یک استودیوی صداگذاری حرفه ای برای سینما افتتاح شد
یک استودیوی صداگذاری حرفه ای برای سینما افتتاح شد

بخش استودیوهای صداگذاری لابراتوار دیجیتال پیشگامان سینمای آریا بعنوان مجهزترین استودیوهای صداگذاری در ایران با حضور مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وسازمان سینمایی ، کارشناسان خارجی در زمینه صدا و سینماگران افتتاح شد.

بخش استودیوهای صداگذاری لابراتوار دیجیتال پیشگامان سینمای آریا بعنوان مجهزترین استودیوهای صداگذاری در ایران با حضور مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وسازمان سینمایی ، کارشناسان خارجی در زمینه صدا و سینماگران افتتاح شد.

به گزارش تیتر هنر طبق گزارش رسیده، در ابتدای  این مراسم فریبرز کامرانی مدیر عامل پیشگامان سینمای آریا ضمن خیر مقدم به حاضرین با اشاره به تاریخچه شروع فعالیت های این لابراتوار اظهار داشت: امروز روز مهمی برای ما است و با افتخار راه اندازی حرفه‌ای ترین استودیوهای صداگذاری با استانداردهای بین المللی و استفاده از طراحی (Reflection Free Zone) CID (Controlled Image Design/RFZ ) در ایران  را آغاز میکنیم.

وی یادآور شد: این مجموعه از سال ۸۸  در ابتدا با داشتن یک واحد اصلاح رنگ دیجیتال فیلم‌های سینمایی  و یک دستگاه فیلم رکوردر حرکت خود را آغاز کرد و در ادامه با  ارتقاء مجموعه به  داشتن ۵ واحد تصحیح رنگ و اضافه کردن بخش ترمیم و مرمت دیجیتال فیلم‌های آرشیوی توانست کارنامه بسیار خوب و موفقی را در۹ سال گذشته بدست بیاورد. با پشت سر گذاشتن تمامی فعالیتهای ذکر شده امروز بخش دیگری در مجموعه ما مورد بهره برداری قرار می گیرد که مربوط به استودیو های صداگذاری مجهز و به روز در سطح جهانی برای اولین بار در ایران است.

با بهره‌گیری تجریبات چهار شرکت مطرح به نامهای:  Genelec، Merging، Schoeps و EZ Acoustics   که  هر یک جایگاهی شاخص در بحث حرفه‌ای صدا در سینما، رادیو و تلویزیون امروز دنیا دارند این استودیوها شکل اجرایی  و فنی به  روز خود را گرفتند.

در ادامه مراسم محمود اربابی، معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی کشور گفت:ابتدا وظیفه دارم مراتب تشکر ریاست محترم سازمان سینمایی را برای فراهم کردن این سرمایه جدید به سینما ابلاغ کنم، افتتاح این استودیوها یک تلاش ارزشمند برای سینمای ایران محسوب میشود و مجموعه ما در سازمان سینمایی کشور ارتباط نزدیکی با پیشگامان سینمای آریا از گذشته داشته است و این استودیو ها  یک سرمایه  و امکان ارزشمند برای سینمای ایران هستند و ما وظیفه داریم در راستای گسترش و توسعه سطح کیفی سینما از اینگونه تلاش های ارزشمند حمایت کنیم و منشا خدماتی باشیم تا سینمای ایران در عرصههای داخلی و بین‌المللی موفقیتهای بیشتری به ارمغان بیاورد.  این مسیر را با قدرت ادامه میدهیم و  امیدوار هستیم تا این سرمایه جدید  نقش خود را در جهت ارتقا سطح کیفی صدا در سینمای ایران ایفا کند.

محمد علی حسین نژاد ، عضو هیات‌مدیره مدرسه ملی سینما نیز ضمن ابراز خرسندی از افتتاح این استودیوهای  پیشرفته اظهار داشت: ما از گذشته‌های دور با فعالیت های لابراتوار پیشگامان سینمای آریا آشنا بوده‌ایم و در جریان گام‌های بسیار موثر آنها در سینما هستیم.

عضو هیئت مدیره مدرسه ملی سینما در ادامه افزود: جا دارد ازمرحوم سیف الدین کامرانی  یاد کنیم که در دوران خود از پیشگامان به نام در عرصه توسعه فنی سینمای ایران  بودند و فرزند ایشان امروزه به شایستگی این مسیر را ادامه میدهند.این مجموعه پایه گذار قدم‌های فنی بسیار مثبت در سینما بوده است که همواره تدوام داشته  و امیدوارم اهالی سینما قدردان و پشتیبان این مجوعه باشند تا در عرصه های بین المللی بیش از پیش توفیق داشته باشیم.

دکتر اکبر عالمی، مدرس دانشگاه و مستند ساز نیز از دیگر سخنرانان این مراسم ،ضمن اشاره به تاریخچه‌ای از سینما بیان کرد: سینما زبان تصویر و صداست.بزرگترین دستارود تاریخ تمدن پیدایش کلام است.کلام باعث شد تا انسان اولیه با استفاده از کلمه ،اندیشه خود را منتشر کند و در ادامه پیدایش خط بود تا بشر بتواند تفکرات خود را جاودانه کند.

موضوع این مراسم نیز صدا است، کلام قداست حیرت آوری دارد که تمام کتب مذهبی به آن اشاره کرده‌اند و سینما زبان تصویر است. سینما دو حس اصلی انسان را به قوی ترین شکل ممکن، در خود دارد. حرکتی که در استودیو پیشگامان سینمای آریا از گذشته تا حال در جریان است بسیار قابل تقدیر است زیرا این مجموعه با بهره گیری از سرمایه شخصی ضمن تلاش در جهت ارتقا سطح کیفی سینمای ایران به اشتغال زایی نیز کمک کرده است و امروزه تجهیزاتی در این مجموعه وجود دارد که حتی در انگلستان وجود ندارد. وقتی از این مجموعه بازدید داشتم صدا در سینما را به معنای واقعی کلمه درک کردم و بعنوان یک ایرانی احساس غرور میکنم .این مجموعه بی‌شک متعلق به تمامی سینماگرانی است که میخواهند فیلمهایشان را  آبرومندانه در بیرون از مرزها به نمایش قرار دهند.

این پژوهشگر و مولف در ادامه افزود: برای مبحث صدا در سینمای ایران به راستی باید سرمایه گذاری کرد زیرا صدا نیمی از شخصیت سینما است و من بعنوان یک معلم سینما به سهم خودم خانواده کامرانی را برای تلاش سالیان سال خود برای آبرومندی سینمای ایران تحسین می‌کنم و برای سینمای شریف ایران بهترین آرزوها را دارم زیرا ما در آثارمان اندیشه و خرد داریم.

در پایان این مراسم سیامک نقیان مدیر عامل شرکت GENELEC (یکی از مدیران ایرانی خارج از کشور) اظهار داشت: من ۳۲ پیش از ایران رفتم و در این مدت کوتاه که برای برگزاری کارگاه‌های تخصصی صدا در تهران بودم به ایرانی بودنم افتخار کردم زیرا فرهنگ، روح آدمی است و این فرهنگ غنی ایران است که باعث بقای همه ما در دنیا شده است و سینما بخش مهمی از فرهنگ ما محسوب میشود. در این تعامل ارزشمند تجربیات خود را با سینمای ایران تقسیم کردم و افتخار میکنم که فیلم‌های ایرانی در سالهای اخیر موفقیت‌های چشمگیری در جهان داشته است و خوشحالم که در  پیدایش این استودیو ها سهیم بوده‌ام، پیشگامان سینمای آریا خدمات مهمی  به لحاظ فنی برای سینمای ایران ارائه کرده است و در آینده نزدیک صدای چند بعدی است که سینما را متحول خواهد کرد و خوشحالم که در این جریان عظیم حضور داشته‌ام.

در پایان این مراسم حاضرین از استودیو های  مجموعه پیشگامان سینمای آریا بازدید کردند.