عمل زیبایی در مطب خصوصی پسر تهرانی را به کام مرگ کشاند

همزمان با انتشار خبر مرگ پسر جوان در جریان عمل زیبایی در مطب خصوصی یک پزشک، رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران اعلام کرد: در این عمل جراحی متخصص بیهوشی حضور نداشته است.

به گزارش روزنامه ایران، چند روز قبل پسر 25 ساله‌ای که برای انجام عمل لیپوساکشن به مطب خصوصی یک جراح مراجعه کرده بود، در جریان عمل به علتی نامعلوم جان باخت. پس از این حادثه پزشک جراح بازداشت شد و تکنیسین بیهوشی نیز پا به فرار گذاشت.

با توجه به حساسیت موضوع و مرگ بیمار در جریان عمل جراحی، پرونده با دستور بازپرس جنایی تهران و برای رسیدگی تخصصی در اختیار پلیس قرار گرفت و در حال حاضر نیز تحقیقات تخصصی در این باره ادامه دارد.

از سوی دیگر دکتر علیرضا سلیمی، رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران در این باره گفت: «با توجه به اینکه در این حادثه عنوان شده بود عمل زیرنظر پزشک و متخصص بیهوشی انجام شده و جان یک جوان از دست رفته است، بلافاصله رسیدگی به موضوع را در دستور کار قرار دادیم. بررسی‌ها نیز نشان داد در این عمل متخصص بیهوشی حضور نداشته و فردی که کار بیهوشی را انجام داده، یک تکنیسین بوده است.»

وی گفت: «مردم باید بدانند که از نظر آیین نامه‌های وزارت بهداشت انجام عمل‌های جراحی جدی در سطح بالا به هیچ عنوان نباید در مطب‌ها انجام شود. عمل لیپوساکشن(که جوان 25 ساله را به کام مرگ کشاند) نیز استانداردهایی لازم دارد که در صورت رعایت نشدن شرایط مورد نظر، خطرات جبران‌ناپذیر و حتی مرگ را برای بیمارخواهد داشت.»

رئیس انجمن بیهوشی ایران افزود:«به طور کلی استفاده از داروهای بیهوشی چه در مطب‌های دندانپزشکی و حتی اقدام‌های گوارشی مانند آندوسکوپی و… در صورتی که با حضور تکنیسین‌های بیهوشی انجام شود تداخل در امور پزشکی محسوب شده و حضور همکاران تکنیسین در این جایگاه غلط و حتی پرخطر است. ضمن اینکه در صورت بروز هر گونه مشکلی، تبعات سنگینی برای پزشک، صاحب مطب و شخص تکنیسین دارد. اما برای پیشگیری از وقوع بسیاری از این خطرات، ابتدا خود مردم نباید حاضر به انجام عمل‌های جراحی از این دست در مطب‌ها شوند. نکته بعدی اینکه اگر همکاران ما چنین اقداماتی انجام دادند باید طبق قانون به اشد مجازات برسند چراکه تکنیسین‌ها مجوز دخالت در امور درمانی به صورت مستقل را ندارند.»

دکتر سلیمی در واکاوی حادثه مرگ جوان 25 ساله نیز گفت: «براساس آیین نامه‌های وزارت بهداشت انجام عمل‌های جراحی و استفاده از داروهای بیهوشی نیاز به استانداردهای زیادی دارد و استفاده از داروی بیهوشی بدون حضور متخصص چه از نظر اصول پزشکی و چه قانونی ایراد دارد. متأسفانه اطلاع‌رسانی ضعیف و کمبود نظارت‌ها سبب می‌شود که هرازگاهی شاهد این اتفاقات تلخ باشیم. به نظر می‌رسد وظیفه اصحاب رسانه و ما به عنوان انجمن علمی بالابردن سطح معلومات و آگاهی مردم است. همچنین از مسئولان درخواست می‌شود با افزایش نظارت‌ها از سوءاستفاده افراد سودجو جلوگیری کنند.»

وی افزود: «آنچه می‌توانم یادآور شوم این است که عمل‌های جراحی باید در کلینیک‌های مجهز و مکان‌هایی انجام شود که چارچوبی ایمن را برای بیمار ایجاد می‌کنند. بنابراین انجام این عمل‌ها در مطب‌ها غیرقانونی و خطرناک است و به مردم نیز دراین باره هشدار جدی داده می‌شود. ضمن اینکه اگر مطب یا کلینیکی غیراستاندارد باشد و تجهیزات و دستگاه‌های کافی نداشته باشد متخصصان بیهوشی نیز حق فعالیت در این اماکن را نداشته و حضورشان غیرقانونی و حتی جرم محسوب می‌شود. در مورد مرگ جوان 25 ساله نیز باید گفت؛علاوه بر نبود متخصص بیهوشی، شرایط استاندارد نیز وجود نداشته است.»

دکتر سلیمی درباره مجازات متخلفان هم گفت: «متأسفانه آمار تخلفات در این خصوص کم نیست ولی در صورت شناسایی آنها، مجازات‌ سنگینی در انتظارشان است. درباره این پرونده نیز پزشکی قانونی باید اعلام نظر کند اما در موارد مشابه حتی جرم‌های کیفری نیز برای متخلفان تعیین شده است. در این پرونده که منجر به مرگ بیمار شده نیز بدون شک مجازات سنگین تری در انتظار متخلفان خواهد بود.»وی به پیگیری انجمن بیهوشی برای افزایش استانداردها در کلینیک‌ها پرداخت و گفت: «ما بشدت پیگیر این موضوع هستیم. پیش‌تر نیز پیشنهاد تشکیل کمیته‌های استاندارد‌سازی بیمارستان‌ها و افزایش ایمنی بیماران را به وزیربهداشت ارائه کردیم و در حال حاضر نیز نامه مکملی ارسال خواهیم کرد و آمادگی انجمن را برای مشارکت در این کار اعلام می‌کنیم.»