«ایشی‌گورو» به دنبال جایزه «بوکر» ۲۰۲۱
«ایشی‌گورو» به دنبال جایزه «بوکر» ۲۰۲۱
فهرست نامزدهای اولیه جایزه ادبی «بوکر»، یکی از معتبرترین جوایز ادبی جهان درحالی اعلام شد که نام «کازوئو ایشی‌گورو» نیز در این فهرست به چشم می‌خورد.

فهرست نامزدهای اولیه جایزه ادبی «بوکر»، یکی از معتبرترین جوایز ادبی جهان درحالی اعلام شد که نام «کازوئو ایشی‌گورو» نیز در این فهرست به چشم می‌خورد.

 به گزارش تیتر هنر و به نقل از نیویورک‌تایمز، فهرست نامزدهای اولیه «بوکر» سال ۲۰۲۱ روز سه‌شنبه اعلام شد و نام «کازوئو ایشی‌گورو»، «ریچل کاسک» و «ریچارد پاورز» نیز در بین فهرست ۱۳ نفره این جایزه قرار گرفت.

«ایشی‌گورو» در سال ۱۹۸۹ برای کتاب «بازمانده روز» برنده جایزه بوکر شد و اکنون بار دیگر شانس کسب این جایزه ادبی ۵۰هزار پوندی با رمان «کلارا و خورشید» برای این نویسنده فراهم شده است.

«کلارا و خورشید» که نخستین رمان این نویسنده از زمان کسب جایزه نوبل ادبیات محسوب می‌شود، داستان دختری ۱۴ ساله‌ و دوست مصنوعی‌اش‌ را روایت می‌کند که با آن اوقات تنهایی‌اش را سپری می‌کند.

«ایشی‌گورو» برای کسب این جایزه با نویسندگانی همچون «ریچارد پاورز» برای رمان «سردرگمی»  و «ریچل کاسک» برای کتاب «مکان دوم» به رقابت خواهد پرداخت.

جایزه بوکر هرساله به برترین رمانی که به زبان انگلیسی نوشته شده و در بریتانیا یا ایرلند منتشر شده باشد تعلق می‌گیرد. امسال چهار نفر از نامزدهای اولیه را نویسندگان آمریکایی تشکیل داده‌اند. همچنین تنوع ۱۳ اثر برگزیده در مضمون و ادبیات قابل توجه است.

بسیاری از نامزدهای این دوره از جایزه به موضوع نژاد پرداخته‌اند که از جمله آن‌ها به «قول» نوشته «دیمون گالگوت» و «مردان خوش‌اقبال» نوشته «نظیفه محمد» می‌توان اشاره کرد.

«آنوک ارودپگاسام» برای «سفری به شمال»، «نیتن هریس» برای «شیرینی آب»، «کارن جنینگس» برای «یک جزیره»، «ماری لاوسون»، «شهری به نام تسکین»، «پاتریشیا لاکوود» برای «کسی درباره این حرفی نمی‌زند»، «سونجیو ساهودا» برای «اتاق چینی»، «مگی شیپ‌استد» برای «دایره عظیم» و  «فرانسیس اسپافورد» برای «جاودانگی تابان» دیگر نویسندگان این فهرست به شمار می‌روند.

فهرشت شش‌نفره نامزدهای نهایی این جایزه چهاردهم سپتامبر معرفی خواهند شد و برنده نهایی جایزه ۵۰هزار پوندی نیز طی مراسمی در سوم نوامبر مشخص خواهد شد.