الوین تافلر، نویسنده «موج سوم» درگذشت

الوین تافلر، آینده‌پژوه و نویسنده سرشناس آمریکایی در سن ۸۸ سالگی در گذشت.

به گفته نزدیکان این نویسنده آمریکایی، او شامگاه دوشنبه این هفته هنگام خواب در خانه مسکونی خود در لس‌آنجلس درگذشت.

از تافلر به عنوان یکی از مشهورترین آینده‌پژوهان جهان یاد می‌شود که به خصوص با موفقیت حرکت جامعه صنعتی از مرحله تولید کالا به سوی عصر اطلاعات و تسلط کامپیوتر بر حیات اقتصادی و اجتماعی را پیش‌بینی کرد.

تافلر در مشهورترین اثر خود به نام “موج سوم” از سه حرکت عمده در تاریخ تحول بشر نام برد که هرکدام، به مثابه یک موج نیرومند، مرحله قبلی را از سر راه برداشته و مرحله جدید را برقرار کرد. “موج اول” انقلاب کشاورزی بود که به مرحله شکارگری پایان داد، موج دوم همانی است که کارشناسان تاریخ اقتصادی و اجتماعی از آن با عنوان انقلاب صنعتی نام می‌برند و بالاخره، موج سوم، که به اعتقاد الوین تافلر از دهه ١٩۵٠ آغاز شد، به ورود جامعه صنعتی به عصر فراصنعتی منجر گردید.

البته اظهار نظر و نظریه‌پردازی درباره روند تحول تاریخی جامعه، از جمله جامعه صنعتی، و پیش‌بینی تبعات آن خاص الوین تافلر نبود و پژوهشگران متعددی در نقاط مختلف جهان دیدگاه خود در این زمینه را ابراز داشته‌اند و خواهند داشت.

آنچه که نوشته‌های او را متمایز ساخت، نحوه نگارش و سهولت درک نظرات او بود که باعث شد این آثار از مقوله پژوهش و تفکر تخصصی خارج شده و به عنوان آثاری پرفروش در سطح جهانی، در دسترس همگان قرار گیرند. البته سادگی بیان او به معنی ضعف محتوایی نظراتش نبود.

ویژگی دیگر آثار تافلر، توجه به جنبه‌های متفاوت زندگی اجتماعی و فردی بود. در کتاب “شوک آینده” او از تاثیر شتاب زندگی اجتماعی بر شرایط روانی بشر در عصر فناوری پیشرفته خبر می‌دهد و عوارض آن، از حرکت های اعتراضی علیه جنگ گرفته تا افزایش میزان طلاق را شرح می‌دهد.

الوین تافلر در نوشته‌های مختلف خود به پیش‌بینی و حتی پیشگویی آینده پرداخته است که در بعضی موارد به نحوی دقیق به وقوع پیوسته، در بعضی صرفا در گمانه‌زنی صرف باقی مانده و البته در بعضی دیگر، شاید هنوز زمان تحقق آنها فرا نرسیده است.

الوین تافلر در سال ۱۹۲۸ در نیویورک و در یک خانواده یهودی مهاجر که از لهستان به آمریکا مهاجرت کرده بود متولد شد. او می‌گفت که گرایش به نویسندگی را در سن هفت سالگی و تحت تاثیر یکی از خویشاوندانش که روزنامه نگار بود در خود احساس کرد.

او در سال ۱۹۴۶ برای تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی وارد دانشگاه نیویورک شد و در دوره تحصیل با همسر آینده اش، ادلید الیزابت فارل آشنا شد که پس از ازدواج، نام “هایدی تافلر” را برگزید.

الوین و هایدی تافلر برای پنج سال پس از تحصیل در یک کارخانه کار می کردند اما در اواخر دهه ۱۹۵۰، الوین تافلر با فعالیت به عنوان خبرنگار یک نشریه کارگری و چند سال بعد به عنوان روزنامه‌نگار مجله فورچون به کار نویسندگی روی آورد. او همچنین به عنوان پژوهشگر در چند شرکت عمده فناوری آمریکایی فعالیت داشت.

از او یک فرزند دختر به جای مانده است.