چگونه فرزندانمان را به خواندن کتاب ترغیب کنیم؟
چگونه فرزندانمان را به خواندن کتاب ترغیب کنیم؟

کودکان در فصل تابستان نیاز به مطالعه دارند. در میانه تابستان هستیم و نیمی از تعطیلات سپری شده است. این تعطیلات سه ماهه بسیاری از کودکان را تنبل می‌کند. در نتیجه درس خواندن دوباره در فصل پاییز برای آنان سخت خواهد بود. بنابراین مطالعه در فصل تابستان نیز باید جزو فعالیت‌های کودکان مدرسه‌ای قرار گیرد.

کودکان در فصل تابستان نیاز به مطالعه دارند. در میانه تابستان هستیم و نیمی از تعطیلات سپری شده است. این تعطیلات سه ماهه بسیاری از کودکان را تنبل می‌کند. در نتیجه درس خواندن دوباره در فصل پاییز برای آنان سخت خواهد بود. بنابراین مطالعه در فصل تابستان نیز باید جزو فعالیت‌های کودکان مدرسه‌ای قرار گیرد.
 به گزارش هفت هنر به نقل از نیویورک‌تایمز- کودکانی که در طول تابستان نیز مطالعه می‌کنند نسبت به کودکانی دیگر اطلاعات بیشتری دارند. این موضوع برای خانواده‌هایی که کودکانشان در یادگیری زبان مشکل دارند یا دچار ضعف مالی هستند اهمیت بیشتری می‌یابد. وقتی کودکی در زبان مشکل دارد همه درس‌های دیگر از جمله ریاضی و تاریخ برای او مشکل خواهد بود اما تمرین تنها راه حل این مشکل است.

کودکان در فصل تابستان وقت زیادی برای مطالعه دارند اما مشخص است که علاقه‌ای به خواندن نشان ندهند بنابراین والدین باید به فکر راهی برای ترغیب کودکان خود به مطالعه باشند اما این کار چگونه میسر می‌شود؟

بهترین راه ترغیب کودکان رشوه دادن است! اگر والدین دارای کودکانی هستند که علاقه‌ای به مطالعه ندارند بهتر است انگیزه‌ای برای آنان ایجاد کنند. طی تحقیقاتی که توسط سیستم آموزشی «بریتانیا» صورت گرفته است مشخص شد والدینی که دارای کودکان ۳ تا ۸ سال هستند باید به کودکان خود برای دریافت جایزه نوید بدهند.

والدینی که فرزند دارند خوب می‌دانند که کودکان بدون جایزه انگیزه‌ای برای خواندن کتاب ندارند. پس بهتر است به آنان وسایلی چون اسباب‌بازی و گاهی پول نقد برای خرید وسایلی که دوست دارند بدهیم.

البته تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که با دریافت جایزه نقاشی می‌کنند یا درس می‌خوانند در صورت اهدا نشدن جایزه عقب‌نشینی می‌کنند و درس نمی‌خوانند این در حالی است که کودکانی که خود به درس خواندن علاقه‌مند هسند بدون جایزه نیز به کار خود ادامه می‌دهند. «ادوارد دِسی»، نویسنده کتاب «چرا چنین کاری می‌کنیم» و استاد دانشگاه «روچستر» در این باره می‌گوید: «اگر به کودکان جایزه بدهید درس می‌خوانند اما باید بدانید در صورت قطع انجام این کار عکس‌العمل نشان خواهند داد و از کتاب دوری خواهند کرد. دریافت جایزه به کودکان یاد می‌دهد درس و کتاب را برای چیز دیگری و نه مفید بودن آن بخوانند.

اما اگر جایزه دادن به کودکان بسیار بد است چرا همچنان در میان والدینی که از این موضوع اطلاع دارند بسیار رایج است؟ والدین به موفقیت‌های کوتاه‌مدت بیشتر از نوع بلندمدت آن ارزش قائل می‌شوند. یا شاید از این موضع اطلاع دارند که خواندن کتاب و درس چنان اهمیت دارد که دوست دارند فرزندانشان کتاب بخوانند و لذت بردن کودک از این کار برای آنان چندان اهمیت ندارد.

بعضی متخصصان معتقدند جایزه، مخصوصاً برای کودکان در سنین کم بسیار مفید است و به آنها انگیزه درونی می‌بخشد. هر پدر و مادری آرزو دارد فرزندش به درس خواندن علاقه داشته باشد و بعضی کودکان چنین هستند اما بعضی دیگر نیاز به انگیزه‌ای برای حرکت دارند.

گاهی والدین چاره‌ای ندارند و هر کاری می‌کنند تا یک روز درس خواندن فرزندانشان را در خانه ببینند. دکتر «بریگ»، استاد دانشگاه معتقد است جایزه دادن به کودکان ایرادی ندارد اما بهتر است برای تشویق کودکان از جوایز غیرنقدی استفاده کنیم؛ مثلاً به کودک خود بگوییم بعد از انجام این کار پدر او را برای بازدید از کتابخانه شهر به بیرون خواهد برد یا او می‌تواند پس از اتمام درس استراحت یا بازی کند. این جوایز غیرنقدی کودک را نیز دچار انتظارات بیشتر نمی‌کند.

البته دکتر «دسی» معتقد است بهتر است والدین وقتی برای خواندن کتاب به صورت گروهی با کودکان خود نیز داشته باشند و گاهی درباره یک کتاب خاص با هم گفت و گو کنند. این کار این پیغام را به کودکان می‌دهد که ما در کنار هم هستیم و در روند خواندن کتاب از یکدیگر پشتیبانی می‌کنیم.»

پول و دیگر هدایای نقدی در کودک انگیزه می‌آفریند اما هیچ چیز به اندازه این موضوع اهمیت ندارد که کودک احساس کند کتابخوانی بخشی از زندگی یک خانواده است. رشوه دادن به کودکان آسان‌ترین راه برای ترغیب کودکان به کتابخوانی است و اغلب والدین برای آسان کردن کار خود از آن بهره می‌برند اما اگر واقعاً دوست دارید کودکان باسوادی داشته باشد بهتر است برنامه کتابخوانی پدر و مادر خانواده را در اولویت قرار دهید.