اسماعیلی: هیچ مرجعی جز وزارت ارشاد حق ورود و صدور مجوز برنامه‌های موسیقی را ندارد

آیین رونمایی از «سند ملی موسیقی جمهوری اسلامی ایران» امروز شنبه (۲۶ خرداد) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد.

به گزارش تیتر هنر، وزیر فرهنگ در این مراسم با تبریک ایام دهه اول ذی‌الحجه گفت: یاد و خاطره رئیس جمهور و همراهانشان را گرامی می‌داریم و به ارواح پاک شهدای انقلاب درود می‌فرستیم.

وی افزود: در وزارت فرهنگ در دولت سیزدهم بنای ما بر حل بسیاری از گره‌هایی بود که در سالیان مختلف ایجاد شده بود و شرایط به گونه‌ای بود که گویی امیدی برای باز شدن آن‌ها وجود نداشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: حوزه فرهنگ و هنر متعالی است استنباط ما در آغاز دولت این بود که به ویژه در وزارت فرهنگ در بخش‌های مختلف دچار مشکلات عدیده هستیم؛ بسیاری از مسایل و ابهامات حل نشده باقی مانده بود که در ابتدا این مسایل جمع آوری شد و با اساتید مختلف در این زمینه نشست‌هایی داشتیم و گلایه‌هایی را به ویژه در حوزه موسیقی مطرح می‌کردند.

ایجاد قانونمندی مهم‌ترین درخواست اهالی هنر در ابتدای تحویل دولت سیزدهم بود

اسماعیلی ادامه داد: مهمترین نقدی که در گفتگو‌های همه اصحاب این حوزه هنری مشترک بود این بود که به لحاظ قانونی، خط مشی‌های کلی و کلان و اسناد بالادستی این حوزه دچار ابهامات متعددی است که باید حل شود و نباید با رفت و آمد افراد شرایط این حوزه‌ها تغییر یابد و باید قانونمندی را در این حوزه حاکم کنیم.

وزیر فرهنگ گفت: بر همین اساس در شورای هنر بر سند موسیقی کار کردیم نه اینکه در دوره‌های قبل برای تدوین این اسناد کار نشده بود؛ در موسیقی، سینما، تئاتر و هنر‌های تجسمی بار‌ها کار‌هایی انجام شده بود، اما به دلیل ایراد ابهامات و فرایند دشواری که در مسیر بعضی از این‌ها ایجاد شده بود هیچ گاه هیچ یک از این‌ها به نتیجه نرسیده بود.

وی افزود: دقیقا در ایامی این سند ابلاغ شد که حواشی‌ای ایجاد شده بود؛ مشخصا به تصریح آمده است مسئول تشخیص و صدور مجوز برای برنامه‌های موسیقی وزارت فرهنگ است. متعاقب این کار شورای امنیت کشور نامه‌ای را به شورا‌های تامین استان‌ها ارسال و اعلام کرد از این به بعد هیچ مرجعی جز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حق ورود به موضوع صدور مجوز برنامه‌های موسیقی را ندارد.

از همکاری و همراهی اهالی موسیقی برای تدوین سند موسیقی تشکر می‌کنم

وزیر فرهنگ گفت: باید از اهالی موسیقی و دوستان تشکر کنم که در مراحل تدوین این سند نظراتشان را گفتند این سند نقطه همگرایی صنف، مردم و حاکمیت شد.

وی افزود: در این سند همه بخش‌ها کاملا به صورت روشن پیش بینی شده است و البته شاید در مسیر اجرا نیازمند تکمیل و اصلاح باشیم که مسیر آن بسته نیست.

هفته گذشته سند هنر‌های نمایشی تدوین شد

وزیر فرهنگ گفت: هفته گذشته تدوین سند هنر‌های نمایشی به اتمام رسید. سند هنر‌های تجسمی و سینما هم آماده شده است و تلاش می‌کنیم تا قبل از اتمام دولت مردمی این اسناد را هم به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ببریم تا با تصویب آن‌ها کار مهمی در این زمینه انجام دهیم.

بنیاد رودکی و تالار وحدت به اجرای موسیقی‌های سنتی اختصاص یافت

اسماعیلی گفت: بر اساس تصمیم گری‌ها بنا شد بنیاد رودکی و تالار وحدت صرفا به اجرای موسیقی‌های سنتی اختصاص یابد که این کار نیز چند روز پیش با اجرای آقای مختاباد آغاز شد و به زودی نیز در همین راستا آقای سراج نیز اجرا خواهند داشت.

وزیر فرهنگ گفت: موسیقی اقوام برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد، به همین دلیل به جای یک برنامه موسیقی منطقه‌ای پنج برنامه موسیقی منطقه‌ای را اجرا کردیم.

در سند موسیقی شیوه اصلاح و تغییر پیش‌بینی شده است

وی افزود: در سند موسیقی شیوه اصلاح و تغییر پیش بینی شده است و هیچ ملاحظه‌ای در این خصوص نیست و این سند، غیر قابل تغییر بشمار نمی‌رود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: این کار توسط رئیس جمهوری فقید در شورای عالی انقلاب فرهنگی که مدیر حوزه‌های علمیه، روسای قوا و غالب شخصیت‌های فرهنگی و اجرایی تراز اول کشور عضو آن هستند به پیش رفت.

وزیر فرهنگ با بیان اینکه گا‌ها برخی از شخصیت‌های عضو شورا جلسات شخصی برگزار کردند تا ابهامات برطرف شود، گفت: ابلاغ این سند مرهون صدق هنرمندان عزیز است و از اهالی موسیقی تشکر می‌کنم؛ در نزدیک به سه سالی که در این حوزه مسئولیت برعهده داشتم از لطف و همکاری گرم عزیزان برخوردار بودیم و انشاالله این ریل گذاری به ارتقای فعالیت‌های موسیقی در کشور منجر شود و موجباتی را فراهم آورد تا موسیقی به جایگاه اصلی که در فرهنگ ایرانی و اسلامی داریم بازگردد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اسامی بزرگانی مثل فارابی در حوزه موسیقی تاریخ ایران ثبت شده است؛ در جایگاه بالای حکمی، فلسفی و در حوزه بزرگ اندیشه ورزی نام موسیقی در فرهنگ ما با این عزیزان گره خورده است و انشاالله این کار را با قدرت ادامه خواهیم داد.

در این مراسم علاوه بر وزیر فرهنگ، امیرحسین سمیعی مدیر کل دفتر موسیقی، علیرضا قزوه شاعر، قاسم رفعتی خواننده، مجید اخشابی خواننده، شاهین فرهت موسیقی دان، محسن نفر موسیقی دان، حمیدرضا نوربخش موسیقی دان و جمعی از اصحاب فرهنگ و رسانه حضور دارند.

«سند ملی موسیقی جمهوری اسلامی ایران» در جلسه ۸۹۵ مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی و بر اساس مصوبه جلسه ۴۵۴ مورخ ۱۴۰۲/۰۹/۲۸ شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی (بنا به پیشنهاد شورای هنر و ستاد فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه) به تصویب رسیده است.

از جمله اهداف این سند می‌توان به تبیین نظری و عملی جایگاه حقیقی موسیقی در حکمرانی فرهنگی کشور، ارتقا آمایش نهادی و خط‌مشی‌گذاری یکپارچه و کارآمد در حوزه موسیقی و تقویت و ارتقا موسیقی تمدن‌ساز، تعالی‌گرا، اخلاق‌محور و هدفمند؛ متناسب با چشم‌انداز فرهنگی کشور در سطوح ملی، بین المللی وایران فرهنگی اشاره کرد.