نمایش «راپورت‌های شبانه دکتر مصدق» به نویسندگی و کارگردانی اصغر خلیلی از ۲۰ تیرماه ساعت ۱۸ به مدت ۱۰۰ دقیقه در تالار وحدت به صحنه می‌رود.

کارگردان نمایش «راپورت‌های شبانه دکتر مصدق»: به زندگی دکتر مصدق نگاه حقیقت‌گرایانه‌ داشته‌ام

کارگردان «راپورت های شبانه دکتر مصدق» با اشاره به اینکه این نمایش کودتای ۲۸ مرداد را از زاویه دید رسانه ها و افکار عمومی به تصویر می کشد، عنوان کرد در این نمایش قضاوت با مخاطبان است.

به گزارش هفت هنر، اصغر خلیلی نویسنده و کارگردان «راپورت های شبانه دکتر مصدق» درباره اجرای این اثر نمایشی گفت: نمایش «راپورت های شبانه دکتر مصدق» از ۲۰ تیرماه اجرای خود را در تالار وحدت آغاز می کند. نگارش این نمایشنامه دوسال به طول انجامیده است و در طول این مدت من تحقیقات و مطالعات بسیاری روی زندگی دکتر مصدق انجام داده ام.

وی درباره چگونگی نگاه به زندگی و فعالیت های دکتر مصدق در این نمایش بیان کرد: در حقیقت ساختاری که در پیرنگ نمایشنامه جاری است همان زندگینامه دکتر مصدق از بعد از ملی شدن صنعت نفت تا مرگ وی را در بر می گیرد اما زاویه دید من به زندگی مصدق به شکل نمایش صرف بیوگرافی وی نیست بلکه بیشتر عوامل رخ دادن کودتای ۲۸ مرداد و مرگ مصدق را از زاویه دید رسانه ها و افکار عمومی مورد بررسی قرار داده ام.

کارگردان «اولیور توئیست» یادآور شد: برای رساندن این مفهوم همه روزنامه ها، رسانه ها و رادیو و تلویزیون آن دوران را مورد توجه قرار دادم و نکته دیگر اینکه طراح های این اتفاق رسانه ای نیز مورد توجه قرار گرفته اند. برای نگارش نمایشنامه و رسیدن به این لحظات نمایشی مطالعات زیادی داشتم و نظر موافقات و مخالفان مصدق، مطالعه مستندات و گفتگوهایی که با وی صورت گرفته را بررسی کردم و همچنین با افرادی که با واسطه و بی واسطه با دکتر مصدق در ارتباط بودند نیز ملاقات داشته ام.

خلیلی در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه در نگارش متن نسبت به رفتارها و اقدامات دکتر مصدق نگاه جانبدارانه داشته است، گفت: در این اثر نمایشی به زندگی و فعالیت های دکتر مصدق نگاه حقیقت گرایانه ای داشته ام به این ترتیب که برای نگارش متن ابتدا حقیقت موضوع را مورد کنکاش قرار دادم تا به نتیجه درست برسم و قضاوت را به تماشاگر واگذار کنم تا مخاطب برداشت سوم از این اتفاقات را انجام دهد. بنابراین به زندگی و فعالیت های دکتر مصدق نگاه جانبدارانه نداشته ام.

وی در پایان صحبت هایش اضافه کرد: زمانی که نمایشی متاثر از زندگی یک شخصیت شناخته شده است تماشاگر با پیش زمینه قبلی به دیدن نمایش می آید. من نیز معتقدم مخاطب باید اطلاعاتش را از جهان نمایش به دست بیاورد بنابراین مکان های و لوکیشن های نمایش به صورتی انتخاب شده که واقعی باشند و واقعا وقایعی که مطرح می شوند در همان مکان ها رخ داده باشند اما دیزالوهایی در طراحی و نورپردازی و صحنه پردازی نمایش نیز صورت رفته که در عین آشنا بودن مکان ها مخاطب با فضای تازه ای روبرو شود که ترجیح می دهم تماشاگران با دیدن اثر با فضاسازی متفاوت نمایش روبرو شوند و زیاد توضیحی در این باره ندهم.

فرهاد آئیش، ایرج راد، خسرو احمدی، رضا بهبودی، رویا میرعلمی، نرگس محمدی، علیرضا آرا، علی نیکزاد، پیمان شیخی، منوچهر علیپور، خسرو امیری، علیرضا زمانی‌نسب، حمیدرضا کاظمی‌پور، نگین ابدالی، یزدان منصوری و تعداد دیگری از هنرمندان تئاتر بازیگران «راپورت های شبانه دکتر مصدق» هستند.

همچنین اصغر خلیلی طراح‌ صحنه، پیمان شیخی مدیر اجرایی، محمدرضا منصوری آواز و موسیقی، مهراد نوبخت‌پور تنظیم‌کننده قطعات موسیقی، الهام شعبانی طراح لباس، ماریا حاجیها طراح گریم، متین سلیمی پژوهش سیاسی، حیدر رضایی دستیار کارگردان و برنامه‌ریز، شیوا دیناروند دستیار دوم کارگردان، مهدی آشنا عکاس، مهرانگیز قهرمانی مدیر روابط عمومی، مریم سلیمی روابط بین الملل، یحیی پاکدل گرافیک، سینا پاکدل تصویربرداری، علیرضا شمدانی مدیر تولید دیگر عوامل اجرایی این نمایش‌اند.

نمایش «راپورت‌های شبانه دکتر مصدق» به نویسندگی و کارگردانی اصغر خلیلی از ۲۰ تیرماه ساعت ۱۸ به مدت ۱۰۰ دقیقه در تالار وحدت به صحنه می‌رود.

نمایش «راپورت‌های شبانه دکتر مصدق» به نویسندگی و کارگردانی اصغر خلیلی از ۲۰ تیرماه ساعت ۱۸ به مدت ۱۰۰ دقیقه در تالار وحدت به صحنه می‌رود.