یک رهبر مهمان در ارکستر سمفونیک تهران
یک رهبر مهمان در ارکستر سمفونیک تهران

سی‌ام فروردین‌ماه ارکستر سمفونیک تهران با یک رهبر مهمان در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

سی‌ام فروردین‌ماه ارکستر سمفونیک تهران با یک رهبر مهمان در تالار وحدت روی صحنه می‌رود.

به گزارش هفت هنر به نقل از روابط عمومی بنیاد رودکی، قرار است در اجرای آینده ارکستر سمفونیک تهران، پژمان معمارزاده رهبر ارکستر ایرانی مقیم فرانسه به‌عنوان رهبر مهمان روی صحنه برود.

معمارزاده که ۱۷ سال است رهبری ارکسترهای مختلف را در اروپا عهده‌دار بوده، در این‌باره توضیح داد: از جمله ارکسترهایی که با آن‌ها همکاری داشته‌ام، ارکستر مجلسی ایسلند، ارکستر تولوز فرانسه، ارکستر برلین و همچنین رادیو ملی لهستان بوده‌اند.

او که سال گذشته همراه جمعی از نوازندگان به ایران سفر کرده بود، در این‌باره گفت: سال پیش همراه ۲۰ نفر از نوازندگان ارکستر خودم و ۱۲۰ جهانگرد به ایران سفر کردیم و در مکان‌های تاریخی مختلفی مثل باغ فین کاشان، چهلستون اصفهان، نقش رستم فارس و همچنین در تالارهای وحدت تهران و تالار حافظ شیراز به اجرای برنامه پرداختیم تا جهانگردان مختلف با تاریخ و پیشینه کشور بیشتر آشنا شوند.

معمارزاده درباره انگیزه‌هایش از همکاری با ارکستر سمفونیک تهران، توضیح داد: سال گذشته و در سفر به ایران، علی مرادخانی – معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – کارهای من را دید و اظهار امیداوری کرد که زمینه همکاری بیشتر فراهم شود و این برنامه، در ادامه همان صحبت‌هایی است که سال گذشته انجام شد.

این رهبر ارکستر درباره قطعاتی که در برنامه آینده رهبری می‌کند، گفت: قرار است دو کار از گابریل فوره با همکاری گروه کر تهران و همچنین یک قطعه سمفونیک از مندلسون را روی صحنه اجرا کنیم.

او درباره نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران ضمن ابراز خشنودی از این همکاری، ادامه داد: برای من جای شگفتی داشت که نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران که متوسط سن آن‌ها ۲۵ سال است، برای اجرای این کارها که قطعات سختی هم هستند، آمادگی کامل داشتند. ضمن تمرین‌هایی که با آن‌ها داشتم، متوجه علاقه، پشتکار و استعداد زیاد آن‌ها شدم. همچنین بسیار خوشحالم از همکاری با شهرداد روحانی و امیدوارم این همکاری موجب پیشرفت نوازندگان جوان ارکستر سمفونیک تهران باشد.

پژمان معمارزاده متولد سال ۱۳۵۱ است که در سال ۱۳۵۶ همراه خانواده به پاریس سفر کرد. او تحصیلات خود را در کنسرواتو پاریس، بلژیک، اتریش ادامه داد و بعدها در ماینز آلمان به پایان رساند.

 برگزاری مسترکلاس سازهای بادی در بنیاد رودکی

مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی با همکاری مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با دعوت از استادان ایتالیایی، مسترکلاس‌های موسیقی برگزار می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بنیاد رودکی، این کلاس‌ها با حضور فرانسیسکو دی‌روزا و امیانو جورانا از کشور ایتالیا در روزهای دوم و سوم اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شوند.

در همین راستا، کلاس «ابوا» به‌شکل خصوصی و در قالب درس‌های جداگانه رپرتوار سولو و رپرتوار ارکسترال ابوا دوم اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۳ تا ۱۹ توسط فرانسیسکو دی‌روزا در مرکز آموزش برپا می‌شود.

 در همین روز، دامیانو جورانا کلاس خصوصی ویولن را در تالار رودکی از ساعت ۱۳ تا ۲۱ برگزار می‌کند. در این کلاس ابتدا در ساعت ۱۳ تا ۱۷ درس‌های جداگانه ویولن در قالب رپرتوار ویولن، سونات تک باخ، کنسرتو موتسارت و کنسرت‌های مهم ویولن تدریس می‌شود، در ادامه از ساعت ۱۷ تا ۲۱ درس‌های تخصصی ارکستر از سمفونی‌های هایدن و موتسارت آموزش داده می‌شود، سپس مبحث موسیقی مجلسی شامل درس‌های دوئت، تریو، کوارتت، کونیتا و … تدریس می‌شود. در کلاس خصوصی ویولن امکان حضور متقاضیان غیرفعال وجود دارد. سوم اردیبهشت‌ماه نیز فرانسیسکو دی‌روزا از ساعت ۱۳ تا ۱۹ در تالار رودکی کلاس آموزشی سازهای بادی چوبی (ابوا، فلوت، کلارینت و فاگوت) را در قالب آنسامبل سمفونیک برگزار می‌کند.

علاقه‌مندان برای ثبت‌ نام در این کلاس‌ها می‌توانند با مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی تماس بگیرند

اجرای جوانان ارکستر سمفونیک تهران در کنار نوازندگان اروپا

در راستای تبادلات فرهنگی ایران و ایتالیا، نوازندگان جوان ارکستر سمفونیک تهران به ایتالیا سفر کردند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بنیاد رودکی، سال گذشته جمعی از موسیقی‌دانان ایتالیایی با حضور رهبر ارکستر، پائولو اولمی، به ایران سفر کردند. این گروه در اجرایی مشترک به رهبری اولمی و شهرداد روحانی، رهبر ارکستر سمفونیک تهران، روی صحنه رفت تا جلوه‌ای از هم‌زبانی‌های موسیقایی جهانی را در تالار وحدت به‌نمایش بگذارد.

بعد از این اجرای ارکسترال، جمعی از نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران به ایتالیا سفر کردند تا در کنار نوازندگان اروپا به اجرای موسیقی بپردازند.

عرفان وکیلی، عرفان شریف‌زاده، امین زمان‌خان، فرزاد صیدی و محمد امین عطایی از ارکستر سمفونیک تهران نوازندگان حاضر در این رویداد بودند.

این اجرا در واقع، ادای احترامی بود به اجرایی که سال ۱۹۹۷ توسط موسسه امیلیانو روماگنا اجرا شد.

برنامه یادشده برای اولین‌بار در اروپا با همکاری جمعی از نوازندگان اروپایی و همچنین گروه کر تئاتر شهر بولونیا روی صحنه رفت.

ماریا فرانسیکو مازارا، خواننده سوپرانو، فرانسیسکو سپانوس، خواننده تنور، فرانسیسکو کرسپلو ،خواننده باس و کریستینا میلز، خواننده فردسوپرانو، در این اجرا حضور داشتند.

 این اجرا همچنین با چهلمین سال فعالیت پائولو اولمی در عرصه موسیقی همزمان شد که از این نیز اهمیت داشت.