اولویت رپورتاژ وارد‌کننده برنج به ساخت سریال فاخر

خبر غیررسمی تغییر رئیس مرکز هنرهای نمایشی سیما و آمدن حسین کرمی، مدیر فعلی شبکه نمایش سیما به جای رحمان سیفی آزاد، جدید‌ترین جابه‌جایی در سطح مدیران ارشد سازمان صداوسیما است که می‌تواند بر روند تولید مجموعه‌های تلویزیونی به خصوص سریال‌های فاخر تلویزیونی تأثیر بگذارد. هم اکنون تعداد سریال‌های الف ویژه صداوسیما که در نوبت ساخت هستند، اما ساخته نمی‌شوند از انگشتان دو دست فراتر رفته و اگر همین روند متوقف نشود، در آینده سریال‌های ساخته نشده تلویزیون نزدیک به عدد 20 خواهد شد.

تغییر در رأس مرکز سریال‌سازی صداوسیما، بهانه‌ای شد تا نگاهی به برخی از پروژه‌های بر زمین مانده تلویزیون داشته باشیم؛ سریال‌هایی که عنوان «فاخر» را با خود یدک می‌کشند و گفته می‌شود می‌توانند در بالابردن میزان مخاطبان تلویزیون نقش مثبتی داشته باشند. معمولاً نام‌های بزرگی برای ساخته شدن سریال عنوان می‌شود؛ از ساخت سریال «امام خمینی(ره)» و «شهید مطهری» گرفته تا حضرت ابوطالب و حضرت موسی(ع) که هیچ کدام از این سریال‌ها به مرحله ساخت نرسیده‌اند. در عوض صداوسیما با کسب مشارکت شرکت‌های وارد‌کننده برنج و مؤسسات مالی و اعتباری سریال‌های سفارشی می‌سازد.

موسی(ع)؛ فاخر اکبر
درگذشت مرحوم فرج الله سلحشور باعث شد تا چند روز مسئله ساخت سریال فاخر موسی(ع) دوباره گرم شود. مرحوم سلحشور بعد از ساخت سریال «یوسف پیامبر(ع)» تلاش کرد تا ادامه داستان انبیای بزرگ الهی را با ساخت زندگی حضرت موسی(ع) ادامه دهد و حتی در نگارش فیلمنامه داستان سریال جدید را از وفات حضرت یوسف(ع) آغاز کرد تا پیوستگی داستان حفظ شود، اما هزینه ساخت سریال آنقدر بالا بود که صداوسیما نتوانست  از عهده آن برآید. مسئله تأمین هزینه تولید سریال«موسی(ع)» حتی با اعلام جمع‌آوری کمک‌های مردمی هم به جایی نرسید و سلحشور در حالی که بیماری‌اش عود کرده بود، در آخرین مصاحبه تلویزیونی‌اش از اینکه نمی‌تواند «موسی(ع)» را بسازد، ابراز تأسف کرد. بعد از درگذشت فرج الله سلحشور، سید احمد میرعلایی به عنوان تهیه‌کننده و جمال شورجه به عنوان کارگردان پروژه موسی (ع) تعیین شدند، اما هنوز خبری از ساخت این سریال در دست نیست!

دیپورت شده از تایلند!
شیخ احمد قمی از اولین ایرانیانی بود که پایش به تایلند رسید، البته این مرد بزرگ به جای پول خرج کردن در شهر‌های ساحلی این کشور به ترویج اسلام در تایلند پرداخت و به شخصیت مهمی در این کشور بدل شد و هم اکنون نیز مقبره این مرد ایرانی از جمله زیارتگاه‌های مسلمانان در تایلند است و جمال شورجه که اکنون وظیفه سامان دادن به میراث تلویزیونی سلحشور را برعهده دارد، سال‌ها در پی ساخت سریال زندگی شیخ احمد بوده است، اما مشکل بودجه باعث شده تا امروز این سریال به مرحله تولید نرسد.

چمران؛ شهید منتظر
امروز سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران است. چمران یک بار با«چ» ساخته حاتمی‌کیا به سینما آمد و یک بار نیز رضا میرکریمی انیمیشن کوتاهی از زندگی این سردار شهید ساخت، اما سریال «چمران» که قرار بود توسط جلیل سامان تولید شود، چند سالی است همچنان متوقف مانده است. مهدی چمران روز گذشته از ادامه داشتن نگارش فیلمنامه چمران خبر داد و گفت: آقای سامان می‌خواست در ۵۷ قسمت این سریال را بسازد که در مذاکرات نهایی با صداوسیما به حدود ۲۵ قسمت رسید و همین از موارد اختلافی وی با صداوسیما بود. جلیل سامان این روزها درگیر ساخت سریال «نفس» شده است؛ سریالی که داستانش در حال و هوای انقلاب می‌گذرد. با شروع فیلمبرداری این سریال شاید سامان وقت چندانی برای پرداختن به سریال چمران نداشته باشد و این پروژه فاخر تلویزیونی در انتظار زمان ساخت بماند.

سلمان فارسی چشم انتظار اصفهان
داوود میرباقری بعد از ساخت سریال «امام علی علی»، «مسافر ری» و «مختارنامه» قصد ساخت سریال فاخر سلمان فارسی، صحابه بزرگ پیامبر(ص) را دارد. اصغر پورمحمدی، معاون وقت سیما در سفر به استان اصفهان ابراز امیدواری کرده بود تا با مشارکت این استان در ساخت سریال سلمان فارسی مشکل بودجه پروژه میرباقری حل شود. اصفهانی‌ها که در حوزه سینما با میزبانی از جشنواره فیلم کودک باعث ادامه حیات سینمای کودک می‌شوند، آیا برای ساخت سریالی درباره یکی از مفاخر ایران که البته از اهالی اصفهان نیز به شمار می‌رود، دست به جیب خواهند شد؟!

سرداران جنگ تحمیلی در نوبت رسیدن بودجه
استقبال خوبی که از سریال «شوق پرواز» به عمل آمد، باعث شد تا به سرعت خبر ساخت سریال درباره زندگی شهدای شاخص دوران دفاع مقدس و سرداران شهید به میان بیاید. ابتدا در سال 89 بود که قرار شد سریال شهید باکری ساخته شود و اکنون بعد از شش سال هنوز این سریال به مرحله ساخت نرسیده است. وضعیت ساخت این سریال آنقدر مبهم است که نام پرویز شیخ طادی و احمد مرادپور به صورت همزمان برای کارگردانی این سریال مطرح است. پروژه سردار متوسلیان را قرار بود حسن برزیده بسازد و در آن به نقش احمد متوسلیان در درگیری‌های کردستان و جنگ در جبهه جنوب پرداخته شود. سریالی که هنوز خبری از ساخت آن منتشر نشده است. در کنار این سریال‌ها که حداقل نام سازنده آن از سوی صداوسیما عنوان شده، سردارانی هم هستند که فقط در حد نام سریال از آنها نام برده شده و هیچ اطلاع دیگری از آنها در دست نیست. سریال‌های شهید احمد کاظمی و شهید جهان‌آرا، شهید تجلایی، ابراهیم همت، حسین خرازی، محمد بروجردی، محسن وزوایی، علی هاشمی، آبشناسان، فکوری، اسماعیل دقایقی، ردانی‌پور، ستاری، عباس دوران، ناجیان، محمد تقی رضوی، حسن شوریده، فلاحی، رضا دستواره، یوسف کلاهدوز، مجید زین الدین، ناهیدی و محلاتی بخشی از سردارانی هستند که صداوسیما باید تا سال 1400 یعنی پنج سال دیگر مجموعه‌های تلویزیونی آنها را تولید کند که به نظر هدفی سخت و دست‌نیافتنی برای صداوسیما به نظر می‌رسد.

پوریای ولی؛ جوانمرد بدشانس
عکس یک خرابه، نتیجه جست‌وجوی مقبره پوریای ولی جوانمرد بزرگ ایرانی در اینترنت است. داستان زندگی پوریای ولی که کشتی‌اش با حریف هندی شهرت فراوانی دارد، قرار بود توسط مسعود جعفری جوزانی به سریال فاخری تبدیل شود. پوریای ولی از جمله معدود شخصیت‌های پهلوانی تاریخ ایران است که قرار بود زندگی‌اش به مجموعه‌ای تلویزیونی تبدیل شود، ولی تلویزیون نتوانسته است تا امروز زیر یک خم هزینه ساخت این سریال را بگیرد و آن را خاک کند.

به غیر از این مجموعه‌ها چندین پروژه دیگر نیز هستند که هنوز تکلیف ساخت آنها مشخص نیست؛ پروژه‌های نیمه تمامی مانند «سرزمین کهن» کمال تبریزی، پروژه ساخته نشده «صاعقه خاموش» به کارگردانی مجتبی راعی، «آخرین دربار آخرین شاه» به کارگردانی ابوالقاسم طالبی و «فصل بی‌پروایی» فریدون جیرانی از جمله این پروژه‌ها هستند که کارگردانان شناخته شده سینما در پی ساخت آن هستند. با تغییر در سطح مدیریت مرکز هنرهای نمایشی سیما باید دید این پروژه‌ها تغییر وضعیت خواهند داد یا خیر!