نخستین روزها از پاییز ۹۸ با این امید برای سینمای ایران سپری شد که شرایط نه چندان خوشایند گیشه دستخوش تغییراتی شده و به اصطلاح تکانی بخورد. اتفاقی که به نظر می‌رسد همچنان برای تحققش صبر باید کرد.

نگاهی به جدول فروش فیلم‌های سینمایی/ شروع نسبتا خوب «ماجرای نیمروز: رد خون»

نخستین روزها از پاییز ۹۸ با این امید برای سینمای ایران سپری شد که شرایط نه چندان خوشایند گیشه دستخوش تغییراتی شده و به اصطلاح تکانی بخورد. اتفاقی که به نظر می‌رسد همچنان برای تحققش صبر باید کرد.

به گزارش تیتر هنر، در اولین هفته از مهر اکران سینماهای کشور با اضافه شدن دو فیلم جدید ادامه پیدا کرد، «ماجرای نیمروز: رد خون» به کارگردانی محمدحسین مهدویان و «پیولت» ساخته ابراهیم ابراهیمیان.

اما آنچه در این هفته بسیار جلب توجه می‌کند، پایان دادن به سلطه چند هفته‌ای فیلم سینمایی «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی توسط فیلم «کلوپ همسران» به کارگردانی مهدی صباغ زاده است.

مهمان‌های تازه اکران

محمدحسین مهدویان پس از اقبال نسبی که به فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» شد، تصمیم به ساخت قسمت دومی برای این فیلم به نام «ماجرای نیمروز: رد خون» گرفت و این بار عملیات مرصاد را سوژه خود قرار داد. این فیلم که برای نخستین بار در جشنواره سی و هفتم فجر به نمایش درآمد، با واکنش‌های نسبی و متنوعی مخاطبان و منتقدان رو به رو شد.

مهدویان در این فیلم هم از بدنه اصلی بازیگران قسمت اول را حفظ کرده است و جواد عزتی، هادی حجازی‌فر، حسین مهری، مهدی زمین پرداز و … در کنار بازیگران جدیدی چون محسن کیایی، هستی مهدوی و بهنوش طباطبایی در «ماجرای نیمروز: رد خون» به ایفای نقش می‌پردازند.

این فیلم در دو روز نخستی که رنگ پرده را به خود دیده است با توجه به شرایط این روزهای گیشه فروشی بالغ بر ۲۹۰ میلیون و ۵۱۴ هزار تومانی را به ثبت رسانده است.

«پیلوت» ساخته ابراهیم ابراهیمیان دیگر فیلم جدید روی پرده است که بیشتر از موضوع و محتوایش به دلیل حادثه‌ای که برای الناز شاکردوست رقم زد، نامش بر سر زبان‌ها افتاد. در این فیلم که داستانی اجتماعی دارد سعید آقاخانی، جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ و… بازی می‌کنند.

فیلم ابراهیمیان البته شروع چندان خوبی در گیشه نداشت و تنها ۲۶ میلیون و ۲۱ هزار تومان فروخت.

فیلم‌های جدید به گیشه سروسامان دادند

حال که از تازه‌های اکران آسوده خاطر شدیم، سری به فیلم‌هایی بزنیم که یک هفته پیش به این امید روی پرده رفتند که منجی سینمای نه چندان سرحال این روزها باشند. در این بین فیلم‌های «مردی بدون سایه» ساخته علیرضا رئیسیان، «کلوپ همسران» و «شاه کش» به کارگردانی وحید امیرخانی به خوبی این ماموریت را پشت سر گذاشته و توانستند بوی بهبود را ز اوضاع جهان برسانند.

«مردی بدون سایه» با بازی لیلا حاتمی، فرهاد اصلانی، امیر آقایی و علی مصفا در این هفته ۳۶۱ میلیون و ۴۴۱ هزار تومان فروش داشت و ۲۹ هزار و ۸۸۳ نفر را راهی سالن‌های سینما کرد.

«شاه کش» که این روزها به دلیل ممنوعیت استفاده از تصویر مهناز افشار در تبلیغاتش حسابی سروصدا به پا کرده هم توانست نسبتا نخستین هفته اکران را به خوبی با ۲۹۴ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان فروش به پایان ببرد.

اما فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» ساخته جمشید محمودی و با بازی محسن تنابنده که جزو شانس‌های رونق بخش گیشه به شمار می آمد نتوانست انتظارات را برآورده کرده و نخستین هفته اکران را با فروشی نه چندان قابل توجه، ۶۷ میلیون تومانی سر کرد.

«کروکودیل» به کارگردانی مسعود تکاور هم کمی وضعیت بهتری نسبت به این فیلم داشت، این فیلم که از حضور کورش تهامی، رضا یزدانی، اندیشه فولادوند و الهه حصاری بهره‌مند است، در این هفته ۹۰ میلیون تومان فروخت.

«کلوپ همسران» صدرنشین جدید گیشه

در این هفته فیلم سینمایی «کلوپ همسران» توانست با فروش ۵۱۹ میلیون تومانی به صدرنشینی نسبتا طولانی مدت «ایده اصلی» پایان دهد و شاید رقابتی جذاب را در گیشه به راه بیندازد که به جذب مخاطب بیشتر هم کمک کند.

«کلوپ همسران» که تازه‌ترین ساخته مهدی صباغ زاده با بازی محمدرضا شریفی نیا، میترا حجار، شقایق فراهانی، محمدرضا هدایتی، علی انصاریان و بیژن بنفشه خواه است، داستان سه مرد را روایت می‌کند که دارای موقعیت اجتماعی خوبی هستند اما از در خانه از همسران خود حساب می‌برند…

آنچه مسلم است علاوه بر بازیگران این فیلم، موضوع نسبتا فان و جذابی که برای مخاطبان داشته باعث شده تا بتواند هفته نخست اکران را با فروش خوبی پشت سر بگذارد.

«ایده اصلی» در این هفته افت محسوسی را تجربه کرد و با ۲۸۳ میلیون و ۶۱۶ هزار تومان فروش، در جایگاه پنجمین فیلم پرفروش قرار گرفت.

پس از «کلوپ همسران»، فیلم‌های سینمایی «مردی بدون سایه»، «شاه کش» و «ماجرای نیمروز: رد خون» در صدر گیشه قرار دارند.

شکست خوردگان هفته اول مهر

به قعر گیشه هم نگاهی که بیندازیم نام یکی، دو فیلم خودنمایی می‌کند. «آبی به رنگ آسمان» ساخته امیر رفیعی در این هفته کمترین فروش را از آن خود کرد. این فیلم به مرور تاریخ باشگاه استقلال به روایت بازیگرانی چون سیامک انصاری، فرهاد اصلانی، بابک حمیدیان، رضا یزدانی، مهناز افشار و … می‌پردازد.

فیلم رفیعی سه میلیون و ۹۴۳ هزار تومان از گیشه این هفته توانست درآمد کسب کند و باید دید سازندگان برای جلب مخاطب بیشتر در روزهای آینده چه می‌کنند.

«سرکوب» ساخته رضا گوران که چندان در اکران موفق نبود و نتوانست رگ خواب مخاطبان سینما را به دست آورد این هفته کمترین میزان فروش را به خود اختصاص داد و تنها پنج میلیون و ۲۳۴ هزار تومان از گیشه عایدی داشت.

«جانان» به کارگردانی کامران قدکچیان هم که در این چند هفته به خوبی جای «صدای منو می شنوید؟» را پر کرده است، در این هفته هفت میلیون و ۶۰۵ هزار تومان فروش داشت تا ثابت کند بازیگر محبوبی چون امین حیایی هم اگر در فیلمی به ایفای نقش بپردازد که با سلیقه مخاطب همخوانی ندارد، نمی‌تواند فروش را تضمیم کند.

گیشه این هفته و رشد ۱۰۰ میلیونی

در نهایت این هفته سینمای ایران از فروش فیلم‌های روی پرده درآمدی بالغ بر دو میلیارد و ۸۷۳ میلیون تومان داشت که در مقایسه با هفته گذشته حدود ۱۰۰ میلیون تومان افزایش را تجربه کرده است.

همچنین در نخستین هفته مهر ۲۴۰ هزار و ۶۴۷ نفر به تماشای فیلم‌های روی پرده نشستند که از این تعداد سهم اهالی تهران ۱۱۹ هزار و ۱۹۰ نفر بوده است.

باید منتظر ماند و دید که این افزایش نه چندان مشهود فروش در هفته‌های آینده ادامه خواهد داشت یا نه.

نخستین روزها از پاییز ۹۸ با این امید برای سینمای ایران سپری شد که شرایط نه چندان خوشایند گیشه دستخوش تغییراتی شده و به اصطلاح تکانی بخورد. اتفاقی که به نظر می‌رسد همچنان برای تحققش صبر باید کرد.