اصلی‌ترین ایده‌های فلسفی و تفکر بشر در یک کتاب
اصلی‌ترین ایده‌های فلسفی و تفکر بشر در یک کتاب

«فلسفه در چند دقیقه» عنوان کتابی است که علاقه‌مندان فلسفه می‌توانند با مطالعه آن اصلی‌ترین ایده‌های فلسفی و تفکر بشر را یاد بگیرند.

«فلسفه در چند دقیقه» عنوان کتابی است که علاقه‌مندان فلسفه می‌توانند با مطالعه آن اصلی‌ترین ایده‌های فلسفی و تفکر بشر را یاد بگیرند.
به گزارش هفت هنر، کتاب «فلسفه در چند دقیقه» نوشته مارکوس ویکش با ترجمه فرخنده بافنده از سوی انتشارات «پندار تابان» منتشر شده است. نویسنده در این اثر ۲۰۰ مفهوم کلیدی فلسفی از دوران باستان تا عصر حاضر را با زبانی ساده، همراه با تصاویری گویا در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

این کتاب در کوتاه‌ترین زمان ممکن قادر است اصلی‌ترین ایده‌های فلسفی را که شیوه تفکر بشر را شکل داده‌اند، به ما بشناساند. خوانندگان در این کتاب علاوه بر ایده‌های جدید با «غار افلاطون» در عصر باستان  تا اخلاق پزشکی در دوران معاصر آشنا می‌شوند.

در بخشی از پیشگفتار این اثر می‌خوانیم: «واژه فلسفه مانند بسیاری دیگر از کلمات در سنت غرب، ریشه در یونان دارد که به معنای «دوست‌داری دانایی» است که توصیفی زیبا از فلسفه است، ولی توضیح چندانی در مورد این‌که واقعا چیست ارائه نمی‌دهد. فلسفه اساسا اندیشیدن است: اندیشیدن در مورد این‌که چرا امور این‌گونه‌اند که هستند، این که چطور باید به بهترین شیوه زندگی‌هایمان را سپری کنیم، چطور می‌توانیم در مورد آنچه می‌دانیم مطمئن باشیم و این‌که چه معنایی در پس حیات ماست.»

این کتاب که به صورت مصور از سوی ویکس تالیف شده است، دربردارنده ۲۰۰ مفهوم فلسفی در ۱۴ بخش است. شاخه‌های فلسفه، فلسفه یونان، فلسفه شرق در کنار مسیحیت و اسلام و همچنین فلسفه و اسلام از جمله شاخه‌هایی است که نویسنده به توضیح و تببین مفاهیم آن پرداخته است.

ایده‌آلیسم آلمانی، اگزیستانسیالیسم، فلسفه در ایالات متحده آمریکا و منطق مدرن از دیگر بخش‌های «فلسفه در چند دقیقه» است.

در بخش «فلسفه شرق» این کتاب می‌خوانیم: «تا همین اواخر، فلسفه غرب جدا از سنت‌های فلسفی چین و هند پیش می‌رفت. مرز بین دین و فلسفه در شرق باریک بود، شرقی که پیروی از دین مشتمل بر پذیرش فلسفه اخلاقش بود، و فلسفه به یک دین یا حداقل توضیح متافیزیکی بدون دلیل مستندی باور داشت. اولین فیلسوفان بزرگ شرقی از قبیل لائوتسه و کنفوسیوس در چین و سیذارتا گوتاما در هند، کمابیش معاصر با اولین فلاسفه یونان بودند، ولی تاکیدشان روی اخلاق از فلسفه یونانی پیشی گرفت.»

«فلسفه در چند دقیقه»، در ۴۵۳ صفحه، شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه به بهای ۲۲ هزار و پانصد تومان از سوی نشر «پندار تابان» منتشر شده است.