لغو سریالی کنسرت‌ها از راه رسید/ آیا بددهنی گرشا رضایی شرایط را پیچیده کرد؟

در روزهای اخیر کنسرت دو خواننده یعنی سیروان خسروی و سهراب پاکزاد در اهواز لغو شده و علت دقیق آن هنوز مشخص نیست، به نظر می‌رسد لغو این کنسرت‌ها بی ارتباط با حواشی کنسرت گرشا رضایی نباشد، اما هنوز دلایل کافی برای اثبات یا رد این ماجرا وجود ندارد.

به گزارش تیتر هنر، «برگزاری کنسرت در استان خوزستان تا اطلاع ثانوی لغو شده است». شاید این خبر کمی عجیب به نظر برسد، اما این حرف را رضا کلاه‌کج مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اعلام کرده. بر اساس مصوبه شورای تامین اهواز تا اطلاع ثانوی برگزاری کنسرت در اهواز لغو شده است. در خصوص دلیل این مصوبه، فرمانداری اهواز امکان اطلاع‌رسانی را ندارد. به اداره کل ارشاد این مصوبه ابلاغ شده است و در این خصوص تصمیم‌گیرنده نیست.

هرچند امکان این وجود دارد که دلیل این اتفاق را حدس بزنیم. ممکن است ماجرا به دهم تیر امسال بازگردد. یک کنسرت پرحاشیه از جانب گرشا رضایی، خواننده موسیقی پاپ و اتفاقاتی که بعد از آن رخ داد. کنسرتی در استان سیستان و بلوچستان برگزار شد که در جریان برگزاری این کنسرت، یکی از مخاطبان از میان جمعیت به او گفت که پلی بک (لب‌خوانی؛ یعنی پخش موسیقی از روی سیستم و لب‌زدنِ خواننده یا اَدای نوازندگی درآوردنِ نوازندگان) اجرا نکند.

این گفته با واکنش گرشا رضایی همراه شد و او در میانه کنسرت خود در چند نوبت پاسخ‌هایی بیان کرد تا اتهام پلی بک بودن اجرا را از خود و نوازندگانش دور کند.

فیلم مواجهه گفتاری رضایی با این فرد، در شبکه‌های اجتماعی به شدت دست به دست شد و انتشار آن موجی از اعتراض علیه رفتار این خواننده که عنوان «تحقیر و تمسخر» مخاطب در توصیف آن به کار گرفته شده است، را به راه انداخت. تا جایی که رضایی در صفحه شخصی خود با انتشار یک ویدئوی جدید سعی بر توضیح رفتارش و ابراز احترام و ارادت به مردم سیستان و بلوچستان داشت.

دادسرای انقلاب و واکنش به یک توهین

با دنباله‌دار شدن ماجرا و اعتراض مخاطبان، چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱، ابوالفضل احمدزاده، معاون حقوق عامه دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان در یک گفتگوی رادیویی اعلام کرد که علیه گرشا رضایی خواننده موسیقی پاپ، پرونده‌ قضایی تشکیل شده است.

احمدزاده گفت: «هر کس در هر استانی یا در هر شهرستانی حاضر می‌شود، به خصوص خوانندگان عزیز و محترم، باید به قواعد و سنت‌های آن منطقه آشنایی داشته باشند و اطلاعات کافی هم کسب کنند و رعایت احترام را داشته باشند. اگر لهجه‌ای هم در یک منطقه وجود دارد، باید به آن لهجه هم احترام گذاشت.»

او ادامه داد: «موضوع محوری و بحث اصلی ما درباره خواندن این خواننده نیست. وقتی مخاطب از او سوالی می‌کند، نباید لهجه‌ی آن شخص را مورد اهانت قرار دهد. از سوی دیگر خدشه‌دار کردن احساسات و جریحه‌دار کردن عواطف عمومی مردم در این استان و تمامی استان‌ها خط قرمز دستگاه قضایی است. نماینده ما در اجرای این خواننده حضور داشته و کاملا در جریان جزئیات ماجرا هستیم.»

معاون حقوق عامه دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان در همان مصاحبه هم اعلام کرد: «وقتی این اتفاق رخ داده، خواننده‌ یعنی آقای گرشا رضایی باید از مردم شریف، مومن و مهمان‌نوازِ سیستان و بلوچستان عذرخواهی کند. اینکه ویدیویی از ایشان منتشر شود و در انتها معلوم نشود که این خواننده عذرخواهی کرده است یا خیر، اصلا درست نیست. فردی هم که مورد تحقیر این خواننده قرار گرفته، امروز در شعبه‌ی ما حاضر شدند و اظهاراتش را دریافت کردیم. این شخص نسبت به گرشا رضایی مطالبی داشت که به محتوای پرونده اضافه شد.»

احمدزاده گفت: «فیلم‌های این کنسرت که پخش شد، ما همه چیز را بررسی کردیم. دیدیم که واقعیت این چیزی است که برخی از مردم اعلام می‌کنند. مردم آمده‌اند تا از کنسرت این خواننده لذت ببرند، نه اینکه این خواننده به لهجه یک قوم توهین کند یا یک فرد را مورد تمسخر قرار دهد. مردمی که به دیدن این کنسرت آمده‌اند، پول پرداخت کرده‌اند و بلیت خریده‌اند تا بیایند و از کنسرت و اجرای این خواننده و گروهش لذت ببرند. حال اگر در این اجرا، مخاطبان و مردم متضرر شوند، کدام دستگاه باید پاسخگو باشد؟»

او ادامه داد: «از این پس تمام خوانندگانی که به سیستان و بلوچستان می‌آیند، باید قواعد لازم را رعایت کنند. البته تا کنون چنین موردی نداشتیم. در اعطای مجوزها، حتما نهادهای متولی باید قواعد لازم الاجرا را متذکر شوند.»

سیروان خسروی چوب گرشا رضایی را خورد؟

کنسرت گرشا رضایی با تمام حواشی‌اش به پایان رسید و نوبت به برگزاری کنسرت سیروان خسروی در زاهدان شد. قرار بود کنسرت سیروان خسروی ۲۹ تیر در زاهدان برگزار شود، اما همان روز تصاویر و ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شد که از اختلال در برگزاری این کنسرت خبر می‌داد. مجوزِ اجرای کنسرت، از سوی ارشاد خوزستان صادر شده بود، اولین کنسرت پس از رایزنی‌ها به روی صحنه رفت اما در ادامه سیروان خسروی پُستی در حساب رسمی خود در اینستاگرام منتشر کرد که خبر از لغو دو اجرای شب‌های ۳۰ و ۳۱ تیر می‌داد.

علت این ماجرا چه بود؟

خسروی ابتدا از تلاش‌ها برای برگزاری کنسرت در ۲۹ تیر نوشت: «دیروز (چهارشنبه) حدود ساعت ۱۶ اطلاع دادند که باید ۶ سانس کنسرت اهواز را کنسل کنم و از من درخواست اعلام این موضوع رو داشتند. با توجه به اینکه تیم ۲۲ نفره ما از شب قبل کنسرت مشغول آماده‌سازی (سازه، استیج، نور، صدا، LED و …) بود و از اون طرف ۵۰۰۰ مخاطب از یک‌هفته پیش بلیت‌های کنسرت را خریداری کرده بودند و برای حضور در این اجرا لحظه‌شماری می‌کردند و از آنجا که دلیل قانونی برای لغو این کنسرت وجود نداشت زیر بار کنسل کردن کنسرت نرفتم و اعلام کردم که کنسل شدن کنسرت باید فقط با نامه کتبی و از طریق نهاد قانونی اعلام شود. برای من مهمترین نکته، اجرا برای مردمی بود که پنج سال برای دیدن این کنسرت صبر کرده بودند. از یک ساعت قبل از اجرا و در گرمای ۴۸ درجه اهواز، افرادی که مشخص نبود از چه ارگانی هستند از ورود مردم به سالن جلوگیری کردند که البته با پیگیری‌ها و تلاش تیم برگزاری، در نهایت مردم با یک ساعت تاخیر موفق به حضور در سالن شدند.»

این خواننده موسیقی پاپ در ادامه مطلبش، خبر از لغو دو اجرای ۳۰ و ۳۱ تیر داد و تصویری را منتشر کرد که نشان می داد، روز پنجشنبه مدیر کل ارشاد خوزستان در نامه ای خطاب به انجمن موسیقی خوزستان، لغو مابقی روزهای کنسرت را ابلاغ کرده است.

 

 

ماجرا به روایت سرپرست فرمانداری اهواز

مسعود فلاحی، سرپرست فرمانداری اهواز علت این اتفاق را ترافیک سنگین در آن مسیر دانست و گفت: «دیروز ترافیک سنگینی رو به روی سینمای هلال اهواز ایجاد شده بود که این امر موجب شد راهور اهواز به ما نامه بزند که این محل برای اجرای کنسرت مناسب نیست. مورد دوم هم بحث عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی بود که مرکز بهداشت هم به ما نامه زد که در این مراسم رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت نگرفته است، فعلا این مراسم در این مکان لغو شود؛ نه اینکه کلا برگزاری کنسرت در اهواز تا اطلاع ثانوی ممنوع شود. ولی اگر ارشاد تصمیم بگیرد که این مراسم در مکان مناسب‌تر و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجرا شود، بر اساس مجوزهای قانونی مشکلی ندارد.»

لغو کنسرت های یک خواننده دیگر در اهواز

صحبت‌های سرپرست فرمانداری اهواز درباره نامناسب بودن سینمای هلال اهواز برای برگزاری کنسرت سیروان خسروی در حالی مطرح می شود که طی ساعات اخیر از سوی موسسه فرهنگی لیما خبر لغو کنسرت سهراب پاکزاد، دیگر خواننده پاپ که قرار بود در روزهای ۱، ۲ و ۳ مرداد در شهر اهواز و در همین سالن برگزار شود هم منتشر شد.

سهراب پاکزاد قرار بود در روزهای اول، دوم و سوم مرداد در شهر اهواز کنسرت داشته باشد که بنا بر اعلام موسسه برگزار کننده این کنسرت‌ها، اجراها لغو و مبالغ فروش بلیط به صورت خودکار به حساب افرادی که بلیط تهیه کرده اند، بازگردانده خواهد شد

قوانین سخت‌گیرانه‌تر و آرامش اذهان عمومی

حالا از آن‌جایی که معاون حقوق عامه دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان پیش از این‌ها اعلام کرده بود در اعطای مجوزها، حتما نهادهای متولی باید قواعد لازم الاجرا را متذکر شوند و طبیعتا اذهان عمومی هنوز درباره کنسرت گرشا رضایی مشوش است، به نظر می‌رسد که ماجرای ترافیک صرفا یک بهانه باشد. در واقع ممکن است که به هم خوردن، کنسرت سیروان خسروی و سهراب پاکزاد به این خاطر باشد که قرار است سخت‌گیری‌های بیش‌تری در اعطای مجوزها ایجاد شود و البته اگر در یک هفته پیش رو کنسرتی برگزار نشود، برگزاری کنسرت‌ها به دلیل محرم و صفر به دوماه آینده موکول خواهد شد و ممکن است تا آن زمان هم قوانین مدون‌تر شوند، هم اذهان عمومی نسبت به مسئله برگزاری کنسرت آرام‌تر شود.