در حالی‌که فعالان میراث فرهنگی استان فارس از حفر چاه عمیق در حریم درجه یک نقش رستم خبر می‌دهند، هیچیک از مسئولان میراث فرهنگی استان در این خصوص پاسخگو نیستند.

سایه بی‌تدبیری‌ها این بار روی نقش رستم افتاد/ حفر چاه عمیق در حریم این مکان تاریخی/ بعد از قشم حالا نوبت به شیراز رسید

درحالی‌که فعالان میراث فرهنگی استان فارس از حفر چاه عمیق در حریم درجه یک نقش رستم خبر می‌دهند، هیچیک از مسئولان میراث فرهنگی استان در این خصوص پاسخگو نیستند.

به گزارش تیتر هنر به نقل از ایلنا فعالان میراث فرهنگی استان فارس با ارسال تصاویری از حفر چاه عمیق در نزدیکی نقش رستم، در این خصوص ابراز نگرانی کردند و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند.

این تصاویر در روز ۱۶ فروردین ماه گرفته شده و نشان می‌دهد که چاهی عمیق در نزدیکی نقش رستم حفر شده است. این چاه روبه‌روی نقش رستم و در نزدیکی نرده‌های پارکینگ نقش رستم در حال حفر شدن است و بنابر تصاویر نقشه عرصه و حریم، چاه مذبور در حریم درجه یک و در فاصله‌ای کمتر از ۱۰۰ متر از نقش رستم قرار دارد.

لازم به یادآوری است که نقش رستم در حال حاضر با قرار گرفتن در مجموعه پرونده پارسه گام‌های خود را برای جهانی شدن برمی‌دارد و انجام چنین فعالیت‌هایی در حریم این مجموعه می‌تواند زنگ خطری برای جهانی شدن این مجموعه باشد.

بر اساس نقشه ضوابط عرصه و حریم محوطه تخت جمشید نقش رستم و شهر استخر می‌توان به این نتیجه رسید که حفاری‌های انجام شده در حریم درجه یک این اثر  قرار دارد. این در حالی است که در اولین بند از ضوابط حریم  درجه یک آمده است: در داخل محدوده خط – آبی رنگ منعکس شده بر روی نقشه که در اصل خود دارای ارزش تاریخی و واجد آثار فراوان زیرسطحی است احداث هرگونه ساختمان و تاسیسات، نصب دکل، درختکاری، دیوارکشی، حصارکشی، پی کنی، کند و کاو، تسطیح اراضی، هرگونه عملیات استخراج معادن سنگ شن و ماسه و خاک رس، دفن و رهاسازی زباله و نظایر آن ممنوع است.

 در حال حاضر این چاه در حریم درجه یک نقش رستم در حال حفاری است و باید از مسئولان این پایگاه و استان فارس پرسید چگونه چنین امری زیر گوش آنها اتفاق افتاده است. مصیب امیری (مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان فارس) در پاسخ به سوال ایلنا تنها به گفتن یک جمله بسنده کرد: ما مجوز حفر این چاه عمیق را در نقش رستم صادر نکرده‌ایم. در این خصوص با مدیر پایگاه صحبت کنید.

پیگیری‌های برای صحبت با مدیر پایگاه تخت جمشید و نقش رستم تاکنون به نتیجه نرسیده و کسی دراین خصوص پاسخگو نیست.

در حالی‌که فعالان میراث فرهنگی استان فارس از حفر چاه عمیق در حریم درجه یک نقش رستم خبر می‌دهند، هیچیک از مسئولان میراث فرهنگی استان در این خصوص پاسخگو نیستند.