یک حقه‌باز پس از ۹۰ سال به تهران رسید
یک حقه‌باز پس از ۹۰ سال به تهران رسید

دو رمان چاپ پاییز با نام‌های «والدن» به قلم هنری دیوید ثورو و «تومای حقه‌باز» شاهکار مسلم ژان کوکتو داستان‌های خارجی تازه وارد به فهرست پرفروش‌ها هستند.

دو رمان چاپ پاییز با نام‌های «والدن» به قلم هنری دیوید ثورو و «تومای حقه‌باز» شاهکار مسلم ژان کوکتو داستان‌های خارجی تازه وارد به فهرست پرفروش‌ها هستند.

به گزارش هفت هنر فهرست کتاب‌های پرفروش کتابفروشی‌ها و برخی شهرکتاب‌های تهران از ۲۹ آبان‌ماه تا ۴ آذرماه هم‌زمان با آغاز آخرین ماه پاییز و بارش اولین برف‌های امسال؛ داستان‌ها و رمان‌های جدید به خود می‌بیند و چندتایی از آثار داستانی که فصل گذشته با ورودشان به کتابفروشی‌ها تحرکی به لیست پرفروش‌ها داده بودند نیز همچنان مورد توجه کتابخوان‌ها قرار دارند.

دو رمان چاپ پاییز با نام‌های «والدن» به قلم هنری دیوید ثورو و با ترجمه سیدعلیرضا بهشتی که یکی از ۵  یا ۷ شاهکار به یاد مانده از ادبیات آمریکا محسوب می‌شود و «تومای حقه‌باز» شاهکار ژان کوکتو نویسنده، شاعر و هنرمند برجسته فرانسوی که از زمان انتشار در دهه بیست میلادی تا امروز همواره یکی از کتاب‌های پرفروش در فرانسه بوده و سرانجام بعد از  پس ار نه دهه از زبان فرانسه به فارسی ترجمه شده؛ داستان‌های خارجی تازه وارد به لیست پرفروش‌ها هستند.

همچنین «مردی به نام اوه» نوشته فردریک بَکمن با ترجمه فرناز تیمورازف که پرفروش‌ترین رمان این روزهای سوئد شناخته می‌شود؛ داستانی که روزنامه «اشپیگل» درباره‌اش نوشت: «کسی که از این رمان خوشش نیاید، بهتر است اصلاً هیچ کتابی نخواند»،‌ «با هم بودن» آنا گاوالدا با ترجمه خجسته کیهان که در سال ۲۰۰۴ با نام اصلی «با هم بودن، فقط همین» در فرانسه منتشر شده و فیلمی نیز به همین نام در سال ۲۰۰۷ براساس کتاب ساخته شده و با هم بودن را نه صرفا یک رابطه عاشقانه بلکه یک رابطه انسانی معرفی می‌کند و «یک بعلاوه یک» نوشته جوجو مویز که زندگی یک زن تنها به اسم «جس توماس» و دختر نابغه‌اش و پسر بچه‌اس که با وجود تمام مشکلات خود به سرپرستی قبول کرده را روایت می‌کند؛ دیگر داستان‌های خارجی حاضر در لیست پرفروش‌های از ابتدای فصل پاییز هستند.

رمان‌های «دفتر یادداشت قرمز» آنتوان لورِن، نویسنده، روزنامه‌نگار، فیلمنامه‌نویس و کلکسیونر عتیقه فرانسوی که نوعی روایتی از تجربیات شخصی نویسنده از زمانی که دستیار یک فروشنده عتیقه بوده و امتیاز ساخت فیلم آن به تلویزیون فرانسه هم واگذار شده، روایت داستانی لنا اندرشون سوئدی از یک عشق مخرب که تمام روح و هویت یک زن را خراش می‌دهد و تمام اعتماد به نفسش را در مقابل شریک احساسی‌اش از او می‌گیرد یا‌‌ همان «تصرف عدوانی؛ داستانی درباره عشق» و «شاه، بی‌بی، سرباز» ولادی‍م‍ی‍ر ولادی‍م‍ی‍رووی‍چ‌ ناباکوف نیز اگرچه از تب و تاب اولیه در جذب مخاطب افتاده‌اند اما هنوز هم  خواهان دارند.

رمان «پس از تو» نوشته جوجو مویز نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی که به گفته ناشر در ادامه رمان «من پیش از تو» خلق شده و رمان «من پیش از تو» هم دیگر داستان‌های خارجی هستند که چندین ماه است جایگاه خوبی در فروش‌ دارند.

 «ملت عشق» الیف شافاک، «صبحانه در تیفانی» نوشته ترومن کاپوتی، «خیانت» از پائولو کوییلو، «دفترچه ممنوع» آلبا دسس‌پدس، «تشریفات» به قلم سیس نوتبوم، اولین رمان ماریو وارگاس یوسای پرویی با نام «عصر قهرمان» و چاپ سیزدهم خاطرات و اعترافات عجیب واریس دیری (زنی از قبایل کوچ نشین افریقا) به قلم کاتلین میلر نیز داستان‌ها و رمان‌های نسبتا قدیمی هستند که هنوز علاقمندانی دارند.

مجموعه داستان «بهترین شکل ممکن» نوشته مصطفی مستور که ۶ دروایت داستانی متفاوت در شهرهای شیراز ، تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و بندر انزلی را شامل می‌شود و به دلیل جنبه سینمایی داستان‌‌ها می‌توان آن را تلفیقی از ادبیات و سینما دانست و «بی‌خداحافظی برو» از سارا کریم‌زاده که نویسنده زندگی یک زن تنها را در اولین اثر منتشر شده‌اش روایت می‌کند هم نمایندگی ادبیات ایران را در فروش کتاب در روزهای ابتدایی آذرماه برعهده دارند.

 اثر کتایون سنگستانی با نام «جلبک» که رمانی اجتماعی است با رگه‌هایی از طنز تلخ در روایت  زندگی دختر جوان دانشجوی تئاتر که برای امرار معاش مشاغل مختلفی از کار در تولیدی‌های خاک‌گرفته تا نوشتن رمان زرد عاشقانه را امتحان می‌کند، رمان «رویای تبت» فریبا وفی که به نوعی فضای تقابل و صف‌آرایی زنان در مقابل یکدیگر را تداعی می‌کند و مجموعه داستان «اسم شوهر من تهران است» زهره شعبانی هم داستان‌های ایرانی دیگری هستند که این هفته با اقبال خوب مخاطبان موجه بودند.

«حیوان قصه‌گو» جاناتان گتشال با ترجمه عباس مخبر که سعی دارد به این سوال پاسخ بدهد که چرا انسان سال‌هاست سعی دارد همه رویدادهای پیرامونش را به قصه مبدل کند و حتی برای روایت از موضوعی مانند موسیقی نیز گاه از قصه بهره می‌برد نیز اثر تخصصی حوزه ادبیات و نقد ادبی پرخوانندهٔ این روزهاست.

«چوب زیر بغل» از بهمن فرسی، «در انتظار گودو» ساموئل بکت، «مامورهای اعدام» نوشته مارتین مک‌دونا و «تک‌گویی‌های مدرن برای مردان» با گردآوری کریس سالت مدرس بریتانیایی تئاتر و ترجمه محسن کاس‌نژاد که ۵۰ تک‌گویی از نمایشنامه‌های مهم و بزرگ قرن نوزدهم تا دهه ۷۰ قرن بیستم را شامل می‌شود هم آثار نمایشی خارجی پرخواننده این هفته هستند.

گفتگوی مرجان صائبی با عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو با عنوان «خانه‌ای با شیروانی قرمز» که آخرین گفت‌وگو با مرحوم کیارستمی محسوب می‌شود هم اثر پرطرفدار در بخش هنر و سینماست.

کتاب «ذهن و بازار، جایگاه سرمایه‌داری در تفکر اروپای مدرن» نوشته جری‌مولر، استاد تاریخ دانشگاه کاتولیک آمریکا که تاریخچه‌ای از چگونگی شکل‌گیری تفکر سرمایه‌داری در اندیشه غربی را به استنداد طیف گسترده‌ای نظرات از هابز، ولتر، آدام اسمیت، ادموند برک، هگل، مارکس، و متی‌یوآرنولد و نیز روشنفکران کمونیست، فاشیست، و نئولیبرال قرن بیستم با خواننده در میان می‌گذارد نیز اثر سیاسی – اجتماعی حاضر در لیست پرفروش‌ها آذرماه است.

بر اساس این گزارش؛ ناشرانی چون بیدگل، چشمه، مرکز ، هیرمند و ثالث بیشترین آثار را در فهرست این‌ هفته‌ پرفروش‌‌ترین کتاب‌های کتابفروشی‌های تهران داشته‌اند.

کتاب‌‌های پرفروش در آغاز آذرماه
ردیف عنوان کتاب نام نویسنده/ مترجم ناشر قیمت (تومان) درباره کتاب
۱ والدن دیوید ثورو/ سیدعلیرضا بهشتی روزنه ۲۹۵۰۰  یکی از ۵  یا ۷ شاهکار به یاد مانده از ادبیات آمریکا
۲ تومای حقه‌باز ژان کوکتو/ شراره شاکری فرهنگ آرش ۱۱۰۰۰ شاهکار ژان کوکتو که معصومیت و حقه‌بازی را توامان در شخصیت اصلی داستان گنجانده

 

۳ یک بعلاوه یک جوجو مویز/ مریم فتاحی آموت ۳۷۰۰۰ داستان زندگی  یک زن تنها به اسم «جس توماس» و دختر نابغه‌اش
۴ مردی به نام اوه فردریک بَکمن/ فرناز تیمورازف نشر نون ۲۳۰۰۰ پرفروش‌ترین رمان این روزهای سوئد
۵ با هم بودن آنا گاوالدا/ خجسته کیهان پارسه ۳۵۰۰۰ روایتی از باهم بودن از منظر یک رابطه انسانی
۶ بهترین شکل ممکن مصطفی مستور چشمه ۹۵۰۰ مجموعه ۶ داستان کوتاه
۷ خانه‌ای با شیروانی قرمز

مرجان صائبی

ثالث ۱۲۰۰۰ گفتگو با عباس کیارستمی و آیدین آغداشلو
۸ ذهن و بازار، جایگاه سرمایه‌داری در تفکر اروپای مدرن جری مولر/ مهدی نصراله‌زاده بیدگل ۴۸۰۰۰ تاریخچه‌ای از چگونگی شکل‌گیری تفکر سرمایه‌داری در اندیشه غربی
۹ بی‌خداحافظی برو سارا کریم‌زاده چشمه ۸۰۰۰ روایتی از زندگی یک زن تنها
۱۰ تصرف عدوانی؛ داستانی درباره عشق لنا اندرشون/ سعید مقدم مرکز ۱۲۵۰۰ داستان یک عشق مخرب که روح و هویت یک زن را خراش می‌دهد