قربانی پس از ٣دهه «پولانسکی»‌ را بخشید
قربانی پس از ٣دهه «پولانسکی»‌ را بخشید

او در سال ۲۰۱۳ فیلم «ونوس در پوست خز» را در فرانسه ساخت و اخیرا فیلم‌برداری جدیدترین اثرش؛ «براساس یک داستان واقعی» در پاریس به اتمام رسیده است.

«سامانتا گایمر» رومن پولانسکی را بخشید. «این خبر برای آنهایی که از اواخر دهه ٧٠ میلادی شاهد یکی از طولانی‌ترین پرونده‌های حقوقی بوده‌اند، می‌تواند مهم باشد؛ پرونده‌ای که در آن کارگردان مطرح لهستانی متهم به ارتباط نامشروع با دختری ١٣ساله در سال ١٩٧٧ شده بود. سایت اینسایدر، با انتشار مصاحبه‌ای ویدئویی از «سامانتا گایمر» اعلام کرده «گایمر» پولانسکی را بخشیده است. پس از آنکه هفته پیش اعلام شد وکیل پولانسکی در حال مذاکره با مقامات آمریکایی است، دیروز اعلام شد قربانی پولانسکی او را بخشیده است.

ماجرای پرحاشیه رومن پولانسکی به اواخر دهه ٧٠ میلادی برمی‌گردد. مقامات قضائی آمریکا رومن پولانسکی را متهم می‌کنند که در سال ۱۹۷۷ در جریان یک میهمانی شبانه در ویلای جک نیکلسون، هنرپیشه نامی هالیوود، از دختری ۱۳ساله به نام سامانتا گایمر سوءاستفاده کرده است. این عمل طبق قوانین ایالت کالیفرنیا تجاوز به فرد زیر سن قانونی به‌شمار می‌آید. پولانسکی در ۱۵ آوریل ۱۹۷۷ با شکایت والدین خانم گایمر دستگیر شد. او در دادگاه به جرم خود اقرار کرد و به سه‌ماه زندان محکوم شد، اما پس از ۴۲ روز با سپردن وثیقه آزاد شد و سپس بدون اجازه مقامات قضائی در ۳۱ ژانویه ۱۹۷۸ به فرانسه پرواز کرد؛ برای اینکه فکر می‌کرد قاضی دادگاه او را سال‌ها به زندان محکوم می‌کند. از آن زمان پولانسکی دیگر به آمریکا بازنگشت و حتی برای دریافت جایزه اسکار به‌خاطر فیلم «پیانیست» هم به آمریکا نرفت. در این سال‌ها مقامات دادگستری آمریکا حکم تعقیب را همچنان معتبر نگاه داشته‌اند.
اما چندی پیش دادگاهی در شهر کراکوف، از رأی قطعی بر عدم استرداد «رومن پولانسکی»، کارگردان مطرح لهستانی، به آمریکا به جرم تجاوز او به دختری ١٣ساله در سال ١٩٧٧ خبر داده بود، اما وزیر دادگستری لهستان اعلام کرد نسبت به این حکم اعتراض خواهد کرد و کار را به دادگاه تجدیدنظر خواهد کشاند.  دادگاهی که در ماه اکتبر سال ٢٠١۵ به‌نفع پولانسکی رأی داده بود، به‌شدت با رسیدگی دادگاه آمریکایی به این پرونده مخالفت و بیان کرده بود قاضی‌ها و دادستان‌های آمریکایی، قانون محاکمه عادلانه را زیر پا گذاشته‌اند. یکی از وکلای پولانسکی نیز در آن زمان اعلام کرده بود این رأی نهایی است و جلسه‌ای هم برای تجدیدنظر در حکم این کارگردان صاحب‌نام برگزار نخواهد کرد.
اما ماجرای پیچیده رومن پولانسکی وارد مرحله جدیدی شده است. به‌تازگی: در یک مصاحبه جدید ویدئویی از سامانتا گایمر، قربانی پولانسکی، در سال ۱۹۷۷ اعلام می‌کند او را بخشیده است و پولانسکی در آن زمان به‌نوعی قهرمان این دختر محسوب می‌شده.
گایمر که سال ۲۰۱۳ با انتشار یک بیوگرافی با عنوان‌ «دختر» به بیان این ماجرا پرداخته، در این ویدئو گفته است پولانسکی نباید به زندان بیشتری محکوم شود و امیدوار است این پرونده سرانجام برای همیشه بسته شود.
او افزود: در همه این مدت این پرونده را دنبال کردم تا حقیقت آن روشن شود. او عذرخواهی کرده و من او را بخشیده‌ام. می‌دانم او متأسف است و قصد او آسیب‌زدن به من نبود. او تأیید کرده که این کار را انجام داده و برای آن به زندان هم رفته است.
گایمر در زمان وقوع این رویداد سن کمی داشته و پس از مصرف مواد مخدری که پولانسکی به وی داده، مورد تعدی کارگردان واقع شده بود. این اتفاق در خانه جک نیکلسون افتاد و در ماه مارس ۱۹۷۷ پولانسکی دستگیر و به پنج مورد اتهام علیه گایمر متهم شد.
درحالی‌که دو روز پیش اعلام شده بود وکیل پولانسکی با مقامات آمریکایی در حال گفت‌وگو است و مدعی شده مدتی را که موکلش در زندان گذرانده در آن زمان به‌عنوان محکومیت او در نظر گرفته شده بود، اکنون اعلام شده قربانی وی او را بخشیده است.
«پولانسکی» اولین فیلم بلند خود را با نام «چاقو در آب» ساخت و سپس دومین فیلمش را با عنوان «تنفر» در انگلیس مقابل دوربین برد. وی در سال ۱۹۶۶، سومین فیلمش را با نام «بن‌بست» روانه سینما کرد و در سال ۱۹۶۷ فیلم «قاتلین بی‌باک خون‌آشام» را ساخت که اولین فیلم رنگی او محسوب می‌شد. پس از آن، پولانسکی به هالیوود رفت و با ساخت فیلم پرفروش‌ و موفق «بچه رزماری»، نام خود را بیش از پیش بر سر زبان‌ها انداخت.
او در سال ۱۹۷۳ یکی از بهترین فیلم‌هایش؛ یعنی «محله‌ چینی‌ها» را ساخت که جایزه بهترین بازیگری را برای «جک نیکلسون» و «فی دوناوای» به‌همراه آورد و اسکار بهترین فیلم‌نامه را نیز کسب کرد.
پولانسکی در سال ٢٠٠٢ برای کارگردانی «پیانیست» برنده اولین و تنها جایزه اسکار خود شد، اما هریسون فورد به‌جای او جایزه را گرفت. او در سال ٢٠٠٩ درحالی‌که قرار بود جایزه افتخاری جشنواره فیلم زوریخ در سوئیس را دریافت کند، به درخواست وزارت دادگستری ایالات‌متحده در فرودگاه این شهر بازداشت شد تا پس از استرداد به آمریکا محاکمه شود. او پس از بازداشت، حدود دوماه را در زندان گذراند و سپس بیش از شش‌ماه در کلبه شیک خود در تفریحگاه کوهستانی گشتاد، در حبس خانگی بود تا مقامات سوئیس درباره استرداد او به آمریکا تصمیم بگیرند. پولانسکی درنهایت به‌دنبال مخالفت دولت سوئیس با استرداد او، آزاد شد. از نگاه بسیاری از لهستانی‌ها او یکی از بزرگ‌ترین چهره‌های فرهنگی در‌قید‌حیات این کشور است. او اکتبر سال پیش برای شرکت در مراسم افتتاح یک موزه یادبود در ورشو که به‌ هزار سال تاریخ زندگی یهودیان لهستان اختصاص دارد، به این کشور سفر کرد. پولانسکی بعدا به کراکوف رفت؛ شهری که در آغاز جنگ جهانی دوم همراه خانواده‌اش در آن زندگی می‌کرد. همان‌زمان مقامات قضائی لهستان به درخواست همتایان آمریکایی خود از او بازجویی کردند و سخنگوی دادیاران دادستانی کراکوف اعلام کرد که او برای تحقیقات بیشتر در دسترس خواهد بود.
او در سال ۲۰۱۳ فیلم «ونوس در پوست خز» را در فرانسه ساخت و اخیرا فیلم‌برداری جدیدترین اثرش؛ «براساس یک داستان واقعی» در پاریس به اتمام رسیده است.