محمد رحمانیان گفت: نمایش «مجلس ضربت زدن» را در دهه سوم خرداد به صحنه می‌بریم.

رحمانیان از نمایش «مجلس ضربت زدن» بهرام بیضایی که تاکنون اجرای عمومی نشده می‌گوید: با رعایت امانتداری نسبت به متن اصلی نمایش را اجرا می‌کنیم

محمد رحمانیان گفت: نمایش «مجلس ضربت زدن» را در دهه سوم خرداد به صحنه می‌بریم.

به گزارش هفت هنر،‌ این نویسنده و کارگردان  بیان کرد: حدود یک ماهی است که در حال تمرین برای اجرای نمایش «مجلس ضربت زدن» هستیم، امیدوارم همان‌طور که تاکنون دیگر نمایشنامه‌های بهرام بیضایی را بدون تغییر در ایران کار کرده‌ایم،‌این اثر را هم طبق همان متنی که چاپ شده و در بازار وجود دارد اجرا کنیم.

رحمانیان با اشاره به اینکه زمان اجرای نمایش بعد از 20 خرداد خواهد بود،‌ افزود: بخشی از کارهایی که انجام می‌دهیم مربوط به آماده سازی دکور است که محسن شاه ابراهیمی مدیر هنری و طراح صحنه و لباس این نمایش دکور سنگینی را آماده می‌کند. برای نصب این دکور پنج روز وقت نیاز است و برای اینکه بازیگران در این دکور هماهنگ شوند هم سه روز زمان لازم داریم.

وی که قرار است نمایش خود را در سالن اصلی تئاترشهر اجرا کند، درباره چیدمان دکور سنگین نمایش و اینکه برای جلوگیری از بروز اتفاقاتی که زمان اجرای نمایش «ترور» رخ داد،‌ چه تمهیداتی درنظر گرفته شده است؟ پاسخ داد: در سالن اصلی تئاترشهر پیش از این دکورهای سنگینی نصب شده و مثلا آقای رفیعی در قبل از انقلاب، یا بهرام بیضایی و فرهاد آئیش برای برخی نمایش‌های خود دکورهای سنگینی در این سالن داشته‌اند،‌ اما آنچه در «ترور» رخ داد دلایل دیگری داشت. دکور نمایش «مجلس ضربت زدن» به جایی وصل نیست که سبب سقوط چیزی شود و با حرکت بازیگران حرکت می‌کند.

او در پایان تاکید کرد که نمایش «مجلس ضربت زدن» را با رعایت امانتداری نسبت به متن اصلی بتواند اجرا کند.

نمایش «مجلس ضربت زدن» نوشته بهرام بیضایی است که تاکنون اجرای عمومی نشده است. این نمایش با کارگردانی رحمانیان ماه رمضان در تالار اصلی تئاترشهر با بازی بازیگرانی همچون امیر جعفری، اشکان خطیبی، سینا رازانی، رضا مولایی،‌رامین ناصرنصیر و مهتاب نصیرپور به صحنه می‌رود.

رحمانیان پیش از این همین نمایشنامه را نمایشنامه‌خوانی کرده بود اما امسال آن را در قالب اجرای عمومی به صحنه می‌برد.

«مجلس ضربت زدن» که حدود 15 سال قبل توسط بهرام بیضایی نوشته شده، درباره شخصیت و ضربت خوردن امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) است که در کنار آن داستان دیگری هم با محوریت یک نمایشنامه‌نویس و گروهی تئاتری برای نگارش داستانی درباره حضرت امیرالمومنین (ع) شکل می‌گیرد.

از برخی دیگر از عوامل اجرایی این نمایش هم می‌توان به محسن شاه‌ابراهیمی (مدیر هنری)،‌ عبدالله اسکندری (طراح گریم)، اشکان خطیبی (مشاور کارگردان و مجری طرح)،‌ فردین خلعتبری (موسیقی) و مهدی ساکی (طراح حرکات رزمی) اشاره کرد.

همچنین بخشی از موسیقی این نمایش توسط فردین خلعتبری در استودیو ضبط می‌شود و بخشی دیگر آواها و صداهایی از سازهای بدوی است که از گوشه و کنار جهان جمع‌آوری شده و توسط مهدی ساکی و زیر نظر فردین خلعتبری به طور زنده اجرا می‌شود.

محمد رحمانیان گفت: نمایش «مجلس ضربت زدن» را در دهه سوم خرداد به صحنه می‌بریم.