نگاهی به تمام فیلم‌های توقیفی چند سال اخیر

هفت هنر؛ با خبر پروانه نمایش نگرفتن تازه‌ترین فیلم عبدالرضا کاهانی با نام «ارادتمند، نازنین، بهاره، تینا» دوباره نگاهها به سوی فیلم‌هایی که در چند سال اخیر هیچ‌گاه فرصت اکران عمومی پیدا نکرده‌اند، چرخیده است. معلوم نیست فیلم کاهانی به سرنوشت فیلم‌های دیگر دچار می‌شود یا خواهد توانست با اصلاحیه‌هایی که به آن وارد است به اکران دربیاید. در ادامه فیلم‌هایی که  در چند سال اخیر سرنوشت مشابهی داشته‌اند و به نوبت اکران نرسیده‌‌اند را مرور می‌کنیم.

عصبانی نیستم

کارگردان: رضا درمیشیان

سال تولید: ۱۳۹۲

داستان فیلم: «عصبانی نیستم!» داستان نوید، دانشجوی ستاره دار و اخراجی است که برای فراهم آوردن حداقل شرایط زندگی در رویارویی با بی اخلاقی‌های جامعه با خود تمرین می‌کند تا «عصبانی» نباشد و در تلاش است تا دختر مورد علاقه اش «ستاره» را از دست ندهد

دلایل توقیف: نسخه‌ای که در سی و دومین جشنواره فیلم فجر نمایش داده شد، با ۱۷ دقیقه سانسور و حذف پایان فیلم بوده است. گفته می‌شود گروه‌های افراطی تنها امکان نمایش فیلم را در صورت حذف بیش از ۳۰ دقیقه دیگر از فیلم اعلام کرده‌اند! این فیلم اشارات صریحی به ۸ سال دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد دارد و داستان دانشجویی اخراجی و ستاره دار است و به همین دلیل از سوی گروه‌های مخالف دولت یازدهم «فیلم حامی فتنه» لقب گرفته است.

 

خانه دختر

کارگردان: شهرام شاه‌حسینی

سال تولید:‌ 1393

داستان فیلم: این فیلم داستان دو دختر دانشجوست که به دنبال کشف راز مرگ هم دانشگاهی خود، درست در روز پیش از مراسم عروسی اش هستند. در همین بین مرتضی قصد دارد خانه کوچکشان را زیر قیمت بفروشد تا زودتر از محله و نگاه سنگین مردمانش فرار کند.

دلایل توقیف: فیلم با وجود داشتن پروانه نمایش اکران نشد. وزیر ارشاد درباره این فیلم گفت: این فیلم اشکالاتی داشت که منجر به توقیف آن شده و علی‌رغم اصلاحاتی که داده شده بود آن را برطرف نکردند.
من با توجه به اصلاحاتی که داده بودند در آخرین مرحله فیلم را دوباره دیدم اما اصلاحات انجام نشده بود به همین خاطر ما به عقیده گذشته خود پا برجا هستیم و نمی‌توانیم به راحتی اجازه اکران این فیلم را بدهیم.

 

خیابان آرام

کارگردان: کمال تبریزی

سال تولید: ۱۳۸۹

داستان فیلم: خیابان‌های آرام داستان خبرنگاری است که در یک روز کاری خود با حوادثی در سطح شهر روبه رو می‌شود.

دلایل توقیف: پرداخت طنزآمیز به اتفاقات سال 88 و مسائل سیاسی داخل ایران در یک کشور خارجی از مهم‌ترین مسائلی است که موجب شده است حساسیت‌ها برای اکران این فیلم زیاد باشد.

 

خانه پدری

سال تولید: ۱۳۸۹

داستان فیلم: این فیلم که قصه اتفاق‌های یک خانه قدیمی را از سال ۱۳۰۸ (اواخر دوره قاجار) تا ۱۳۷۹ روایت می‌کند با بازیگرانی همچون مهدی هاشمی، شهاب حسینی و مهران رجبی، ناصر هاشمی، مینا ساداتی، نازنین فراهانی و… در چند اپیزود ساخته شده و مسائل و مشکلات زنان ایران را در هفتاد سال اخیر به تصویر کشیده است. در این فیلم ناصر هاشمی (نقش جوانی) و مهدی هاشمی (نقش میانسالی) کاراکتر اصلی این فیلم را، که روایت زندگی‌اش از پانزده تا هشتاد سالگی به تصویر کشیده شده، بازی می‌کنند.

دلایل توقیف: فیلم درباره رخ دادن یک قتل در یک خانه قدیمی است که بعد از سال‌ها واقعیت یک فاجعه انسانی خودش را نشان می‌دهد. یکی از دلایلی که فیلم تا به امروز نتوانسته است رنگ پرده را ببیند صحنه‌های به شدت تلخ و دلهره‌آور فیلم است که حتی برخی کارشناسان شدت واقع‌گرایی آن را تا حدی توصیف می‌کنند که می‌تواند در روحیه مخاطب تاثیرات مخربی بگذارد. فیلم با اصلاحیات عریض و طویلی مواجه است که کارگردان آن حاضر به انجام آن نیست.

 

گزارش یک جشن

کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا

سال تولید: ۱۳۸۹

داستان فیلم: «گزارش یک جشن» از مسایل ملتهب جامعه سخن به میان می‌آورد و به مسئله جوانان به‌عنوان یکی از بحران‌های امروز جامعه می‌پردازد.

دلایل توقیف: فیلم به دلیل پرداختن به اتفاقات سال 1388 همچنان توقیف است.

 

زمهریر

کارگردان: علی روئین‌تن

سال تولید: ۱۳۸۸

داستان فیلم: این فیلم داستان دختر یکی از شهدای زمان جنگ ایران و عراق است که بعد از سال‌ها به وصیت پدرش به سراغ فرمانده و هم‌رزم وی می‌رود.

دلایل توقیف: مسئولان وقت سینمایی این فیلم را توهین به دفاع مقدس دانستند و از توقیفش خبر دادند.

 

خرس

کارگردان: خسرو معصومی

سال تولید: 1390

داستان فیلم: این فیلم داستان مرد رزمنده‌ای است که پس از سال‌ها اسارت در هنگام بازگشت به منزل با ازدواج همسرش روبه رو می‌شود.

دلایل توقیف: فیلم در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و مورد استقبال قرار گرفت. اما بعد از جشنواره در یک تصمیم تعجب‌برانگیز مجوز اکران خارجی فیلم صادر شد اما مجوز اکران داخلی صادر نشد. در فیلم خرس بازیگرانی همچون فر هاد اصلانی، پرویز پرستویی، مریلا زارعی حضور دارند.

 

آشغال‌های دوست داشتنی

کارگردان: محسن امیریوسفی

سال تولید: ۱۳۹۱

داستان فیلم: طبق اخبار غیررسمی داستان آشغال‌های دوست‌داشتنی در خانه یک پیرزن که با دختر میانسالش زندگی می‌کند، می‌گذرد. در یکی از روزهای بعد از انتخابات که تجمع مخالفان انتخابات و معترضان در خیابان‌های تهران برقرار است عده‌ای از تجمع‌کنندگان فراری از دست نیروهای امنیتی وارد خانه پیرزن می‌شوند و در آنجا مخفی می‌شوند. بعد از خروج از خانه متوجه علامتی بر روی درب خانه پیرزن می‌شوند و طبق شایعه‌های آن روزها به پیرزن خبر می‌دهند که آنها احتمالاً در روزهای آینده به خانه او مراجعه خواهند کرد و آن‌جا را می‌گردند پس به پیرزن هشدار می‌دهند که اگر در خانه‌اش چیز مشکوک و مسئله‌سازی دارد آن را از خانه خارج کند تا مشکلی برایش به وجود نیاید و داستان تازه از اینجا شروع می‌شود.

بر اتاق خانه پیرزن سه قاب عکس از سه مرد وجود دارد. مرد اول پسر پیرزن است که در جنگ ایران و عراق شهید شده است. قاب عکس دوم متعلق به برادر اوست که از اعضای سازمان مجاهدین بوده است که در جریان اتفاقات دهه شصت اعدام می‌شود و قاب عکس سوم هم متعلق به همسر پیرزن است که ظاهراً از طرفداران مصدق بوده است که در جریان کودتای ۲۸ مرداد برایش اتفاقی می‌افتد.

روند داستان به گفتگوی خیالی این سه نفر با پیرزن در جریان شبی می‌گذرد که او خیال می‌کند فردا به سراغش خواهند آمد.

دلایل توقیف: این فیلم که دربارهٔ حوادث بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ است از دولت محمود احمدی‌نژاد موفق به دریافت مجوز پخش نشد و از دولت حسن روحانی نیز نتوانست پروانه نمایش برای سی‌ودومین جشنوارهٔ فیلم فجر دریافت کند.

 

زادبوم

کارگردان: ابوالحسن داودی

سال تولید: ۱۳۸۷

داستان فیلم: داستان فیلم درباره ارتباط شخصیت اصلی با زادگاه، خانواده و هویت گمشده‌اش در شرایط اجتماعی است که فاصله بین انسان‌ها زیاد شده‌است. این طرح با الهام از پژوهشی علمی که نشان می‌دهد لاکپشت‌های جزایر ایران پس از ۳۰ سال مهاجرت دوباره به زادگاهشان بر می‌گردند، نوشته شده‌است.

دلایل توقیف: قرار بود این فیلم با اصلاحاتی اکران شود اما هنوز رنگ اکران به خود ندیده است.

 

در کنار این فیلم‌ها، فیلم‌های «دلم میخواد» بهمن فرمان‌آرا و «مادر قلب اتمی» علی احمدزاده هم هستند که قرار است با اعمال اصلاحاتی اکران شوند.