خرین نمایش فیلم «فروشنده» در جشنواره فیلم کن، با حدود پنج دقیقه تشویق ممتد تماشاگران همراه شد تا این استقبال کم‌سابقه در تاریخ این جشنواره را بتوان به عنوان اهدای زودهنگام نخل طلای کن به هفتمین فیلم اصغر فرهادی تعبیر کرد.

اتفاق بی سابقه بعد از پخش فیلم فروشنده/تنها یک گام تا نخل طلای کن

آخرین نمایش فیلم «فروشنده» در جشنواره فیلم کن، با حدود پنج دقیقه تشویق ممتد تماشاگران همراه شد تا این استقبال کم‌سابقه در تاریخ این جشنواره را بتوان به عنوان اهدای زودهنگام نخل طلای کن به هفتمین فیلم اصغر فرهادی تعبیر کرد.

به گزارش هفت هنر اصغر فرهادی به همراه شهاب حسینی، ترانه علیدوستی و بابک کریمی بازیگران فیلم تازه‌اش و البته گروهی از مهمانانش بامداد روز یکشنبه دوم خردادماه بر روی فرش قرمز جشنواره کن رفتند تا فیلم «فروشنده» در شصت و نهمین دوره این جشنواره با حضور عوامل این فیلم برای آخرین بار به نمایش درآید و بتوان آخرین ارزیابی‌ها و بازخوردها را نسبت به سرنوشت نماینده ایران در بخش اصلی جشنواره را دریافت کرد.

«فروشنده» بسیار دیرهنگام به جشنواره کن رسیده بود و مدیران این جشنواره در وقت اضافه به صورت استثنایی با اثر فرهادی برخورد کردند و این فیلم را پذیرفتند؛ رویه‌ای که معمولاً در این جشنواره مشاهده نمی‌شود اما اهمیت حضور فرهادی و فیلمش در این دوره از جشنواره کن باعث شده بود مسئولان معتبرترین جشنواره فیلم جهان، انعطاف به خرج دهند.
در نمایش‌های پیشین «فروشنده» در جشنواره، نقدهایی درباره برخی جزئیات این فیلم‌ منتشر شده بود که حول و حوش کیفیت موسیقی و برخی جزئیات فنی اینچنینی است و همچنان قدرت داستان‌گویی فرهادی در این اثر شگفتی آفرین به شدت مورد توجه عموم قرار گرفت و اوج این توجه نیز بامداد امروز پس از پایان آخرین نمایش این فیلم رقم خورد.

پنج دقیقه تشویق ممتد و ایستاده تماشاگران، اتفاقی کم‌سابقه در تاریخ شصت و نه ساله این جشنواره سینمایی است که بامداد امروز برای فرهادی رقم خورد و به زعم بسیاری از صاحب‌نظران، حکم اهدای زودهنگام نخل طلای کن به این کارگردان توانمند ایرانی داشت.

فرهادی پیش از این با «گذشته» در جشنواره کن حضور یافته بود اما فیلم پیشینش در این رویداد سینمایی موفق نبود و حال در شرایطی که گروهی از منتقدان فیلم «فروشنده» را قدرتمندتر از «گذشته» و پایین تر از «جدایی نادر از سیمین» خوانده‌اند، به نظر می‌آید با اتفاقی که رقم خورد و همچنین خبرهایی که از شگفتی داوران این رویداد به گوش می‌رسد، فرهادی با نخل طلای کن به ایران باز خواهد گشت.

سینمای ایران در این دوره از جشنواره در بخش نگاه نو نیز فیلم «وارونگی» به کارگردانی بهنام بهزادی را داشت که شب گذشته -شنبه یک خرداد- برندگان این بخش اعلام شدند و این فیلم خوش ساخت نتوانست با وجود تحسین‌ها، جایزه‌ای را به نام خود ثبت کند اما سطح تمجید از فیلم «فروشنده» قابل مقایسه با وارونگی نیست و کمتر نقدی را می‌توان یافت که به فیلم تازه فرهادی تاخته باشد.

خرین نمایش فیلم «فروشنده» در جشنواره فیلم کن، با حدود پنج دقیقه تشویق ممتد تماشاگران همراه شد تا این استقبال کم‌سابقه در تاریخ این جشنواره را بتوان به عنوان اهدای زودهنگام نخل طلای کن به هفتمین فیلم اصغر فرهادی تعبیر کرد.