طی سال‌های گذشته هنرمندان با برگزاری نمایشگاه‌، اجرای نمایش، اكران خیریه فیلم‌ها به نفع زندانیان محكوم به‌اعدام برای فرهنگ‌سازی بخشش در جامعه تلاش كرده‌اند.

نگاه گاردین به فرهنگ‌سازی بخشش از سوی هنرمندان ایرانی

طی سال‌های گذشته هنرمندان با برگزاری نمایشگاه‌، اجرای نمایش، اکران خیریه فیلم‌ها به نفع زندانیان محکوم به‌اعدام برای فرهنگ‌سازی بخشش در جامعه تلاش کرده‌اند.
به گزارش هفت هنر،  فیلم “دهلیز” به کارگردانی بهروز شعیبی، “خط ویژه” ساخته مصطفی کیایی و “طبقه حساس” ساخته کمال تبریزی از جمله فیلم‌هایی هستند که به نوعی آغازگر این امر خیر محسوب می‌شوند.

چندی پیش فیلم “چهارشنبه” به کارگردانی سروش محمدزاده در پردیس سینمایی کوروش به نفع زندانیان اعدامی روی پرده رفت. داستان این فیلم که شهاب حسینی، آرمان درویش و نسیم ادبی در آن به ایفای نقش می‌پردازند، درباره قصاص و درگیری یک خانواده برای راضی کردن برادر کوچک‌تر‌شان برای گرفتن پول دیه و بخشش قاتل پدر است.

اکران خیریه این فیلم با حضور شهاب حسینی، مهتاب کرامتی، اکرم محمدی، اسدالله یکتا، امیرمهدی ژوله و… برگزار شد و حالا روزنامه انگلیسی گاردین از حضور شهاب حسینی در میان هنرمندانی که در تلاش برای نجات محکومانی که در بند اعدام به سر می‌برند خبر داده و نوشته است: “او بخشش را در کشورش تشویق و تبلیغ می‌کند. شهاب حسینی که جایزه بهترین بازیگری جشنواره فیلم کن امسال را از آن خود کرد از محبوبیت و شهرتش برای ترغیب خانواده‌های قربانیان بهره می‌برد تا آنها بخشش را به جای قصاص انتخاب کنند.”

گاردین در ادامه می‌نویسد: “در رویدادی که به تازگی در سینمای کوروش تهران برگزار شد و هدفش جمع‌آوری پول برای خانواده‌هایی که برای گرفتن بخشش تلاش می‌کردند، بود شهاب حسینی، مهتاب کرامتی و همچنین شهیندخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده شرکت داشتند. در این رویداد ۶٠ هزار پوند از طرف حضار اهدا شد و در نهایت خانمی گوشواره‌های خود را هم بخشید.”

محمود امیری مقدم، فعال حقوق بشر در ایران در حاشیه برگزاری ششمین کنگره علیه مجازات اعدام در اسلو به گاردین گفته است: “بخشش رویدادی خوشایند است. انسان زمانی که شرایطش را داشته باشد، بخشش را به جای مجازات انتخاب می‌کند. می‌توانید جریان در حال رشدی را ببینید که مردم بخشش را به جای قصاص انتخاب می‌کنند.”

منبع/اعتماد

طی سال‌های گذشته هنرمندان با برگزاری نمایشگاه‌، اجرای نمایش، اكران خیریه فیلم‌ها به نفع زندانیان محكوم به‌اعدام برای فرهنگ‌سازی بخشش در جامعه تلاش كرده‌اند.