جشنواره موسیقی فجر ۹۷ شروع ضعیفی داشته و به نسبت سالهای قبل عقب‌گردی اساسی را تجربه می‌کند.

جشنواره موسیقی فجر ۹۷ شروع ضعیفی داشته و به نسبت سالهای قبل عقب‌گردی اساسی را تجربه می‌کند.

به گزارش تیتر هنر، اساس جشنواره‌ها در همه جای دنیا و در میان تمام حوزه‌های هنری بر خلاقیت، نوآوری و ارائه کارهای با کیفیت است چیزی که در جشنواره موسیقی فجر امسال به هیچ عنوان دیده نمی‌شود و کاسبی کردن از طریق برگزاری کنسرت هدف اصلی و نهایی برگزارکنندگان جشنواره بوده است.

تنها کافی است نام خوانندگان حاضر در جشنواره امسال را مرور کنیم. گروه‌هایی مثل «ماکان بند» یا «پازل بند» یا خوانندگانی مثل محسن ابراهیم زاده و علیرضا طلیسچی عیار خوانندگان را به خوبی نشان می‌دهد.

این نحوه انتخاب خوانندگان درست شبیه همان مسیری است که چهره‌ای مثل مسعود صابری را به خوانندگی و برگزاری کنسرت ترغیب کرد. یعنی جای نگاه هنرمندانه و حرفه‌ای تنها نگاه بازاری را متوجه جشنواره کرده است. همان خوانندگانی که تهیه‌کنندگان کنسرت‌هایشان می‌گویند هدف ما از برگزاری کنسرت تجارت و کاسبی است و کار فرهنگی در برنامه‌‌هایمان جایی ندارد.

حالا این نگاه نازل و کاسب‌کارانه در دل جشنواره موسیقی فجر هم رسوخ کرده و جای اینکه مسئولان ارشاد به فکر ترویج هنر اصیل به مردم باشند و بخواهند سلیقه مخاطبان را بالا ببرند با همان نگاه منفعت‌گرایانه اقتصادی به دنبال سلیقه سازی نازل و کشتن روح هنر هستند.

تمام این خوانندگان بعدها و در دیگر روزهای سال هم می‌توانستند کنسرت برگزار کنند و طرفداران‌شان را به سالن بکشانند پس خیلی بهتر بود هنرمندانی که با موسیقی فاخر معرف فرهنگ و هنر کشورمان بودند را به جشنواره دعوت می‌کردند.