مرادی کرمانی در جمع ۶ داستان‌نویس برتر جهان
مرادی کرمانی در جمع ۶ داستان‌نویس برتر جهان
باید او را خاطره‌ساز نسل‌ها نامید. بچه‌های دهه‌های مختلف با آثار او زندگی کرده‌اند. نه تنها بچه‌ها، که بزرگ‌سالان هم پای ثابت آثار او به شمار می‌روند.
باید او را خاطره‌ساز نسل‌ها نامید. بچه‌های دهه‌های مختلف با آثار او زندگی کرده‌اند. نه تنها بچه‌ها، که بزرگ‌سالان هم پای ثابت آثار او به شمار می‌روند. هوشنگ مرادی کرمانی مخاطبش را از خود می‌داند و به چشم یک غریبه به او نگاه نمی‌کند. داستان‌های او طی سال‌ها و دهه‌های مختلف در دل مخاطبان جا باز کرده‌است؛ از «قصه‌های مجید» دهه پنجاهی گرفته تا «شما که غریبه نیستید» دهه هشتادی و «قاشق چای‌خوری» دهه نودی. به دلیل همین محبوبیت هم هست که آثار هوشنگ مرادی کرمانی رکورددار بیشترین اقتباس نمایشی در سینما و تلویزیون هستند. اما این نویسنده بزرگ در عرصه بین‌المللی هم جزو یکی از تأثیرگذارترین نویسنده‌های ادبیات کودک و نوجوان است و افتخارات جهانی متعددی را به دست آورده است. چند روز پیش مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، این نویسنده را به عنوان نامزد جایزه جهانی «آسترید لیندگرن ۲۰۲۲» معرفی کرد. در ادامه از افتخارات جهانی هوشنگ مرادی کرمانی و ترجمه‌های آثارش به زبان‌های مختلف می‌خوانید.
هانس کریستین اندرسن و هوشو
جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن به نام نویسنده مشهور دانمارکی و خالق آثار محبوبی مانند «جوجه اردک زشت» و «دخترک کبریت‌فروش» است که هر دو سال یک‌بار از سوی دفتر بین‌المللی کتاب به نویسندگان و تصویرگران ادبیات کودک اهدا می‌شود. این جایزه که به نوبل کوچک هم معروف است، نام هوشنگ مرادی کرمانی را برای چند دوره در تاریخچه خود دارد. مرادی کرمانی در سال‌۱۹۸۶ این جایزه معتبر جهانی را دریافت کرد و در سال ۱۹۹۲ از سوی داوران این جایزه در برلین به دلیل تأثیر عمیق و گسترده در ادبیات کودکان، نویسنده برگزیده سال معرفی شد. او همچنین در سال ۲۰۱۴ نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن شد و نامش در میان شش نویسنده برتر جهان از کشورهایی مانند آلمان، نروژ و ژاپن قرار گرفت.
جایزه‌ای به یاد آسترید لیندگرن       
آسترید لیندگرن، نویسنده پرطرفدار کودکان و نوجوانان سوئدی در سال ۲۰۰۲ از دنیا رفت و دولت سوئد برای بزرگداشت نام او و با هدف ترویج ادبیات کودک و نوجوان جهان، هر ساله جایزه‌ای به فعالان این حوزه اهدا می‌کند. این جایزه حالا دومین جایزه بزرگ ادبیات در جهان به شمار می‌رود. چند روز پیش خبر رسید که مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان نام هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده بزرگ ایرانی را به عنوان یکی از نامزدهای دریافت این جایزه در سال ۲۰۲۲ معرفی کرده‌است. موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با اعلام این خبر نوشته است: «این نهاد باردیگر هوشنگ مرادی کرمانی را برای سال ۲۰۲۲ نامزد این جایزه کرده است؛ زیرا او را از جمله پدیدآورندگانی می‌داند که به خواندن در جامعه ما ارزش بخشیده‌اند. مرادی کرمانی با خلق آثاری که کودکان محروم، از کودکان قالیباف تا کودکان روستایی در حاشیه‌های کویر، در آن‌ها نقش ویژه دارند، کوشیده است صدایی باشد برای بازتاب رنج‌ها و نیازهای آن‌ها. این صدا سبب شده است که خواندن در جامعه ما گسترش یابد. از نظر مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، مرادی کرمانی و داستان‌های او شایسته‌ترین نماینده برای حضور در این رخداد فرهنگی است؛ زیرا آثار او چند مؤلفه بنیادی را برای گسترش خواندن در خود دارند. پایداری و تأکید بر ارزش‌های انسانی، لذت‌بخشی و تأثیر گسترده بر مخاطبان کودک و نوجوان، ترجمه‌پذیری و نفوذ در میان دیگر فرهنگ‌ها و مهم‌تر از همه آن ارزش بنیادین بشری که کارکرد ادبیات والا را در خود دارد؛ ادبیاتی که برای پالایش جان آدمی آفریده می‌شود و انسان را از اهریمن‌خویی به نیک‌اندیشی نزدیک‌تر می‌کند».
دیگر افتخارات آقای نویسنده
افتخارات هوشنگ مرادی کرمانی به همین‌ها خلاصه نمی‌شود. نویسنده داستان‌های محبوبی چون «قصه‌های مجید»، «ته خیار»، «مربای شیرین»، «پلو خورش» و … جایزه‌های بین‌المللی و داخلی دیگری را هم از آن خود کرده‌است که از جمله آن‌ها می‌توان به این‌ موارد اشاره کرد: جایزه کتاب سال کودکان و نوجوانان اتریش در سال ۱۹۹۴، جایزه خوزه مارتینی، نویسنده و قهرمان ملی آمریکای لاتین در سال ۱۹۹۶ و نویسنده برتر کشور کاستاریکا، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر برای فیلم «تیک‌تاک»، جایزه مهرگان ادب و معرفی به عنوان چهره ماندگار کشور در سال ۸۴٫ اولین اثر هوشنگ مرادی کرمانی که به زبانی دیگر ترجمه شد، داستان «سماور» از «قصه‌های مجید» بود که آن را به زبان انگلیسی ترجمه کردند و برای یونیسف فرستادند. در طول سال‌های فعالیت این نویسنده، دیگر آثارش به زبان‌های مختلفی از جمله آلمانی، اسپانیایی، فرانسوی، هلندی، عربی، ارمنی، هندی و ترکی ترجمه شده‌اند که نشان از تأثیرگذاری داستان‌های او در مخاطبان جهانی دارد و همین نکته بیانگر این است که هوشنگ مرادی کرمانی را باید نویسنده‌ای دانست که شهرتی فراتر از مرزهای ایران دارد.
  • منبع خبر : خراسان