته است.

او در ادامه خاطرنشان کرد: ما درباره مجموعه «قصه‌های مجید» بسیار صحبت کرده‌ایم. نکته جالب این است که هم من بعد از «قصه‌های مجید»، فیلم‌ها و سریال‌های دیگری کارگردانی کردم و هم مرادی کرمانی داستان‌های دیگری نوشت اما «قصه‌های مجید» از هر دو ما جلوتر بود چون هنوز هم ما را با این مجموعه به یاد می‌آورند.

این کارگردان در ادامه تاکید کرد: بارها برای هر دو ما اتفاق افتاده که ما را با همدیگر اشتباه بگیرند. به نظر من «شما که غریبه نیستید» بهترین اثر مرادی کرمانی است که تاکنون نوشته است. واقعا امیدوارم که بخش‌هایی از آن به کتاب‌های درسی اضافه شود.

کیومرث پوراحمد بخش‌هایی از این کتاب را خواند. سپس به همراه سیدمحمد بهشتی و حسن فتحی لوح تقدیر از این نویسنده را به او اهدا کردند.

مرادی کرمانی ضمن تشکر از برگزارکنندگان جایزه فرشته گفت: امیدوارم این جایزه به سرنوشت دیگر جوایز خصوصی دچار نشود و با همت دوستان برگزارکننده ادامه پیدا کند. از دوست عزیزم سیدمحمد بهشتی و از کیومرث پوراحمد تشکر می‌کنم.

او افزود: بارها پیش آمده که مرا هم با کیومرث پوراحمد اشتباه بگیرند. در سفری به شیراز در حال رفتن به فرودگاه بودم که خانمی مرا پوراحمد صدا زد و خواست تا تازه‌ترین کتابم را امضا کنم. من هم برایش نوشتم «با عشق به یاد کیومرث پوراحمد از طرف هوشنگ مرادی کرمانی».

معرفی برگزیدگان بخش داستان‌نویسی

فروتن با اعلام این که کتاب دور نخست جایزه فرشته در مرحله چاپ قرار دارد و علی‌رغم تلاش مسئولان این جایزه به این مراسم نرسیده است از فرهاد توحیدی، ابراهیم حقیقی و سیامک گلشیری دعوت کرد تا برای اعلام برندگان نفر دهم تا ششم بخش داستان‌نویسی به جایگاه بیایند. مهسا محبعلی، محمد چرمشیر و پوریا عالمی برای اعلام برندگان نفر پنجم تا سوم و مصطفی مستور و احمد پوری برای اعلام برندگان نفر دوم و اول به جایگاه آمدند. سروش طلایی، مریم زراعت‌کار، پگاه ارشد، الهه زینلی، حمیدرضا حافظی، نیلوفر انسان، نادیا کمالی، لیلا باقری، ندا نوبخت و بیتا ترابی (به ترتیب از نفر دهم تا اول) برندگان بخش داستان بودند.

بازدید از 29 عکس برگزیده این جایزه که در گالری شهر کتاب فرشته به نمایش درآمده بود، بخش پایانی این مراسم بود.

مراسم اهدای جوایز دومین دوره جایزه فرشته با حضور سیدمحمد بهشتی‏‏‏‏‏، ابراهیم حقیقی، فرهاد توحیدی، عزیز ساعتی، امیر اثباتی، مهدی کرم‌پور، حبیب رضایی، کیومرث پوراحمد، فرشته طائرپور، پوریا عالمی، محمد چرمشیر، هوشنگ مرادی کرمانی، میترا محاسنی، سیامک گلشیری، احمد پوری، مهسا محبعلی، غزل شاکری، حسن فتحی، امید روحانی، نادر داودی، مصطفی مستور، و… همراه بود.