تمام پیش‌بینی‌های دردسرساز میثاقی در فوتبال برتر
تمام پیش‌بینی‌های دردسرساز میثاقی در فوتبال برتر
طرف دوم ماجرا که شاخک‌های بسیاری را در عرصه رسانه و ورزش حساس کرده، شائبه فضاسازی برنامه «فوتبال برتر» است.

صبح پنج شنبه‌ای که گذشت، شهاب‌الدین عزیزی خادم از ریاست فدراسیون فوتبال عزل شد. این اتفاق علاوه بر تغییر و تحولاتی که در حوزه فوتبال رقم زد، باعث شد انتقادات زیادی نیز راجع به محمدحسین میثاقی مجری برنامه تلویزیونی «فوتبال برتر» روانه شود که در برنامه ۳ روز قبل، پیش‌بینی کرده بود این اتفاق نخواهد افتاد. جالب آن که او ۳ هفته پیش هم درباره برگشت رأی ۳-۰ بازی‌های گل‌گهر در کمیته استیناف پیش‌بینی کرد و باز هم پیش‌بینی‌اش اشتباه از آب درآمد؛ اتفاقی که دستمایه انتقادات زیادی نسبت به میثاقی شد.
میثاقی چه گفت؟
میثاقی در برنامه ۲۵ بهمن که ویدئوی یک دقیقه‌ای آن در شبکه‌های اجتماعی وایرال شده، گفته بود: «…حالا باید بایستیم و ببینیم پنج شنبه در جلسه چه اتفاقی می‌افتد. اتفاقی هم که می‌افتد، من خدمت‌تان عرض می‌کنم. این دوستان می‌گویند امضاهای ما به حد نصاب رسیده و باید تغییر انجام شود. آن‌ها هم می‌گویند کی گفته؟ امضاها به حد نصاب نرسیده و تغییر را انجام نمی‌دهیم. می‌خواهید چه کار کنید؟ احتمالا اتفاقی که می‌افتد، این است. بعد می‌رویم جلوتر. این‌ها نامه می‌زنند به آن‌ها که دوست دارند و آن‌ها نامه می‌زنند به آن‌هایی که دوست دارند؛ از نهادهای مختلفی که وجود دارد. این داستان کش پیدا خواهد کرد. پیش‌بینی من از اتفاقات پنج شنبه [این است]». در مقابل، نه تنها این اتفاق نیفتاد و ماجرا کش پیدا نکرد، بلکه به سرعت و در جلسه‌ای کوتاه، عزل انجام و خبر آن منتشر شد! ماجرایی که محمدحسین میثاقی را به دردسر انداخت.
دردسرهای کم‌تجربگی
پیش‌بینی اشتباه میثاقی، از دو سو قابل بررسی است. اول این که میثاقی یک پیش‌بینی فوتبالی کرده و در این کار اشتباه کرده. خب پیش‌بینی کاری ریسکی است. کسی که پیش‌بینی انجام می‌دهد، طبعا باید به این فکر کند که ممکن است پیش‌بینی‌اش اشتباه از آب درآید و در آن صورت است که سوژه خواهد شد. اتفاقی که افتاد و آخر هفته گذشته، شبکه‌های اجتماعی پر شد از بازنشر این ویدیو با کلماتی مانند «نوستراداموس» و… . به همین علت است که کمتر پیش می‌آید چهره‌های شاخص در زمینه‌های تخصصی، دست به پیش‌بینی بزنند، مانند همین فوتبال که کمتر می‌بینیم کارشناسان باسابقه و قدیمی، به پیش‌بینی کردن علاقه‌ای نشان دهند. اما میثاقی مجری جوان و فعالی است و همین جوانی که به کم‌تجربگی او منجر شده، گاه کار دستش می‌دهد. زمانی در مقابل مهدی تاج رئس قبلی فدراسیون، برافروخته می‌شود و کنترل خود را از دست می‌دهد و زمانی با دو پیش‌بینی در فاصله زمانی کوتاه، این‌طور سوژه می‌شود. او حالا پس از آن که ۲ پیش‌بینی‌اش این‌طور اشتباه شد، احتمالا در آینده کمتر دست به پیش‌بینی بزند و محافظه‌کارانه‌تر رفتار کند، خاصیتی که مجریان باسابقه‌تر تلویزیون دارند.
شائبه‌های به‌وجودآمده
طرف دوم ماجرا که شاخک‌های بسیاری را در عرصه رسانه و ورزش حساس کرده، شائبه فضاسازی برنامه «فوتبال برتر» است. احتمالاً درباره حمایت‌های این برنامه و مجری آن، از گروه عزیزی خادم و حاکمان فدراسیون فوتبال در ماه‌های اخیر شنیده‌اید؛ حمایت‌هایی که به قدری واضح بود که واکنش بسیاری از هواداران عام فوتبال را هم برانگیخته بود. بسیاری در همین روزهای اخیر، به این نکته اشاره کرده‌اند که «فوتبال برتر» به عنوان مهم‌ترین برنامه تلویزیون و وارث برنامه «۹۰»، چطور می‌تواند از برابر مهم‌ترین مسئله کنونی فوتبال ایران که احتمال برکناری رئیس فدراسیون و رفتار او با منتقدانش به سادگی بگذرد و درباره آن آیتم یا گفت‌وگویی تدارک نبیند؟ اگرچه میثاقی در همین ویدئوی وایرال‌شده، می‌گوید به علت آن که شب عید (تولد امام علی(ع)) بوده، آیتم‌های برنامه را پخش نکرده‌اند، اما آیا این دلیل مناسبی است؟ آیا برنامه‌ای تخصصی که وظیفه‌اش پیگیری متن و حاشیه فوتبال ایران بوده، می‌تواند به بهانه شادی شب عید، به این مسئله نپردازد؟ اساساً مگر پیگیری اخبار مهم ورزش مورد علاقه میلیون‌ها نفر، در شب عید کار ناپسندی است؟ باید تا دوشنبه ۲ اسفند صبر کنیم و ببینیم محمدحسین میثاقی چطور موضوع را رفع و رجوع خواهد کرد.

  • منبع خبر : خراسان