۶٠‌سال حبس برای ٢ آزارگر دختر افغانستانی

 دو پسر جوان زمانی‌که دختر افغانستانی را ربوده و پس از آزار و سرقت او را در کانال آب انداختند، هرگز تصورش را هم نمی‌کردند این دختر به طرز معجزه‌آسایی زنده بماند و آنها را به پلیس لو دهد. این دو پسر پس از محاکمه در دادگاه به ٣٠‌سال زندان محکوم شدند و این حکم سنگین صبح یکشنبه به تأیید قضات دیوانعالی کشور رسید.

دهم اسفند ‌سال ٩٣ بود که دختر افغان به همراه مادرش برای برگشتن به خانه‌شان، سوار یک خودروی پراید شدند، اما دقایقی بعد دچار سرنوشت هولناکی شدند. دو پسر پرایدسوار درحالی‌ که دختر جوان را ربودند، مادرش را از خودرو به بیرون انداختند. آنها این دختر را به حاشیه شهر بردند و پس از آزار و اذیت و سرقت اموالش او را به داخل کانال آب انداختند. لحظات وحشتناکی بود. دخترجوان داخل کانال آب افتاده و تلاش می‌کرد تا خودش را نجات دهد. درنهایت هم موفق شد. او که در اوج ناامیدی توانست به طرز معجزه‌آسایی خودش را نجات دهد، به کلانتری رفت و شکایت خود را مطرح کرد.

این دختر ١٨ساله در تشریح جزییات آن دقایق وحشتناک به ماموران گفت: «چند وقتی می‌شود که من و مادرم برای زندگی از افغانستان به تهران آمده‌ایم. ما خانه‌ای در شهرری اجاره کرده بودیم و هر روز صبح به محل کارمان می‌رفتیم. عصر‌ها هم به خانه برمی‌گشتیم. امروز هم مثل همیشه درحال برگشتن به خانه بودیم که به‌عنوان مسافر سوار یک خودروی پراید شدیم. داخل خودرو یک پسر به‌عنوان راننده و پسر دیگری نیز روی صندلی جلو نشسته بود. من و مادرم مشغول صحبت بودیم که ناگهان متوجه شدیم راننده تغییر مسیر داده است. درحالی ‌که ترسیده بودیم، به راننده اعتراض کردیم، ولی او بهانه‌های مختلف آورد. برای همین از او خواستیم خودرو را متوقف کند.

راننده به درخواست ما توجهی نکرد و به راهش ادامه داد. وقتی اعتراض ما شدیدتر شد، ناگهان سرنشین جلو به سمت من حمله کرد و با ضربه‌ای به سرم مرا بیهوش کرد. وقتی من بیهوش شده بودم، آنها مادرم را هم از خودرو بیرون انداختند. بعد از آن وقتی به هوش آمدم در یک بیابان بودم. پسران تبهکار مرا مورد آزار و اذیت قرار دادند و بعد از سرقت پول‌هایم، کارت عابربانکم را هم سرقت کردند. آنها می‌خواستند مرا به قتل برسانند برای همین مرا داخل کانال آب انداختند. وقتی رفتند من به ‌سختی توانستم خود را از کانال بیرون بکشم و با کمک راننده یک خودرو خودم را به کلانتری رساندم. الان هم متوجه شده‌ام که این سارقان، از کارت عابربانکم مبلغ ٢٠٠‌هزارتومان پول سرقت کرده‌اند.»

با اعلام این شکایت موضوع در دستور کار ماموران قرار گرفت و تلاش برای شناسایی این دوپسرجوان آغاز شد. از آنجایی که دختر جوان موفق شده بود چند شماره از پلاک خودروی متهمان را بردارد، ماموران نیز توانستند از طریق همین شماره‌ها راننده خود را شناسایی و دستگیر کنند. این پسر که در بازجویی‌ها نخست خود را بی‌گناه می‌خواند، درنهایت لب به اعتراف گشود و ماجرای این آدم‌ربایی را تشریح کرد. با اعتراف این پسر، همدستش نیز شناسایی و دستگیر شد. با دستگیری دومین متهم، پرونده آنها پس از صدور کیفرخواست به شعبه هشتم دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

این دو پسر در مقابل قاضی اصغرزاده و مستشارش قرار گرفتند و از خود دفاع کردند. آنها درجلسه غیرعلنی محاکمه خود، منکر اتهامات خود شدند، ولی هیأت قضائی با توجه به دلایل و مدارک موجود در پرونده حکم سنگین این دو پسر را صادر کردند. آنها متهمان را هرکدام به اتهام آدم‌ربایی، تهدید و سرقت مقرون به آزار به ٣٠‌سال زندان و ١٧٣ ضربه شلاق محکوم کردند. پس از صدور این رأی، پرونده برای رسیدگی نهایی به شعبه ٢٧ دیوانعالی کشور فرستاده شد و قضات این شعبه نیز پس از بررسی پرونده حکم متهمان را تأیید و قطعی اعلام کردند.