بیش از یک ماه از معرفی عبدالعلی علی‌عسکری به عنوان رییس جدید صداوسیما می‌گذرد و او در این مدت طبق وعده‌ای که از قبل داده بود، با روسای هر سه قوا دیدار و گفت‌وگو داشته است.

صداوسیما در پی جبران اشتباهات گذشته

بیش از یک ماه از معرفی عبدالعلی علی‌عسکری به عنوان رییس جدید صداوسیما می‌گذرد و او در این مدت طبق وعده‌ای که از قبل داده بود، با روسای هر سه قوا دیدار و گفت‌وگو داشته است.

به گزارش هفت هنر، در دیدار رییس سازمان صداوسیما با روسای قوا که تمامی این دیدارها در خرداد ماه 95 اتفاق افتاد، بر تعامل بیشتر تاکید شد؛ رویکردی که در بدو ورود علی‌عسکری به صداوسیما به عنوان راهبردی اساسی برای حل مشکلات حال حاضر صداوسیما از جمله کمبود بودجه، بر اهمیت آن اشاره شد.

رییس جدید صداوسیما در اولین سخنرانی رسمی خود رسانه ملی را عضو غیرقابل انفکاک نظام اسلامی ایران دانست‌ و تعامل با قوای سه‌گانه نظام را از مسائل مهم پیش‌روی سازمان صداوسیما برشمرد.

او حمایت‌ از فعالیت‌های دولت، بیان پیشرفت‌های روزافزون،‌ پرهیز از سیاه‌نمایی،‌ پرهیز از شکاف و دو قطبی‌ شدن، دستیابی به شعار پیشرفت و مقاومت و کمک به قدرت نظام اسلامی ایران را از محورهای مورد تایید رسانه ملی در دوران ریاستش برشمرد.

علی‌عسکری در این زمینه گفته بود که امیدوار است با حمایت رییس‌جمهور، رییس قوه قضاییه و رییس مجلس، با اتکا به داشته‌ها و سرمایه‌های سازمان بتوانند در دوران جدید، «فصل نویی» را برای صداوسیما رقم بزنند.

«فصل نو برای صداوسیما»؛ عبارتی که نشان می‌داد مسوولان حال حاضر این رسانه، با پذیرش برخی اشتباهات دوران قبل، بر این باورند که رسانه ملی بیش از همه نیازمند تعامل است؛ تعامل با نهادها و البته منتقدان و حتی مخالفان.

نکته‌ای که از سوی علی اصغر پورمحمدی، معاون سیمای دیروز و مدیر شبکه سه این روزها در جلسه تودیع و معارفه رییس صداوسیما به صراحت بیان شد.

او در این جلسه که 28 اردیبهشت ماه برگزار شد، گفت که «حتی علی لاریجانی، رییس مجلس که از دوستان محمد سرافراز است، از مشکلات وی در دوران ریاست بر سازمان صداوسیما خبر نداشته است!»

پورمحمدی در بخش دیگری از سخنانش به رابطه دولت و صداوسیما در دوره ریاست محمد سرافراز اشاره کرد و در مراسم معارفه رییس صداوسیما به حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس‌جمهور برای شرکت در این مراسم خوش‌آمد گفت و او را از ردیف سوم صندلی‌های مراسم به ردیف اول دعوت کرد.

این مدیر قدیمی تلویزیون سپس با حالتی طنز در میان حضار مطرح کرد: همین موضوع که ایشان به صندلی ردیف اول دعوت شدند بر روی میزان بودجه ما تأثیر دارد؛ البته سردار شیرازی رییس دفتر نظامی فرمانده کل قوا هم اینجا حضور دارد ولی متأسفانه اصلا معلوم نیست که کجا هستند؛ بنابراین هماهنگی در کشور ما کار بسیار سختی است و آقای سرافراز در این شرایط نتوانست با دولت و مجلس تعامل کند اما گام‌های مهمی برداشت که امیدواریم آقای دکتر علی‌عسکری در این مسیر سخت و طولانی بتواند به موفقیت برسد.

حالا رییس جدید صداوسیما که می‌گوید عمق میدان رسانه ملی را به خوبی می‌شناسد با پرهیز از اشتبا‌ه‌های فردی که جایگزنش شده است، تلاش می‌کند چراغ صداوسیما به روی سران قوا را همچنان سبز نگه دارد و در این مسیر با سیاست به اصطلاح مردم‌داری، تمامی سلایق را راضی نگه دارد.

علی‌عسکری در اولین دیدار رسمی‌اش با یک مقام مسوول با رییس جمهور کشورمان دیدار داشت.

این دیدار هشتم خرداد ماه انجام شد و در جریان آن حسن روحانی اعلام کرد که تصمیم دولت کمک به صداوسیما در انجام صحیح وظایف بسیار مهم آن است، دولت استقلال سازمانی و حرفه‌ای صداوسیما را به رسمیت می‌شناسد اما درعین حال خواستار نظارت جدی سه قوه بر سازمان صداوسیماست .
رییس‌جمهور گفت که نمی‌پسندد صداوسیما روابط عمومی دولت باشد و یا مدح دستگاه‌های اجرایی را بگوید ولی باید مراقب باشیم امید مردم به یأس تبدیل نشود.

رییس سازمان صداوسیما نیز در این دیدار گفت: صداوسیما بنا بر نظر مقام معظم رهبری، حمایت از دولت‌ها را وظیفه سازمانی خود و تضعیف دولت‌ها را جفا به مردم می‌داند.

دیدار با رییس قوه قضاییه هم 18 خرداد ماه انجام شد و رییس صداوسیما پس از این دیدار با تاکید بر لزوم تعامل و حمایت بیشتر بین رسانه ملی و قوه قضاییه گفت که وظیفه و سیاست صداوسیما، همکاری تعامل و حمایت از قوای سه‌گانه برای دستیابی به اهدافشان است.

دیدار با رییس مجلس هم در دستور کار بعدی علی‌عسکری قرار گرفت. در این دیدار لاریجانی گفت که مجلس برای کمک به صداوسیما به منظور رفع تنگناهایی که با آن مواجه است اعلام آمادگی می کند. او از صداوسیما خواست به گونه‌ای عمل کند که همه اقشار جامعه مخاطب آن باشند.

علی‌عسکری هم تعامل و همکاری با نمایندگان مجلس را از جمله اولویت‌های رسانه ملی در حوزه مجلس دانست.

دیدار با یادگار امام (ره) دو روز قبل از سالگرد ارتحال بنیان‌گزار انقلاب اسلامی و حضور سید حسن خمینی در تلویزیون از اتفاقات متفاوتی بود که در دوره رییس جدید صداوسیما رخ داد.

رییس صداوسیما در روزهای گذشته همچنین به دیدار آیت‌الله جنتی، رییس مجلس خبرگان رهبری رفت و با وی دیدار داشت.

حضور در اولین جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای نظارت بر صداوسیما از دیگر دیدارهای رسمی علی‌عسکری در روزهای اخیر بود که در این دیدار رییس صداوسیما گزارشی را از اقدامات این سازمان در راستای ایجاد آرامش و انگیزه در بین کارکنان و همچنین برنامه‌های پیش‌رو جهت تحقق فرامین مقام معظم رهبری به سمع و نظر اعضای شورا رساند.

در این گزارش هم علی‌عسکری رسانه ملی را همکار و حامی سه‌ قوه برشمرد و توفیق سه قوه را توفیق رسانه ملی دانست.

بیش از یک ماه از معرفی عبدالعلی علی‌عسکری به عنوان رییس جدید صداوسیما می‌گذرد و او در این مدت طبق وعده‌ای که از قبل داده بود، با روسای هر سه قوا دیدار و گفت‌وگو داشته است.