چاووشی به شهرزاد برگشت

«موسیقی باید یک بخش مهم برای یک فیلم باشد و نه حربه و نقشه‌ای برای جذب مخاطب بیشتر. موسیقی و صدا باید به‌عنوان یکی از عناصر فیلم به اصالت یک اثر سینمایی کمک کنند. منظورم از حضور درست این است و نه هیچ‌چیز دیگری.

بخش دیگرش هم وسواس‌هایی است که دارم. باید فیلم و سناریو را دوست داشته باشم و بتوانم با آن ارتباط برقرار کنم و خلاصه‌اش اینکه برایم جذاب باشد. بقیه‌اش مسائل آنچنان مهمی نیست. مسئله مالی برای من جزء آخرین گزینه‌هاست. ترجیح می‌دهم جایی باشم که حضورم مثمرثمر باشد. امیدوارم توانسته باشم حرفم را واضح به گوش مردم برسانم».  اینها صحبت‌های محسن چاووشی است؛ خواننده‌ای که علاقه‌ای به گفت‌وگوکردن و حضور در رسانه‌ها ندارد. دنیای شخصی‌اش را دارد و حالا در صفحه اینستاگرامش که تنها رسانه رسمی اوست، رسما اعلام کرده که ساخت اولین قطعه فصل دوم مجموعه «شهرزاد» را براساس ترانه‌ای از حسین صفا، آغاز کرده است.
او پیش از این هواداران سینه‌چاکش را که فضای مجازی را با اختلاف زیاد در دست دارند، نگران و اعلام کرده بود: «فعلا برای پاسخ دقیق باید بگویم که بهتر است کمی صبوری کنیم. هرچه خیر باشد حتما اتفاق خواهد افتاد!» و بعدتر، بیشتر از گذشته نگرانشان کرد و گفت: «سازندگان شهرزاد مصمم هستند که با توجه به موفقیت‌هایی که این سریال در جذب مخاطب و توجه بازارهای بین‌المللی به دست آورده، فصل دوم این سریال را هم جلو دوربین ببرند و من هم در مقام یک بیننده از این موضوع حتما خوشحال خواهم شد و فصل دوم را هم تماشا خواهم کرد، اما درباره ادامه همکاری با این پروژه در فصل دوم؛ فعلا فکر می‌کنم تصمیم‌گرفتن درباره این موضوع کمی زود است و به فکر بیشتر و صحبت‌های بیشتری نیاز دارد. باید دید چه پیش می‌آید».
او که تنها بعد از گذشت چند قسمت از آغاز شهرزاد به این مجموعه پیوست، باعث تغییر آهنگ‌ساز و خواننده پیشین آن شد؛ فردین خلعتبری و علیرضا قربانی که همکارهای سالیان حسن فتحی بودند و پیوسته نتیجه همکاری‌هایشان مورد توجه قرار گرفته بود، اما دوستی تهیه‌کننده شهرزاد و چاووشی باعث شد تا از قسمت ششم به‌بعد صدای قربانی دیگر پخش نشود و امیر توسلی جایگزین خلعتبری شود.
امامی در همان روزها در واکنش به صحبت‌های معترضان حذف ترانه «مرغ آمین» که با منوی سریال بالا می‌آمد، گفته بود: «در بازاری که ستاره‌ها در سینما دیگر کارایی قبل را ندارند، یک ستاره موسیقی می‌تواند به آن کمک کند. محسن چاووشی الان یک ستاره است و می‌بینید ترانه «کجایی» با تعداد بسیار بالا دانلود شده». به‌هرروی، قربانی و خلعتبری نسبت به این ماجرا سکوت پیشه کردند و تصمیم سازندگان سریال را محترم شمردند، اما حواشی موسیقی به همین فعل‌وانفعالات ختم نشد. بعد از حذف موسیقی دست‌اندرکاران قبلی، درج نام «علی قمصری» تک‌نواز تار در تیتراژ و اعتراض او به این اتفاق، حواشی تازه‌ای را رقم زد؛ حواشی‌ای که با ردوبدل پاسخ‌های سینا سرلک و علی قمصری تا هفته‌ها ادامه پیدا کرد و باز هم همچون هر حاشیه دیگری به شنیده‌ترشدن موسیقی و بیشتر دیده‌شدن سریال کمک کرد. در کنار اینها هیت‌شدن قطعه «کجایی؟» در صدر و تبدیل‌شدن آن به یکی از پرطرفدارترین و شنیده‌شده‌ترین قطعات تاریخ موسیقی پاپ ایران روی رضایت بیشتر سازندگان و بینندگان این مجموعه تأثیر بالایی گذاشت. چاووشی که خودش هم «کجایی» را بیش از دیگر قطعات این مجموعه دوست دارد، می‌گوید: ««کجایی» اما حال ویژه‌تری برایم دارد. البته این دلبستگی‌ها خیلی طولانی‌مدت نیستند. همیشه سعی می‌کنم مدت وابستگی به کارهای گذشته‌ام خیلی طولانی نشود. این وابستگی کمی خطرناک است و مسیر را برای کارهای بعدی سخت می‌کند. ترجیح می‌دهم به‌جای شیفتگی، توقعم را از خودم مدام بالا و بالاتر ببرم، اما مثل همه مردم که با شنیدن این کار در خلوتشان حس‌وحال خاص و شخصی داشتند، من هم با همه کارهایم به‌ویژه «کجایی» دنیای قشنگ و البته عجیبی داشتم»، اما به‌جز «کجایی»، موزیک‌ویدئوهایی که در خلال پخش سریال روی قطعات آن ساخته می‌شد و در زمان پخش آن دست‌به‌دست می‌چرخید هم اجازه نمی‌داد تا مخاطبان از فضای موسیقی چاووشی جدا باشند.
در کنار اینها البته تعداد بالای قطعاتی که هر هفته یا هر دوهفته یک‌بار ازسوی چاووشی اجرا می‌شد هم تأثیر بالایی داشت، آن هم درحالی‌که در ایران صنعت ساخت ویدئو عملا وجود ندارد، تماشای کلیپ‌هایی با حضور شخصیت‌هایی که در حال خاطره‌سازی برای مخاطبند، آن‌هم در فضای نوستالژیک تهران قدیم به‌یادماندنی است.
چقدر چاووشی در فروش شهرزاد مؤثر بود؟ چقدر حواشی حول او و بودونبودش از ابتدا به کمک دیده‌شدن این سریال آمد؟ چقدر کلیپ‌هایی که برای قطعات او در دل اثر گنجانده شده بود به حس‌وحال شهرزاد کمک کرد؟ چقدر ترانه‌های سریال و هماهنگی‌شان با حال‌وهوای کلی کار باعث شد تا مخاطبان از شهرزاد راضی باشند؟ چقدر موفقیت شهرزاد و ترانه‌هایش توانست روی شنیده‌شدن «امیر بی‌گزند» تأثیر داشته باشد و فروش آن را بالا ببرد؟ چقدر شهرزاد در پرطرفدارترشدن محسن چاووشی مؤثر بود؟
اینها تنها چند سؤال از مجموع سؤالاتی است که می‌شود درباره سریال شهرزاد، پیوستن چاووشی بعد از گذشت چند قسمت به این مجموعه، و شنیده‌شدن میلیونی قطعات آن پرسید؛ سؤالاتی که جواب همه آنها را می‌شود پیدا کرد، اما پرواضح است که تأثیر صدای چاووشی روی «شهرزاد» و به‌ویژه ترانه «کجایی؟» را نمی‌توان ندید گرفت. قطعا حضور چاووشی در فصل دوم شهرزاد یکی از دغدغه‌های اصلی سازندگان این مجموعه بوده و تلاش فراوانی برای جذب او صورت گرفته است، چراکه چنان ترانه‌های او با تصاویر این سریال به‌هم تنیده شدند که بعید است بتوان مخاطبان وفادار این سریال را با صدای دیگری جز او آشتی داد؛ نگرانی‌ای که محسن چاووشی که یک کاربر فعال اینستاگرامی است، با انتشار پستی به آن خاتمه داد.
علاوه بر این قول همکاری، چاووشی اعلام کرده که از تصمیمی که برای همکاری با محمد امامی و سریال شهرزاد گرفته بسیار خوشحال است و تصمیم به انتشار آلبوم «شهرزاد» هم گرفته، هرچند به نظر می‌رسد عجله‌ای برای آن ندارد. حالا باید منتظر خردادماه امسال بود و دید این‌بار او برای شهرزاد چه کرده است. این‌طور که پیداست، استقبال از موسیقی فیلم و سریال در میان مخاطبان رفته‌رفته بیشتروبیشتر شده تا آنجا که آلبوم موسیقی فیلم «رگ خواب» پیش از اکران فیلم منتشر و پرفروش‌ترین آلبوم فصل شده است.