كساني كه آثاري بزرگ چون «خوشه‌هاي‌ خشم» يا «موش‌ها و آدم‌ها» را خوانده‌اند، بدون شك با جهاني از روايت ‌داستاني ‌مواجه شده‌اند كه هيچ‌گاه رنگ ‌كهنگي به خود نمي‌گيرد.

کوتاه درباره جان‌اشتاین‌بک به بهانه انتشار مجموعه «جنایت»

کسانی که آثاری بزرگ چون «خوشه‌های‌ خشم» یا «موش‌ها و آدم‌ها» را خوانده‌اند، بدون شک با جهانی از روایت ‌داستانی ‌مواجه شده‌اند که هیچ‌گاه رنگ ‌کهنگی به خود نمی‌گیرد. «جان‌اشتاین‌بک» نویسنده ساده‌نویس اما عمیق است که ذهنیت و زندگی مردمان طبقه‌پایین در عصر خودش را دستمایه خلق ‌آثارش قرار داده ‌است. آثاری که هنوز هم در ردیف پرفروش‌های بازار کتاب‌های ادبی در جهان هستند. خبر خوب برای دوستداران آثار این نویسنده امریکایی این است که به تازگی مجموعه‌ای شامل 4 داستان منتشر نشده از او به بازار کتاب آمده ‌است؛ داستان‌هایی چون «جنایت، بلدرچین ‌سفید، تسمه و خودپاسبان» داستان‌هایی با همان‌ حال و احوال آثار پیشین و تاثیرگذار نویسنده امریکایی. در بخشی از داستان «بلدرچین سفید» می‌خوانیم:

«فضای کبود باغ به ارغوانی گرایید. غنچه‌های گل‌های آویز مانند شمع‌های کوچک می‌درخشیدند. در این هنگام بود که سایه‌ای خاکستری از میان علف‌های وحشی بیرون آمد. دهان مری باز ماند. از ترس، مثل فلج‌ها نشست. گربه‌ای خاکستری از میان علف‌های وحشی مرگبارانه بیرون خزید به سمت حوضچه و پرندگان در حال آب خوردن خزید. مری وحشت‌زده خیره شد. دستش را به سمت گلوی منقبضش برد. سپس از حال فلجی بیرون جست. جیغ وحشتناکی کشید. بلدرچین‌ها با بال‌زدن‌های سریع پرکشیدند. گربه به میان علف‌ها برگشت. مری همچنان و مدام جیغ می‌کشید. هری فریادزنان از خانه بیرون دوید: «مری چی شده، مری؟» نکته جالب توجه درباره این داستان‌ها، فضای ساده و صمیمی آنهاست. فضایی که در اوضاع و احوال وضعیت کتابخوانی کشور به‌شدت مورد نیاز است. داستان‌های این ‌مجموعه مانند دیگر آثار اشتاین‌بک، به‌ شدت در جذب خواننده موفق ‌هستند. داستان‌هایی با درونمایه‌هایی انسانی که خیلی زود حس همذات‌پنداری مخاطب را تحریک‌ می‌کنند.

یکی از منتقدان ادبیات داستانی درباره این نویسنده گفته که او در شاهکار خود یعنی رمان «خوشه‌های خشم» به امریکایی‌ها یاد داد که چگونه با افراد مورد ظلم، طردشدگان و محرومین احساس همدردی کنند. این رمان بسیار شناخته شده و پرطرفدار از اشتاین بک، همانند کتاب «کلبه عموتم» نوشته هریت بیچر استو و سایر کتاب‌هایی که توسط نویسندگان فعال در امور اجتماعی به رشته تحریر درآمدند، به گونه‌ای بر اجتماع خود و آرای مردم تاثیر گذاشت که کتاب‌های انگشت‌شماری توسط سایر نویسندگان مدرن امریکایی موفق به این کار شدند. این داستان حماسه‌گونه درباره خانواده‌ای است که در دوران رکود مجبور به مهاجرت به کالیفرنیا می‌شوند، درست مثل قصه ضدِ برده‌داری هریت بیچر استو، به زبان‌های عدیده‌ای ترجمه شده و تعداد چاپ‌های بی‌شماری را تجربه کرده است. می‌توان گفت نمای 4 داستان منتشر شده در مجموعه «جنایت» که منتشر شده‌اند نیز درونمایه‌ای شبیه به آثار مردم‌گرای نویسنده دارند. داستان‌هایی که وجوه پنهان زندگی فرودستان امریکایی را با نگاهی شفاف ارایه می‌دهند. اشتاین‌بک در این داستان‌ها، بازهم همان نویسنده‌ ساده‌نویس و پرطرفدار است که آثارش در عین سادگی دارای شگفتی‌هایی از قدرت خلق آثار ادبی‌ هستند. مجموعه فوق را مهرداد وثوقی ترجمه‌ کرده‌است.

 

منبع اعتماد

كساني كه آثاري بزرگ چون «خوشه‌هاي‌ خشم» يا «موش‌ها و آدم‌ها» را خوانده‌اند، بدون شك با جهاني از روايت ‌داستاني ‌مواجه شده‌اند كه هيچ‌گاه رنگ ‌كهنگي به خود نمي‌گيرد.