فراخوان بیست‌ و چهارمین جایزه جهانی كتاب سال جمهوری اسلامی ایران در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی منتشر شد.

فراخوان بیست و چهارمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران منتشر شد

فراخوان بیست‌ و چهارمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی منتشر شد.
 به گزارش هفت هنر،  دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با هدف شناسایی و معرفی کتاب‌های ارزشمند در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی، در سه بخش تألیف، ترجمه و تصحیح که نخستین‌بار طی سال قبل میلادی (2015) به زبان‌های گوناگون در کشورهای مختلف (جز ایران) چاپ شده است، بیست‌ و‌ چهارمین دوره جایزه جهانی کتاب سال را برگزار می‌کند.

موضوع‌ها و ویژگی‌های کتاب‌های برگزیده

1- هر یک از دو موضوع اصلی مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی شامل چند شاخه است که عبارتند از:

الف – مطالعات اسلامی: کلیات/ معارف اسلامی/ تاریخ اسلام/ رجال/ اخلاق/ علوم قرآنی/ حدیث/ ترجمه متون اسلامی/ قرآن‌پژوهی و تفسیر/ فقه و حقوق اسلامی/ علم کلام/ فلسفه، تصوف و عرفان/ تاریخ علم در اسلام/ فرهنگ و تمدن اسلامی/ اقتصاد اسلامی/ هنر و معماری اسلامی/ مطالعات اسلام معاصر و غیره.

ب – مطالعات ایرانی: کلیات/ زبان و زبانشناسی ایرانی/ مردم‌شناسی/ تاریخ علم در ایران/ شعر و ادب فارسی/ تاریخ ایران/ هنر و معماری ایرانی/ تاریخ و تمدن ایران باستان/ ترجمه آثار اندیشمندان ایرانی و غیره.

2- کتاب برگزیده باید واجد ویژگی‌های زیر باشد:

الف) برخوردار از ابتکار و خلاقیت در ارائه بینش اسلامی و تحقیقات و مطالعات ایرانی باشد.

ب) محتوای کتاب دارای ارزش فرهنگی بسیار درخور توجه و منطبق با معیارهای تحقیقی و مأخوذ از منابع معتبر و مستند باشد.

ج) در کتب ترجمه شده، معیارهای اساسی ترجمه به نحو مطلوب رعایت شده باشد.

د) در کتب تصحیح‌ شده، آداب و قواعد تصحیح انتقادی متون به همراه توضیحات و حواشی لازم رعایت، و نسخ بدل به حد کافی ارائه شده باشد.

هـ) از نظر تناسب حجم کتاب با محتوا، فصل‌بندی موضوع‌ها، رعایت هماهنگی فصول و یکدستی مطالب، ذکر فهارس فنی، ویراستاری، آرایه کتاب و نداشتن اغلاط چاپی از کیفیت مطلوب برخوردار باشد.

از تمام ناشران، پدیدآورندگان و صاحبنظران دعوت می‌شود یک نسخه از کتاب‌های مورد نظرخود را برای شرکت در این دوره از جایزه جهانی کتاب سال، تا پایان مهر‌ماه 1395 به نشانی زیر ارسال کنند.

تهران، میدان هفتم‌تیر، خیابان قائم‌مقام فراهانی، ابتدای خیابان فجر، ساختمان شماره7، طبقه پنجم، دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

در صورت در دسترس نبودن نسخه چاپی، متقاضیان می‌توانند نسخه پی دی اف کتاب‌های مد نظر خود را به نشانی اینترنتی bookaward@ketab.ir  ارسال کنند. شماره تماس برای کسب اطلاعات بیشتر 88861320 است.

فراخوان بیست‌ و چهارمین جایزه جهانی كتاب سال جمهوری اسلامی ایران در دو حوزه مطالعات اسلامی و مطالعات ایرانی منتشر شد.