محمد رحمانیان آغازگرِ «هزار و یک شبِ» پردیس تئاتر شهرزاد

فصل نو پردیس تئاتر شهرزاد در بخشی تازه با عنوان” هزار و یک شب” میزبان رونمایی نمایشنامه های محمد رحمانیان شد.

به گزارش تیتر هنر،”هزار و یک شبِ”شهرزاد فصلی جدید در این مجموعه است که میزبان رویدادهایی نظیر نمایشنامه خوانی آثار جدید، رونمایی از آثار چاپ شده جدید، پنل علمی و رخدادهایی ویژه خواهد بود.

تئاتر شهرزاد با فرارسیدن ماه مبارک رمضان و در ادامه مسیر برنامه ریزی های برگزاری رویدادهای جدید در این مجموعه، در جهت حمایت ویژه از نمایشنامه نویسان حرفه ای و هم چنین دانشجویان حوزه ادبیات نمایشی ،در گام نخست با دعوت از محمد رحمانیان نمایشنامه نویس و کارگردان مطرح حوزه تئاتر جهت رونمایی و خوانش نمایشنامه های«عوت به مراسم اسید پاشی» و «آدامسخوانی»دوره اول این رویداد را آغاز نمود و در ادامه نیز با دعوت از هنرمندان این عرصه به صورت هفتگی ادامه خواهد داشت .

در این رویداد،محمد رحمانیان با همراهی مهتاب نصیرپور، افشین هاشمی، اندیشه فولادوند و فرزین محدث قسمت هایی از این دو نمایشنامه را اجرا کردند.

رحمانیان درباره دو متن نمایشی خود گفت: «دعوت به مراسم اسید پاشی» سال ۱۳۹۱ در ونکوور کانادا برای یک مونولوگ نوشته شد. اما تنها یک بار در تهران، در باغ موزه‌ی زندان قصر و در روزهای پایانی اسفند ۹۲ روخوانی شد واین دومین بار است که به مناسبت انتشار نمایشنامه، روخوانی می‌شود.

او در همین زمینه افزود: نمایشنامه‌ی «آدامسخوانی» نیز در زمستان ۱۳۹۴ برای اجرا درگالری آریانا نوشته شد و البته تابستان سال بعد نیز در تماشاخانه‌ی ایرانشهر روی صحنه رفت. این بار نیز، به بهانه‌ی انتشار نمایشنامه، قطعاتی از آن را، با همراهی مهتاب نصیرپور، افشین هاشمی، اندیشه فولادوند و فرزین محدث برایتان بازخوانی می کنیم.

دو نمایشنامه‌ی « دعوت به مراسم اسیدپاشی» و «آدامسخوانی» از سوی انتشارات «خانه‌ی کاغذی» و زیر نظر الناز اسماعیلی منتشر شده است. در توضیح پشت جلد این کتاب آمده است: دو نمایشنامه‌ی این کتاب، با همه‌ی تفاوت‌هایشان در یک چیز مشترک هستند؛ و آن عبور از اشکال رایج درام‌نویسی برای رسیدن به شگردهای نمایشی غیر متداول است.

آیین رونمایی و خوانش دو نمایشنامه« دعوت به مراسم اسیدپاشی»و«آدامسخوانی»
ساعت ۲۰ و سی دقیقه روز شنبه ۲۰ فروردین در قالب برنامه هزار و یک شب در تئاتر شهرزاد برگزار شد.
لازم به ذکرست که ویژه برنامه هزار و یک شب در قالب رپرتوآر با مدیریت محسن میرزاخانی هرشب ساعت۲۳ در سالن شمارهد۳ شهرزاد برگزار می شود و آثار متنوعی از ماتیودولاپورت تا اسماعیل خلج در آن خوانش میشود.