نگاهی به آخرین آمار فروش فیلم‌های سینمایی/ فروش نسبتا خوب «شکستن همزمان بیست استخوان» در هفته اول اکران

دو فیلم «مردی بدون سایه» و «شکستن همزمان بیست استخوان» به ترتیب با بازی لیلا حاتمی و محسن تنابنده به چرخه اکران اضافه شدند تا شاید بتوانند ناجیان جدید سینمای ایران باشند.

در آخرین هفته تابستان سینمای ایران جانی دوباره گرفته و اضافه شدن پنج فیلم به چرخه اکران نویدبخش بازگشت روزهای خوب به این حوزه است. پنج فیلم از روز چهارشنبه ۲۷ شهریور رنگ پرده نقره‌ای را به خود دیدند که امید است بتوانند تکانی به وضعیت فروش سینما داده و اوضاع را تا حدودی بهبود ببخشند.

در این هفته ترکیب فیلم‌های صدرنشین آنچنان دست خوش تغییر نشد و «ایده اصلی» ساخته آزیتا موگویی همچنان پرفروش‌ترین ماند. البته «شبی که ماه کامل شد» ساخته نرگس آبیار و «سرخپوست» به کارگردانی نیما جاویدی در این روزها تکانی به جایگاه خود داده‌اند.

تازه واردهای اکران

«مردی بدون سایه» ساخته علیرضا رئیسیان یکی از فیلم های جدید روی پرده است، این فیلم که تولیدی مشترک بین کشورهای ایران و اسپانیاست، جدیدترین تجربه کارگردانی علیرضا رئیسیان و سومین فیلم از سه‌گانه عاشقانه او پس از «چهل سالگی» و «دوران عاشقی» است.

لیلا حاتمی، علی مصفا، فرهاد اصلانی، امیر آقایی، گوهر خیراندیش، نادر فلاح و به‌آفرید غفاریان در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

فیلم رئیسیان در دو روز نخست اکران ۷۶ میلیون و ۵۷ هزار تومان فروش داشته است.

«شکستن همزمان بیست استخوان» ساخته جمشید محمودی که محصول مشترک ایران و افغانستان است دیگر فیلمی است که رنگ پرده نقره‌ای را به خود دیده است و محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

فیلم محمودی در نخستین روزهای اکرانش توانسته به فروش ۱۱۶ میلیون و ۴۲۳ هزار تومانی دست پیدا کند.

«شاه کش» ساخته وحید امیرخانی دیگر فیلم تازه روی پرده است، فیلمی متفاوت با بازی مهناز افشار، هادی حجازی‌فر، علیرضا کمالی و مجید صالحی که همچون «مردی بدون سایه» داراری درجه بندی +۱۲ سال است. این فیلم هم توانسته ۵۷ میلیون و ۵۹۵ هزار تومان در دو روز اول اکرانش بفروشد.

و در نهایت دو فیلم «کروکودیل» ساخته مسعود تکاور و «کلوپ همسران» به کارگردانی مهدی صباغ‌زاده، دیگر فیلم‌های جدید روی پرده هستند که ۲۳ میلیون و ۶۶۷ هزار تومان و  ۱۰۱ میلیون و ۴۶۳ هزار تومان فروش داشته‌اند.

پرفروش‌ترین‌های گیشه

در این هفته عنوان پرفروش‌ترین فیلم گیشه در اختیار آزیتا موگویی با «ایده اصلی» قرار گرفت، این فیلم با فروش ۵۱۹ میلیون و ۹۵۳ هزار تومانی توانست میزان فروش کلی خود را به سه میلیارد و ۲۲۰ میلیون تومان برساند.

«قسم» ساخته محسن تنابنده هم به مانند هفته پیش در جایگاه دومین فیلم پرفروش هفته باقی ماند و ۳۰۵ میلیون و ۵۱۶ هزار تومان فروخت. نکته جالب توجه اما حضور «شبی که ماه کامل شد» در جمع صدرنشینان است، فیلم آبیار به مانند «سرخپوست» در واپسین روزهای اکرانش بازگشت دوباره‌ای به جایگاه پیشین خود در جدول فروش برگشت.

این فیلم توانست فروش ۲۶۹ میلیون و۳۹۷ هزار تومانی را نصیب خود کند تا فروش کلی خود را به ۱۸ میلیارد و ۶۲۱ میلیون تومان برساند.

شکست خوردگان گیشه

فیلم سینمایی «برمودا» ساخته رهبر قنبری کمترین فروش هفته را به خود اختصاص داد، این فیلم که چندان تجربه موفقی در اکران نداشت، در این هفته تنها ۱۴ میلیون و ۵۵۴ هزار تومان فروخت. این فیلم در کل ۳۳ میلیون و ۳۲۴ هزار تومان فروخته است.

«جانان» به کارگردانی کامران قدکچیان دیگر شکست خورده گیشه بود، فیلمی با بازی امین حیایی که نتوانست در جلب نظر مخاطبان موفق باشد. «جانان» در این هفته ۳۵ میلیون و ۳۶۳ هزار تومان فروش داشت. فیلم قدکچیان در کل تا به امروز ۳۵۹ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان فروش داشته است.

«سرکوب» ساخته رضا گوران هم تجربه خوبی را در این هفته سپری نکرد، این فیلم با فروش ۳۷ میلیون و ۴۸۳ هزار تومانی خود توانست در مجموع فروش کلی خود را به ۹۴۳ میلیون و ۴۰۷ هزار تومان برساند و در آستانه ورود به باشگاه میلیاردی‌های سینمای ایران قرار بگیرد.

ورود دوباره به کانال دو میلیارد تومان

در نهایت فروش کلی سینمای ایران در این هفته بار دیگر به کانال دو میلیارد تومان وارد شد، اتفاقی که چندان رضایت بخش نیست اما نسبت به روند هفته‌های گذشته قابل قبول است.

فروش دو میلیارد و ۷۸۹ میلیون تومانی این هفته نوید بازگشت روزهای پررونق را به گیشه سینمای ایران می دهد، اتفاقی که باید دید با پنج فیلم جدید روی پرده محقق خواهد شد یا نه.

همچنین در این هفته ۲۸۵ هزار و ۷۲۶ نفر به تماشای فیلم‌های روی پرده نشستند که در این میان ۱۳۲ هزار و ۹۲۲ نفر از اهالی تهران بودند.