برای اولین بار یک زن رئیس جشنواره کن شد

آیریس نابلاک به عنوان نخستین زن ریاست جشنواره بین‌المللی فیلم کن را بر عهده گرفت.

به گزارش تیتر هنر، هیات‌مدیره جشنواره فیلم کن پس از بحث فراوان در نهایت آیریس نابلاک، ریس سابق وارنرمدیا در فرانسه و آلمان را به عنوان رئیس این جشنواره مهم سینمایی انتخاب کرد.

نابلاک جانشین پیر لسکور می‌شود که ژوئن ۲۰۲۰ برای سومین دوره انتخاب شد و قصد دارد پس از دوره آتی جشنواره کن، از سمت خود کناره‌گیری کند.

این مدیر اجرایی آلمانی‌الاصل که در پاریس زندگی می‌کند اما از حمایت ویژه چهره‌های برجسته در دولت فرانسه برخوردار بوده و براساس اعلام منابع خبری فرانسوی، روزلین باشلو، وزیر فرهنگ و دومینیک بوتونات، رئیس هیات ملی فیلم فرانسه از مهم‌ترین حامیان او برای تصدی این سمت بوده‌اند.

اگرچه ریاست بر جشنواره کن بیشتر از این‌ که نقشی عملیاتی باشد، یک منصب افتخاری است اما به مهارت‌های ویژه‌ای برای هدایت سیاست‌های داخلی جشنواره در کنار تیری فریمو، مدیر هنری جشنواره و تامین حامیان مالی جدید نیاز دارد. در حالی که تیری فرمو مسئولیت تمام تصمیمات خلاقانه و مذاکره با فیلمسازان بین‌المللی را همچنان عهده‌دار خواهد بود، حضور فردی چون آیرس نابلاک به عنوان رئیس که پیش‌تر از مدیران یک استودیو آمریکایی بوده، نقش مهمی در جذب فیلمسازان آمریکایی بیشتر برای نمایش فیلم‌هایشان در کن دارد.

 نابلاک نقش مهمی در آوردن فیلم «هنرمند» ساخته میشل آزاناویسوس به بخش رقابتی جشنواره کن در سال ۲۰۱۱ داشته، فیلمی که در ادامه موفق به کسب پنج جایزه اسکار شد. او امسال در کنار تیری فرمو یکی از اعضای کمیته اسکار سینمای فرانسه نیز بود.

پیش از پیر لسکور که از بنیانگذاران کانال پلاس فرانسه است، ژپل ژاکوب برای مدت ۱۳ سال ریاست جشنواره کن را بر عهده داشت.