برپایی نمایشگاه کتاب مجازی در شرایط کنونی بسیار منطقی و عاقلانه است

مجید هادی با اشاره به این‌که برپایی نمایشگاه کتاب به شکل مجازی در شرایط حاضر امری بسیار منطقی و عاقلانه است، گفت: در آینده نیز ادامه فعالیت این نمایشگاه در کنار نمایشگاه فیزیکی، کمک شایانی به رشد صنعت نشر و همچنین دسترسی آسان‌تر مخاطبان به کتاب خواهد کرد.

مجید هادی؛ مدیر انتشارات پیام عدالت در گفت‌وگو با تیتر هنر بیان کرد: در شرایط حاضر با توجه به وضعیتی که در آن قرار گرفتیم، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران بهترین راه برای حفظ ارتباط بین ناشران وعلاقه‌مندان به کتاب است. در واقع در این شرایط، نمایشگاه کمک بزرگی به ناشران برای عرضه آثارشان و همچنین مخاطبان برای دسترسی آسان‌تر به کتاب است.

وی افزود: در هر صورت نمایشگاه فیزیکی با توجه به سابقه‌ای که دارد، همچنان جایگاه خود را در بین ناشران و مخاطبان حفظ خواهد کرد، اما برپایی نمایشگاه مجازی کتاب تهران هم ایده‌ خوبی است تا به این وسیله جریان توزیع کتاب همچنان ادامه پیدا کرده و ناشران بتوانند به این وسیله آثار خود را معرفی کنند.

این ناشر درباره ظرفیت نمایشگاه مجازی کتاب تهران برای ادامه فعالیت پس از ایام کرونا نیز گفت: قطعا نمایشگاه مجازی کتاب تهران قابلیت‌هایی دارد که این امکان را می‌دهد تا در آینده هم به فعالیت خود ادامه دهد و اگر این دو نمایشگاه یعنی دو نمایشگاه مجازی و فیزیکی بتوانند در آینده در راستای یکدیگر برگزار شوند، کمک بزرگی به صنعت نشر خواهد بود، در واقع نمایشگاه مجازی کتاب تهران می‌تواند چندین‌بار در طول سال و یا به‌صورت فصلی برگزار شود.

هادی تصریح کرد: در این صورت ناشران و یا علاقه‌مندانی که امکان حضور و دسترسی به یکی از نمایشگاه‌ها را ندارند، می‌توانند از قابلیت نمایشگاه دیگراستفاده کرده و با شرکت در آن نیازهای خود را چه در زمینه خرید و چه در زمینه فروش برطرف کنند.

وی در ادامه ترغیب ناشران به استفاده از فضای مجازی را از دیگر قابلیت‌های نمایشگاه مجازی کتاب تهران دانست و اظهار کرد: این نمایشگاه می‌تواند عامل و موتور محرکه‌ای باشد تا ناشرانی که هنوز در حوزه فضای مجازی وارد نشدند، برای ارائه و معرفی آثارشان از این ابزار نوین بهره بگیرند و از این طریق، حوزه فعالیت خودشان را نیز رشد دهند و به این واسطه از فعالیت به شکل سنتی درآیند.

مدیر انتشارات پیام عدالت، همچنین به نقش نمایشگاه مجازی کتاب تهران در جلوگیری از تخلفات در حوزه نشر اشاره کرد و افزود: در واقع چون حضور در نماشگاه مستلزم سازوکار خاصی است و برای حضور در نمایشگاه باید پروسه قانونی طی شده و مجوزها به‌صورت کامل ارائه شود و کتاب برای شرکت در نمایشگاه باید راه قانونی را طی کند، پس قاعدتا به این وسیله جلوی اقداماتی از جمله کپی‌برداری‌های غیرقانونی و تخلفات در حوزه نشر کتاب گرفته می‌شود و این از ویژگی‌های مهم نمایشگاه مجازی کتاب است.

مجید هادی در پایان با تأکید بر این‌که در مجموع به نظرم برپایی نمایشگاه مجازی کتاب تهران امری بسیار منطقی و عاقلانه است، گفت: نفس کار خوب است و قطعا هرچه پیش برویم، سازوکارهای آن هم پیشرفته‌تر شده و معایب هم رفع خواهد شد و ادامه فعالیت این نمایشگاه در کنار نمایشگاه فیزیکی کمک شایانی به رشد صنعت نشر و همچنین دسترسی آسان‌تر مخاطبان به کتاب خواهد کرد، چراکه با وجود همکاری شرکت پست مردم هم کتاب را قابل دسترس‌تر می‌بینند.