آیین افتتاحیه نمایش «رگ» و رونمایی از نمایشنامه «جنوب از شمال غربی» شامگاه روز دوشنبه چهارم شهریور ماه با حضور تعدادی از هنرمندان، مدیران فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

ایوب آقاخانی در آیین افتتاحیه نمایش «رگ»: معنای دفاع مقدس در وجود سه مرزبانی که در سال 1320 جان خود را از دست دادند نهادینه شده است

آیین افتتاحیه نمایش «رگ» و رونمایی از نمایشنامه «جنوب از شمال غربی» شامگاه روز دوشنبه چهارم شهریور ماه با حضور تعدادی از هنرمندان، مدیران فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

به گزارش تیتر هنر، آیین افتتاحیه نمایش «رگ» و رونمایی از نمایشنامه «جنوب از شمال غربی» به نویسندگی و کارگردانی ایوب آقاخانی شامگاه روز دوشنبه چهارم شهریور ماه با حضور تعدادی از هنرمندان، مدیران فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

محمد رحمانیان نویسنده و کارگردان شناخته شده تئاتر کشورمان در ابتدای این مراسم که به رونمایی از نمایشنامه دوزبانه «جنوب از شمال غربی» اختصاص داشت، با ابراز خرسندی از انتشار این نمایشنامه گفت: وقتی سالها پیش نمایشنامه «جنوب از شمال غربی» در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه رفت من در ایران حضور نداشتم اما امروز بسیار خوشحالم که قبل از رونمایی رسمی این نمایشنامه، موفق به مطالعه آن شدم و باید بگویم این نمایشنامه مانند بسیاری از آثار ایوب آقاخانی نگاه های سیاسی و مغفول مانده ای را برای ما نشان می دهد که سعی کرده بخشی از تاریخ معاصر کشورمان را به مخاطب ارائه دهد و امروز ما در شرایطی از کتاب نمایشنامه رونمایی می کنیم که نمایش «رگ» هم تلاش کرده تا بخش دیگری از تاریخ معاصر کشورمان را پیش روی مخاطبان قرار دهد.

وی افزود: طبیعی است که ایوب آقاخانی در نگارش این نمایشنامه با مشکلات و خطاهای تاریخی متعددی مواجه شده، اما نهایت کوشش را انجام داده تا در این راه به خوبی قدم بردارد. او گاه از مصطفی چمران می گوید و گاه در نمایش «رگ» از مرز نشینان غریبی در خطه آذربایجان سخن می گوید. او نویسنده ای است که بدون جانبداری که هیچ نفعی برای هیچ جناحی ندارد حوادث اجتماعی تاریخ معاصر کشورمان را در قالب نمایشنامه اجرا می کند. به اعتقاد من نمایشنامه «جنوب از شمال غربی» یک تراژدی خانوادگی با ساختاری بسیار پیچیده است که داستان های موجود در آن یکدیگر را تکمیل می کند. کاری که او در نمایشنامه «زمین مقدس» نیز انجام داده بود و در این نمایشنامه چندگام جلوتر آمد. البته بزرگترین ایرادی که می توانم از آثار ایوب آقاخانی بگیرم کوتاه بودن آنهاست که بهتر است نسبت به این موضوع تمرکز بیشتری داشته باشد. نمایشنامه «جنوب از شمال غربی» به بحرانی ترین مسائل دهه 60 می پردازد  و من بسیار خوشحالم که ایوب آقاخانی درباره این مسائل می نویسد.

ایوب آقاخانی نویسنده و کارگردان نمایش «رگ» نیز ضمن قدردانی از حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاحیه نمایش «رگ» و رونمایی از نمایشنامه «جنوب از شمال غربی» اظهار کرد: ما اکنون در دورانی هستیم که شرایط بد اقتصادی موجب شده تا دولت از زیربار مسوولیت های فرهنگی خود عقب نشینی کند. اما من بر این باورم یکی از سنگرهای فرهنگی ما در این شرایط تئاتر است که قطعا ما هنرمندان تئاتر این عرصه را خالی نمی کنیم. ما بر این باوریم که تئاتر ساده به دست نمی آید. اتفاقا به همین جهت است که از برخی منتقدان می خواهم قبل از اینکه با شمشیر آخته به نقد بپردازند، به عرق ریزان هنرمندان این عرصه روی صحنه نیز فکر کنند .

وی با قدردانی از حضور محمد رحمانیان در این مراسم توضیح داد: از زمانی که نوجوانی بیش نبودم همواره آثار نویسنده ای را مطالعه می کردم  که در تلویزیون از او ماندگارترین تله تئاترها را می دیدم . نام این نویسنده محمد رحمانیان بود و امروز چقدر خوشحالم که از او نه نمره 20 بلکه نمره قبولی 10 را دریافت می کنم. من با قامت کوتاه خودم در پیش کسی موهایش با قلمش سپید شده تا ابد احترام می گذارم و از ممنونم که در این مراسم حضور پیدا کرده است.

نویسنده و کارگردان نمایش «رگ» در بخش دیگری از این مراسم گفت: من از دو سال قبل که نگارش نمایشنامه «رگ» کلید خورد، موفق به نگارش و اجرای سه گانه ای درباره شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی به روح این بزرگواران پیشکش کرده بودم که مهندس مهدی شفیعی ( مدیرکل وقت مرکز هنرهای نمایشی) به من گفت: «حالا که قِلق نگارش این آثار ارزشمند را پیدا کردی، چهارمی را هم بنویس» اما من به دلیل اینکه در مطبوعات و خبرگزاری ها بارها اعلام کرده بودم که فقط این سه گانه را می نویسم  بنابراین نمی خواستم حرفم را عوض کنم و به او گفتم حرفم یکی است و عهدم را عوض نمی کنم. این عهد و پیمان ادامه داشت تا اینکه به منطقه جلفا سفر کردم و دوستانم من را به سر مزار سه مرزبانی که در سال 1320 برای حفظ میهن جان خود را از دست داده بودند، بردند. آنجا با شنیدن تک جمله ای درباره این سه نفر بود که حالم منقلب شد و به من الین انگیزه را داد تا به آقای شفیعی دوباره زنگ بزنم و به او بگویم:«آیا دوست دارید من از این کارها بنویسم؟» آقای شفیعی درجوابم گفت:«بله». من به او گفتم:«اکنون در جایی هستم که معنای دفاع مقدس در آن نهادینه شده است و اگر دوست دارید از این ایده و طرح من حمایت کنید» .آقای شفیعی هم چون مدیر فهمیده، جسور و  باشعوری بود بلافاصله به من پاسخ مثبت داد. اتفاقا درست به همین دلیل هم بود که عمرش در این مدیریت کفاف نداد و رفت.

آقاخانی ضمن قدردانی از شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی و سعید اسدی مدیر مجموعه تئاتر شهر برای فراهم اوردن امکانات اجرای عمومی نمایش «رگ» در تالار چهارسو بیان کرد: قطعا در راه نگارش نمایشنامه «رگ» دو یار نازنین به نام فرهاد امینی و همسرش ویدا دانشمند در کنارم بودند که اگر این حضور نبود شاید ما امروز را تجربه نمی کردیم. به هر حال شیوه نگارش متن چنین بود که باید به یک سرازیری می رسید تا ما آن را به نتیجه برسانیم و امروز بسیار خوشحالم که در کنار شما هنرمندان و مخاطبان ارجمند شاهد به صحنه رفتن نمایش در تالار چهارسو هستیم.

براساس این گزارش شیرین یزدان بخش بازیگر سینما، بهار ارجمند بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، مهدی شفیعی مدیرکل سابق هنرهای نمایشی و مدیرمسئول روزنامه ایران، مهدی افضلی مدیر موسسه توسعه هنرهای معاصر، ارمغان بهداروند پژوهشگر تئاتر و مدیرعامل سابق انجمن هنرهای نمایشی ایران و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مهمانان ویژه مراسم بودند.

برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار تئاتر شهر به سایت این مجموعه به آدرس www.teatreshahr.com و کانال تلگرام Tehran_city_theater@ مراجعه کنید.

آیین افتتاحیه نمایش «رگ» و رونمایی از نمایشنامه «جنوب از شمال غربی» شامگاه روز دوشنبه چهارم شهریور ماه با حضور تعدادی از هنرمندان، مدیران فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.