روحانی در ضیافت افطاری با هنرمندان: موفقیت جهانی سینما و موسیقی افتخار ملی است

رییس‌جمهوری دولت یازدهم را پشتیبان و در کنار اصحاب فرهنگ و هنر دانست و تاکید کرد: هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر در خط مقدم معرفی ایران متمدن و فرهنگ دوست به جهان هستند و همه باید دست به دست هم برای ایرانی قدرتمند، توسعه‌یافته و پر افتخار تلاش کنیم.

به گزارش هفت هنر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی پنجشنبه شب و در ضیافت افطار با اهالی فرهنگ و هنر اظهار داشت: اگر می‌خواهیم در جهان امروز قدرتمان را برابر قدرت‌های دیگر به رخ بکشانیم، بخش بزرگی از این قدرت در حوزه فرهنگ و هنر است.

رییس‌جمهوری با تاکید بر نقش هنرمندان در مقابله با ایران‌هراسی و ارائه چهره واقعی ایران اسلامی به جهان گفت: برخی تلاش دارند جهان را از ایران و ایرانیان بترسانند و قدرت نرمی که می‌تواند با این توطئه مقابله کند و چهره واقعی ایران متمدن را به جهان ارائه نماید، بی‌تردید اصحاب فرهنگ و هنر هستند.

روحانی با اشاره به جایگاه ویژه ایران در طول تاریخ و به عنوان نخستین کشور منطقه که قانون، عدالتخانه و مجلس داشته و برای استقلال و آزادی انقلاب کرده است، گفت: این که موسیقی هنرمند ایرانی در سالن‌های بزرگ موسیقی جهان شنیده شود و این که فیلم‌های ایران در عرصه جهانی مطرح شوند، افتخاری برای ایران و ایرانی است و معلوم نیست چرا برخی از این موضوع خرسند نیستند. همه ما ایرانیان امروز اهداف، آرزوها و مشکلات مشترک داریم که برای تحقق اهداف و آرزوها و رفع مشکلات باید دست به دست هم دهیم.

رییس‌جمهوری بخش عمده‌ای از افتخارات ایران در طول تاریخ را دستاورد اصحاب فرهنگ و هنر و شاعران نامدار ایرانی برشمرد و گفت: امروز در شرایطی می‌توانیم با جهان تعامل درست داشته باشیم و از فرصت‌های منطقه‌ای و جهانی استفاده کنیم که با چهره قدرتمند و واقعی فرهنگی این مرز و بوم ظاهر شویم.

روحانی با بیان این که نمایندگان بزرگ ملت ایران در طول سالیان گذشته نشان دادند که مشکلات قابل حل و فصل است، گفت: ما می‌توانیم مشکلات پیچیده را در سطح جهانی حل و فصل کنیم و به دنیا بگوییم که ایران‌هراسی نابه‌جا بوده و تعامل با ایران به نفع منطقه وجهان است. هنرمندان می‌توانند بهترین یاور ملت در این مسیر باشند تا واقعیت‌های تمدنی این ملت را به جهانیان به خوبی معرفی کنند. پس باید این قدرت بزرگ نرم را پاس بداریم و از هنرمندانمان حمایت کنیم.

رییس‌جمهوری با بیان این که همه توان‌ها و قدرت‌ها در قدرت مجریه جمع نیست اما قدرت مجریه با همه توانی که در اختیار دارد پشتیبان اصحاب فرهنگ و هنر بوده و خواهد ماند، تصریح کرد: امروز مشکلاتی در این کشور داریم که تنها در کنار یکدیگر با وحدت و اتحاد بیشتر می‌توان این مشکلات را حل و فصل کرد.

روحانی با اشاره به این که اکنون جامعه ایران در زمینه اخلاق، وحدت، مهربانی، نزدیکی و فاصله گرفتن از افراط‌ها و خشونت‌ها نیازمند به فعالیت فرهنگی و هنری است، خاطرنشان کرد: امروز هنرمندان به خوبی می‌توانند آسیب‌های اجتماعی را کم کنند و جوان‌های ایرانی را در مسیر نجات کشور قرار بدهند.

رییس‌جمهوری با تأکید بر این که افتخار همه ما این است که ایرانی سربلند داشته باشیم و سربلندی ایران در سایه توسعه، اشتغال و تعامل با سایر کشورها امکان‌پذیر است، گفت: حتی پیشرفت فرهنگ و هنر هم در سایه تعامل با جهان بهتر امکان‌پذیر است. برای این که به اهدافمان برسیم، باید فاصله‌ها را کم کنیم.

روحانی افزود: اختلاف نظر و سلیقه در یک کشور 80 میلیونی با قومیت‌ها، افکار، ایده‌ها، احزاب و جناح‌های مختلف طبیعی است اما مهم این است که تلاش کنیم در برخورد با یکدیگر اعمال سلیقه نکنیم.

رییس‌جمهوری با تأکید بر این که قانون باید در کشور معیار باشد، افزود: اگر معیار قانون باشد و سلیقه‌ها در زندگی و کیفیت کار یکدیگر مداخله نکنند، آنگاه می‌توانیم هنر خلاق داشته باشیم.

روحانی با بیان این که هنر خلاق با آزادی و امنیت کامل امکان‌پذیر است، ادامه داد: با دست لرزان نمی‌توان نقاشی خوب و همچنین با دل ترسان نمی‌توان کار هنری بزرگ تحویل جامعه داد.

رییس‌جمهوری با تأکید بر این که امروز باید زمینه را برای فضای مناسب تبلور آثار هنری آماده بکنیم، اظهار داشت: همه تلاش دولت این است که این فضای مناسب را برای هنرمندان جامعه به وجود آورد و این دولت تنها به فکر سیاست خارجی یا اقتصاد نیست. دولت تدبیر و امید به فکر خواست مردم است که خواست مردم، تنها اقتصاد و سیاست نیست، بلکه هنر و فرهنگ هم هست.

روحانی با بیان این که نام، نشان و محبوبیت سیاستمداران کمتر در ذهن مردم می‌ماند، تصریح کرد: اما نام و محبوبیت اصحاب فرهنگ و هنر بیشتر در خاطره‌ها ماندگار می‌شود.

رییس‌جمهوری با اشاره به این که همه باید در کنار یکدیگر ملت بزرگ و پرآوازه ایران‌ را یاری و از مشکلات عبور کنیم، خاطرنشان کرد: تنگ‌نظری در هر جامعه‌ای وجود دارد اما نباید از تنگ‌نظران بهراسیم و باید به راه خود ادامه دهیم؛ چرا که ملت ما پشتیبان و طرفدار سعه صدر است.

مهدی فخیم‌زاده، کارگردان سینما نیز در این دیدار در سخنانی با بیان این که سینمای هر دوره آئینه تمام‌نمای جامعه آن دوره محسوب می‌شود، اظهار داشت: قبل از دوره دولت یازدهم وضع اقتصادی سینما به شدت آسیب‌ دیده بود و کسی حاضر به سرمایه‌گذاری در سینما نبود و در بدنه سینما نیز شاهد انشقاق و جدایی بودیم. ضمن این که بی‌قانونی و خودسری نیز در حوزه نمایش حکمفرما بود و می‌توان گفت که سینمای این دوران، قرابت کاملی با شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی آن دوران داشت.

این کارگردان سینما گفت: امروز آرامش، عقلانیت و همزیستی به سینما بازگشته و بحران تا حدود زیادی فروکش کرده است؛ همچنان که جامعه نیز با تلاش دولت تدبیر و امید به این سمت و سو سوق یافته است. سینماگران با همان مشکلاتی مواجه هستند که شما در سطح کلان با آن مواجه هستید.

او در ادامه مشکلات سینماگران در دوران بیکاری و از کار افتادگی و نیز توجه به پخش تبلیغات فیلم‌های سینمایی در رسانه‌ها را مورد اشاره قرار داده و از دولت درخواست کرد در این زمینه‌ها به سینماگران یاری رساند. فخیم‌زاده همچنین خواستار فراهم آوردن شرایط لازم برای صنعتی شناخته شدن سینما شد.

خانم طاهره ایبد، نویسنده کودک و نوجوان نیز با اشاره به لزوم توجه به حق و حقوق اجتماعی نویسندگان گفت: نگاه سلیقه‌ای و غیرمنطقی به شدت به کار نویسندگی لطمه زده و باعث کاسته شدن از انگیزه نویسندگان و نیز ضایع شدن حقوق مخاطبان می‌شود. معتقدم دولت تدبیر و امید، ویرانه‌ای را تحویل گرفته اما با انتخاب تیم قوی و کارشناسی توانسته است، وضع گذشته را تا حدود زیادی بهبود ببخشد.

او وضعیت نامناسب کتابخانه‌های عمومی و کتابخانه‌های مدارس را مورد اشاره قرار داد و گفت: کتاب‌های موجود در این کتابخانه‌ها، کتاب‌هایی نیست که بتواند مخاطب واقعی داشته باشد و لازم است مورد بازبینی قرار گیرد و امیدواریم دولت تدبیر و امید تدابیری بیندیشد تا خواسته‌های نویسندگان کشورمان در راستای ارتقای فرهنگ عمومی جامعه تحقق یابد.

فریدون شهبازیان از موسیقدانان کشور، با قدردانی از تلاش‌های دولت تدبیر و امید برای تداوم و پایداری ارکستر خواستار تاسیس سازمان موسیقی کشور و همچنین فرهنگستان موسیقی و تخصیص بودجه های لازم برای عرضه موسیقی اصیل ایرانی در عرصه‌های جهانی شد.

نسیم ادبی، بازیگر تئاتر نیز با بیان این که بالای 95 درصد هنرمندان در انتخابات ریاست جمهوری به دکتر روحانی رای دادند، خطاب به رییس‌جمهوری گفت: شما منتخب هنرمندان هستید و جامعه هنری زحمات دولت تدبیر و امید در زمینه‌های اقتصاد و سیاست خارجی و از جمله برجام را ستایش می‌کند که البته ضروری است توجه بیشتری نیز به فرهنگ و هنر شود.

او با قدردانی از تلاش‌های دولت تدبیر و امید برای توسعه تالارهای نمایشی در کشور خواستار حمایت‌های تبلیغاتی از هنر تئاتر در تلویزیون و همچنین افزایش بودجه کلی تئاتر شد. این بازیگر تئاتر ضرورت حمایت از جامعه بازیگران زن در کشور را خاطرنشان کرد و ادامه داد: مردم عاشق هنرمندان بوده و جامعه هنری نیز دلسوز، عاشق و وطن‌دوست هستند.