تعطیلی بی‌سروصدای کتابخانه مرکزی وزارت ارشاد
تعطیلی بی‌سروصدای کتابخانه مرکزی وزارت ارشاد

کتابخانه مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعطیل شد و کتاب‌های تخصصی این وزارتخانه به شریف‌آباد منتقل شدند.

کتابخانه مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعطیل شد و کتاب‌های تخصصی این وزارتخانه به شریف‌آباد منتقل شدند.

تعدادی از کارشناسان این وزارتخانه نیز با تأیید این خبر به انتقال انبوه کتاب‌های تخصصی و چاپ‌ سنگی موجود در کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به انبار شریف‌آباد در جاده سمنان اشاره کرده‌اند. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که تعداد زیادی از نسخ خطی کتابخانه تخصصی وزارت ارشاد نیز در دولت قبل به کتابخانه ملی منتقل شد. هنوز مشخص نیست هدف از انتقال کتاب‌های تخصصی موجود در کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شریف‌آباد به چه دلیل صورت گرفته است. اما دلیل این اقدام هرچه باشد اکنون کتابخانه تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلایل مبهم تعطیل شده است.  برخی کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به «شهروند» خبر داده‌اند که محل کتابخانه این وزارتخانه قرار است به سالن کنفرانس و سالن پذیرایی و غذاخوری وی‌آی‌پی تبدیل شود.
درحالی‌که دو هفته از انتقال کتاب‌های کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذشته است هنوز اطلاع‌رسانی درخصوص چرایی این اقدام از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت نگرفته و سرنوشت صدها کتاب ارزشمند تخصصی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی این وزارتخانه که قدمت آن به بدو تاسیس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کشور باز می‌گردد مشخص نیست.
فقدان کتاب در وزارتخانه متولی کتاب و کتابخوانی
کتابخانه مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد به مکان نامعلوم و به گفته برخی شاهدان به شورآباد انتقال یافته است. این درحالی است که ٢۴ آبان‌ماه ٩۵ سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گرامیداشت روز «کتاب، کتابخوانی، کتابدار» با ابراز تاسف از این‌که‌درصد زیادی کتاب در کتابخانه‌ها خاک می‌خورند، گفت که جاده توسعه فرهنگی از کتاب آغاز می‌شود. صالحی‌امیری با بیان این‌که بزرگترین افتخارش این است که کتابدار است گفت: اگرچه ما به‌عنوان کتابدار در نگاه جامعه دیده نمی‌شویم، اما در درون رضایت قلبی داریم که کتاب همیشه همراه ما است و منشأ ارتباط مردم با منابع بزرگ دینی، علمی و اخلاقی هستیم.
با توجه به صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر این که توسعه بدون فرهنگ امکان ندارد و بستر و جاده حرکت به سمت توسعه فرهنگی، کتاب، کتابخوانی و کتابخانه است؛ اما اکنون وزارتخانه متولی کتاب و کتابخوانی در ایران کتابخانه مرکزی  را تعطیل کرده و کتاب‌ها را به گفته برخی از کارکنان ارشاد که نمی‌خواستند نام شان فاش شود به مکانی نامعلوم  منتقل کرده است.
کتابخانه مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌زعم بسیاری از کارشناسان، کتابخانه ای ارزشمند و با سابقه بود که دارای نسخ خطی، کتاب‌های تخصصی و چاپ سنگی بی‌شمار است. مسئولان کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حاضر به پاسخگویی و دادن اطلاع دقیق از محل و تعداد کتاب‌های موجود و منتقل شده آن وزارتخانه نیستند، اما برخی کارشناسان معتقدند اگر طرح انتقال کتابخانه مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد از قبل برنامه‌ریزی و با هدف مشخص صورت گرفته است باید پیش از این اقدام اطلاع‌رسانی جامع درخصوص چرایی و نحوه جابه‌جایی کتاب‌ها و حتی محل دقیق نگهداری آنها انجام می‌شد تا افکار عمومی و حتی مراجعه‌کنند‌گان به کتابخانه مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان این انتقال قرار می‌گرفتند.  بسیاری از ارگان‌ها و نهادهای کشور دارای کتابخانه تخصصی هستند. اما تردیدی نیست که کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی اصلی کتاب در کشور است ارزشمندترین کتاب‌های منتشر شده در کشور را در خود جای داده است.  پیگیری‌های «شهروند» مشخص کرده است که بخشی از کتاب‌های کتابخانه مرکزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به انباری در شریف‌آباد واقع در جاده سمنان منتقل شده است. براساس گزارش رسیده به «شهروند»، انتقال کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه روز متوالی با استفاده از کامیون صورت گرفته است و کتاب‌ها بار کامیون به انبار شریف آباد منتقل شده اند. از بین تمامی کتاب‌های منتشر شده در کشور یک نسخه در کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشت. این درحالی است که اپراتور وزارت ارشاد در پاسخ تماس‌های تلفنی مراجعه‌کنندگان از جمع‌آوری و تعطیلی این کتابخانه می‌گوید.
اگرچه کارشناسان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از انتقال کتابخانه این وزارتخانه خبر داده‌اند اما سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تماس تلفنی برای پیگیری این موضوع را بی‌پاسخ گذاشت و اصغر سیدآبادی از انتقال کتاب‌های کتابخانه وزارت ارشاد اسلامی اظهار بی‌اطلاعی کرد. همچنین حسین‌پور از مسئولان آن وزارتخانه نیز گفت که انتقال کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صحت ندارد و در صورت نیاز طی سه روز آینده در این خصوص اطلاع‌رسانی می‌شود. پیشتر و در دولت قبل انتقال مرکز اسناد و کتابخانه مرکزی سازمان میراث فرهنگی آسیب زیادی به بخش مطالعاتی و پژوهشی این سازمان وارد کرده بود و اکنون بیم آن می‌رود که با انتقال کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این وزارتخانه نیز شبیه به آنچه در سازمان میراث فرهنگی رخ داد بخش زیادی از کتاب‌ها و اسناد مکتوب را از دست بدهد. در همین رابطه محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور دیروز در گفت‌وگو با «شهروند» اعلام کرد که سازمان میراث فرهنگی آمادگی نگهداری از کتاب‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در بخشی از فضای این سازمان دارد و در صورتی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست کند این کتاب‌ها می‌تواند به‌عنوان امانت در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار بگیرد.

منبع شهروند