نگاهی به فروش فیلم‌های سینمایی در تیر 1401/ فروش نسبتا خوب «تی تی» نسبت به بقیه فیلم‌ها

اگرچه تعداد مخاطبان این روزهای سینما بسیار اندک است اما بررسی آمار فروش و تماشاگر فیلم‌های در حال اکران، این پرسش را بار دیگر مطرح می‌کند که چرا باید در یک بازه زمانی کوتاه آنقدر فیلم روی پرده بیاید که برخی از آن‌ها پس از ۱۰ روز حتی ۱۰۰ نفر را هم جذب سینما نکنند؟!

به گزارش تیتر هنر، در حالی که از ابتدای سال تاکنون به ترتیب کمدی «انفرادی» با ۵۰ میلیارد فروش و یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مخاطب، کمدی «سگ بند» با ۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروش و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مخاطب و فیلم «علف‌زار» با ۱۳ میلیارد تومان فروش و ۳۸۵ هزار نفر مخاطب در صدر پرفروش‌های گیشه سینماها هستند، بیشتر فیلم‌هایی که اخیرا روی پرده رفتند فروش ناموفقی را تجربه می‌کنند.

در هفته‌های گذشته چند فیلم به چرخه اکران اضافه شدند و با نزدیک شدن به ماه محرم بعید است که فعلا فیلم جدیدی روی پرده سینماها بیاید؛ بنابراین حدود ۱۴ فیلمی که در حال اکران هستند و سالن‌های بیشتری هم در اختیار دارند، فرصت خواهند داشت تا شاید بر میزان فروش و تعداد مخاطبشان که در مواردی بسیار ناامیدکننده و ادامه آن، شکست کامل است افزوده شود.

براساس اطلاعات سمفا (سامانه مدیریت فروش و اکران سینما) تا ظهر روز جمعه، ۳۱ تیرماه آمار فروش فیلم‌های در حال اکران به این شرح است:

فیلم «پدر و دختر» به کارگردانی خسرو ملکان که آخرین فیلم جدیدِ اکران شده از ۲۲ تیرماه است، تاظهر ۳۱ تیر فقط ۹۹ بلیت فروخته و فروش آن سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

فیلم «بازیووو» به کارگردانی امیرحسین قهرایی در حوزه سینمای کودک و نوجوان که از ۱۵ تیر روی پرده رفته، تاکنون با ۲۲,۸۷۱ بلیت، به فروش ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است.

فیلم «پیتوک» به کارگردانی سید مجید صالحی که همنام با مجید صالحی بازیگر است، از ۱۵ تیر تاکنون ۳,۴۰۸ بلیت با رقم ۱۲۰ میلیون تومان فروش داشته است.

در این بین «تی‌تی» شرایط بهتری نسبت به بقیه فیلم‌ها دارد و این فیلم به کارگردانی آیدا پناهنده با ۲۰۷,۳۳۰ تماشاگر بیش از هفت میلیارد تومان فروش داشته است.

«طلا خون» به کارگردانی ابراهیم شیبانی از ابتدای تیر تاکنون ۲۳,۰۳۱ بلیت را با رقم حدود ۸۰۰ میلیون تومان فروخته است.

«روز ششم» به کارگردانی حجت قاسم زاده‌اصل با ۱۸,۹۸۸ تماشاگر بیش از ۶۳۰ میلیون تومان فروش داشته است.

«زالاوا» به کارگردانی ارسلان امیری با  ۲۹,۵۸۶ تماشاگر به فروش یک میلیارد تومان رسیده است.

فیلم «هناس» به کارگردانی حسین دارابی با ۱۵۸,۷۰۵ بلیت، تاکنون بیش از سه میلیارد تومان فروش داشته است.

فیلم «بدون قرار قبلی» به کارگردانی بهروز شعیبی با ۹۵,۹۴۷ بلیت، به فروش دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است.

«بی صدا حلزون» به کارگردانی بهرنگ دزفولی‌زاده با ۱۷,۴۵۵ مخاطب حدود ۵۹۰ میلیون تومان فروش داشته است.

در حال حاضر چهار فیلم «مجبوریم»، «آتابای»، «گل به خودی» و «گربه سیاه» به صورت آنلاین اکران می‌شوند که سه فیلم اول مربوط به اکران ۱۴۰۱ هستند.