کفه سنگین اکران سینماها در نیمه اول سال٩۵

قطعی شدن زمان اکران فیلم «فروشنده» در شهریور‌ماه نشان می‌دهد کفه تراز و در نیمه اول سال ٩۵ برای سینمای ایران نسبت به نیمه دوم این سال سنگین‌تر است.

علی سرتیپی که مدیریت پخش تازه‌ترین اثر اصغر فرهادی را برعهده دارد در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود از اکران «فروشنده» در شهریور ماه خبر داده است. البته هنوز سرگروه اکران این فیلم در تهران مشخص نیست اما برای رسیدن اثر فرهادی به لیست فیلم‌های واجد شرایط برای شرکت در اسکار ٢٠١۶، چاره‌ای نیست جز اینکه پیش از مهر ٩۵ در ایران به صورت گسترده اکران شود.

با اکران «فروشنده» کلکسیون سینمای ایران در نیمه اول سال ٩۵ کامل می‌شود و تا پایان شهریورماه مجموعه فیلم‌های کارگردان‌های صاحبنام، روی پرده خواهد رفت. تا به اینجا سینمای ایران توانسته در کمتر از شش ماه، فروشی معادل کل سال ٩۴ را برای خود رقم بزند. این در حالی است که سینمای ایران بخش اعظمی از دارایی خود را در سال ٩۵ در همان شش ماهه اول به نمایش گذاشته است.

فیلم‌هایی که می‌توانست به دلیل پرداختن به موضوعات اجتماعی یا استفاده از بازیگران و کارگردانان صاحبنام، کنجکاوی را بر انگیخته و مخاطب را تا اندازه‌ای برای نشستن در سالن‌های سینما ترغیب کند. در میان فیلم‌هایی چون «دراکولا» رضا عطاران که در فجر سی و چهارم حضور نداشتند نیز با تلاش پخش‌کننده و تهیه‌کننده خود را به اکران نیمه اول سال رساندند.

این تلاش نشان می‌دهد اکران فیلم‌های سینمایی در نیمه اول سال، برای کارگردان‌ها و صاحبان اثر نسبت به نیمه دوم سال شرایط مطلوب‌تری دارد و با وجود تلاش شورای صنفی نمایش مبنی بر بی‌اثر کردن اکران‌های ویژه، همچنان اکران نوروز و تابستان، در فروش فیلم‌ها تاثیر فراوانی دارد. در جشنواره سی و چهارم فیلم فجر ٢۴ فیلم در بخش سودای سیمرغ حضور داشتند که از این میان ١۵ فیلم در نیمه اول سال ٩۵ روی پرده رفته یا در نوبت اکران هستند.

٩ فیلم باقیمانده نیز پاییز و زمستان ٩۵ به نمایش درمی آیند. فیلم‌هایی که به دلیل باز شدن مدارس و همچنین هیاهوی برگزاری جشنواره‌های سینمایی مانند فجر، سینماحقیقت، فیلم کوتاه و… به اندازه‌ای که باید دیده نمی‌شوند.

با این حال در این دو فصل اکران اگرچه سینماها حضور خانواده‌ها را کمتر به خود می‌بینند اما دانشجوها و دانش‌آموزان برنامه ویژه‌ای برای سینما رفتن در نظر می‌گیرند و به همین خاطر می‌توان به حضور جوان‌ها در سینما امیدوار بود. از طرف دیگر برخی فیلم‌های جامانده از اکران نیمه اول سال، به دلیل جذابیت ژانر یا بازیگر می‌توانند به گیشه‌های پر و پیمان امیدوار باشند.

فرزاد موتمن با «آخرین بار سحر رو کی دیدی؟» به دلیل پرداختن به موضوعی جنایی، «هفت ماهگی» هاتف علیمردانی به دلیل حضور بازیگران و موفقیت اثر قبلی‌اش با نام «کوچه‌بی‌نام»، «سیانور» به کارگردانی بهروز شعیبی به دلیل پرداختن به موضوعی سیاسی، «آبنبات چوبی» محمدحسین فرحبخش به خاطر انتخاب موضوعی اجتماعی و حضور متفاوت رضا عطاران، «وارونگی» بهنام بهزادی به دلیل حضور در جشنواره فیلم کن و بازی متفاوت علی مصفا در این فیلم و «مالاریا» به بهانه حضور از چهره‌هایی چون آذرخش فراهانی، پسر بهزاد فراهانی و همچنین نخستین تجربه حضور آزاده نامداری در سینما، می‌توانند به فروش قابل ملاحظه در گیشه امیدوار باشند.