تأسیس ۹۷ کتابخانه عمومی طی دوسال گذشته در کشور
تأسیس ۹۷ کتابخانه عمومی طی دوسال گذشته در کشور

محمد الهیاری، معاون توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» رادیو گفت‌وگو با اشاره به افزایش تعداد کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد: طی دو سال گذشته ۹۷ کتابخانه عمومی به کتابخانه‌های کشور اضافه شده که درصد قابل توجهی از آن مربوط به کتابخانه‌های روستایی است.

محمد الهیاری، معاون توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» رادیو گفت‌وگو با اشاره به افزایش تعداد کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد: طی دو سال گذشته ۹۷ کتابخانه عمومی به کتابخانه‌های کشور اضافه شده که درصد قابل توجهی از آن مربوط به کتابخانه‌های روستایی است.

به گزارش هفت هنر، محمد الهیاری، معاون توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و محمدهادی ناصری، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی، با حضور در برنامه «گفت‌وگوی فرهنگی» رادیو گفت‌گو به ارائه گزارشی از عملکرد نهاد کتابخانه‌های کشور پرداختند.

در این برنامه محمد اله‌یاری درباره آمار اعضای کتابخانه‌های عمومی در کشور اظهار کرد: موضوع دسترسی به کتابخانه برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد و هرچه دسترسی مردم به کتابخانه‌ها بیشتر باشد، طبیعتا عضویت افزایش می‌یابد. در حال حاضر دو هزار و ۲۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور را نهاد کتابخانه‌های عمومی اداره می‌کند و هزار کتابخانه به‌صورت مشارکتی اداره می‌شود؛ یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی آن‌را اداره می‌کنند و نهاد کتابخانه‌ها وظیفه تأمین منابع را دارد.

معاون توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: سه هزار و ۲۰۰ کتابخانه عمومی در سراسر کشور داریم که ۷۰۰ کتابخانه در مناطق روستایی هستند. طبیعی است که برخی از شهرها کتابخانه عمومی ندارند یا ممکن است دیگران از وجود آن مطلع نباشند. در این دو هزار و ۲۰۰ کتابخانه عمومی سراسر کشور، حدود ۴۰ میلیون نسخه کتاب برای سلایق مختلف وجود دارد. اعضای فعالی که کتاب‌ها را امانت می‌گیرند، حدود دو و نیم میلیون نفر در سراسر کشور هستند.

وی درباره نرخ رشد تأسیس کتابخانه‌ها طی سال‌های اخیر گفت: تأسیس، تجهیز، نوسازی و سیاستگذاری اداره کتابخانه‌ها بر عهده نهاد کتابخانه‌های عمومی است. نهاد دو نوع درآمد دارد که بخشی از طرف دولت است که صرف هزینه‌های پرسنلی می‌شود و بخش دیگر هزینه نیم درصدی است که باید از شهرداری‌ها دریافت کند. این عدد براساس تعامل شهرداری و نهاد به نیم درصد نمی‌رسد و با تعامل موجود بخشی از این مبلغ به‌صورت سالیانه دریافت می‌شود. طبق اسناد بالادستی برای روستاهای بالای یک‌هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت ثابت پیش‌بینی داشتن کتابخانه شده است.

این مسئول با اشاره به راهکارهایی برای ارائه خدمات کتابخانه‌ای در روستاهای زیر یک‌هزار و ۵۰۰ نفر توضیح داد: امکان این وجود دارد چند روستا در یک منطقه که جمعیت‌شان به این تعداد می‌رسد، یک کتابخانه ثابت داشته باشند. شیوه دیگر این است که در مناطق صعب‌العبور از کتابخانه‌های سیار استفاده کنیم و در حال حاضر بالغ بر ۳۰ کتابخانه سیار فعال همراه با کتابدار در استان‌های کشور داریم.

معاون توسعه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور افزود: طی دو سال گذشته ۹۷ کتابخانه عمومی به کتابخانه‌های کشور اضافه شده که درصد قابل توجهی از آن مربوط به شهرها و روستاهایی است که کمتر کتابخانه داشتند. هر سال تعداد کتابخانه‌ها افزایش پیدا می‌کند و تعدادی نیاز به مرمت و نوسازی دارند و در حال حاضر در بین ۳۸ کتابخانه فعال ۱۶ کتابخانه در حال نوسازی هستند.

در ادامه این برنامه محمدهادی ناصری، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی، درباره آموزش در نهاد کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد: عمده فعالیت مجموعه کتابخانه‌های عمومی به عهده کتابداران است و یکی از سیاست‌های دوره جدید، آموزش مستمر و مهارت‌افزایی کارکنان بود. دوره‌هایی به نام آموزش و مشاوره کتابداران در ۱۰ نوبت تشکیل شد و در هر نوبت، ۱۵۰ نفر از کتابداران سراسر کشور حضور دارند.

مدیر روابط عمومی نهاد کتابخانه‌ها گفت: در بخش بعدی برای این‌که کتابداران بیشتر از آموزش استفاده کنند، تمهیدی در آذر ۹۴ به نام «مدرسه اینترنتی خواندن» فراهم شد که پنج هزار و ۷۰۰ نفر از همکاران کتابدار از دوره‌های آموزشی مدنظر استفاده کردند.