بونگ امسال در جشنواره كن تاريخ‌ساز شد، چراكه «انگل» نخستين اثر كارگردان اهل كره‌جنوبي است كه نخل طلا را به خانه مي‌برد.

کارگردان فیلم «انگل»: مثل تارانتینو دوست دارم فیلمنامه‌هایم را خودم کارگردانی کنم

«انگل» ساخته بونگ جون هو جایزه نخل طلای جشنواره فیلم کن امسال را به دست آورد و برخلاف اینکه آثار تازه‌ای در جشنواره‌های پاییزی اکران خواهند شد اما این فیلم یکی از داغ‌ترین آثار است. به گزارش ایندی‌وایر؛ پیش از اکران این تریلر خانوادگی در امریکا آن را یکی از مدعیان اسکار امسال نامیده‌اند. «انگل» آنقدر پرطرفدار است که صحبت‌هایی مبنی بر بازسازی آن به زبان انگلیسی شنیده می‌شود اما انتظار نداشته باشید بونگ شخصا «انگل» را تقدیم هالیوود کند.

بونگ در گفت‌وگو با آن تامپسون، خبرنگار ایندی‌وایر، تاکید کرده است که در برابر پیشنهاد استودیوهای هالیوودی مقاومت می‌کند. تنها دلیلی که بونگ با استودیوی هالیوودی مهمی همکاری کند این است که خودش فیلمنامه آن را بنویسد و با این کار باعث می‌شود بسیاری از استودیوهای هالیوودی که به دنبال ساخت فیلم‌های مجموعه‌ای هستند او را کنار می‌گذارند. بونگ گفته است کوئنتین تارانتینو الگویی در میان فیلمسازان شده است چون هدف او کارگردانی فیلمنامه‌هایی است که خودش می‌نویسد. پیش از این هم هر بار که فیلمنامه‌ای به بونگ می‌دادند تا کارگردانی‌اش را بر عهده بگیرد، این فیلمساز اهل کره جنوبی با احترام آن را رد می‌کرد.

بونگ می‌گوید: «سال 2006 و بعد از «میزبان» پیشنهادهای هالیوودی بسیاری دریافت کردم. فیلم‌های علمی-تخیلی، ژانر وحشت و فیلم‌های اکشن. می‌گفتم: «وای، فیلمنامه هالیوودی!» هیچ‌کدام‌شان را قبول نمی‌کردم. کارگزارم انسان خوبی است و او می‌داند که من مثل کوئنتین تارانتینو دوست دارم فیلمنامه‌هایم را خودم کارگردانی کنم. گاهی کمی ناامید می‌شدم که چرا نماینده‌ام چیزی برایم نمی‌فرستد. حالا دیگر اثری را برایم نمی‌فرستد چون می‌داند فیلمنامه‌هایم را خودم می‌نویسم.» بونگ با «یخ‌شکن» و «اوکجا» فیلم‌های انگلیسی زبان ساخت. فیلمنامه هر دوی این آثار را خودش نوشته بود (اگرچه «یخ‌شکن» را از رمان مصور فرانسوی اقتباس کرده بود) که در آن زمان استودیوها آنها را برای پخش در امریکا خریداری کردند. «یخ‌شکن» را کمپانی واینستین خریداری کرد (که ماجرای بحث و جدلش با هاروی واینستین به تبلیغ این فیلم کمک کرد) و فیلمنامه «اوکجا» چشم نت‌فلیکس را گرفت و «پلن بی‌اینترتینمنت» این فیلم را تهیه و تولید کرد. این دست آثار فیلم‌هایی هستند که بونگ به ساخت آنها در استودیوهایی مطرح هالیوودی علاقه‌مند است اما فیلم‌های از پیش تولیدشده که وقایع‌شان در یک جهان داستانی روی می‌دهد (Franchise) و فیلمنامه‌هایی که پتانسیل موفقیت و حمایت از ساخت فیلم‌های دیگر را داشته باشند، نمی‌توانند بونگ را راضی کنند.

بونگ امسال در جشنواره کن تاریخ‌ساز شد، چراکه «انگل» نخستین اثر کارگردان اهل کره‌جنوبی است که نخل طلا را به خانه می‌برد. اگر این فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم بین‌المللی شود، باز هم نخستین‌باری می‌شود که سینمای کره جنوبی نامزد اسکار می‌شود.

کمپانی «نئون»، توزیع‌کننده امریکایی به چیزی بیش از نامزدی «انگل» در بخش بهترین فیلم بین‌المللی امیدوار است و در فکر است برای بخش‌های بهترین کارگردانی، فیلم و … نیز کمپین تبلیغاتی راه بیندازد. سال گذشته «رما» به کارگردانی آلفونسو کوارون ثابت کرد که فیلمی خارجی می‌تواند با تبلیغات و تحسین‌های جشنواره‌ها بخش بین‌المللی را کنار بزند و در بخش‌های دیگر نیز بدرخشد.

منبع اعتماد

بونگ امسال در جشنواره كن تاريخ‌ساز شد، چراكه «انگل» نخستين اثر كارگردان اهل كره‌جنوبي است كه نخل طلا را به خانه مي‌برد.