اسماعيل فصيح از آن جمله نويسندگاني‌است كه در جذب مخاطب عام و خاص موفق بود و اولين نويسنده ايراني است كه زندگي طبقه متوسط را وارد رمان فارسي كرد.

درباره جهان نویسندگی اسماعیل فصیح/ نویسنده‌ای برای عام و خاص

اسماعیل فصیح از آن جمله نویسندگانی‌است که در جذب مخاطب عام و خاص موفق بود و اولین نویسنده ایرانی است که زندگی طبقه متوسط را وارد رمان فارسی کرد همچنین اولین نویسنده‌ای بود که در یکی از رمان‌های خود به نام «زمستان 62» به جنگ ایران و عراق پرداخت. فصیح نویسنده‌ای است که جهان ذهنی رنگارنگی دارد به گونه‌ای که درمیان آثار او می‌توان به گرایش‌های گوناگونی از نگاه ویژه به جامعه را مشاهده کرد. فصیح بارها گفته که از مخاطب اندک گریزان است و دوست دارد کتاب‌هایش ازسوی طیف‌های مختلف خوانده شود و مورد نقد و تحلیل قرار گیرد. نکته جالب توجه در آثار اسماعیل فصیح این است که حتی نوجوانانی که تازه قصد دنبال کردن ادبیات جدی دارند را هم جذب کرده است. شیوه فکری و جهان نویسندگی فصیح‌، ریشه در تاثیر از بزرگانی مانند بزرگ علوی، جمال زاده، احمد محمود و صادق چوبک و… است. یعنی اینکه فصیح با تمام آشنایی‌اش با ادبیات جهان و حضور طولانی دردیگر کشورها، بازهم خود را تافته‌جدا بافته نمی‌دانسته و تلاشش بر این بوده که نیم‌نگاهی به اسلاف خود داشته باشد. خالق کارهای خوبی چون«شراب خام»، «درد سیاوش»، «ثریا در اغما» و «داستان جاوید» در هیچ‌کدام ازکارهایش صرفا به نوشتن برای نوشتن تمایل نداشته و حضور موثرش درکنار مردم و خوانندگان زیادش موید این حضور موثر در ادبیات است. همان‌گونه که بارها گفته شده، سبک ساده و طنزآلود اسماعیل فصیح سبب شده که آثاری گیرا، پرکشش و عموما پرمخاطب خلق کند.

از سوی دیگر باید گفت که فصیح از نخستین نویسندگان ایرانی است که طبقه‌ متوسط شهری و مناسبات این طبقه را وارد رمان فارسی کرد. فصیح درجایی گفته است که بسیاری از داستان‌هایش در ارتباط مستقیم با تجربیات زندگی شخصی اوست.یعنی شیوه‌ای از نوشتن که ریشه در مناسبات خودزندگی نگاری در قالب داستان دارد. شیوه‌ای که بعدها از سوی دیگر نویسندگان مورد استقبال قرار گرفت.برای کسانی که قرار است تازه در ردیف خوانندگان آثار این نویسنده قرار گیرند یادآوری می‌شود که آثار دیگری از این نویسنده با نام‌های «فرار فروهر»، «باده کهن»، «اسیر زمان»، «پناه بر حافظ»، «کشته‌ عشق»، «طشت خون»، «بازگشت به درخونگاه»، «کمدی تراژدی پارس»، «لاله برافروخت»، «نامه‌ای به دنیا»، «در انتظار» ،«گردابی چنین حایل» و مجموعه داستان‌های «دیدار در هند»، «عقد و داستان‌های دیگر» و «نمادهای مشوش» نیز منتشر
شده که خواندن هرکدام‌شان می‌تواند پلی به شناخت جهان داستانی این نویسنده باشد. برای شناخت بیشتر این نویسنده باید گفت که او در محله‌ درخونگاه تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران ابتدایی و متوسطه در دبستان عنصری و دبیرستان رهنما، به امریکا رفت و لیسانس شیمی و لیسانس ادبیات انگلیسی گرفت.

 

منبع اعتماد

اسماعيل فصيح از آن جمله نويسندگاني‌است كه در جذب مخاطب عام و خاص موفق بود و اولين نويسنده ايراني است كه زندگي طبقه متوسط را وارد رمان فارسي كرد.