امسال علاوه بر بخش‌هایی که در گذشته در جدول جشنواره حضور داشتند، بخش رادیو‌تئاتر و ماکت‌صحنه را به فراخوان جشنواره اضافه کردیم.

دبیر بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی: استقبال دانشجویان از فراخوان جشنواره بسیار بالاتر از تصور ما بود

امسال علاوه بر بخش‌هایی که در گذشته در جدول جشنواره حضور داشتند، بخش رادیو‌تئاتر و ماکت‌صحنه را به فراخوان جشنواره اضافه کردیم.
به گزارش تیتر هنر،‌ مجتبی جدی دبیر بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، در خصوص فراخوان این دوره از جشنواره و استقبال دانشجویان گفت: بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی برخلاف پیش بینی برخی از دوستان ما با استقبال خوبی از سوی شرکت کنندگان روبه رو شد و حدود ۸۰۰ اثر در بخش های مختلف ثبت نام کرده اند که پیش بینی می‌شود با توجه به اینکه هنوز فرصت ثبت‌نام در بعضی بخش ها وجود دارد  تعداد شرکت کنندگان در این دوره نسبت به سال های گذشته بیشتر باشد.
جدی درخصوص شیوع بیماری کرونا و آسیب آن به جشنواره‌ها گفت: انگیزه شرکت‌کنندگان در این دوره از جشنواره بیشتر شده و تعداد ثبت‌نامی‌های جشنواره رقمی قابل توجه است. جدی در ادامه گفت، تصور می‌کردیم که تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال‌های گذشته ریزش داشته باشد اما علاوه بر اینکه این اتفاق رخ نداد، تعداد شرکت‌کنندگان بیشتر هم شد.
دبیر این دوره از جشنواره تئاتر دانشگاهی در خصوص بخش‌های جشنواره بیان کرد: امسال علاوه بر بخش‌هایی که در گذشته در جدول جشنواره حضور داشتند، بخش رادیو‌تئاتر و ماکت‌صحنه را به فراخوان جشنواره اضافه کردیم.
وی درخصوص بخش بین‌الملل جشنواره گفت: فعلا در حال رایزنی هستیم تا چند اثر خوب و چند تن از اساتید خوب را برای بحث آموزش جشنواره دعوت کنیم. رابط‌های ما در کشورهای فرانسه، آلمان و دیگر کشورهای فرانسوی زبان در حال مذاکره و بررسی رزومه با این گروه‌ها هستند.
او ادامه داد: اگر بتوانیم کارهای خوب و با کیفیتی را در بخش بین‌الملل داشته باشیم قطعا به دانشجویان ما کمک شایانی خواهد کرد، ولی اگر این آثار سطحی پایین‌تر از کارهای ایرانی داشته باشند، نه تنها کمکی به ما نخواهد کرد بلکه از لحاظ مالی و هزینه‌های انسانی به ما آسیب خواهد زد، بنابراین در بخش بین الملل قبل از انتخاب، حتما ارزیابی و فیلم‌های آثار قبلی آنها مشاهده می‌شود و اگر دارای کیفیت مورد نظر باشند از آنها برای شرکت در جشنواره دعوت خواهد شد.
جدی با اشاره به اینکه در دوسال گذشته تلاش شده تا یک تیم داوری جوان در جشنواره حضور داشته باشند، گفت: در دو دوره قبلی این اتفاق افتاد و داوران از جنس تئاتر دانشگاهی و برگزیده‌های ادوار قبل بودند، امیدواریم امسال هم بتوانیم همین روند را ادامه دهیم و از حضور جوان‌ترها برای داوری استفاده کنیم.
جدی درخصوص حضور تماشاگران در سالن ها بیان کرد: سالن‌های تئاتر از اول تیرماه اجراهای خود را آغاز می‌کنند و به روال قبل بر‌می‌گردند و  فکر می‌کنم با توجه به تعطیلی چند ماهه و بهبود نسبی  اوضاع تا زمان شروع جشنواره تئاتر دانشگاهی،  استقبال خوبی از اجراهای دانشجوئی در ایام جشنواره صورت گیرد.

امسال علاوه بر بخش‌هایی که در گذشته در جدول جشنواره حضور داشتند، بخش رادیو‌تئاتر و ماکت‌صحنه را به فراخوان جشنواره اضافه کردیم.