مدیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران از ارسال نامه‌های جداگانه به علی جنتی، وزیرارشاد و حسن فتحی، کارگردان سریال شهرزاد خبر داد و از بی‌توجهی به ماده سوم" قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات" در ساخت این سریال انتقاد کرد.

سیگار کشیدن شخصیت‌های «شهرزاد» باعث اعتراض شد

مدیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران از ارسال نامه‌های جداگانه به علی جنتی، وزیرارشاد و حسن فتحی، کارگردان سریال شهرزاد خبر داد و از بی‌توجهی به ماده سوم” قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات” در ساخت این سریال انتقاد کرد.

 به گزارش هفت هنر علی طاهریان ضمن اشاره به متن ماده سوم قانون جامع کنترل دخانیات مبنی بر ممنوعیت هر نوع تبلیغ، تصویب، حمایت مستقیم و غیر مستقیم یا تحریک افراد به استفاده از دخانیات، اظهار کرد: جمعیت مبارزه با دخانیات، دی ماه سال گذشته نسبت به نشان دادن مکرر صحنه‌های استفاده از سیگار در سریال شهرزاد واکنش نشان داد و به کارگردان آن و همچنین شخص وزیر ارشاد نامه‌ای فرستاد و اعتراض خود را نسبت به آن اعلام کرد، ولی هنوز پاسخی به نامه ما داده نشده است.

طاهری تاکید کرد: فیلمسازان اگرنسبت به این موضوع دغدغه‌ای نداشته باشند موفقیتی در زمینه کاهش مصرف دخانیات به دست نمی‌آید.

وی همچنین به نبود جریمه‌ای برای متخلفان قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات اشاره کرد و افزود: در حال حاضر برای عدم اجرای این قانون هیچ مجازاتی در نظر گرفته نشده است؛ درصورتی که تعیین مجازات‌ها، می‌تواند بازدارنده باشد. برخی مواد قانونی برای جریمه عدم رعایت قانون منع استفاده از دخانیات در مکان‌های عمومی قبلا تصویب شده و جزای نقدی نیز درنظر گرفته شده است. سال گذشته هیئت دولت در این خصوص مصوباتی داشته و آن را تکمیل کرده‌، ولی در بستر جامعه هنوز نشانه‌ای از اجرای آن مشاهده نشده است. مشکل آن نیز عدم اجرای این مجازات توسط مجریان قانون است.

در متن نامه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات خطاب به حسن فتحی، کارگردان سریال شهرزاد آمده است:

« به استحضار می‌رساند با توجه به کاهش سن مصرف مواد دخانی علی‌الخصوص استعمال قلیان که متاسفانه قبح آن در اکثر خانواده‌ها از بین رفته است و نظر به رسالت کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان تولیدات فرهنگی از جمله فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی و شبکه خانگی می‌توانند با حذف صحنه‌های استفاده از دخانیات بدون اینکه خدشه‌ای در پیام یا محتوای مورد نظر ایجاد کنند در جذب مخاطب اثر خوب داشته باشند، ولی متاسفانه شاهد صحنه‌های مصرف مواددخانی توسط شخصیت‌های مثبت و منفی بازیگران هستیم.

این صحنه‌ها برای مخاطب خصوصا کودکان و نوجوانان (دختر و پسر) به دلیل حضور افراد مشهور و شناخته شده جذاب خواهد بود، لذا از آن برادر بزرگوار که مسئولیتی سنگین در قبال جامعه دارید، درخواست می‌شود برای آگاه سازی از مضرات مصرف مواد دخانی که متاسفانه دروازه ورود به دیگر اعتیادها است و عدم تشویق ناخواسته جوانان و خانواده‌ها، استعمال مواد دخانی را در کلیه صحنه‌ها حذف فرمایید.

ضمن اینکه شرکت‌های چند ملیتی تولید کننده دخانیات در راستای اهداف‌شان در جذب مخاطب و افزایش مصرف مواد دخانی، همواره توجه ویژه‌ای به تولیدات فرهنگی داشته‌اند که به دلیل تاثیرگذاری و الگوپذیری، سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد و روند فعلی گویای این ادعا است.

کمک و مساعدت شما برادر گرامی در این خصوص مورد انتظار است و ان‌شاءالله شاهد دیدن صحنه‌های مصرف دخانیات در فیلم‌های در دست تهیه نباشیم. ضمن اینکه رسالت حضرتعالی در حفظ سلامت مردم و تغییر در نگرش زندگی، خصوصا جوانان که آینده‌سازان ایران عزیز خواهند بود، بسیار اثربخش و مایه تقدیر است.»

  1.  در متن نامه جداگانه این جمعیت فعال در حوزه مبارزه با مصرف دخانیات، خطاب به علی جنتی، وزیر ارشاد آمده است:

« به استحضار می‌رساند با توجه به کاهش سن مصرف مواد دخانی علی الخصوص استعمال قلیان که قبح آن در خانواده‌ها از بین رفته است و نظر به رسالت آن وزارتخانه محترم در فرهنگ‌سازی عمومی برای جلوگیری از اشاعه مصرف دخانیات در جامعه فرهنگی کشور، علی‌الخصوص در سریال‌های شبکه خانگی (از جمله شهرزاد)، فیلم‌های سینمایی و حذف صحنه‌های مصرف دخانیات در فیلم‌های خارجی با توجه به قانون‌مداری دولت تدبیر و امید و اهمیت به سلامت عمومی که مصرف دخانیات هزینه‌های سنگین مادی و انسانی را بر کشور تحمیل می‌کند، خواهشمند است دستور فرمایید برای جلوگیری از تولید و پخش صحنه‌های در برگیرنده دخانیات اقدامات لازم انجام گیرد.»

مدیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران از ارسال نامه‌های جداگانه به علی جنتی، وزیرارشاد و حسن فتحی، کارگردان سریال شهرزاد خبر داد و از بی‌توجهی به ماده سوم" قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات" در ساخت این سریال انتقاد کرد.