حسین مهدویان در «ماه عسل»: برای یک کارگردان شخصیت متوسلیان دوست داشتنی است

بیست و چهارمین قسمت از برنامه ماه عسل میزبان خانواده و همرزمان چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی در بیروت بود.

به گزارش هفت هنر، بیست و چهارمین قسمت از برنامه ماه عسل در آخرین  جمعه ماه مبارک رمضان 95 روی آنتن شبکه سه رفت.
بعد از پخش پشت صحنه برنامه دیروز و بازدید رییس سازمان صدا وسیما آقای علی عسگری از برنامه ماه عسل، علیخانی از محمد حسین مهدویان کارگردان فیلم «ایستاده در غبار» برای حضور در صحنه دعوت کرد.

در ابتدا علیخانی درباره مستند «آخرین روزهای زمستان» به عنوان بهترین کار نام برد و از ساخت ایستاده در غبار سوال کرد.
مهدویان گفت: در ابتدا روی دو فیلمنامه شهید متوسلیان و زین الدین کار میکردم و به خاطر دلزدگی مردم از کلیشه‌ای شدن داستان های دفاع مقدس، زندگی شهید متوسلیان را که خیلی متفاوت بود به تصویر کشیدم. من چند دغدغه داشتم و یکی از آنها مرگ است، ما زمانی از تاریخ کشور را میبینیم که بعضی از جوان ها با مرگ بازی می‌کردند. اینکه چطور شهدا به راحتی با مرگ مواجه می شوند برایم جای سؤال داشت و به همین دلیل زندگی شهید متوسلیان که کودکی درونی را در عین ابهت مردانگی به همراه دارد، انتخاب کردم.

علیخانی بعد از پخش سکانس هایی از فیلم ایستاده در اغبار درباره احساسات متفاوت حاج احمد متوسلیان گفت و مهدویان ادامه داد: برای یک کارگردان چنین شخصیتی دوست داشتنی است و شاهد حس های متفاوت این شهید در لحظه های مختلف هستیم.
در ادامه آقای عسگری یکی از همزمان شهید متوسلیان که در سال 58 با هم آشنا شده بودند، در قاب ماه عسل حاضر شد و از صلابت و مردانگی و مهربانی حاج احمد متوسلیان یاد کرد.

به دلیل حضور همرزم متوسلیان، بخشی از سکانس بیمارستان فیلم ایستاده در غبار پخش شد.

آقای عسگری  درباره  برخورد تند شهید متوسلیان در این سکانس گفت: امام خمینی(ره) جمله زیبایی داشت که گفتند با قلب مردم زندگی کنید. حاج احمد همینطور با ما رفتار می‌کرد، احمد بینشی عمیق داشت و اخلاقش در میدان جنگ و آسایشگاه متفاوت بود.
وی ادامه داد: حاج احمد در کار با کسی شوخی نداشت، اگر اشتباه میکردیم کاری میکرد که آن اشتباه اولین و آخرین اشتباه باشد. اما روح بزرگی داشت، پر از عشق. می‌رود به همسر کسی که با او دشمن است کمک می‌کند. همان زمان برای شوهرش نامه مینویسد که همه من را رها کردند در این شهر و دشمن تو به من کمک کرد!
در ادامه مهدویان خطاب به علیخانی گفت: تو این چیزها را درباره احمد باور میکنی؟ من خیلی موارد را در فیلم نیاوردم برای اینکه فکر میکردم مردم باور نمیکنند. فکر میکنند دارم دروغ می سازم.

علیخانی در خصوص سفر متوسلیان به لبنان سوال کرد و مهدویان گفت: بعد از آزادسازی خرمشهر در شورای عالی دفاع تصمیم گرفته می شود که گروهی برای دفاع از لبنان بروند که حاج احمد متوسلیان و گروهش به لبنان می روند.
عسگری ادامه داد: من در این سفر نبودم، آخرین دیدار ما در عملیات فتح المبین بود.
رائد موسوی پسر سید محسن موسوی، سفیر ایران در لبنان درباره سفر متوسلیان و حضور پدرش به عنوان سفیر و اتفاقات به وجود آمده در آن روزها صحبت کرد.
در ادامه آقای مهتدی به جمع اضافه شد. او نیز این چنین روایت کرد: در آن زمان سفیری آمده بود که هیچ چیز نمی دانست و تازه کار بود. ماه رمضان بود ، غذا گیر نمی آمد، آب و برق نبود و کاملا یک شهر جنگ زده بود. اقای سفیر آمد و به من گفت محسن موسوی آمد به ما کمک کند و بعد دیدیم که آنها را گرفتند و به نوعی ربوده شدند. من با وزیر خارجه لبنان تماس گرفتم و داستان را شرح دادم و حتی بعد با نخست وزیر هم تماس گرفتم و ماجرا را تعریف کردم.
علیخانی پرسید چرا سفیر خودمان ماجرا را پیگیری نمیکرد که آقای مهتدی جواب داد: چون نه زبان میدانست و نه حرف زدن بلد بود!

بعد از پخش آخرین سکانس از حضور متوسلیان و سه دیپلمات ربوده شده، مهدویان گفت: 34 سال از این اتفاق می گذرد و چند سناریو برای این ماجرا وجود دارد.
رائد موسوی نیز گفت: یا روز اول اتفاقاتی افتاده یا اینکه زنده هستند و در زندان های اسرائیل به سر می برند، اما همه این ماجرا یک طرف و من و خانواده ام به زنده بودن آنها امید داریم که روزی بر می گردند.
در پایان هم‌رزم متوسلیان گفت : همه این صحبت ها درست است، اما قبای اسارت به شخصیت متوسلیان نمی‌خورد و به نظرم ایشان شهید شده اند.
احسان علیخانی در پایان صحبت هایش از کمپینی که به دبیری پرویز پرستویی به تازگی راه اندازی شده گفت. او عنوان کرد: بدنبال صدور رای دادگاههای امریکا برای تصاحب حدود دومیلیارد دلار از اموال ملت ایران ، کمپین مردمی به دبیری پرویز پرستویی عزیز راه اندازی شده است و هنرمندان زیادی نظیر استاد علی نصیریان، فاطمه معتمدآریا و …. در آن شرکت کردند. این اتفاق برای همه ما جدی است و نباید آن را شوخی بگیریم. فردا از این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.