سوسن تسلیمی، بازیگر باسابقه تئاتر و سینمای ایران که در دهه 60 از ایران مهاجرت کرد، از دلایل رفتنش از ایران گفت.

دلیل مهاجرت سوسن تسلیمی از ایران مشخص شد

سوسن تسلیمی، بازیگر باسابقه تئاتر و سینمای ایران که در دهه 60 از ایران مهاجرت کرد، در کتابی از دلایل رفتنش از ایران سخن می‌گوید.

به گزارش تیتر هنر، تسلیمی در کتاب «اسطوره مهر» که به ابعاد مختلف زندگی و فعالیت حرفه‌ایش می‌پردازد، درباره مهاجرتش از ایران چنین می‌نویسد:«‌ اصلا دلایل خصوصی در میان نبود. دلیلش همان مسائلی بود که کمی درباره‌اش صحبت کردم. کار تئاتر که دیگر نمی‌توانستم بکنم. اولا تئاتری نبود که کار کنم، ثانیا از بازی من در تئاتر ایراد گرفته شده بود و اجازه بازی در تئاتر را نداشتم. چند کارگردان تئاتر – حالا لزومی نمی‌بینم از آنها نام ببرم، چون این مصاحبه من است و اسم کسانی را ببرم که شاید دوست نداشته باشند- رفته بودند وزارت ارشاد و پیشنهاد کرده بودند که من در نمایش‌هایشان نقشی بازی کنم. اسم مرا خط زده بودند. گفته بودند:« خیر، این خانم نباید بازی کند. بروید فکر هنرپیشه دیگری باشید.» دلیلش را هم نگفتند. بعد هم که من شروع کردم به کار فیلم،‌مشکلات وجود داشت. گفتم، تا وقتی در ایران بودم سه فیلمی که با بیضائی کار کرده بودم توقیف بود. وقتی بیضائی می‌خواست شاید وقتی دیگر را بسازد، فهرست بازیگرها را می‌برند وزارت ارشاد،‌ امور سینمایی می‌گوید:« بازیگرها مشکلی ندارند ولی این بازیگر نباید باشد.»

در بخش دیگری از کتاب دلیل مهاجرت تسلیمی از نگاه بهرام بیضائی اینگونه نوشته می‌شود:« زمانی که من اسامی بازیگرانم را به ارشاد دادم، با بازی سوسن تسلیمی مخالفت شد. سوسن ده دقیقه بعد از شنیدن خبر تمام تنش کهیر زد. نمی‌دانم چطور دستگاه دولتی به خودش اجازه می‌دهد که به یک آدم فرهنگی اجازه فعالیت بدهد یا ندهد. یادم می‌آید همان شب یکی از آدم‌های فرهنگی خیلی مهم این کشور که دوست خیلی نزدیک من وسوسن بود، پرسید که چرا سوسن پکر است. وقتی من علت را توضیح دادم، گفت:« این مهم نیست. سینما که قائم به سوسن نیست، برو و به یکی دیگر بساز.» این ضربه از ضربه ارشاد برای سوسن بدتر بود. سوسن به قدری بهم ریخت که به نوعی بیمار شد.»

بیضائی چنین ادامه می‌دهد:«‌ البته من هم گفتم کسی حق ندارد برای من تعیین تکلیف کند که کی توی فیلم من بازی کند و کی بازی نکند و گفتم فیلم را نمی‌سازم. پنج، شش ماه بعد با بازی سوسن موافقت کردند. اما این سوسن دیگر آن سوسن نبود. این سوسن، سوسنی بود که داشت خانه‌اش را می‌فروخت، اثاث‌اش را می‌فروخت،‌ با قاچاقچی آدم صحبت می‌کرد.»

سوسن تسلیمی، بازیگر باسابقه تئاتر و سینمای ایران که در دهه 60 از ایران مهاجرت کرد، از دلایل رفتنش از ایران گفت.

  1. يعقوب
    ۱۲ مرداد ۱۳۹۹

    ماایرانیها اگربه عرش اسمان وتاثریا هم برسیم باز هم بی فرهنگیم وبس،من ازطرف ۸۳میلیون ایرانی خجالت میکشم بابت این بی فرهنگی.

  2. مهران نادر
    ۱۶ دی ۱۳۹۹

    درود ویژه خدمت بانو سوسن و بهرام خان بیضایی.نتیجه طرد شدن و فراری دادن ستاره ها و نخبه هوایی چون سوسن تسلیمی میشود سر بر آوردن بازیگران زنی که از تمام مولفه های بازیگری و هنر سینما فقط چهره و رابطه اش را داشته اند .